Čína cituje nové pročínské výroky českých politiků. Hamáček: Nic takového jsem neřekl, chci vysvětlení

Napsal/a Robert Břešťan 30. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Komunistická Čína si je tak jistá svým postavením v současné české politice, že vkládá tuzemským politikům do úst silná pročínská vyjádření, která podle svých slov nikdy neřekli.

Jak upozornil expertní server o Číně Sinopsis.cz, Oddělení pro mezinárodní styky ÚV KS Číny na svých stránkách zveřejnilo zprávu související s návštěvou vlivného muže čínské komunistické strany Li Ťüna v Praze.

A pozoruhodným způsobem v ní cituje přední české politiky: prezidenta Miloše Zemana a předsedu Poslanecké sněmovny a místopředsedu ČSSD Jana Hamáčka.

Oba muži podepsali v polovině října kritizovaný „dopis čtyř„, kterým se distancovali od setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou.

Autenticita prohlášení, již jim nyní nově přisuzuje Komunistická strana Číny, je ovšem – přinejmenším v případě Jana Hamáčka – sporná.

Budu chtít vysvětlení

Zpráva mezinárodního oddělení KS Číny mimo jiné píše (kompletní překlad i originál níže, pozn. red.):

  • Předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že institucionální rámec KS Číny pro pevné řízení strany si zaslouží být zdrojem inspirace pro české vládnoucí politické strany.
  • Český prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že „politické zřízení s čínskými rysy je příhodné pro zrod velkých politiků, a současně poskytuje stabilní prostředí, aby velcí politici mohli rozvinout své velkolepé plány na správu země a její povznesení.“

HlídacíPes.org požádal o vyjádření k autenticitě těchto výroků jak Pražský hrad, tak předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku zaslanou e-mailem do termínu vydání tohoto textu neodpověděl.

Jan Hamáček byl však dotazem překvapen a proti své údajné citaci se jednoznačně ohradil.

„Takovouto větu jsem nikdy nepronesl. Je to tisková zpráva, kterou vydalo Mezinárodní oddělení čínské komunistické strany a já se o ní dozvídám až od vás,“ řekl pro HlídacíPes.org.

„Je to jejich svět, v němž vydávají takovéto tiskové zprávy, do něhož já nevidím. Budu chtít vysvětlení a opravu. Pravděpodobně prostřednictvím čínské ambasády,“ dodal Hamáček.

O informační hodnotě zprávy vypovídá i zmínka o tom, že s Li Ťünem v Praze pořídily rozhovor Haló noviny (fakticky vydávané KSČM), jež jsou označeny za „jeden z mainstreamových sdělovacích prostředků“.

Alternativní diplomatický kanál

Jak napsal Sinopsis.cz, Li Ťün – muž s titulem pomocného vedoucího Oddělení pro mezinárodní styky Ústředního výboru Komunistické strany Číny – vystoupil na nedávném Čínském investičním fóru v Praze. I když nefiguroval nikde ve veřejně dostupných dokumentech fóra, platil za nejvýznamnějšího hosta.

Jeho návštěva v Česku se odrazila právě ve „zprávě o jednáních se zástupci českých politických stran“ (konkrétně ČSSD a KSČM).

Mezi citovanými českými představiteli a odborníky jsou též předseda KSČM Vojtěch Filip a politolog Oskar Krejčí.

Mezinárodní oddělení KS Číny se původně v 50. letech věnovalo pěstování družby se spřátelenými komunistickými stranami.

„S nástupem Tengových reforem se modernizovalo i mezinárodní oddělení, jež začalo hbitě rozvíjet vztahy s potenciálními partnery i mimo revoluční tábor. Postupně se z něj stal “alternativní diplomatický kanál k tradiční zahraniční politice”,“ píše Sinopsis.cz.


Plný text zprávy Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny

Přátelská delegace Komunistické strany Číny aktivně představila širokým kruhům v ČR ducha 6. plenárního zasedání 18. sjezdu Ústředního výboru Komunistické strany Číny

Ve dnech 14.–16. listopadu Li Ťün, pomocný vedoucí Oddělení pro mezinárodní styky Ústředního výboru Komunistické strany Číny, který se v čele přátelské delegace Komunistické strany Číny zúčastnil pražského Čínského investičního fóra, představil z různých úhlů pohledu ducha 6. plenárního zasedání 18. sjezdu Ústředního výboru Komunistické strany Číny –  na fóru například přednesl projev, setkal se s vládními představiteli a představiteli politických stran či poskytl sdělovacím prostředkům rozhovor. Jeden z mainstreamových sdělovacích prostředků Haló noviny otiskly 16. listopadu článek vycházející z příslušného rozhovoru a zároveň v internetovém vydání uveřejnily videozáznam z tohoto interview.

Český prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že „politické zřízení s čínskými rysy je příhodné pro zrod velkých politiků, a současně poskytuje stabilní prostředí, aby velcí politici mohli rozvinout své velkolepé plány na správu země a její povznesení,“ že „Si Ťin-pching je politik s bohatou vizí a s obrovskými ambicemi“ a že je „pevně přesvědčen, že bude určitě možno uskutečnit program rozvoje, jejž pro Čínu načrtl.“ Zeman dále řekl, že „od té doby, co je Si Ťin-pching ve funkci, nesmlouvavě podchytil stranickou disciplínu, včetně přísného potírání korupce úředníků, což Komunistické straně Číny i Číně samotné zajistilo věhlas.“

Předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že institucionální rámec KS Číny pro pevné řízení strany si zaslouží být zdrojem inspirace pro české vládnoucí politické strany.

Místopředseda poslanecké sněmovny ČR a předseda KSČM Vojtěch Filip se vyjádřil, že 6. plenární zasedání ÚV KS Číny přispělo k posílení vnitřní jednoty strany a její semknutosti a posílilo dohled nad řádným vykonáváním pravomocí vedoucích kádrů, což přinese nové změny v rozvoji nejrůznějších oblastí čínské společnosti a nebude mít přínos pouze pro Čínu, nýbrž i pro celý svět.

Politolog Oskar Krejčí řekl, že se KS Číny při vytváření čínského hospodářského zázraku upevňuje ve svých ideálech a přesvědčení a posiluje své schopnosti vládnutí.

(překlad: Sinopsis.cz)

Čínský originál:

中共友好代表团向捷克各界积极宣介十八届六中全会精神

1114日至16,率领中共友好代表团出席布拉格“中国投资论坛”的中联部部长助理李军,以发表致辞讲话、与政党政要会见会谈、接受媒体专访等多种形式,多角度宣介十八届六中全会精神。主流媒体之一《新报》16日全文刊登相关专访内容,网络版同时刊发现场采访视频。

捷克总统泽曼表示,“具有中国特色的政治制度,既有利于伟大政治家的诞生,也为伟大政治家施展治国兴邦的宏图提供了稳定的舞台。”“习近平是一个极富远见和拥有宏大抱负的政治家,确信他为中国勾勒的发展蓝图一定能实现。”“习近平上任以来,狠抓包括严打官员贪腐在内的执政党纪律,这为中共、中国赢得了声誉。”议长、社民党副主席哈马切克说,中共从严治党的相关制度安排值得捷执政党借鉴。副议长、捷摩共主席菲利普说,六中全会致力增强党内团结和凝聚力,加强对党的领导干部正确行使权力的监督,将给中国各领域建设带来新变化,不仅有益于中国,也有益于世界。政评家克雷伊奇说,中共创造国家经济发展奇迹的同时,坚定理想信念,加强执政能力建设。

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)