Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook České pirátské strany, zdroj

Přehledně: Kdo komu bral a kam utekly hlasy. Nejvíc „loupili“ ANO a Piráti

Pro Andreje Babiše (respektive hnutí ANO) letos hlasovalo 1,5 milionu lidí, o půl milionu více než v roce 2013. Přitom mu ale pouze půl milionu voličů zůstalo od minule, půl milionu jich tedy ztratil. Místo nich ovšem dokázal přesvědčit milion jiných.

Níže uvedené odhady byly získány metodou ekologické inference, která porovnává výsledky z roku 2013 a 2017 na úrovni více než 14 000 volebních okrsků ČR.

Nejvíce hlasů získalo ANO na levici – od ČSSD odešla jedna třetina voličů (více jak 1/3 milionu), od KSČM více jak ¼ voličů (200 tisíc) a podobně i zhruba ¼ od Okamury (Úsvitu, pod 100 tis.). Ztratil jen něco voličů (zhruba tři mandáty) směrem k Pirátům.

 

ODS získala skoro o 200 tisíc hlasů více než v roce 2013. Hlavní skupina byli voliči TOP 09. Vůči ANO zůstala zhruba na nule (nějaké voliče přebrala, nějaké ztratila). Jediní, kdo ODS dokázali voliče přebrat, byli Piráti (zhruba 70 tisíc).

 

Piráti oproti roku 2013 výrazně posílili. Získali přes 400 tisíc nových hlasů, skoro tolik jako Babiš. Podobně jako ODS podstatnou část přetáhli z TOP 09. Dokázali ale také strhnout mnoho voličů malých stran (například Zelených). Zhruba šest (3+3) poslanců získali díky voličům, kteří  v roce 2013 volili ODS a Babiše.

Tomio Okamura v roce 2013 kandidoval s Úsvitem, letos s SPD. Je proto logické brát z pohledu voličů SPD jako nástupce Úsvitu. Nová strana dokázala přesvědčit každého šestého voliče komunistů z roku 2013.

Okamura získal i zhruba 70 tisíc voličů od ČSSD. Jedinou stranou, která mu naopak dokázala přebrat voliče, bylo ANO.  Podstatné ale bylo, že dokázal přitáhnout velké množství lidí, kteří v roce 2013 vůbec nevolili. Takto získal  2-3 poslance.

KSČM hlavně ztrácela. Zásadně jim voliče přetáhl Babiš, podstatně i Okamura. Mnoho lidí, kteří je volili v 2013, také volit nešlo.

ČSSD ztratila v těchto volbách nejvíce hlasů. Třetina voličů (přes 1/3 milionu) jim odešla k Babišovi. Čtvrtina nešla volit. A  dalších 70 tisíc přešlo k Okamurovi.

KDU-ČSL má svoje tradiční voliče. Něco málo z nich odešlo k Babišovi a ještě méně jinam. Podařilo se jim přitáhnout část lidí, co v 2013 nevolili.

TOP 09 je další stranou, která hlavně ztrácela. K ODS odešla skoro 1/3 jejich voličů, o něco méně pak k Pirátům. Zhruba 50 tisíc jim přebral STAN, se kterým společně kandidovali v roce 2013.

Pro STAN byl zásadní zisk od nevoličů z 2013. Dále část ze společné kandidátky z roku 2013 s TOP 09. Podařilo se jim také přetáhnou něco voličů od Babiše (asi 30 tis.)

Celkový přehled je  v tomto grafu:

 

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Václav Hejma napsal:

  Velmi zajímavé

 2. Kain Václav napsal:

  On ten sešup socanům asi nevadí.Oni si koledují,že příště dopadnou mnohem hůře.Pokud budou koalovat s ANO.Nemohli si přijít na jméno a pomlouvali se všude kde otevřeli svoje prolhané držky a najednou by byli smířlivější?Je vidět,že ČSSD je strana která potřebuje dostat za uši mnohem víc než v těchto volbách.

  • Josef Liberda napsal:

   Každý v této republice pomlouvá p.Babiše.Ale je to on kdo zvedl důchodcům jejich žebrácké důchody a kdo přivedl státní rozpočet do plusu.Lidi mějte rozum ODS,ČSSD,KDU-ČSL JSOU JEN ZLODĚJI,KTEŘÍ VÁM SLIBÍ TO CO CHCETE SLYŠET.osobně jsem se s p.Babišem nikdy nesetkal ale věřím mu stejně jako panu prezidentovi Zemanovi.Všichni kteří jsou proti těmto dvěma jsou ve větší ně jen zaprodanci a stouoenci americké a zapadní zkurvené poliítiky.Vemte rozum do hrsti a neposlouchejte to co Vám jiní kážou

   • Jiří Zajíc napsal:

    Babiš zvedl důchodcům důchody???
    Jak jste na to přišel?
    Babiš s tím má společného jen tolik, že byl jedním z členů vlády, která to rozhodla. JAKO CELEK.
    Babiš ale rozhodně nebyl tím, kdo to navrhoval, protože to mu vůbec nepříslušelo. To je resort Práce a sociálních věcí – tedy kompetence paní ministryně Tominové-Marxové ČSSD).
    Na té Vaší reakci je dobře vidět, jak někteří lidé u nás vůbec nevědí, která bije. Jen si – falešně – myslí, že za všechno dobré může Babiš a za všechno špatné ostatní 🙁

Přidávání komentářů není povoleno