Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Screenshot z interview Prague Leadership Institute, zdroj

Žaloba na Zdeňka Bakalu je znamením, že doba beztrestného drancování skončila

O navrhované restrukturalizaci OKD lze důvodně pochybovat. O čem však již pochybovat nelze, je to, že tato společnost přinese Zdeňkovi Bakalovi ještě nejednu vrásku, píše ve své analýze pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal. Zdeňka Bakalu totiž dohnala nová úprava korporačního práva. 

Těžební společnost OKD se obrátila na Krajský soud v Ostravě. Žaluje firmu New World Resources a podnikatele Zdeňka Bakalu o více než 24,5 miliardy korun. Důvod žaloby nechtěl mluvčí společnosti nikterak specifikovat.

Zdá se, že na Zdeňka Bakalu dopadla nová právní úprava korporačního práva. V minulosti se často stávalo, že si akcionáři nelámali hlavu, zda bude podnikání jejich společnosti vedeno s péčí řádného hospodáře.

Do představenstva si zvolili někoho, kdo byl jen slepým vykonavatelem jejich rozkazů, fakticky však společnost řídili. A měli jistotu, že případný krach padne při nejhorším pouze na hlavu jimi řízených členů představenstva.

Já nic, já akcionář už neplatí

Od roku 2014 však akcionář ručí i věřitelům své společnosti za splnění těch dluhů, které jeho společnost nemůže v důsledku uplatnění jeho akcionářského vlivu splnit.

Akcionář má tedy v takovém případě jednak povinnost nahradit škody vzniklou samotné společnosti a jednak ručí za dluhy společnosti i vůči věřitelům společnosti.

Nové povinnosti akcionáře:

 • Akcionář musí vykonávat svoji rozhodovací činnost v akciové společnosti na základě dostatečných informací, v dobré víře a ve prospěch korporace bez preferování vlastních soukromých zájmů, opírat se o racionální základy svého rozhodování.
 • Musí vykonávat svoji rozhodovací činnost odborně, po všech stránkách profesionálně. Tedy tak, jak by svědomitý hospodář pečoval o svůj osobní majetek (ten ostatně může být od roku 2014 postihnut v rámci uspokojení práv věřitelů).
 • Akcionář také nesmí přehnaně riskovat a je odpovědný za předvídatelné negativní následky svých podnikatelských rozhodnutí.

Pokud by se tedy ukázalo, že například rozhodnutí valné hromady OKD o výplatě dividend či vydání dluhopisů této společnosti způsobilo, že OKD nebude schopna dostát svým dluhům, neznamená to ještě, že věřitelé společnosti musí přijít o všechny své peníze.

Falešný příznak podnikatelské chytrosti

Institut obchodní korporace není možno zneužívat k tomu, aby došlo pouze k limitaci odpovědnosti akcionáře za podnikání akciové společnosti. Pokud se na podnikání akciové společností aktivně podílí, a to tím, že jí fakticky řídí, může nést odpovědnost za její ztrátu a jí způsobené škody.

Neúspěch člověka v podnikatelském životě v podobě bankrotu sice nemusí nutně vést k degradaci jeho osobního života, ale ani akcionář nemůže beztrestně svůj vliv ve společnosti uplatňovat tak, aby společnost podnikala neodpovědně, hazardérsky nebo i podvodně.

Podnikatelé často nebyli dostatečně poctiví na to, aby unesli možnost vytvoření svého podnikatelského alter ego s limitovanou odpovědností. Tedy to, že neodpovídali či neručili za dluhy své společnosti.

Z omezeného ručení či dokonce z absence ručení společníka za dluhy společnosti se tak stalo často podvodné podnikání, při kterém je bankrot společnosti cosi normálního, nemajícího pro majitele či akcionáře žádné negativní důsledky.

Zatímco málokdo podniká tak, aby přišel o svůj dům nebo všechny úspory, obětovat svoji společnost se stalo takřka znakem podnikatelské chytrosti.

O navrhované restrukturalizaci OKD lze důvodně pochybovat. O čem však již pochybovat nelze, je to, že tato společnost přinese Zdeňkovi Bakalovi ještě nejednu vrásku.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. teufel3424 napsal:

  Jen drobná připomínka, pokud má OKD někoho žalovat, měli by to být VŠICHNI akcionáři, kteří nadměrnou dividendu odsouhlasili, tzn. i ti zahraniční, nejen Bakala.

  • nováček napsal:

   A žalováni by měli být i ti, kteří jim to umožnili (včetně těch, co jsou dnes ve vládě; a Zaorálek to není), ať tím, že levně prodali státní podíl i s byty horníků, nebo tím, že nechali akcionáře takhle řádit.

  • Pravoslav Janečka napsal:

   —Žalovatelný je v tomto případě současný buržoazní politický systém.-Je naprosto irelevantní hledat individuální viníky.-…..-V případě jakéhokoliv postihu ,nebo náznaku postihu-půjde jenom o o recesi a výsměch poškozeným .-

 2. Němec napsal:

  Nová právní úprava by se měla vztahovat na nové zloděje. Ti staří podnikatelští chytráci a miliardáři by myli být paušálně postiženi všichni od pana Babiše až po Bakaly. Oni by věděli proč.

 3. Petys napsal:

  To jako že když spadnou ceny uhlí, ropy a všech energií tak akcionář špatně hospodařil? A bude tedy platit věřitelům?
  Pak bych upozornil že i věřitelé mohli lépe hospodařit a necpat peníze do OKD.
  Vypadá to jako další ze série slaboduchostí
  českých zákonodárců.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Při tomto způsobu argumentace, dojdete k závěru, že všichni můžou za všechno (a nikdo za nic – ono se …).

 4. šašek napsal:

  V té pripetii s byty se pan Bakala těžce přepočítal. Pokud v nedávné minulosti běžně dojili různí podnikavci stát a plenili veřejné rozpočty, zajisté to všichni odsuzovali, ale ten zažraný zvyk ze socialismu, že z cizího krev neteče a eráru je možno pouštět žilou (víme už, že co platilo za bolševika neplatí dnes, ale zvyk je železná košile a běžný občan vyznává jen „co je doma, to se počítá). Tady ale došlo v přímém přenosu na okradení řadových spoluobčanů, kteří se nemohli bránit. Vlna solidarity se vzedmula jak tsunami a to panu Bakalovi způsobí mnohem větší trable než několik vrásek.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   „… ale ten zažraný zvyk ze socialismu …“ A co takhle ukřižování Ježíše Krista, taky za to může socialismus, komunisti a Rusové? Vida, na Putina bych málem zapomněl!

 5. traianus napsal:

  Při rychlosti našeho soudnictví, a razantním právníkům žalované strany tomu pánové moc nevěřím?!Jsem přesvědčen, že doly na karvinsku budou dávno uzavřeny, štastnější z nás na rentách, pokud mu ji nesebere tento stát, v důsledku jiné nastálé nemoci, jak jinak než z fárání? No, a pan Bakala bude požívat spokojeného stáří, jsa štědrým donátorem své nadace Bakala Foundation, která i v současné době má hodně rozjetých projektů, třeba ve Velké Británii?!Z jakých to, že peněz asi bylo možné?
  Takže, zatím ty vrásky mají spíše normální chlapi, neb nevědí, kde seženou práci, nebot každý nemůže podnikat a na karvinsku, na které se jaksi v Praze zapomnělo po celá léta, není vytvořena dostatečná infrastruktura a alternativa, která by to zvládla..mám osobní zkušenost!!!
  A hra o nějaké miliardy..chlapi neunavujte se a nevěřte v něčí vrásky….

Přidávání komentářů není povoleno