Ministr Pelikán chce kriminalizovat odmítače islámu. I muslimové musí snést útočnou kritiku, oponuje právník

Napsal/a Aleš Rozehnal 22. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému náboženství, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, říká paragraf 356 trestního zákona. Takový tweet sdílel na sociální síti ministr spravedlnosti Robert Pelikán po akcích 17. listopadu na Albertově v Praze. Později své tvrzení dále rozvedl v rozhovoru pro iDnes. Právník Aleš Rozehnal ale v textu pro HlídacíPes.org upozorňuje, že Pelikánův názor je v příkrém rozporu s ústavně zaručenou svobodou slova.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán zveřejnil své podezření, že spolek Blok proti islámu podněcuje k nenávisti k náboženství, čímž se dopouští trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, a že má naplnění té skutkové podstaty už ve svém názvu.

Ministr dále uvedl, že pokud máme v Listině základních práv a svobod zakotvenu svobodu vyznání, týká tato svoboda i jednoho ze čtyř největších náboženství na světě – islámu, a že projevy proti islámu vůbec nemají být předmětem debaty, protože je to „něco, co je v samotných základech našeho právního státu a nemůžeme o tom vůbec debatovat.“

Víru lze kritizovat

Názor ministra spravedlnosti je v příkrém rozporu s naší představou o svobodě slova. Listina základních práv a svobod nezakotvuje povinnost respektu k náboženství, ale jen možnost určité náboženství vyznávat. Svoboda slova je součástí evropských hodnot a tradic. A právě o této svobodě není možno debatovat. Nicméně i kdybychom vyžadovali respekt k víře jiných, neznamená to zákaz názorů, které jsou v rozporu s nějakým náboženstvím.

Spolek Blok proti islámu je spolkem, který odmítá islám a vyzývá dokonce muslimy, aby se ho zřekli. Svoboda slova, tedy i odmítání islámu, je však naprosto zásadní pro demokratickou společnost a zahrnuje i tolerování stanovisek, které mohou někteří považovat za útočné.


 Čtěte též:

Aleš Rozehnal: Svobodu slova, která by byla neútočná, není proč mít


 

Náboženská svoboda je neoddiskutovatelná, však nezahrnuje právo na verbální neútočení proti náboženství. Členové náboženské komunity musí tolerovat a akceptovat popírání jejich náboženské víry a dokonce i propagaci doktrín, které jsou k jejich víře nepřátelské.

Věřící musí snést i nepřátelskou propagandu

Právo na svobodu slova znamená, že v demokratické společnosti se může diskutovat o všem, co diskutující zajímá a týká se jich, a je nutno akceptovat i existence stanovisek, která jsou extrémní či útočná. Takové jsou potřeby tolerance a pluralismu.

Pokud však někdo vyvolává nenávist vůči jinému pouze na základě náboženské víry, je tato hranice překročena. Nenávist však nevyvolává ten, kdo nějaké náboženství kritizuje či chce ostatní přesvědčit o jeho škodlivosti. Evropský soud pro lidská práva několikrát konstatoval, že svoboda slova chrání nejen obsah a podstatu informace nebo názoru, ale také formu, jakou jsou sdělovány veřejnosti.

Ten, kdo využívá právo náboženské svobody, nemůže očekávat, že bude vyňat z veškeré kritiky. Musí tolerovat a akceptovat odmítání své náboženské víry jinými nebo dokonce propagaci doktrín, které jsou k jejich víře nepřátelské. Způsob oponování nebo odmítání náboženské víry samozřejmě nemůže zasahovat do pokojného výkonu práva na svobodu náboženského vyznání.

Kriminalizace názorů podceňuje občany

Považovat názory oponentů za nebezpečné je neporozumění základnímu konceptu demokracie. A potlačování těchto názorů je útok na samotné základy demokracie. Před represivní rolí práva musí mít přednost společenské a kulturní prostředky. Kriminalizace názorů je nepatřičná, neefektivní a dokonce kontraproduktivní.

Kriminalizace je na místě pouze tehdy, pokud má projev nepřátelský k náboženství vyvolat násilí vůči věřícím nebo násilné nepokoje zaměřené proti těmto osobám.

Svobodný trh idejí slouží veřejnému zájmu pro maximalizování šancí, že lži a desinterpretace budou odhaleny a že občané uslyší všechny strany argumentů a vytvoří si svůj dobře informovaný názor.

Pokud neexistuje volný trh idejí a informací, veřejnost nedostane potřebné informace důležité pro utváření svých názorů. Kriminalizace názorů tak vlastně znamená vyjádření despektu k občanům, kteří jako by ty názory škodlivé nebyli schopni rozpoznat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)