Větší než Velká čínská zeď: internetová cenzura, na niž je krátký Facebook i Google

Napsal/a Libor Stejskal 15. února 2015
FacebookXPocketE-mail

Chystáte se navštívit Čínu či tam třeba začít podnikat? Pak se připravte na to, že se na internetu nejen nedostanete ke zprávám renomovaných světových agentur, nepodíváte se na youtube, nepopovídáte si na facebooku, ale ani tam nebude fungovat google a všechny jeho služby. Používáte-li gmail či outlook, ke své poště se též nedostanete.

Hlídací pes již koncem minulého roku upozornil na text serveru ProPublica, který přinesl informace i zablokování zpravodajství renomovaných světových médií a agentur jako například CNN, BBC, Reuters či Blomberg. Nyní ještě přituhlo.

V posledních letech přitom internet láká i čím dál více Číňanů. V roce 2009 překonal jejich počet i do té doby první Spojené státy a stala se tak světovou internetovou jedničkou. Současně má ale i největší počet lidí odsouzených v souvislosti s internetovou cenzurou (několik desítek).

Čína vybudovala pravděpodobně nejpropracovanější systém internetové cenzury ze všech zemí, kteří tento typ cenzury používají – filtrovány jsou stránky mluvící o změně nebo svrhnutí komunistického režimu v Číně, demokracii, nezávislosti Tibetu, Dalajlámovi atd. „Správné“ prohlížení internetu propagují dva maskoti – policisté Jing-Jing a Dža-Čcha.

Jedna z vládních agentur, které zajišťují cenzuru internetu, nahrála dokonce na své cenzorské zásahy oslavnou píseň. „S oddaností a zaujetím střežíme náš internet dnem i nocí, abychom naplnili naše poslání, když na východě slunce vychází.“ Nevěříte? Poslechněte si.

V zemi, která má přes téměř jeden a půl miliardy obyvatel, žije v současné kolem šesti set tisíc cizinců z celého světa. Jeden z nich, Čech usazený v Šanghaji poslal Hlídacímu Psu svůj pohled na novodobou čínskou zeď. Redakce zná jeho identitu, ale po dohodě jeho jméno nezveřejňuje, aby ho nevystavovala případné perzekuci čínských úřadů.

Velká čínská… firewall

Nedávno se čínská vláda rozhodla uvést do provozu tzv. „Super Firewall“, a tím zablokovat Google a všechny internetové služby, které jsou s tímto dominantním internetovým serverem spojené. Dále čínská vláda zablokovala všechny VPN a další spojovací „kanály“, které pomáhaly přes mnohé problémy propojit Čínu s okolním světem. Již před časem čínská vláda zablokovala internetové sociální sítě jako Facebook, populární YouTube a další.

Pokud tedy pracujete v Číně nebo zde z nějakého důvodu krátkodobě či dlouhodobě pobýváte, vaše možnost spojit se s okolním světem je značně ztížená. Nesnadné jsou i studijní nebo pracovní podmínky, protože vyhledávání informací na internetu a přesouvání velkého množství dat z jedné části světa do jiné, které je dnes samozřejmou součástí studia nebo obchodu, přestalo fungovat. Vyhledávač Google, Google+, G-mail, Google Earth, Google Maps, Panoramio, Picassa, Google Cloud Platform a všechny ostatní internetové aplikace, které jsou na Google napojené, jsou nyní v Číně nedostupné.

Nedostupné jsou i Apple Mail nebo Microsoft Outlook a kdo ví, co dalšího. Stále ještě funguje Yahoo-mail, – otázkou však je, jak dlouho. Máte sice možnost se napojit na Weibo, Taobao, Baidu či jiné čínské servery, ale musíte počítat s limitovanou angličtinou i nutností si ověřovat hodnověrnost informací.

Nejde jen o svobodu slova

Necháme-li stranou jednu ze základních hodnot civilizovaného světa – právo na svobodu slova a volnou výměnu informací – myslím, že toto rozhodnutí čínské vlády není příliš moudré a bude mít jistě i přímý a nepříznivý dopad na vývoj čínské ekonomiky. A stav čínské ekonomiky dnes ovlivňuje celosvětové hospodářství.

Rozhodnutí čínské vlády je jistě radikální ve svém rozměru i samotném dopadu na globální společnost. V každé zemi je veliké množství jedinců a společností, které mají prostřednictvím internetu na Čínu nějakou profesionální vazbu. Poněkud naivní se toto rozhodnutí zdá v tom, že si hrstka politiků stále ještě myslí, že kontrolou informací může v digitálním věku manipulovat společnost tak snadno, jako za starých časů. Ona „Super Firewall“ může v jistém smyslu připomínat velkou čínskou zeď, která jako každá zeď dělí svět. Vaše pozice se mění podle toho, na které jste straně.

Nabízí se tu otázka, zda „Super Firewall“ má ochránit Čínu před vpádem nepřátel či cizích vlivů a narušit tak bezpečnost země, jak to měla kdysi zajistit legendární šest tisíc kilometrů dlouhá Velká čínská zeď, nebo zda ona „Super Firewall“ má chránit tajemství a únik informací z Činy, aby nedošlo k narušení dnešních politických a společenských vztahů. Avšak každodenní zkušenost nám říká, že dříve nebo později stejně všichni vědí všechno! Dává tedy existence „Super Firewall“ nějaký smysl?

Arabské jaro úřady vyděsilo

Jaké důvody vedly čínskou vládu k tomuto kroku? Podle oficiálního vysvětlení jsou tato radikální rozhodnutí odůvodňovány z pozic ochrany vnitřních zájmů Číny a z pozic mravních. Pak jsou tu ještě jiná veřejně nepublikovaná vysvětlení jako je zájem ekonomický, protože Google a další internetové společnosti stahují z Číny velké zisky. Nemalým důvodem je i udržení klidu ve společnosti. Nedávný precedent „Arabského jara“, kdy se totalitní režimy na severu Afriky jeden po druhém hroutily díky možnosti lidí organizovat se přímo za pomocí předávání zpráv přes internet, je pro čínskou vládu dostatečnou výstrahou.

Internet tedy představuje vedle mnoha pozitivních hodnot jistě i reálnou hrozbu destabilizace společnosti. A té se Čína celkem oprávněně obává. Jistě se dá uvažovat i o tom, že čínská vláda chce, aby všechny informace byly ukládány na čínských serverech, aby k nim měla snazší přístup a kontrolu přes jejich distribuci. V neposlední řadě jde čínské vládě jistě i o to ukázat, kdo je v zemi pánem, kdo vládne a kdo rozhoduje o tom, co se má, co se smí a co se nesmí. Je tedy možné se domnívat, že právě demonstrace moci a nezávislosti na cizích vlivech je pro čínskou vládu velmi citlivým bodem.

Aby se vám to nevrátilo…

Kontrola informací v minulosti sloužila a dodnes ještě slouží vládám na celém světě k manipulaci společnosti. Cenzura v nějaké své podobě patří k jednomu z hlavních nástrojů správy jakékoli země – západní demokratický svět i Českou republiku nevyjímaje. Myslím, že není důležité, zda cenzurování internetu je nebo není v souladu s dnes již obecně akceptovaným právem západního světa na svobodnou výměnu informací, ale jde o to, zda nejsou tímto krokem narušeny dlouhodobě budované vztahy mezi obyčejnými lidmi z různých zemí nebo zda tím není ohrožena stabilita globálního světa. Otázkou je, zda se filtrováním informací v Číně nevytváří postupně vzrůstající celospolečenské napětí, které může časem přerůst v otevřený konflikt a které pak může mít nedozírné důsledky pro každého z nás kdekoli na světě.

Myslím, že v dnešním globálním světě jde především o to, aby lidé, kteří hovoří různými jazyky, našli společnou řeč. Internet byl ve svých počátcích velkou nadějí lidstva, protože ho nikdo nevlastnil, nikdo nekontroloval, neblokoval nebo nefiltroval – žádná země, žádná vláda, žádná mocenská skupina nebo mocný jedinec. Cyber prostor patřil všem, kteří se rozhodli do něho vstoupit. Výměna informací byla skutečně volná, svobodná a okamžitá. Byla to velká naděje globální svobody ve vznikajícím globálním světě. Dnes se však zdá, že svět tuto svou velkou šanci propásl, protože Čínu v jejích cenzurních snahách postupně následují i jiné země.

Ať už jsou důvody k blokování a cenzuře internetu z čínské strany jakékoli, zdá se, že více než demonstraci moci tento radikální zásah představuje strach a nedospělost Číny jako společnosti i její vlády. Je to výraz nedůvěry mocných ve své vlastní lidi a v jejich schopnost akceptovat pravdu ať je jakkoli nepříjemná. Nesmíme však zapomínat, že když jsou člověku odepřeny pravdivé informace o skutečném stavu věcí nebo světa, uchyluje se logicky k dohadům a vždy dosazuje za neznámé fakty tu jejich nejhorší možnou variantu. To už patří k lidské přirozenosti. O nepříznivých důsledcích takovéto situace není třeba dlouze mluvit.

Ani velká čínská zeď nakonec nefungovala

Velká čínská zeď paradoxně nikdy nezabránila vpádu nepřátel do země a Čínu neubránila před cizími vlivy. Otázkou tedy je, zda opravdu „Super Firewall“ zamezí vlivu okolního světa na dění v Číně. Na druhou stranu Čína ke svému ekonomickému vývoji pomoc vyspělého světa a spolupráci s ním stále potřebuje a veřejně to přiznává. Avšak velká řada zahraničních firem z Číny v posledních několika letech z nejrůznějších důvodů odchází a pro mnoho jiných bude cenzura internetu jeden další důvod, proč také odejít.

Odcházejí i jednotlivci, pro které byla Čína zajímavá ať už po stránce profesionální příležitosti, kultury, jazyka, historie, přírody nebo obchodu. Ve stejnou chvíli, kdy se v novinách objevily zprávy o zapojení „Super Firewall“, se v čínském tisku objevily i články o vytváření nových a výhodných příležitostí pro začínající zahraniční firmy s inovativními programy. Není tedy blokování internetu také výrazem neshody mezi vládnoucí elitou Číny – mezi národohospodáři a úředníky propagandy?

V průběhu pěti tisíc let dlouhé historie Čína zaznamenala jak období prosperity, tak i období hospodářské a společenské izolace i ekonomické stagnace či regrese. Myslím, že pokud chce dnes Čína hrát ve světě důležitou nebo dokonce vedoucí politickou a hospodářskou roli, nemůže se schovávat za jakoukoliv zdí. A protože změny společenského vývoje nikdy nepřicházejí bez varování, musíme se ptát, zda zapojení „Super Firewall“ je omylem horlivého úředníka propagandy, který si při své důležitosti neuvědomuje dosah svého rozhodnutí, nebo jde o signál, který bychom neměli v žádném případě přeslechnout.

 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)