Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Zeman zval evropskou šlechtu na oslavy Karla IV. Z původních velkých plánů mnoho nezbylo

 -   - 

5439391264_1df0fdb836_b Autor: obelixicek via Foter.com / CC BY-NC-ND

Česká policie se původně na 14. května připravovala na mohutnou bezpečnostní akci.  Do Prahy se podle původních předpokladů měly sjet desítky zástupců evropských panovnických rodů na oslavy 700. výročí narození Karla IV. Z příprav ale v tichosti sešlo. Není koho chránit.

Prezident Miloš Zeman chtěl v rámci oslav na Pražském hradě původně přivítat reprezentativní přehled evropských šlechtických a panovnických rodů. V rámci příprav se počítalo s tím, že by do Prahy mělo dorazit – policejní hantýrkou řečeno – až 140 chráněných osob.

Přímluva u vyšších kruhů

Jak na dotaz HlídacíPes.org již dříve potvrdili zástupci jednotlivých ambasád, pozvánky putovaly do Británie, do Dánska, Švédska, Norska, Nizozemí či Španělska.

Zástupci ambasád s ohledem na diplomatické zvyklosti důvody odmítnutí pozvání nechtěli nijak komentovat.

Sehnat zvučná jména pro zamýšlenou oslavu se Hradu nepodařilo navzdory tomu, že snaze věnoval i značné diplomatické úsilí.

Podle informací HlídacíPes.org prezident Zeman požádal – při jeho lednové návštěvě Prahy – osobně britského premiéra Davida Camerona, aby se za účast některého ze členů královské rodiny přimluvil při své pravidelné audience u královny. Ten prý slovo splnil; královna však nikoho ze zástupců windsorské dynastie do Prahy nevyslala.

Hrad se tak musel spokojit s výrazně skromnější podobou akce. Už před rokem účast na akci – při své tehdejší návštěvě Prahy – Zemanovi slíbil Monacký kníže Albert II.

Tři hosté a bohoslužba

Do Prahy dorazí ještě lucemburský velkovévoda, jehož zemi ke Karlu IV. pojí nejvýznamnější historické vazby, a Jeho Jasnost Alois, dědičný princ lichtenštejnský.

Zda se budou jakkoli účastnit oslav není jasné. Hrad jen formou tiskové zprávy oznámil, že jmenované zástupce panovnických rodů přijme prezident Zeman na Pražském hradě.

Na sobotu 14. května, tedy v den narození Karla IV., se Zeman „se svými hosty“ (v tiskové zprávě blíže nespecifikovanými) zúčastní slavnostní bohoslužby. Sloužit ji bude v katedrále svatého Víta kardinál Dominik Duka.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (5)
 1. Martin Sýkora napsal - dne 13.5.2016

  Evropská šlechta má naštěstí dostatečně vysoké IQ a morálku na to, aby svojí účastí podpořila tohoto ruskočínského satrapu ála Lukašenko.

 2. petrph napsal - dne 14.5.2016

  Já tedy chápu že je laciné strefovat se do Zemana, ale musíme si prostě přiznat že tohle byl spíše jeden z typických propadáků našeho polistopadového režimu. Vybrali jsme si nějaké typicky české téma, mysleli jsme si že je celoevropské, a ono nic, ono to vlastně mimo nás nikoho v Evropě nezajímá. Nějaký Karel IV ? Zajímá vůbec historicky v Evropě někoho? Zajímá se o něj evropská šlechta, aby jezdila na nějaké jeho výročí – at by seděl v Praze na Hradě kdokoliv?

  • Bedřich Kalina napsal - dne 15.5.2016

   Jako monarchista jsem byl nadšený ? http://www.worldroots.com,
   a velmi mi vadí to,
   že mocenské zájmy “zahnaly” tyto www. do vyhnanství”…???!!!

 3. Bedřich Kalina napsal - dne 15.5.2016

  Zajímavé je to, že císař Karel IV. a sou-časný papež František byl a je obdivovatel čínské kultury a historie.
  Císař dle vyjádření historiků je pohřben v
  čínském obleku.

 4. Bedřich Kalina napsal - dne 15.5.2016

  Mimochodem zmíněné stránky dokazovaly to,
  že císař Karel IV. byl
  pra, pra…dědečkem prince WILLIAMA…atd.
  Stránky zpracovala šlechtična se svou skupinou, a to znamenitě.
  Viribus unitis
  poddaný k.u.k.
  Bedřich Kalina