Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
.idcpc.org.cn, zdroj

Čína cituje nové pročínské výroky českých politiků. Hamáček: Nic takového jsem neřekl, chci vysvětlení

Komunistická Čína si je tak jistá svým postavením v současné české politice, že vkládá tuzemským politikům do úst silná pročínská vyjádření, která podle svých slov nikdy neřekli.

Jak upozornil expertní server o Číně Sinopsis.cz, Oddělení pro mezinárodní styky ÚV KS Číny na svých stránkách zveřejnilo zprávu související s návštěvou vlivného muže čínské komunistické strany Li Ťüna v Praze.

A pozoruhodným způsobem v ní cituje přední české politiky: prezidenta Miloše Zemana a předsedu Poslanecké sněmovny a místopředsedu ČSSD Jana Hamáčka.

Oba muži podepsali v polovině října kritizovaný „dopis čtyř„, kterým se distancovali od setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou.

Autenticita prohlášení, již jim nyní nově přisuzuje Komunistická strana Číny, je ovšem – přinejmenším v případě Jana Hamáčka – sporná.

Budu chtít vysvětlení

Zpráva mezinárodního oddělení KS Číny mimo jiné píše (kompletní překlad i originál níže, pozn. red.):

 • Předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že institucionální rámec KS Číny pro pevné řízení strany si zaslouží být zdrojem inspirace pro české vládnoucí politické strany.
 • Český prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že „politické zřízení s čínskými rysy je příhodné pro zrod velkých politiků, a současně poskytuje stabilní prostředí, aby velcí politici mohli rozvinout své velkolepé plány na správu země a její povznesení.“

HlídacíPes.org požádal o vyjádření k autenticitě těchto výroků jak Pražský hrad, tak předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku zaslanou e-mailem do termínu vydání tohoto textu neodpověděl.

Jan Hamáček byl však dotazem překvapen a proti své údajné citaci se jednoznačně ohradil.

„Takovouto větu jsem nikdy nepronesl. Je to tisková zpráva, kterou vydalo Mezinárodní oddělení čínské komunistické strany a já se o ní dozvídám až od vás,“ řekl pro HlídacíPes.org.

„Je to jejich svět, v němž vydávají takovéto tiskové zprávy, do něhož já nevidím. Budu chtít vysvětlení a opravu. Pravděpodobně prostřednictvím čínské ambasády,“ dodal Hamáček.

O informační hodnotě zprávy vypovídá i zmínka o tom, že s Li Ťünem v Praze pořídily rozhovor Haló noviny (fakticky vydávané KSČM), jež jsou označeny za „jeden z mainstreamových sdělovacích prostředků“.

Alternativní diplomatický kanál

Jak napsal Sinopsis.cz, Li Ťün – muž s titulem pomocného vedoucího Oddělení pro mezinárodní styky Ústředního výboru Komunistické strany Číny – vystoupil na nedávném Čínském investičním fóru v Praze. I když nefiguroval nikde ve veřejně dostupných dokumentech fóra, platil za nejvýznamnějšího hosta.

Jeho návštěva v Česku se odrazila právě ve „zprávě o jednáních se zástupci českých politických stran“ (konkrétně ČSSD a KSČM).

Mezi citovanými českými představiteli a odborníky jsou též předseda KSČM Vojtěch Filip a politolog Oskar Krejčí.

Mezinárodní oddělení KS Číny se původně v 50. letech věnovalo pěstování družby se spřátelenými komunistickými stranami.

„S nástupem Tengových reforem se modernizovalo i mezinárodní oddělení, jež začalo hbitě rozvíjet vztahy s potenciálními partnery i mimo revoluční tábor. Postupně se z něj stal “alternativní diplomatický kanál k tradiční zahraniční politice”,“ píše Sinopsis.cz.


Plný text zprávy Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny

Přátelská delegace Komunistické strany Číny aktivně představila širokým kruhům v ČR ducha 6. plenárního zasedání 18. sjezdu Ústředního výboru Komunistické strany Číny

Ve dnech 14.–16. listopadu Li Ťün, pomocný vedoucí Oddělení pro mezinárodní styky Ústředního výboru Komunistické strany Číny, který se v čele přátelské delegace Komunistické strany Číny zúčastnil pražského Čínského investičního fóra, představil z různých úhlů pohledu ducha 6. plenárního zasedání 18. sjezdu Ústředního výboru Komunistické strany Číny –  na fóru například přednesl projev, setkal se s vládními představiteli a představiteli politických stran či poskytl sdělovacím prostředkům rozhovor. Jeden z mainstreamových sdělovacích prostředků Haló noviny otiskly 16. listopadu článek vycházející z příslušného rozhovoru a zároveň v internetovém vydání uveřejnily videozáznam z tohoto interview.

Český prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že „politické zřízení s čínskými rysy je příhodné pro zrod velkých politiků, a současně poskytuje stabilní prostředí, aby velcí politici mohli rozvinout své velkolepé plány na správu země a její povznesení,“ že „Si Ťin-pching je politik s bohatou vizí a s obrovskými ambicemi“ a že je „pevně přesvědčen, že bude určitě možno uskutečnit program rozvoje, jejž pro Čínu načrtl.“ Zeman dále řekl, že „od té doby, co je Si Ťin-pching ve funkci, nesmlouvavě podchytil stranickou disciplínu, včetně přísného potírání korupce úředníků, což Komunistické straně Číny i Číně samotné zajistilo věhlas.“

Předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že institucionální rámec KS Číny pro pevné řízení strany si zaslouží být zdrojem inspirace pro české vládnoucí politické strany.

Místopředseda poslanecké sněmovny ČR a předseda KSČM Vojtěch Filip se vyjádřil, že 6. plenární zasedání ÚV KS Číny přispělo k posílení vnitřní jednoty strany a její semknutosti a posílilo dohled nad řádným vykonáváním pravomocí vedoucích kádrů, což přinese nové změny v rozvoji nejrůznějších oblastí čínské společnosti a nebude mít přínos pouze pro Čínu, nýbrž i pro celý svět.

Politolog Oskar Krejčí řekl, že se KS Číny při vytváření čínského hospodářského zázraku upevňuje ve svých ideálech a přesvědčení a posiluje své schopnosti vládnutí.

(překlad: Sinopsis.cz)

Čínský originál:

中共友好代表团向捷克各界积极宣介十八届六中全会精神

1114日至16,率领中共友好代表团出席布拉格“中国投资论坛”的中联部部长助理李军,以发表致辞讲话、与政党政要会见会谈、接受媒体专访等多种形式,多角度宣介十八届六中全会精神。主流媒体之一《新报》16日全文刊登相关专访内容,网络版同时刊发现场采访视频。

捷克总统泽曼表示,“具有中国特色的政治制度,既有利于伟大政治家的诞生,也为伟大政治家施展治国兴邦的宏图提供了稳定的舞台。”“习近平是一个极富远见和拥有宏大抱负的政治家,确信他为中国勾勒的发展蓝图一定能实现。”“习近平上任以来,狠抓包括严打官员贪腐在内的执政党纪律,这为中共、中国赢得了声誉。”议长、社民党副主席哈马切克说,中共从严治党的相关制度安排值得捷执政党借鉴。副议长、捷摩共主席菲利普说,六中全会致力增强党内团结和凝聚力,加强对党的领导干部正确行使权力的监督,将给中国各领域建设带来新变化,不仅有益于中国,也有益于世界。政评家克雷伊奇说,中共创造国家经济发展奇迹的同时,坚定理想信念,加强执政能力建设。

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. Evson napsal:

  Staré české přísloví : chodě kolem močidla, nádchy neujdeš. Rozdíl mezi prezidentem Zemanem a HRM Elisabeth II je ten, že ona si nezadá, i když vozí prezidenta Si Ťin Pching zlatým kočárem.

 2. Havlová napsal:

  HRM Elisabeth II. si zadat nemusí. Nemá ve vládě žádného Hermana.

 3. Klouda napsal:

  Možná by se měl k textu vyjádřit sinolog. Od B. Mathesia po M. Ryšavou je velmi těžké zachovat text i ducha čínského originálu tak, aby pochopil český čtenář. Totéž je v opačném překladu.
  Samozřejmě to Číňané psali pro své publikum, tedy zvolili ty výrazy, které se jim z jejich pohledu zdály pro Čínu užitečnější.
  Jakýkoliv čínský text lze v překladu interpretovat velmi široce.
  Navíc Čína má veškeré nešvary velkých národů vůči menším.
  Jsme odlišné světy s odlišným vyjadřováním.

Přidávání komentářů není povoleno