Nevyvážená Česká televize? ČT žádá RRTV o přezkum usnesení k vysílání z „Americké volební noci“

Napsal/a Robert Břešťan 8. března 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká televize odmítá, že by ve svém programu o volbě amerického prezidenta „porušila zákon o vysílání tím, že v rámci pořadu Americká volební noc 9. listopadu 2016 odvysílala nevyvážené a neobjektivní zpravodajství“. V nejbližších dnech proto odešle žádost o přezkum rozhodnutí RRTV. 

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v lednu rozhodla, že v pořadu Americká volební noc, který se vysílal na ČT24 9. listopadu, byl porušen zákon o vysílání a že zpravodajství bylo redaktory vedeno ve prospěch Hillary Clintonové.

Konspirační weby rozhodnutí RRTV přivítaly jako „přelomový verdikt, který nemá obdoby“. Na rozhodnutí RRTV se při své kritice veřejnoprávní televize odvolává i prezident Zeman.

„Z našeho hlediska je to uzavřená věc. Bylo tam jen upozornění, proti tomu se nedá ani odvolat. Že to ČT rozporuje je normální, každý provozovatel má právo hájit se, jak uzná za vhodné,“ podotýká předseda rady Krejčí.

Česká televize však téma za uzavřené nadále nemá a bude požadovat přezkum. Zatímco analýza RRTV hodnotila jen část vysílání (od 3.00 do 8.00), celý pořad trval od 0:30 do 12:00. Rada navíc pracovala jen s jednou ze dvou analýz, jež si zadala.

ČT si proto zadala vlastní analýzu celého vysílání u společnosti Mediatenor. Ta spočítala, že v pořadu různou formou vystoupilo 29 hostů. „Volbou hostů autoři pořadu zaujali spíše neutrální stanovisko, když dvě třetiny oslovených hostů lze považovat za neutrální či nestranné,“ konstatuje analýza Mediatenor.

Tématem se zabýval i Etický panel České televize, který žádné porušené Kodexu ČT neshledal s tím, že „složení hostů bylo vyvážené a odpovídalo aktuálním možnostem“.

„Jelikož tedy ani Etický panel ČT, ani nezávislá agentura, ani interní šetření České televize neshledaly na vysílání Americké volební noci žádná závažná pochybení, požádá Česká televize RRTV o přezkoumání Upozornění. Tuto žádost jsme z procesních důvodů zatím neodeslali,“ říká mluvčí veřejnoprávní televize Alžběta Plívová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)