Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Premiér Sobotka ke kauze Čapí hnízdo: Babiš má co vysvětlovat

 -   - 

12186760_684105511726096_4029509901411421803_o Autor: Facebook Andreje Babiše

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pro HlídacíPes.org okomentoval kauzu šéfa koaliční strany ANO, místopředsedy vlády Andreje Babiše. Ten čelí podezření, že účelově vyčlenil firmu ze svého holdingu, aby dosáhl na evropské dotace pro stavbu luxusní farmy Čapí hnízdo. 

Podle vyjádření premiéra není možné případ bagatelizovat, zároveň ale konstatuje, že je nutné vyčkat na závěry policejního vyšetřování.

Policie a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřují udělení 50 milionové dotace z evropských fondů na luxusní farmu na Benešovsku, vlastněnou v současné době ministrem financí a místopředsedou vády Andrejem Babišem (ANO)

Zatímco opozice žádá kvůli kauze svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechává na Babišovi, aby situaci vysvětlil. Redakce HlídacíPes.org zaslala premiérovi několik otázek.

Předkládáme premiérovu kompletní odpověď:

“V případu kolem evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo je potřeba vyčkat výsledku vyšetřování policie a Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Vyšetřování musí být důsledné a nezávislé. Věc není možné bagatelizovat, stejně tak ale není možné, aby politici nahrazovali vyšetřovatele, státního zástupce či rovnou soudce. Jsem přesvědčen, že je nyní odpovědností Andreje Babiše, a je to rovněž v zájmu dobrého fungování koalice, aby veřejnosti svoji roli v této záležitosti věrohodně vysvětlil.”


Andrej Babiš se od farmy v době čerpání dotace nyní distancuje s tím, že jejím majitelem tehdy nebyl. Nicméně existuje řada důkazů, které svědčí o propojení na současného ministra financí, popřípadě na jeho firmy.

Sám Babiš se v minulosti luxusní farmou s hotelem a restaurací v médiích několikrát chlubil. Dotace byla podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org čerpána na rekonstrukce nemovitostí, které patří firmě IMOBA vlastněné Andrejem Babišem. Jeho holding pak také Farmě Čapí hnízdo ručil za 350 milionový úvěr a další společnost z Babišova portfolia půjčila farmě automobil. I samotná webová doména farmy je vlastněna Babišovou firmou Agrofert holding.

ČH-tabulka FINAL2

Psali jsme k tématu:

Sedm důkazů, které Andreje Babiše spojují s Čapím hnízdem

Babišův záhadný investor do Čapího hnízda odhalen! Nikdy neexistoval…

Pavučiny byznysu: Kdo a za co může být stíhán v kauze Čapí hnízdo

Prohlášení Andreje Babiše k Farmě Čapí hnízdo

O autorovi

Autorem článku je Eliška Hradilková Bártová

Komentáře

Komentářů (5)
 1. J: Nemec napsal - dne 15.3.2016

  Každý psycholog řekne, že chtít po dacanovi morálku je nemožné. Problém je v spolku ANO a jejich voličích a našeho prezidenta s jeho příznivci. Tedy problém velké části naši společnosti. Pokud většině společnosti nevadí lhaní a sprostota je každá snaha marná. Nejde o morálku a nějakou spravedlnost ale hnusnou moc známou v východu.

 2. český maloměšťák napsal - dne 15.3.2016

  Těžko, přetěžko bude se panu Sobotkovi a jiným členům aktualní vlády a parlametu házet jako prvním kamenem. Například na čapí hnízdo.
  😀
  A o to tu kráčí zejména. Nejen v tomto případě.
  Soubor lidí , ve kterém téměř každý na každého něco ví – takový soubor lidí nikdy nemůže vést věci ve společnosti směrem k nějaké rozumné verzi jejího uspořádání.

 3. petrph napsal - dne 15.3.2016

  Mimochodem,to co říká pan Sobotka je jeho sprostý alibismus. Protože policie prošetřuje pana Babiše pro podezření z trestného činu – a pokud získá hodnověrné poklady tak podá st. zastupitelství žalobu k soudu – a soud bude – možná (a jen možná) za pár let p.Babiše za pár let soudit. Ale toto není Sobotkův problém, protože on není žalobce ani soudce aby mohl Babiše ve jménu státu soudit, ani vynést trest.
  Jediný Sobotkův problém je zda chce a bude na základě známých skutečností s Babišem ve vládě a převezme tím za jeho krytí zodpovědnost. Tady tedy podotýkám, že i kdyby nebyly Sobotkovi nějaké věci ohledně té transakce jasné, má k dispozici BIS,má k dispozici na vládě nějaký právní odbor,má taky nějaké ministerstvo vnitra, má k dispozici řadu dalších institucí a kontaktů, které by mu mohly – a měly dodat přesné údaje během několika hodin. Jestliže se předseda vlády vymlouvá že on neví nic dokud obecní policajti někdy za uherskej rok vyšetří… no tak to Bůh s námi, co kdyby třeba vypukla válka??

 4. Petys napsal - dne 16.3.2016

  Dělat z toho jen věc policie je v podstatě zametení pod koberec. Vsadím se o 10 tis.Kč, že Česká policie Andreje Babiše nedostihne. Česká policie umí bezvadně buzerovat bagatelní přestupky, ale tohle prostě neumí.
  Ale je to vrcholně politická věc – estébák Babiš se svým “všici kradnú” se pasoval do role prvního spravedlivého a ejhle, on de facto ukradl 50 milionů Evropské Unii a českému státu. Jenže, de iure z toho nic nebude, známe české zákony. Takhle kdyby si nezapnul pásy v autě a sedl za volant, to by s ním česká policie uměla zamést.

 5. paul Jaros napsal - dne 17.3.2016

  Kdo capi hnizdo vlastni nyni,neni vubec dulezite.Kdo na to dostal dotace,to zatim nevi nikdo…No a co pisi media a co rika opozice to jsem se naucil,ze nemusi byt take pravda.Proc nepockat az to vysetrovani bude finalni.