Premiér Sobotka ke kauze Čapí hnízdo: Babiš má co vysvětlovat

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 15. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pro HlídacíPes.org okomentoval kauzu šéfa koaliční strany ANO, místopředsedy vlády Andreje Babiše. Ten čelí podezření, že účelově vyčlenil firmu ze svého holdingu, aby dosáhl na evropské dotace pro stavbu luxusní farmy Čapí hnízdo. 

Podle vyjádření premiéra není možné případ bagatelizovat, zároveň ale konstatuje, že je nutné vyčkat na závěry policejního vyšetřování.

Policie a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřují udělení 50 milionové dotace z evropských fondů na luxusní farmu na Benešovsku, vlastněnou v současné době ministrem financí a místopředsedou vády Andrejem Babišem (ANO)

Zatímco opozice žádá kvůli kauze svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechává na Babišovi, aby situaci vysvětlil. Redakce HlídacíPes.org zaslala premiérovi několik otázek.

Předkládáme premiérovu kompletní odpověď:

„V případu kolem evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo je potřeba vyčkat výsledku vyšetřování policie a Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Vyšetřování musí být důsledné a nezávislé. Věc není možné bagatelizovat, stejně tak ale není možné, aby politici nahrazovali vyšetřovatele, státního zástupce či rovnou soudce. Jsem přesvědčen, že je nyní odpovědností Andreje Babiše, a je to rovněž v zájmu dobrého fungování koalice, aby veřejnosti svoji roli v této záležitosti věrohodně vysvětlil.“


Andrej Babiš se od farmy v době čerpání dotace nyní distancuje s tím, že jejím majitelem tehdy nebyl. Nicméně existuje řada důkazů, které svědčí o propojení na současného ministra financí, popřípadě na jeho firmy.

Sám Babiš se v minulosti luxusní farmou s hotelem a restaurací v médiích několikrát chlubil. Dotace byla podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org čerpána na rekonstrukce nemovitostí, které patří firmě IMOBA vlastněné Andrejem Babišem. Jeho holding pak také Farmě Čapí hnízdo ručil za 350 milionový úvěr a další společnost z Babišova portfolia půjčila farmě automobil. I samotná webová doména farmy je vlastněna Babišovou firmou Agrofert holding.

ČH-tabulka FINAL2

©HlidaciPes.org


Psali jsme k tématu:

Sedm důkazů, které Andreje Babiše spojují s Čapím hnízdem

Babišův záhadný investor do Čapího hnízda odhalen! Nikdy neexistoval…

Pavučiny byznysu: Kdo a za co může být stíhán v kauze Čapí hnízdo

Prohlášení Andreje Babiše k Farmě Čapí hnízdo

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)