Princip “stejnou mzdu za stejnou práci na stejném místě” znovu vztyčí železnou oponu
ANALÝZA. Spolková republika Německo a Francie se rozhodly uplatňovat institut minimální mzdy novým způsobem, který má za úkol diskriminovat zaměstnance a zaměstnavatele z novějších zemí Evropské unie. Výsledkem je protekcionistické opatření, které vyloučí české zaměstnance z možnosti být vyslán na práci do Francie nebo SRN, píše v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.
Řidič ČSAD Uherské Hradiště dostal pokutu 135 EUR za to, že má nižší minimální mzdu, než mají řidiči ve Francii. Od července totiž ve Francii platí nový zákon, podle něhož musí i čeští dopravci platit řidičům aspoň minimální francouzskou mzdu, pokud převážejí náklad na území Francie.
Stejný zákon má začít platit i ve Spolkové republice Německo. Evropská komise dokonce připravuje směrnici, podle které bude platit minimální mzda při vysílání pracovníků po Evropě ve všech zemích EU.
Trable s minimální mzdou
Francie, Německo ale i Evropská komise halí svůj postup do zdánlivě vznešeného hesla “stejnou mzdu za stejnou práci na stejném místě”, avšak ve skutečnosti bude znamenat nové vztyčení železné opony mezi původními a novějšími členskými zeměmi Evropské unie, alespoň co se mobility zaměstnanců týče.
Funkcí minimální mzdy je zajistit, aby příjmy zaměstnance neklesly pod sociálně akceptovatelnou úroveň, ale zároveň aby motivovali zaměstnance k vyhledávání práce namísto příjmu sociálních dávek. Výše minimální mzdy nemůže být odpoutána od výše průměrné mzdy, která je zase odvislá od celkové ekonomické úrovně dané země.
Podle výzkumu Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy minimální mzda v České republice nejenže neslouží svým proklamovaným cílům, ale navíc nemá žádný vliv zvýšení pracovních ani celkových příjmů chudých domácností, významně zatěžuje ekonomiky oblastí, které vykazují relativně nízkou mzdovou hladinu, a její růst působí na zvyšování nezaměstnanosti.
Je tedy otázkou, zda je minimální mzda vhodným nástrojem ochrany zaměstnanců a zaměstnavatelů. Možná by bylo vhodnější zavést místo garantované minimální mzdy státní příplatky ke mzdám, negativní důchodovou daň či daňové kredity závislé na výši výdělku.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj doporučila navíc zrušit vazby mezi systémem sociálních dávek a minimální mzdy. Sociální systém by měl odrážet vývoj v oblasti životních potřeb a nákladu, naproti tomu minimální mzda by mela být navázána spíše na trendy v produktivitě a na další faktory trhu práce.
Doporučila dále indexaci minimální mzdy na vývoj cen tak, aby byla zachována její kupní síla, spíše než na vývoj mezd v ekonomice.
Francie a Německo utahují šrouby
Spolková republika Německo a Francie se však rozhodly uplatňovat institut minimální mzdy novým způsobem, který má za úkol diskriminovat zaměstnance a zaměstnavatele z novějších zemí Evropské unie.
Pokud totiž budou požadovat pro všechny zaměstnance, kteří jsou vysláni na práci na jejich území, stejnou minimální mzdu, nejen, že nerespektují rozdílnost ekonomické úrovně jednotlivých států, ale zároveň zcela popírají jednu ze zásadních svobod, na kterých je Evropská unie postavena, a to volný pohyb osob a služeb.
Výsledkem je tak protekcionistické opatření, které vyloučí české zaměstnance z možnosti být vyslán na práci do Francie nebo SRN, byť tato práce spočívá „jen“ v přejezdu jejich území.
Aby český zaměstnavatel dosáhnul úrovně německé minimální mzdy, musel vy svému zaměstnanci vyplácet částku okolo 40 500 Kč, a aby dosáhnul úrovně francouzské minimální mzdy, musel by vyplácet dokonce částku okolo 46 000 Kč.
Tyto sumy jsou však daleko vyšší než je výše průměrné mzdy v České republice a nedoráží možnosti zaměstnavatelů ani naší ekonomiky.
O platnosti a účinnosti zmíněných zákonů bude zřejmě rozhodovat Evropský soud, nicméně snaha zamezit možnost českých zaměstnanců být vysílán na práci do Francie a Německa vzbuzuje otázku, jak upřímně to tyto země myslí se skutečnou integrací Evropy, rovností členských států EU a volností pohybu osob a služeb.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Kyberútoky na vzestupu. Firmy dostanou povinnost se bránit a hlásit incidenty
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
Neuvěřitelná blbost, už jenom ten průjezd. Další nahrávka těm, co žádají návrat ČR do ruského vlivu. Možná si to přejí i západoevropské mocnosti. Jinak si to vysvětlit nedovedu. Francie krachuje protože jsou samá dobře placená siesta a Německu dochází také dech. Pokud se neozve armádní generalita evropských států, tak úředníci EU zničí. Migranty se to částečně podařilo.
Stejně tak to může být úplně něčím jiným. Vaše tvrzení má asi stejnou váhu jako: Rusko krachuje protože jsou to flákači kteří namísto práce chlastají vodku.
Otázku jak upřímně to Česká republika myslí se skutečnou integrací Evropy si ostatní členské státy EU kladli v době prezidentování Václava Klause a vlády ODS, kdy Česká republika „okopávala kotníky“ EU kdy jen mohla. Nyní podobné „okopávání kotníků“ EU provádějí Polsko a Maďarsko a u nás možná opět nastane po příštích parlamentních volbách. Mají snad tedy staré členské země EU nějaký důvod prokazovat náklonnost k novým členským zemím EU a mají mít zájem na větší integraci, jestliže nové členské země dávají silně najevo, že o integraci zájem nemají?
Ano mají: Společný trh.
Ale souhlasím s vámi. I když je zajímavé se na toto „hrubé“ chování koukat jako na politický boj v rámci onoho státu a ne jako reálnou chtěnou politiku vůči EU.
Bohužel je smutné když pak tento vnitřní politický boj má poté efekt na mezinárodní vztahy. Viz překvapení a panika britských politiků po Brexit.
Tak pan Rozehnal si neuvědomuje, že pracovníci vyslaní na práce z východních států berou práci domácím pracovníkům, protože jsou mnohem levnější pracovní silou. Na druhé straně snahou západních zemí by mělo být v první řadě pomoci těm východním v rychlém vyrovnávání mezd.Ale svým způsobem tlak na přibližování se minimálních mezd může být jedním z takových atributů. Pokud jde o o názor Fakulty sociálních věd UK považující minimální mzdu za něco škodlivého, tak se hluboce mýlí. Anebo jen papouškují nějaký názor z řad zaměstnavatelské lobby.
A k čemu myslíte, že slouží ony Evropské fondy které vesele rozkrádá Babiš?
S vaším názorem na min. mzdu souhlasím.
Já Němce a Francouze chápu. Jak by s Vám líbilo kdyby jste byl francouzký kamioňák, měl nasmlouvanou práci a najednou se objevil levný řidič někde z Česka, dovezl by z Česka co má na místo určení a potom ještě za českou mzdu chvíli by byl využit a ten Francouz by přišel o práci. Z naší strany se jedná o neférovou konkurenci. Nezpochybňuji samozřejmě možnosti a rozdílnosti ekonomik, úroveň spotřebního koše, paritu kupní síly ani funkci minimální mzdy. Ze stejného důvodu jak nemůže český zaměstnavatel vyplácet mzdu „západní“, těžko na západě najednou z důvodu konkurenčního boje mohou vyplácet mzdy „východní“.
Já je nechápu – především nechápu jejich styl řešení pracovních vztahů ála film Jeden hot a druhý čehý – pro nás je to komedie, ale v Francii některé věci zjevně funguj jinak.
Francouzka argumentace „stejnou mzdu….“ je vice mene pritazena za vlasy.
Predstavte si na pr. argumentovat tim, ze oficialni rec v Cesku je cestina, a proto vsichni kdo prijedou na uzemi CR musi mluvit cesky a dolozit sve vzdelani.Jinak budou pokutovani.
I toto by se dalo v dnesni dobe politicky prosadit. Proste giganticka manipulace lidi je zrejme neomezena.
Popisujete realitu.
Ano takto to funguje. Pokud chcete v ČR pracovat (dlouhodobě) musíte mluvit Česky, doložit své vzdělání jinak vám bude odepřen vstup na Český pracovní trh. K čemu myslíte, že slouží všechny ty trvalé a dočasné pracovní povolení , cizinecká policie a podobně?
Jediný kdo je manipulovaný jste vy a to svojí nevědomostí.
benzín stojí stejně , jídlo stojí stejně , auta stojí stejně … ,tak proč za stejnou práci bereme třikrát nižší mzdu než na západě TO| nechápu?!!! copak dělník ve vokswagenu udělá tři passaty a čech na stejné lince u stejného zamněstnavatele udělá jenom jednu oktávku???
Německý zedník postaví třikrát víc než čech?…. Kam se ty Naše vydělané peníze ztrácí ????
radim
Ztrácí se, ty „Naše vydělané peníze“, v jachtách, automobilech, vilách v Monte Carlu a jinde,českých podnikatelů a jsou také na jejich účtech v monackých, švýcarských, lichtenštejnských, lucemburských bankách i v bankách dalších daňových rájů, ve víkendových výletech do „tepla“ v Dauhá, Dubaji a pod. Tam všude se ztrácejí ty „Naše vydělané peníze“.
Nezáviďte. Český dělník, který udělá produkt srovnatelný s tím volkswagenem, si vydělá dobře – na české poměry.
Efektivita práce Čechů je přibližně poloviční než Němců. Smutná realita. O to smutnější je, že se nám dlouhodbě nedaří jí významě zvyšovat.
Co je divného na tom, že se Francie brání dumpigové konkurenci? Totéž lze dříve či později očekávat nejen v resortu dopravy, když mzdy českých zaměstnanců jsou nestydatě nízké. Argument, že náklady zaměstnavatelů na zaměstnance (daně a odvody) jsou v procentech jedny z největších ze všech zemí EU, je jen obyčejná početní finta pro publikum. České firmy prodávají samozřejmě své produkty a služby za ceny v místě (v tomto případě ve Francii) obvyklé. Porovnáme-li pak, kolik procent z realizované ceny v místě obvyklé zůstane francouzskému zaměstnavateli jako zisk a kolik českému, zjistíme, že zisk českého zaměstnavatele je nutně značně (o podíl rozdílu mezd) vyšší a to nejen v procentech, ale i přepočtu na jednotky měny. A to ještě za předpokladu, že ostatní vstupy ( suroviny, energie, paliva a pod.) jsou stejné, což není určitě pravdivé (na př. rozdíly ve výši daní ze zisku firem, které jsou určitě vyšší než v ČR). Jde tedy, ze strany českých firem skutečně o dumping, ať se nám to líbí nebo ne. Stejné podmínky pro služby i výrobu, mohou nastat jen tehdy, budou-li, když pomineme ostatní náklady, mzdy a platy, v tomto případě ve Francii a v ČR, stejné nebo aspoň blízké.
Jediný kdo si skutečně přeje, aby české mzdy zůstaly podhodnocené je Česká národní banka. A dělá to už několik let srážením kurzu koruny a blábolí o tom, jak je to pro stát výhodné. Na druhé straně stojí česká socialistická vláda, která tlačí mzdy ve státním sektoru nahoru a zvedá mzdy svých státních zaměstnanců ač státní zaměstnanci jaksi už z principu málokdy a výjimečně přispívají k vytváření bohatství společnosti.
A uprostřed té zmatené mlýnice je česká dopravní firma, která za to všechno může, když se snaží s těmi protikladnými tlaky seshora nějak vyjít a navíc musí posílat státním byrokratům všechna hlášení kterých je 2x víc než ve světě a musí dle české legislativy plánovat cesty řidičům na 14 dní dopředu, což jak snad uznáte je z říše komunistických představ o řízení společnosti.
To jsou ČNB se vám moc nepovedlo, protože její politika vedla k velmi nízké nezaměstnanosti + díky slabé koruně zvětšenému odchodu lidí na Západ -> obojí způsobilo největší nárůst mezd od r. 2008 (když to zjednoduším: pokud jste v pracovním poměru a letos vám ještě nepřidali, tak evidentně děláte něco špatně 🙂
Dopravní firma dělá, co umí: řidičů je sice málo, ale ty požadavky nejsou až tak enormní, řídí stále víc žen + peníze a diety jsou tak všelijak -> oficiální platy jsou pořád malé.
Krásně napsáno i když je pravda že Francouzká byrokratická mašinérie si s tou Českou v ničem nezadá.
Právě z tohoto důvodu jsem pro co největší integraci EU. Když už tu byrokratickou hrůzu musíme snášet tak ať je alespoň jen jedna :).
Nechápu, o co právně opírali Francouzi tu pokutu tomu řidiči. On si sebou snad do Francie vezl výplatnici a ukazoval ji francouzským policajtům? A i kdyby se k ní nějak dostali, nestačilo říci, že bohaté roční prémie to vyrovnávají nebo nějakou podobnou pohádku? To by musel sebou vézt evidenční list důchodového pojištění za celý rok nebo něco takového, co samozřejmě nikdy žádný řidič sebou nemá. Jak se mohli legálně a správě dobrat jeho skutečné mzdy? Nebo snad sám jim přísežně vykládal jakou bere mzdu?
Spíše mi to připadá jako neoprávněná svévole francouzských byrokratů.
Francouzský zákon určuje způsob jakým se toto prokazuje. Tz. na základě zákona což je jediný úkol policie – vynucovat dodržování zákonů.
To, že je to hrozná byrokratická záležitost je věc jiná, ale nijak zvláštní specialita obzvláště když to porovnáte s českou byrokracií.
Prosím o odkaz na citovanou studii. Popravdě mi to přijde více jako loby zaměstnavatelů kteří zaměstnávají za supernízké platy. Nevidím jediný důvod proč bychom měli takové zaměstnavatele u nás chtít. Odůvodnění:
Dnes máme přezaměstnanost. V termínech nezaměstnanosti se dá nezaměstnatnost 5% považovat za 0. Prakticky všem firmám u nás schází pracovníci. Obzvláště pak ti kvalifikovaní. Neřeším dlouhodobě nezaměstnané a podobně. Lidé kteří nikdy nebudou a ani nechtějí pracovat jsou. Je jich v populaci kolem 5%. Nezměníte je. Smiřte se s tím.
Co nám schází je systém pro konverzi nekvalifikovaných na kvalifikované a právě výrazné (dle mého extrémního názoru klidně i 4 násobné) zvýšení minimální mzdy je způsob jak toto zlepšit. Pro zvýšení kvalifikace je potřeba hlavně čas. V dnešní době díky internetu se do určité míry snižují nároky na počty učitelů a školitelů, ale čas nic nenahradí. Ale jak mohou mít nekvalifikovaní nebo méně kvalifikovaní zaměstnanci čas na zvyšování jejich kvalifikace když často i přes 40 odpracovaných hodin týdně žijí „z ruky do huby“.
Přijde mi neuvěřitelné jak nízká je v dnešní době v ČR průměrná mzda. Jeden z důvodů je právě to, že se neustále zaměřujeme (vláda) na nízkopříjmové profese. Dokut to takto bude nikdy se z tohoto nevyhrabeme.
Dále se v článku nachází zkreslení (řekl bych až lživé) ohledě toho jak funguje ono vynucení minimální mzdy. Nejedná se o to, že by zaměstnanec který jezdí do Francie měl mít Francouzkou mzdu. Jde o to aby pracovník který ve Francii odvede práci dostal za onen čas který ve Francii pracuje alespoň Francouskou minimální mzdu. Tz. Čech který jezdí přes Francii např. 8h z 40h týdne by měl dostat za těch 8h Francouzkou min. mzdu (pokud je nižší než česká) a zbývajících 32h může dostat jeho Českou mzdu.
Pokud existuje problém tak je to administrativa které je s tímto spojená. I když popravdě v době internetu zrovna tento bod spíš vypovýdá o smutném stavu úřadů než o tom, že by to byl technický problém.
Jen pro upřesnění: Existují validní důvody pro takovouto ochranu trhu viz například komentář od pana Nováčka a určitě, když vynecháme administrativní zátěž, ale pravděpodobně i s ní, to významně nesnižuje konkurenceschopnost např. českých dopravců, protože Francouzi dostávají více než min. mzdu.
Popravdě mi není jasné ono pobouření obzvláště od „obyčejných“ lidí. Jedná se o opatření které má chránit jak Francouze (trh) tak právě a hlavně zaměstnance z cizích zemí kteří jsou často řekl bych až sprostě zneužíváni.
Nebo si snad myslíte, že všechny, nebo alespoň významnou část trhu, dopravních společností vlastní občané oněch chudších států?
Přednáší právo na Právnické fakultě UK a dalších vysokých školách… Tak doufám jenom, že nepřednáší ekonomické vědy, které by neměl už jenom z pozice přednášejícího v jiném oboru deformovat svými osobními ekonomickými názory (zřejmě převzatými z řad zaměstnavatelské lobby a presentované prezidentem HK reprezentované např. odpadlíkem z ÚV KSČ, který změnil několikrát nejenom stranickou knížku, ale i názory pro svůj plat a pro Ty, co mají největší zisky z vytvořené nadhodnoty, nebo pro Ty, co žijí z práce druhých u nás, a například aby odcházelo cca. 300 miliard zisků vytvořených v ČR, zpravidla nezdaněných do ciziny – ročně). Svoje nesprávné ekonomické názory by neměl rozhodně přenášet na studenty. Ekonomické vědy ať laskavě přenechá odborníkům na ekonomiku, například Doc. Švihlíkové, Šichtařové a podobně.
Závěrem pouze připomenu okřídlené fráze z let 90 prognostického ústavu „Dnes si utáhneme opasky a za deset let doženeme Německo“! „Za dva roky bude líp“ atd…
Prosím bylo by možné implementovat hodnocení komentářů (příklad: komentáře na youtube)?
Rád čtu vaše noviny. Přijde mi velice zajímavé jakými tématy se zabýváte i když ne vždy plně souhlasím se závěry. O to více se cením toho, že máte otevřené komentáře/diskuse které jsou díky komentujícím často stejně zajímavé jako samotné články. Tedy mimo těch o ruském presidentovi které bohužel ze své „přirozenosti“ přitahují armádu trollů :).
Absence této funkcionality snižuje možnosti diskuse/komentářů.
Hlavní výhoda kterou by to přineslo je zvýšení přehlednosti. Bylo by hned vidět které komentáře diskutující považují za zajímavé a přínosné a stejně tak ty které jsou „odpad“ bez obsahu nebo myšlenky.
Stejně tak by to pro vás snížilo nároky na obsluhu komentářů.
Jedná se o ověřené řešení.
Také by bylo hezké mít možnost označovat komentáře. Tím myslím hlavně ve smyslu ověření pravdivosti a logičnosti. Bohužel často jsou zde komentáře které nesou známky argumentační klamů ať už dělaných schválně nebo nevědomě. Možnost označení klamného nebo argumentačně nedostatečného příspěvku by zvýšilo přehlednost i kvalitu diskuse.
I když u tohoto chápu případnou zdrženlivost. Nikde jsem takovýto systém neviděl a proto je těžké odhadnou, zda by byl funkční.
Omlouvám se, že do této zajímavé diskuse vkládám nesouvisející komentář.
Děkujeme za zajímavý podnět. V tuto chvíli můžu odpověď jen takto, nevím, jaké by si to vyžádalo technické řešení apod.
Od právníka bych čekal spíš právní rozbor celé věci, než úvahy o smyslu a účinnosti minimální mzdy. Nejsem ekonom a tak nebudu hodnotit, jestli by nějaká země měla mít menší, větší, nebo žádnou minimální mzdu. Ale pokud ji ta země má, tak mi dává smysl vyžadovat stejnou minimální mzdu po zaměstnavatelích i cizích zaměstnanců na jejich území. V opačném případě by šlo celou minimální mzdu obcházet. Francouz by pak mohl být formálně zaměstnancem rumunské společnosti, ale pracovat ve Francii za rumunskou minimální mzdu.
Titulek článku je zavádějící. Nikde nevidím že by se řešila „stejná práce“. Jde pouze o dodržování minimální mzdy. Bulharský programátor ve Francii asi nebude mít minimální mzdu a tak nikdo nebude zkoumat, jestli má více nebo méně než jeho místní kolega.