Proč šachisté a Václav Klaus mladší manipulují fotkami?
AKTUALIZOVÁNO O KLAUSOVU REAKCI/GLOSA. Václav Klaus mladší, kterého média označují jako experta na školství, se věnuje mimo edukace dorostu také pravidelnému komentování společenského dění. Po poslední výměně názorů s širokou veřejností ohledně aktivit mladého dospělého Jakuba Čecha, kterého označil za udavače, pustil se Klaus na pole dezinformací a stal se jedním z nadšených šiřitelů manipulativní fotky.
„Obrázek je někdy víc než tisíc slov,“ píše v popisku k fotce na svém facebookovém profilu Václav Klaus. Několik žen zahalených do šátků na fotografii sedí na zemi v uličce lemované židlemi, na nichž sedí muži. Vše se odehrává uprostřed nejspíše oficiální ceremonie
„Toto je (teď o víkendu) zahájení Mistrovství světa žen v šachu v Teheránu,“ pokračuje v popisu fotografie a jako její zdroj označuje Novoborský šachový server (nss.cz). Ten fotku k článku skutečně přiložil. „Necloumají s Vámi emoce?“ ptá se Klaus závěrem.
Jelikož již mnou puberta docloumala, náznak emocí jsem, stejně jako celá řada sledujících, pocítil. V první řadě podezření.
Šachisti nacisti?
Šachový server přinesl použitou fotografii ve svém článku „Už zítra“, ve kterém informuje, že 10. února začíná Mistrovství světa žen v šachách (Klaus článek sdílel 15. 2., a je tedy otázka, zda se k článku proklikal, nebo mu jej někdo poslal).
Server přidal k fotce ironický popis „Z tiskové konference. Místo pro novinářky? Jasně dané. Posaďte se dámy, prosím.“ Samotný server se v tomto případě odkazuje na článek francouzského serveru europe-echecs.com. Článek na něm je psán ve francouzštině a také referuje o tématu ženského šampionátu, a dokonce používá i stejnou fotografii.
Její použití je v případě zahraničního serveru čistě ilustrační a v žádném případě není manipulativní jako u českých šachistů. Naopak, objevuje se v části, kde se píše o ženských právech v Íránu. U fotky nacházíme popisek v překladu: „Ženy novinářky při zapisování poznámek na podlaze na tiskové konferenci.“
Právě tento popis mohl překladatele zmást, nicméně z kontextu je smysl fotografie poměrně jasně patrný a nijak přímo neodkazuje na tiskovou konferenci k mistrovství světa. Server Europe-chescs.com sám odkazuje na zdroj fotky, kterým je Organizace pro ochranu lidských práv v Íránu, jenž na svých stránkách odkazuje k článku serveru Huffington post z roku 2013. V něm novinářka Sara Gates popisuje, že fotka byla pořízena při uvedení Javada Zarifa do funkce ministra zahraničí a je patrné, že již před čtyřmi lety vzbudilo dění na fotografii kritiku z různých míst.
Obrázek, který koresponduje s názorem
Václava Klause již pod příspěvkem několik sledujících upozornilo, že sdílí manipulativní fotografii, ale do uzávěrky textu Klaus foto nestáhl, neupravil popis a ani se za sdílení neomluvil. Příspěvek má navíc téměř třináct set sdílení.
Ačkoliv stav ženských práv v Íránu není ideální, jde v tomto případě o manipulaci. Ať už je úmyslná nebo ne, v rámci confirmation bias se šíří dále sociálními sítěmi a dále komplikuje rozpoznávání pravdy.
EDIT: Václav Klaus svůj popis příspěvku upravil 16. února. Odstranil časový údaj o „minulém víkendu“, nicméně ponechal odkaz na stránky šachistů, kteří fotku také použili v chybném kontextu. O úpravě příspěvku nijak neinformoval.
Klaus také nezapomněl poděkovat všem, kteří na jeho chybu pod příspěvkem či v médiích upozornili.
Množství argumentačních faulů, kterými se Klaus v příspěvku obhajuje by bohužel vydalo na samostatnou analýzu, což u experta ODS na školství shledávám poněkud tragickým.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Buďte připraveni na dobré i špatné časy
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
25 komentářů
Jsem nějak nepochopil smysl tohoto článku. Takže „..novinářka Sara Gates popisuje, že fotka byla pořízena při uvedení Javada Zarifa do funkce ministra zahraničí a je patrné, že již před čtyřmi lety vzbudilo dění na fotografiii kritiku z různých míst.“
Ergo tedy, Klaus junior měl pravdu, a jeho odpůrci říkají jenom „ale tohle je přeci známé, nic jiného nemáte“?
Ne že by o něco šlo, ale 1) v místnosti nebylo podle fotografie místo k sezení a stojí i muži vzadu 2) v Iránu je zcela běžné sedět nebo polehávat na zemi na kobercích, stejně jako v jiných zemích směrem na východ 3) chodím na akce i v Česku a nikdy jsem nikde neviděl, že by v případě plných sálů čeští muži vstávali a uvolňovali místo příchozím ženám. Výjimečně seniorům, pokud jsou ale velmi viditelně opotřebovaní.
„..v Iránu je zcela běžné sedět nebo polehávat na zemi na kobercích.. “ na státní oficiální akci při uvádění ministra do funkce? 🙂
Je třeba také vidět, že sedět na koberci je tradiční muslimský zvyk, kdežto sedět na židli spíše zvyk evropský/západní. Připomněl jste mi jednu kresbu ze dvora osmanského sultána z počátku 18.století, s vysvětlivkou, že evropské vyslance na ní poznáme (kromě oblečení) podle toho, že „sedí na židlích“. Nevím tedy, jak to dnes chodí při nějakých takových ceremoniích v Íránské islámské republice (nemám zkušenosti ani bližší informace)… Ale ani by mě to nepřekvapilo.
Václav Klaus mladší neměl pravdu, a znásobil svým šířením fotografie navíc s vlastním komentářem šíření lži. U obyčejného řadového uživatele internetu to lze o něco více tolerovat, než u něho samotného, neboť je oficiálním členem vedení ODS, parlamentní strany, a tudíž má nemalý vliv na veřejnost. Takové osobnosti by si měly dávat pozor na pravdivost a korektnost svých slov a činů.
Ta fotka není žádná lež, ale reálné zobrazení reálného postavení žen v Íránu. Kolem šachistického MS byla velká kontroverze a některé sportovkyně ho bojkotovaly, protože organizátoři vyžadovali povinné zahalení.
Fotka jako taková není lež. Ale je lží tvrdit, že byla pořízena při zahájení MS. Lhát se nemá?? Samozřejmě pan Klaus směřuje do velké politiky, tak už se musí učit. Škoda. Jeho názory např. kolem školství totiž považuju za velmi solidní a inspirativní. Nemá důvod se uchylovat ke lži anebo k „plácnutí do vody“.
„Šíření lži“ je velmi silné obvinění. V čem tedy lhal?
tvle čecháčci, neumíte nic jiného, než házet špínu na lidi, kteří holt mají názor, to jestli vk sdílí manipulativní fotky vůbec neovlivní skutečnost, že na východě jsou ženám upírána práva, která u nás platí, ale proč by nás to mělo trápit? děje se to u nás v naší zemi? ne, děje se to u nich, ať si to tedy vyřeší sami, nebo když tedy chtějí změny, ať jdou žít jinam, nebo samozřejmě je možnost vyžádat si pomoc od niných zemí, ale kristepane čecháčci, řešmě radši situaci u nás, lhaní, korupci, okrádání a nespravedlivé jednání naší vlády, to je to, co se týká přímo nás všech
Na co vlastně nadáváte? Tento článek dělá přesně to po čem voláte. Řeší manipulaci a lhaní kterého se dopouští vysoce postavený člen české politické strany která má zastoupení v parlamentu.
Ta fotka není ani manipulací, ani lží.
Nač ten blekot soudruhu? Přece: „Václav Klaus svůj popis příspěvku upravil 16. února. Odstranil časový údaj o “minulém víkendu”, nicméně ponechal odkaz na stránky šachistů, kteří fotku také použili v chybném kontextu. O úpravě příspěvku nijak neinformoval.“ Ad1) Jak autor článku přišel na to, že: „Václav Klaus svůj popis příspěvku upravil 16. února. Odstranil časový údaj o “minulém víkendu …”“, když: „O úpravě příspěvku nijak neinformoval.“? Ad2) Z jakého titulu zodpovídá Václav Klaus ml. „za stránky šachistů, kteří fotku také použili v chybném kontextu.“? Nezdá se, že by autor měl jiný záměr, než jistou diskreditaci zmíněného VK ml. Co myslíte Františku, kdo je tady lhář, když se VK ml. omluvil, jak přiznává i autor článku? Není to náhodou onen Jakub Mikel, autor článku, který tvrdí, že se VK ml. omluvil, ale vlastně neomluvil (při čemž jedno tvrzení musí být nutně nepravdivé!)? Bůh žehnej jeho i Vašemu úsilí o pravdu, potřebujete to oba.
Zahalené ženy sedí na zemi, „západně“ oblečení muži sedí na židlích. Toto mi bohatě stačí.
To sice ano, ale otevrel jste si treba odkazovany clanek v rustine (a google prekladac funguje uz celkem obstojne na pochopeni, ne?).
pardon, odkazovany clanek je na facebooku, myslel jsem, ze byl tady. Stejne je zajimavy: http://sajjadi.livejournal.com/304132.html
Autor zjevně nepochopil, kde je jádro problému. Není podstatné, jestli na zemi sedí šachistky nebo novinářky, jsou to především ženy. Ženská práva nerozlišují mezi ženami šachistkami a ženami novinářkami. Nebo to autor chápe, a jeho článek je čistě účelová snaha o očernění Václava Klause ml..
Dík za potvrzení stručné avýstižné mého názoru.
Oprava:Dík za stručné a výstižné potvrzení mého názoru na pravdomluvnost Jakuba Mikela, šéfredaktora, HoupacíOsel.cz.
V Íránu nemají ženy v nejvyšších funkcích? Ve vládě jich mají možná víc než u nás. Jinak, vy moc do těchto končin necestujete, že?
Je to o šíření hoaxu, který před lety někdo v cizině vypustil a Václav Klaus ml. ho teď stejně jako další dezinformace šíří. Doporučuji se také podívat na úplně první postavu vlevo vepředu na fotce, která sedí na židli a na fotografii se nevešla. To je podle oblečení také žena. Z toho lze usoudit, že pokud by byla fotografie s větším celkem, dost pravděpodobně by se tam našly další ženy na židlích. Čili zbytečné mlácení prázdné slámy a tunelové vidění, u kterého někdo vidí jen to, co v tom chce vidět.
Rozumím tomu dobře, že majitelé a určovatelé pravdy z „Hlídacího psa“ obviňují Klause z manipulace jen proto, že fotka, kterou použil jako demonstraci postavení žen v Íránu, není z šachového mistrovství, jak mylně uvedl, ale z jiné společenské události?
Vypadá to, že je to tak, jak tomu rozumíte – „majitelé a určovatelé pravdy z “Hlídacího psa” obviňují Klause z manipulace jen proto, že fotka, kterou použil jako demonstraci postavení žen v Íránu, není z šachového mistrovství, jak mylně uvedl, ale z jiné společenské události?“
Takže klasické HFC vyvracení „HOAXů“.Na fotce je skutečně to, co vidíte, ale pořízena byla dřív a při jiné příležitosti, než je uváděno….takže to se nepočítá a Klaus je lhář a manipulátor.Levicová logika par excellence
Koukam, ze i tady se vyskytuje mnozstvi lidi, co si mysli, ze existuje neco jako „alternativni pravda a fakta“ a ze na skutecnosti nezalezi, jde o pocity…
Nikdo nezpochybnuje, ze postaveni zen v je MNOHEM nerovnopravnejsi nez treba v Cesku (ano v Cesku take zeny nemaji rovnopravne postaveni – viz prijmova nerovnost)… Ale ukazuje jasnou manipulaci s fakty a vytvareni tzv. alternativni skutecnosti.. pouzitou samozrejme k propagaci (spis propagande) sveho nazoru/dojmu. Cim se tohle faslovani skutecnosti lisi od jineho?
kazdy ma pravo na svuj nazor (at se jinemu muze jevit jakkoliv sileny nebo nebezpecny), ale neexitsuje nic takoveho jako alternativni skutecnost a fakta.
To je článek jak od Hare free. Zpráva: Tygr sežral v zoo mateřskou školku. Hate free: Je to hoax, protože školku sežral medvěd. Autor zprávy je lhář a manipulátor.
Podstata zprávy nebo v tomhle případě fotky je ale v něčem jiném ne? Zní: školka byla sežrána v zoo, resp. ženský v Iránu mají na tiskovkách vyhrazeno místo spolu se psy mužských kolegů. Daleko větší manipulátor než Klaus je autor článku.