„Zemanův“ podnikatel Zbytek: Jestli jsou tu nějací ruští špióni, tak je máme zavřít nebo vyhostit
Zdeňku Zbytkovi se dařilo za minulého režimu, kdy byl členem KSČ a plukovníkem komunistické armády, a úspěšný je i nyní, 28 let po sametové revoluci. V rozhovoru pro HlídacíPes.org odhaluje, proč se mu tak daří, jak vidí Rusko a co obdivuje na Miloši Zemanovi.
Zdeněk Zbytek se nijak netají tím, že je bohatý a že za to vděčí právě změnám po roce 1989. „Pan Dobrovský (tehdejší ministr obrany – pozn. red.) mě propustil a udělal ze mě milionáře. Kdybych tam sloužil dál, tak bych odešel s desetitisícovým důchodem,“ říká Zbytek v rozhovoru pro HlídacíPes.org, který poskytl krátce před výročím 17. listopadu.
Zbytek se rychle aklimatizoval, začal podnikat především směrem do Ruska a zemí bývalého SSSR. Byl to on, kdo stál za návratem Miloše Zemana z Vysočiny zpět do politiky a kdo mu pomohl k prezidentské funkci.
Díky svým kontaktům Zemana seznámil i s bývalým rozvědčíkem KGB Vladimirem Jakuninem, mužem ze sankčního seznamu USA a blízkým spolupracovníkem Vladimira Putina. Zeman je pravidelným účastníkem konferencí na ostrově Rhodos pořádaných právě Jakuninem.
Související články
Někdo se pyšní Havlem, já se pyšním Zemanem, říká „nejvěrnější prezidentův přítel“ Zdeněk Zbytek
Se svým životem je Zbytek očividně spokojený a jakékoliv výčitky kvůli svému někdejšímu působení v KSČ či v komunistické armádě si nepřipouští. Naopak, obě instituce i dnes označuje za „velmi spravedlivé organizace“.
Miloše Zemana jste podpořil při jeho první kandidatuře, stojíte za ním i nyní. Čím vám imponuje?
Znám pana Zemana jako naprosto mimořádně vzdělaného, sečtělého, znalého člověka světových i našich problémů. Za druhé, pan Zeman narozdíl od jiných politiků, kteří jdou mezi lidi akorát před volbami, hned po volbách objížděl všechny regiony. On není politik, který se po volbách odtrhne od lidí, naopak. Toho si na něm nesmírně vážím.
Ovšem pro Zemana je to součást kampaně, kraje stojí jeho návštěvy nemalé peníze…
Jaké peníze, o čem to mluvíte?! Víte, kolik se rozkrade ročně ze státních peněz? Desítky miliard korun! Pro ty lidi je to obrovská čest, že se můžou setkat s prezidentem v diskusi.
A ty peníze, to jsou drobné z nosu, pár milionů, pár stovek tisíc, to jsou naprosto směšné výdaje. Podívejte se, kolik státních peněz se promrhá za nesmyslné projekty, jak se rozkradlo OKD… Naopak všichni politici by měli takhle jezdit po krajích.
Ale ještě k tomu, proč je mi Miloš Zeman sympatický – protože má svůj názor, nestojí za ním žádní lobbisté. Mám štěstí, nebo smůlu, že podnikám už 27 let, takže to prostředí znám, ale mám tu výhodu, že jsem se s nimi nezapatlal.
Říkáte, že za Milošem Zemanem nestojí žádní lobbisté, nicméně má za sebou například Martina Nejedlého…
Jeho roli zveličujete, každý má své poradce, měl je i pan Havel, i pan Klaus. Mně je jedno, koho tam má, mě zajímá, co pan Zeman říká. A to, co říká, jsou jeho názory. To, že si vyslechne jiné názory, to je v pořádku, ale ve finále je to jeho názor. Ne, že ho někdo zlobboval jako některé naše panáky – politické figurky, za kterými stojí lobbisté s velkými penězi, a říkají jim, co mají dělat, co mají podepsat, co nesmí, co můžou. Miloš Zeman má svoje názory. Třeba s nimi nemusím souhlasit, ale má svůj názor a nebojí se ho říci na mezinárodní i na domácí aréně. Takové politiky potřebujeme.
Jaká lidská práva?
Jak byste popsal váš vztah s Milošem Zemanem?
Považuji se za přítele pana prezidenta, nic víc, nic míň. Ale absolutně nejsem jeho poradce nebo zaměstnanec nebo polozaměstnanec, to ne. Jsem rád, že tam je, má moje sympatie, má můj hlas, ale do jeho prezidentování mu vůbec nemluvím, protože to nepotřebuje. On je dostatečně moudrý, vzdělaný, aby si poradil sám.
Pomáhá vám ve vašem byznysu fakt, že se dobře znáte s prezidentem? A naopak: neobáváte se, že by váš byznys utrpěl, kdyby Zemana vystřídal ve funkci někdo jiný, méně nakloněný Rusku?
V Rusku jsem byl dávno, dělal jsem tam byznys ještě, když byl prezident Havel, dokonce větší než dnes. Na můj byznys to absolutně nemá vliv, ale má to vliv na celkové klima, na export země.
Miloš Zeman je nicméně za svůj viditelný příklon k Rusko často kritizován…
Pan prezident byl nedávno v USA, několik stovek nejbohatších rodin mu tam tleskalo ve stoje, to nebylo v Rusku, ale v Americe. Pan prezident byl v Izraeli, v Číně, no a teď jede Ruska (rozhovor byl pořízen ještě před cestou Miloše Zemana do Ruska, pozn.red.). Sjezdil půl světa a tak to má být. Netáhne to jen na východ, on to táhne tam, kde má naše ekonomika zájmy.
Související články
Česká diplomacie řeší citlivý problém: pochybné stavby Ruské federace na českém území
Nicméně ta kritika se tu objevuje…
To je kritika těch, kdo nenávidí Rusko, a nenáviděli by ho, i kdyby bylo zlaté. Asi k tomu mají nějaký důvod z minulosti, ale nemůže to být nic racionálního. U nás je z toho bramboračka, většinou Rusko kritizují ti, co tam nikdy nebyli, nemají tam žádné zkušenosti. Abyste mohla dělat objektivně soudy, tak tam musíte jezdit, já tam jezdím 27 roků. Znám silné i slabé stránky.
Dobře, jaké jsou tedy podle vás slabé stránky Ruska? Porušují se tam lidská práva, na tom se shodneme?
Ale prosím vás, jaká lidská práva? Já jsem se s žádným porušováním lidských práv nesetkal. V Saúdské Arábii neporušují lidská práva? Tam možná popravují víc než v Rusku a Číně dohromady.
Jo, ten je dobrý!
Jak vlastně vzniklo vaše úzké sepětí s ruským velvyslanectvím, kde využíváte jejich luxusní rezidence, které dál pronajímáte soukromým firmám?
Za ty roky se znám se všemi velvyslanci. Podnikám v Rusku, tak musím udržovat dobré vztahy s obchodním zastoupením, s velvyslanectvím. Kdybych podnikal v Americe, tak se budu snažit mít dobré vztahy s americkým velvyslancem. Bez toho to nejde, potřebujete reference, potřebují si vás prověřit, aby o vás velvyslanectví vědělo a mohlo říci: jo, ten je dobrý.
BIS dlouhodobě varuje, že řada ruských diplomatů jsou skrytí ruští zpravodajci. Co si o tom myslíte? V jejich komunitě se přeci jenom pohybujete…
Já s tím nemám co do činění. Jestliže někdo porušuje zákon, tak ať konají. Vím jedno, když je někdo považován za špiona, tak by ho měli zavřít nebo vyhostit. Ale mě to nezajímá, já se pohybuji v byznysu, jestli má někdo z nich další roli jako rozvědčík nebo kontrarozvědčík, to je jeho věc, to mě nevzrušuje. Každý stát musí mít své rozvědky a chránit své občany. Já jsem byl za minulého režimu součástí silových struktur armády, takže s tím problém nemám. Nemám nic ani proti BIS, ale nesmí se to zneužívat jako třeba v té kauze sledování bývalé ženy premiéra (jde o případ Jany Nagyové a zneužívání vojenské rozvědky, pozn. red.).
Jak jste se seznámil s bývalým agentem KGB Vladimirem Jakuninem?
Náhodou, jako všechno, jako jste se vy seznámila se svým manželem, milencem… Opravdu to byla náhoda: když byl prvním viceprezidentem ruských železnic, tak přijel do Česka a hledal výrobce náhradních dílů na lokomotivy, tak jsme pomohli vytvořit systém, že začali kupovat výrobky přímo od výrobců.
Uzavřená kapitola
V minulosti jste byl členem komunistické strany…
Váš tatínek nebo maminka náhodou nebyli v KSČ?
Ne.
Aha, no, tak vidíte. Já se ale za to vůbec nestydím. Byla to velmi spravedlivá organizace. Třeba když někomu šéf ubližoval, tak se ho stranická organizace zastala. Teď se vás nikdo nezastane.
Jak se ale vypořádáváte s tím, že jste byl členem organizace, která má na svědomí lidské životy?
Možná se budeme jednou bavit, že za současného režimu je možná víc vražd než za komunistického režimu. Od toho jsou historici, já to nehodnotím. Já se považuji za prostého občana, a když jsem byl v komunistické straně, tak proti ní nemohu říci křivé slovo a vůbec se za to nestydím.
Ani zpětně to nevnímáte jako chybu, že jste se podílel na zločinném režimu?
Bylo nás ve straně dva miliony, dodneška vidím významné soudruhy, kteří dnes říkají, že tam byli z donucení nebo aby tomu zevnitř škodili. To je pod úroveň. Tuto kapitolu jsem uzavřel v okamžiku, kdy se změnil systém. Protože v tom okamžiku jsem v tom neviděl dál smysl. Jsem pragmatik. Viděl jsem, že budeme žít v jiné společnosti. Ale stále jsem pro sociální spravedlnost, jsem a vždycky budu člověk se sociálním cítěním.
Stejně tak vnímáte i svoji roli v tehdejší armádě?
Za mě to byla vynikající státní instituce, která měla svůj pevný řád a program, pravidla hry. Nikdy jsem neuvažoval, že odejdu z armády, ale situace se změnila, tak jsem začínal v roce 1990 z nuly jako občan. Musel jsem se učit nové věci. Měl jsem ale štěstí, že jsem se v armádě toho spoustu naučil, udělal jsem si tři vysoké školy. To skončilo, pan Dobrovský (tehdejší ministr obrany, pozn. red.) mě propustil, vyhodil a udělal ze mě milionáře. Kdybych tam sloužil dál, tak bych odešel s desetitisícovým důchodem. Takže já se na pana Dobrovského vůbec nezlobím, jsem strašně rád.
K čemu ty miliony vlastně využíváte?
Mám rád svoji rodinu, děti, přátele, vnoučata, život. Jsem velmi skromný, pro svoji potřebu možná potřebuji míň než vy, ale samozřejmě mám velké výdaje na cestování. Peníze vám umožňují se volně pohybovat a říkat své názory. Kdybych byl zaměstnán, tak by mě za mé názory mohli třeba vyhodit z práce.
Jak to vlastně tehdy bylo s těmi tanky, které jste chtěl údajně poslat na demonstranty 17. listopadu 1989?
To je hrubý omyl, nesmysl. O tancích na Prahu jsem neřekl nikdy ani slovo, to ze mě udělal Dobrovský. Naopak jsem tehdy řekl, že armáda má pomáhat družstevníkům na poli… To jsou fabulace a novináři to jen papouškují.
VIZUALIZACE BYZNYSOVÝCH VAZEB ZDEŇKA ZBYTKA
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Takhle to dál nejde. Německý starosta kritizuje nečinnost Berlína v migrační politice
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Boze, co je tohle za lidi! Proc s nima vubec delate rozhovory? Stejne od nich uslysite jen bolsevickou propagandu, lzi, invektivy a whataboutismus.
Ze s takovou kreaturou delate rozhovory je to smejd ktery lze jak kdyz tiskne a patri ho primo vyhnat ze zeme bud do ruska a nebo do severni koree dacana
Bývalý komunistický důstojník hrubě obvinil bývalého ministra obrany. Pokud toto obvinění nebude potvrzeno nebo vyvráceno ve všech médiích včetně hlavního zpravodajství ČT, tak jen podléháme něčí propagandě a stáváme se národem šmejdů, kterým nevadí lež a stáváme se obětí cílené propagandy.
Zlatá slova „..Jestli jsou tu nějací ruští špióni, tak je máme zavřít nebo vyhostit“..pod to se stokrát podepsat..
Jenomže, odpověď přece vyplývá obecně z jedné, nyní elitami absolutizované právní zásady, že „z bezpráví právo nevznikne“, na kterou se odkazují i právní experti zde na HP. A připomeňme že pojmem bezpráví se rozumí jakékoliv, minimální formální i nepříčinné, i subjektivně podané porušení předpisů. Z hlediska tohoto principu má větší hodnotu ochrana práv pachatele,než ochrana před jeho trestnou činností (rozumějme tedy i než ochrana práv jeho obětí).. Ale pokud tedy stát tuto absolutizující právní ochranu poskytuje násilným vrahům, i ekonomickým zločincům, měl by jí poskytovat i proruským špionům.
(S)prostý lid žasne, elitám je to asi naprosto jasné. Pravda, sice to nějak nekoreluje se současnou mediální hysterií proti ruskému (nelegálnímu) vlivu, všude..ale jak se říká jiná prastará zásada
Quod licet Iovi, non licet bovi
Začněme s vyháněním, první příležitostí jsou prezidentské volby. Škoda, že si musíme hlavu země volit; nevolený panovník by svoji zem nezrazoval, neboť panovníci se špinavými kšefty nezabývají. Dalších trollů se pak můžeme zbavit v parlamentních i senátních volbách, jsou ostatně i v krajích a obcích. Ostatně jinou možnost nemáme.
S tím bych moc nepočítal, naopak z historie se lze dozvědět že panovníci s částmi svého území šmelili dost často a lidí se neptali vůbec, těm bylo jen oznámeno že podléhají nové vrchnosti. :))))
Rozhovor s bývalým komunistou Zbytkem a jeho chlubení se vysokými školami je výsměch těm, kterým komunisti zakázali studovat a končili v různých kotelnách o čemž už dnešní mládež neví a klidně komunisty volí. Jediné vysvětlení dnešní politiky a chování šmejdů je jejich jistota , že za sebou nemají jen všehoschopné špiony ale miliony ruských bodáků jako v minulosti , kterým uvolnil ruce velkohubý kačer Donald v USA .
Odborníci v konspiraci,špion pod naší kontrolou je pro nás nejbezpečnější špion.Zavírá se nebo vyhošťuje až tehdy,když víme že o nás ví že víme.Jinak nám pošlou náhradu vyšší kvality a obtížně ji budeme odhalovat.Hry tajných skužeb jsou nevyzpytatelné.