Milované i nenáviděné parkovací zóny. Podle soudu nejsou diskriminační
Na území Prahy 5 a 6 začaly fungovat placené parkovací zóny. Rezidenti musí zaplatit za parkovací oprávnění, ale jistotu parkovacího místa nemají. Nerezidenti musí za parkování zaplatit až 80 korun za hodinu. Kdo zóny respektovat nebude, tomu hrozí odtažení nebo „botička“. Je to diskriminace?
Vzhledem k tomu, že není dostatek záchytných parkovišť u stanic metra či na okraji Prahy, ozývají se hlasy, že by měl systém parkovacích zón někdo nechat prověřit soudně. Právě proto, zda nedochází k diskriminaci nerezidentů a zda úřady nežádají peníze za něco neoprávněně.
Parkování a veřejný zájem
Soudy však systém parkovacích zón v Praze již posuzovaly a není možno očekávat, že by nyní rozhodly diametrálně odlišně. Věcí se nejdříve zabýval Ústavní soud, který konstatoval, že nařízení zřizující parkovací zóny nelze považovat za právní předpis, ale za opatření obecné povahy, k jehož zrušení nemá pravomoc.
Meritorně věc rozhodl až Nejvyšší správní soud. V roce 2012 konstatoval, že není ohrožen veřejný zájem spočívající v možnosti obyvatel pohybovat se vozem po území obce, respektive zde i volně zastavit, ale že je jen určitým způsobem omezen.
Tento zájem soud považoval především za zájem soukromý, který bez dalšího nelze považovat za zájem veřejný. Pohybovat se vozem po obci a volně (kdekoliv) zastavit totiž nelze považovat za veřejný zájem sám o sobě.
Nařízení vymezuje oblasti, kde je regulováno stání motorových vozidel. Přímo se tak nijak nedotýká možnosti uvedenými oblastmi s vozidlem projet či zde např. zastavit. Svoboda pohybu nemá tak široký dopad, aby zaručovala právo na neomezené bezplatné stání se silničním motorovým vozidlem v libovolné oblasti hlavního města.
Rozhodnutí nemusí platit navěky
Osoby, které mají k vymezeným oblastem Prahy určitý blízký vztah (mají zde sídlo či provozovnu, trvalý pobyt či zde vlastní nemovitost), a u nichž se právě pro tento blízký vztah předpokládá zvýšená potřeba pravidelného parkování v této oblasti, požívají jistého zvýhodnění oproti jiným, kteří takto blízký vztah k vymezené oblasti nemají a u nichž také zmíněná zvýšená potřeba pravidelného parkování není natolik intenzivní. V dané věci jde o legitimní rozlišovací kritérium, které není projevem libovůle.
Pokud existuje nedostatek parkovacích míst, musí dojít k jisté preferenci parkování osob, které mají k regulovanému území bližší vztah. Úprava parkování v obci navíc může přispět k preferenci hromadné dopravy.
Do budoucna je však nutno posoudit, zda regulace parkování neohrozí veřejný zájem, kterým je mimo jiné bezpečnost a plynulost dopravy. Regulace navíc může odradit velkou část lidí k vjezdu do regulovaných míst, na což doplatí zejména místní podnikatelé.
Veřejným zájmem také není zavádění parkovacích zón za účelem vylepšení ekonomické situace obce.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Schéma elita vs. lid už neplatí. Vítězí spotřeba a zábava pro všechny
Investor Brůna: Penzijní spoření? Tak to raději garáž
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Zavedení nových parkovacích zón bez návaznosti na celou Prahu bude mít jeden viditelný efekt. Podstatně se zhorší již tak špatná situace v okolních částech města a nejvíce na to doplatí Praha 13 (např. Stodůlky, Luka, Jinonice, Nové Butovice).
V některých ulicích, kde se dnes ráno již vybíralo (24.8.2016) navíc zatím stále chybí vodorovné značení.
Pokud (podle slov politiků) je systém zaváděn, aby se omezilo parkování vozidel především ze SČ a Ústeckého kraje, nechť jsou nejdříve zřízena P+R stání na okraji města a zefektivněna veřejná a příměstská doprava. A rovněž tak dokončen okruh kolem Prahy. Teprve poté má smysl měnit systém parkování a když už zavádět zóny tak na území celé Prahy. Rezidenční kartu by pak měli obdržet všichni pražané, a to s možností parkovat kdekoliv (ne jen podle toho ve které části města mají trvalé bydliště).
Bohužel, cílem tohoto opatření od začátku nebylo a není situaci zlepšit, ale jen občany „buzerovat a ždímat“ jinou formou daně / poplatku za parkování.
Navrhuji,
Zavést poplatek 2500,- za parkování v celé Praze/měsíc. Vytvořit na okrajích města obrovské parkovací domy. V nich následně uskladnit veškerá auta, která poplatek neplatí a nechat parkovat zdarma pouze elektro-auta.
Následně po vytvoření městského okruhu ještě zavést poplatek za vjezd a výjezd do zóny města, 150Kč. Elektro auto zdarma.
Nevím proč je tato otázka stále nevyřešená a občané města musí stále strpět smrad z aut. Je to něco jako kouření, které škodí jak kuřákovi tak ostatním.
Chceme přece čisté město bez smogu a hluku z aut a nejde to vyřešit jinak než přísným zákazem.
Předběhl jste dobu o 50 let.
Souhlasím s panem Radkem. Naše dcera studuje v Praze, bydlí v podnájmu na Praze 6, jenže protože nemá trvalé bydliště na Praze 6, tím méně provozovnu, nedosáhne na možnost rezidenční karty a popravdě ani nemá, kde parkovat. Tedy nechce-li v místě bydliště platit zmíněných 50 Kč/hodinu.
Eventualitu mimopražských pracujících a studujících v Praze p. Dolínek velkoryse přehlédl, nejspíše majíce na mysli pytel plný poplatků. Chápu, mimopražští nejsou jeho voliči.
doporučte dceři, ať si v Praze udělá trvalý pobyt. Problémy s parkováním tím vyřeší.
Doporučení sice hezké, ale vyžadující souhlas majitele nemovitosti a ten se u podnájmů zajišťuje poměrně obtížně.
Neřeší to daný problém.Nevím proč by se to mělo takhle administrovat?
A proč jako? Je nesmysl to vázat na trvalý pobyt. Přece si člověk nebude zřizovat trvalý pobyt tam, kde třeba bude bydlet pár měsíců. Uvědomte si kolik povinností Vám vyplývá ze změny trvalého pobytu a kolik tím strávíte času. A to jenom kvůli parkování? Měla by stačit platná nájemní smlouva, když už. Proč jako nájemník mám být diskriminován?
Ono celý instutut trvalého pobytu je přežitý, a zóny placeného stání v Praze nejsou nic jiného než další forma daně. Každý obvod si to řeší sám a je to nekoncepční. Vzpomeňte na P2 a „předání“ problému P10.