Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Všichni do měst! Vesnice zaniknou. Nebo je možné tento trend ještě nějak zvrátit?

 -   - 

14631416434_ac2e5a6384_h Zdroj Autor: Pavel P. via Foter.com / CC BY

ANALÝZA. Náhlé předvolební prozření politiků na téma „pomoc malým obcím“ lze v prvé řadě hodnotit jako pokrytecké. Byla to totiž právě tato garnitura, která svými zákony, regulacemi, ale i dotacemi tento stav způsobila, respektive urychlila venkovu neprospívající trendy.

Že je život v malé obci bez základní infrastruktury neplnohodnotný a pro mnohé skoro nemožný, je ovšem opravdu realita. Co tedy s tím?

Především je třeba odmítnout ad-hoc řešení, které nabízí například ministr zemědělství Marian Jurečka prostřednictvím spasitelství příslušných obcí rozhodnutím úředníků jakéhokoli typu z centra.

Opak je totiž pravdou, život a vybavenost nejmenších obcí je modelovým příkladem nutné decentralizace, a to jak v kompetencích, tak v nakládání s penězi, kterou budou mít obce k dispozici.

K tomu je přitom možné využít zcela standardní nástroj, a tím je zákon o rozpočtovém určení daní.

Zemědělci z Václaváku

Současný stav je tedy možné řešit systémově, a to novelou uvedeného zákona s tím, že nejmenší obce získají více peněz novým přerozdělovacím mechanismem.

To je však jen základní předpoklad. Generálním řešením je podpora drobného a středního podnikání na venkově, čímž je pro obce také zajištěn vyšší příjem z daní v případech, že podnikatel má v příslušném místě také své sídlo a žije tam. Když už tedy nějaké dotace, pak ve vazbě příjemce dotace na příslušné místo.

To se samozřejmě dnes v mnoha případech neděje, zcela typickým příkladem jsou velké zemědělské podniky, modelově řečeno „zemědělci z Václaváku“, kteří v obci nesídlí, byť v ní podnikají, a z venkova tak tímto způsobem odplývají miliardy korun, které měly být primárně určeny k jeho rozvoji.

Samozřejmě ten, kdo v obci nesídlí, nemá k dění v ní potřebný vztah a skomírající služby v ní nejsou jeho problém. Nakoupí si v městském supermarketu.

Všechna centra obce

V řadě obcí si ale již dnes tamní obyvatelé nenakoupí a takzvaná potravinová obslužnost venkova je jedním z velkých problémů. Samozřejmě ale nestačí udržet při životě jen vesnické prodejny, na které se dnes problém udržení života v malých obcích zužuje.

V obci musí zároveň kromě „centra služeb“, což mohou být právě malé prodejny, také „centrum společenské“ (restaurace) a stejně tak centrum vzdělávací (minimálně škola), která na místě udrží mladou a nejmladší generaci.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


K tomu, aby se této minimální infrastruktury dosáhlo, musí ovšem své úsilí spojit více resortů najednou. Například i ministerstvo vnitra, pod které spadá Česká pošta a jejíž služby by mimo jiné mohly nabízet místní prodejny potravin.

Není to myšlenka nová, o propojení služeb se už v roce 2011 snažil dnešní prezident Asociace českých tradičních obchodníků Zdeněk Juračka, ministerstvo však tehdy myšlenku zcela odmítlo a Česká pošta raději úspěšně zažádala o dotace na své ztrátové pobočky.

A opět – jen poštovní služby nestačí, součástí služeb mohou být i služby bankovní, podávání sázenek, prodej volně prodejných léků a obecně co nejširší spektrum základních služeb potřebných pro každodenní život.

Více peněz

Není ale možné přijímat univerzální recepty. Každá z obcí bojujících s absencí služeb má své jedinečné identické problémy, všude vše být samozřejmě nemusí, ale o tom, co má prioritu, si mají rozhodnout sami místní obyvatelé, respektive jejich volení zástupci.

Ti k tomu ale musí mít lepší než současné podmínky, což je, zjednodušeně řečeno – více peněz. S jejich pomocí lze udržet vesnické hospody i místní jednotřídky, podle místní potřeby.

Tam, kde se to nepodaří, lze přitom vedení obce vyměnit, i když, pravda, často může být pozdě. Pak je ale nutné smířit se s myšlenkou, která není populární a veřejností přijímaná, a totiž, že některé obce zaniknou.

Zanikají už dnes a zdaleka nejen u nás, u nás však zatím nejde o plošný problém. Možná ale brzy bude.

O autorovi

Autorem článku je Petr Havel

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Komentáře

Komentářů (8)
 1. Tondach napsal - dne 21.3.2017

  Ale ony vesnice zanikají tak nějak již od slavné věty “neviditelná ruka trhu vyřeší vše…”

 2. teufel3424 napsal - dne 21.3.2017

  Já vím, že dnes nelze nikomu nic poručit, ale počet samostatných obcí u nás je prostě příliš vysoký. Středisková obec není ideálem, ale měla něco do sebe. Když má vesnice 63 stálých obyvatel a svého starostu, pak polovina rozpočtu obce jde na jeho plat (i když má jen 1/2 úvazku) a údržbu radnice. To přece není normální. Chápu, že každý chce být jediným kohoutem na smetišti, ale jaký to má smysl? I v okolních státech mají něco jako sdružené obce a funguje to. Jenže pokud nedojde k nějaké reorganizaci obecní samosprávy, nic se nezlepší. Hlavně žádné dotace do černé díry.

  • nováček napsal - dne 21.3.2017

   Lépe je dotovat Agrofert?

  • Petr Novák napsal - dne 21.3.2017

   Píšete nesmysly – obec do 100 obyvatel má rozpočet někde kolem 3/4 milionu, odměna starostovi dělá běžně 80 – 100 tisíc. Pokud je schopný, sežene další peníze ve výši přesahující jeho odměnu. Výhody možnosti rozhodovat si sami o sobě ale asi člověk z města těžko pochopí. Prostě peníze nejsou problém. Problémem drobných podnikatelů je buzerace – EET, statistika, odvody na několik stran, vzdalování a odlidšťování úřadů včetně prodlužování všech lhůt jakéhokoli vyřizování a tak podobně. Všem pak vadí rozbité silnice. Vedení malých obcí pak nejvíc vadí opět zmíněná buzerace zvrchu, tentokrát ve formě auditů, které neřeší, jestli obec vynakládá finance z daní hospodárně, ale jestli má dostatečně včas zveřejněný rozpočtový výhled na 8 let, jestli jsou v zápisech ze schůzí zastupitelstva ta správná slovíčka a tak podobně. Prostě Kocourkov!

 3. nováček napsal - dne 21.3.2017

  Sdružené obce mají ledaskde v okolních státech, ale když u nás to připomíná termín Sdružené JZD.

 4. smrčka napsal - dne 21.3.2017

  Znám obec, která se snaží ztížit život, jak to jen jde. A nebude určitě jediná. Na náměstí živoří pár obchodů a aby bylo ještě hůř, osadí radnice těch pár míst parkovacími automaty. Kdo pojede nakupovat do krámu, kde je výběr malý, expirace na hranici, zavřeno už v pět a ještě bude platit za parkování? Těm nepomůže ani svěcená voda ani dotace. Instalaci a provoz automatů bude obec dotovat! Chápete tu zvrhlost?

  • nováček napsal - dne 22.3.2017

   To co popisujete je typicky české a bohužel skutečné. Blbé, ale naše. Že je to zvrhlost? No a?

 5. petrph napsal - dne 21.3.2017

  Napřed to vypadalo na lapsus ve větě “..čímž je pro obce také zajištěn vyšší příjem z daní v případech, že podnikatel má v příslušném místě také své sídlo a žije tam”, protože tak to není, daně z příjmu se platí centrálně MF, zatímco obec dostává peníze od státu dle jiného koeficientu.
  Ale v další větě se to vyjasnilo. “..Když už tedy nějaké dotace, pak ve vazbě příjemce dotace na příslušné místo.”
  Přátelé, úspěšný podnikatel nemá platit daně své obci a tím jí zvelebovat – ale naopak (nějaký) vybraný podnikatel má dostávat od obce dotace. Nikoliv tedy zajištění přirozené soběstačnosti obce, ale všechno všecičko potřebné z rozhodnutí místních politiků v ní dotovat. A když ne, tak jak psáno “Tam, kde se to nepodaří, lze přitom vedení obce vyměnit”,…
  Toto není neokomunismus, tohle je eurobolševismus.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny (*)