O nás

Co je Ústav nezávislé žurnalistiky?

Ústav nezávislé žurnalistiky je nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabýváme se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Naše články, analýzy či datové výstupy nabízíme všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek – viz Přebírání obsahu.

Ústav vytvořili lidé, kteří své kvality i morální integritu prokázali v posledních 20 letech jako novináři i mediální manažeři. Nejsme lobby. Nebudeme se spojovat s jedněmi proti druhým. V politice ani v byznysu. Díváme se pod prsty politikům, úředníkům i byznysmenům, kteří porušují pravidla.

Spolupracovat chceme se všemi slušnými podnikateli, manažery, profesními svazy a sdruženími, univerzitami, neziskovými organizacemi a všemi novináři, pro které jsou nezávislost a vysoká profesionalita klíčovými hodnotami.

Nezávislost projektu garantuje skutečnost, že nepatří jednomu majiteli, nýbrž se zodpovídá správní radě a jeho peníze jsou pod veřejnou kontrolou. Klíčovým zdrojem financí jsou přitom dary od co nejširšího okruhu lidí.

Co je HlídacíPes.org?

HlídacíPes.org – Žurnalistika ve veřejném zájmu je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Jde o webovou publikační platformu Ústavu, na které jsou umísťovány výsledky práce našich i spolupracujících redaktorů.

HlídacíPes.org není klasickým zpravodajským serverem. Zaměřuje se především na originální zjištění a dlouhodobé monitorování témat, která zůstávají stranou zájmu mediálního mainstreamu.

Nekopírujeme denní zpravodajství, nechrlíme další názory na obecně známá fakta. Zakládáme si na originálních odhaleních, na původní, do hloubky jdoucí publicistice. Chceme odhalovat nečestné praktiky s cílem dosáhnout změny. Pracujeme zcela nadstranicky, bez ideologických předsudků, dodržujeme nejpřísnější standardy novinářské nestrannosti.

Čím se zabýváte?

Věnujeme se tématům, která jsou klíčová pro rozvoj svobodné a demokratické společnosti. Produkujeme žurnalistiku ve veřejném zájmu. Zaměřujeme se na důležité příběhy. Zajímá nás zneužívání moci – politické, ekonomické – i jakýkoliv útisk slabších silnějšími.

Úlohou investigativní novinařiny je poukazovat na nemorální či nezákonné jednání. Bohužel právě tento typ žurnalistiky je v posledních letech v ohrožení. Velké mediální domy ji stále více vnímají jako příliš drahý luxus, který jim nepřináší dostatečný počet čtenářů, a navíc ohrožuje inzertní příjmy.

Reportérům dnes chybí čas i prostředky na dlouhodobou, pod povrch jdoucí práci. Je proto třeba hledat nové modely, které by umožnily novinářům pracovat ve veřejném zájmu na odhalování případů zneužívání moci, a tím přispívat ke kvalitě naší demokracie a ochraně občanských, ekonomických i politických svobod.

Existují podobné novinářské neziskové organizace a weby i v zahraničí?

Inspirací je pro nás americký projekt ProPublica.org, který je financován z darů nadací, významných byznysmenů i prostých občanů, kterým leží na srdci hodnoty americké demokracie. ProPublica funguje od poloviny roku 2008. Kromě mnoha jiných ocenění se může za krátkou dobu existence pochlubit i dvěma Pulitzerovými cenami.

O činnosti ProPublica.org se můžete více dočíst v rozhovoru s jeho zakladatelem, dlouholetým šéfredaktorem Wall Street Journal Paulem Steigerem, pro německý týdeník Spiegel: http://www.mediar.cz/bossove-amazonu-a-ebay-chteji-novy-zpravodajsky-ekosystem-mini-sef-pro-publica/.

„Nezisková žurnalistika“ je ve světě rychle se šířícím fenoménem. Viz například tento přehled:
http://www.cjr.org/news_startups_guide/online-news-websites/business-model/nonprofit.php.

Jak jste financováni?

Finance na provoz Ústavu získáváme především z darů či grantů.

Naši dárci si mohou být jisti, že jejich peníze používáme především na novinářskou činnost. Přijali jsme zásadu, že z každé koruny použijeme 85 haléřů na novinářskou činnost, a pouhých patnáct haléřů na „administrativu“ (nájem redakčních prostor, počítače, vybavení redakce, telefony, datová připojení, cestovní náklady atd.). Tento poměr je v přímém kontrastu s tím, jak s financemi nakládají tradiční mediální domy.

Stejně tak si donátoři mohou být jisti i tím, že se při své práci řídíme nejpřísnějšími profesními standardy. Děkujeme našim dárcům, že podporují nezávislost naší práce s jasným vědomím, že nemohou mít vliv na naše redakční procesy. Přehled donátorů naleznete zde.

Pochopitelně neustále zkoumáme a zkoušíme všechny možné nové zdroje příjmů – včetně crowdfundingu vázaného na konkrétní zpracovávaná témata. Právní forma – zapsaný ústav – nám umožňuje některé články, analýzy či služby za předem jasně definovaných podmínek i prodávat. Utržené peníze zpětně používáme na chod Ústavu. 

Přesto hlavním zdrojem pro podporu naší činnosti bude v prvních letech filantropie – velké i malé dary. Přispět může každý, jsme vděčni za jakoukoliv částku, viz Darujte.

Váš projekt mne zaujal, jak vás mohu podpořit?

Především moc děkujeme za váš zájem.

  1. Peníze můžete poslat na účet Ústavu u Fio banky 2600667991/2010. Prosíme, uveďte vždy své identifikační údaje.
  2. V případě pravidelných darů či darů převyšujících sumu 100 000 korun dáváme přednost sepsání darovací smlouvy. Vše samozřejmě administrativně zařídíme. Kontakt pro tento typ darů: Ondřej Neumann, ředitel Ústavu, [email protected], telefon: 603 239 731.

Mám příběh/kauzu/námět, které by vás mohly zajímat. Mám nabídku ke spolupráci. Jak se na vás mohu obrátit?

Kontaktujte prosím šéfredaktora HlídacíPes.org Roberta Břešťana: [email protected]

Je možné texty a příspěvky z webu HlídacíPes.org volně přebírat/přetiskovat?

Ano, ale za dodržení daných podmínek. Podrobnosti zde.