Proč šachisté a Václav Klaus mladší manipulují fotkami?

Napsal/a Jakub Mikel 15. února 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO O KLAUSOVU REAKCI/GLOSA. Václav Klaus mladší, kterého média označují jako experta na školství, se věnuje mimo edukace dorostu také pravidelnému komentování společenského dění. Po poslední výměně názorů s širokou veřejností ohledně aktivit mladého dospělého Jakuba Čecha, kterého označil za udavače, pustil se Klaus na pole dezinformací a stal se jedním z nadšených šiřitelů manipulativní fotky.

Obrázek je někdy víc než tisíc slov,“ píše v popisku k fotce na svém facebookovém profilu Václav Klaus. Několik žen zahalených do šátků na fotografii sedí na zemi v uličce lemované židlemi, na nichž sedí muži. Vše se odehrává uprostřed nejspíše oficiální ceremonie

klaus

„Toto je (teď o víkendu) zahájení Mistrovství světa žen v šachu v Teheránu,“ pokračuje v popisu fotografie a jako její zdroj označuje Novoborský šachový server (nss.cz). Ten fotku k článku skutečně přiložil. „Necloumají s Vámi emoce?“ ptá se Klaus závěrem.

Jelikož již mnou puberta docloumala, náznak emocí jsem, stejně jako celá řada sledujících, pocítil. V první řadě podezření.

Šachisti nacisti?

Šachový server přinesl použitou fotografii ve svém článku „Už zítra“, ve kterém informuje, že 10. února začíná Mistrovství světa žen v šachách (Klaus článek sdílel 15. 2., a je tedy otázka, zda se k článku proklikal, nebo mu jej někdo poslal).

Server přidal k fotce ironický popis „Z tiskové konference. Místo pro novinářky? Jasně dané. Posaďte se dámy, prosím.“ Samotný server se v tomto případě odkazuje na článek francouzského serveru europe-echecs.com. Článek na něm je psán ve francouzštině a také referuje o tématu ženského šampionátu, a dokonce používá i stejnou fotografii.

Její použití je v případě zahraničního serveru čistě ilustrační a v žádném případě není manipulativní jako u českých šachistů. Naopak, objevuje se v části, kde se píše o ženských právech v Íránu. U fotky nacházíme popisek v překladu: „Ženy novinářky při zapisování poznámek na podlaze na tiskové konferenci.“

Právě tento popis mohl překladatele zmást, nicméně z kontextu je smysl fotografie poměrně jasně patrný a nijak přímo neodkazuje na tiskovou konferenci k mistrovství světa. Server Europe-chescs.com sám odkazuje na zdroj fotky, kterým je Organizace pro ochranu lidských práv v Íránu, jenž na svých stránkách odkazuje k článku serveru Huffington post z roku 2013. V něm novinářka Sara Gates popisuje, že fotka byla pořízena při uvedení Javada Zarifa do funkce ministra zahraničí a je patrné, že již před čtyřmi lety vzbudilo dění na fotografii kritiku z různých míst.

Obrázek, který koresponduje s názorem

Václava Klause již pod příspěvkem několik sledujících upozornilo, že sdílí manipulativní fotografii, ale do uzávěrky textu Klaus foto nestáhl, neupravil popis a ani se za sdílení neomluvil. Příspěvek má navíc téměř třináct set sdílení.

Ačkoliv stav ženských práv v Íránu není ideální, jde v tomto případě o manipulaci. Ať už je úmyslná nebo ne, v rámci confirmation bias se šíří dále sociálními sítěmi a dále komplikuje rozpoznávání pravdy.

EDIT: Václav Klaus svůj popis příspěvku upravil 16. února. Odstranil časový údaj o „minulém víkendu“, nicméně ponechal odkaz na stránky šachistů, kteří fotku také použili v chybném kontextu. O úpravě příspěvku nijak neinformoval.

16779851_1215343648586110_19847443_n[1]

Foto: screenshot facebookového profilu Václava Klause ml.

Klaus také nezapomněl poděkovat všem, kteří na jeho chybu pod příspěvkem či v médiích upozornili.

Foto: screenshot facebookového profilu Václava Klause ml.

Foto: screenshot facebookového profilu Václava Klause ml.

Množství argumentačních faulů, kterými se Klaus v příspěvku obhajuje by bohužel vydalo na samostatnou analýzu, což u experta ODS na školství shledávám poněkud tragickým.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)