Aleš Rozehnal: Mediální obraz je mylný – svět nebyl nikdy tak bezpečný jako dnes
Mnoho světových politiků a politických komentátorů, ale i značná část veřejnosti se domnívá, že od konce studené války nebyl svět nikdy tak nebezpečný jako dnes. Události, o kterých dennodenně referují média, tuto tezi potvrzují.
Do Evropy se hrnou masy imigrantů pocházejících ze zaostalých společností, náležejících k naprosto odlišné a někdy dokonce Západu nepřátelské civilizaci, což narušuje křehký sociální smír evropských zemí. Západ čelí stále masivnější vlně teroristických útoků islamistů.
V Iráku a Sýrii se ustavil teroristický útvar označovaný jako Islámský stát, praktikující režim, který by byl krutý i na středověké poměry. Rusko uplatňuje revanšistickou politiku a neváhá porušovat to, co bylo od Druhé světové války nedotknutelné, tedy princip nezměnitelnosti hranic. Turecko přestává být sekulárním státem a opouští prozápadní orientaci. Severní Korea zřejmě vyvinula zbraňové systémy, které jsou schopny zasáhnout americké území.
Bezpečný jako nikdy předtím
Po Arabském jaru nastala Arabská zima, která mimo jiné znamená, že země jako Libye již není možno označovat za státní útvar a dosud stabilní země jako Egypt mají vážné vnitropolitické problémy, způsobené náboženským napětím. Sýrie je zničená dlouhou občanskou válkou.
Izraelsko-palestinský konflikt je stále na vysokém stupni eskalace. Ve střední Africe působí islamistické skupiny, které narušují fungování již tak slabých států. Rostoucí ekonomická síla Číny vede k její agresivitě v Jihočínském moři. Americká administrativa se ve vztahu k těmto konfliktům zdá nepředvídatelná a tudíž nebezpečná.
Tento obraz světa je pesimistický a skutečně by se mohlo zdát, že svět byl málokdy nebezpečnější než v současné době. Pokud se však podíváme na data, zjistíme, že obraz světa je zcela jiný a že naopak svět nebyl nikdy bezpečnější než dnes. Po skončení studené války se ve světě odehrávalo něco málo přes 50 ozbrojených konfliktů, dnes je to okolo třiceti.
Přibližně deset z těchto střetů můžeme označit jako válku. Naprostá většina z těchto válek však není válkami mezi státy, ale mají je na svědomí islamistické skupiny. Rovněž počet padlých v boji se od konce studené války ustavičně snižuje, a to ze dvou na ani ne jednoho padlého na sto tisíc osob.
I přes genocidu příslušníků neislámských menšin v Sýrii, Iráku a vraždy civilistů ve střední Africe počet civilních obětí ozbrojených konfliktů neustále klesá. Od konce genocidy ve Rwandě také prudce poklesl počet obětí masového vyvražďování civilistů. Ve srovnání s počtem obětí od konce rwandské genocidy klesl tento počet ve světě dokonce o dva řády.
Pro úplnost je třeba ještě konstatovat, že ve srovnání s počtem obětí v 50. letech minulého století klesl tento počet dokonce o tři řády. Lidé ve světě jsou tedy v tisíckrát menším nebezpečí, že se stanou obětí genocidy než před 60 lety, kdy se ovšem záběry z masových poprav nepřenášely prostřednictvím sociálních sítí.
Islámský stát není a nebude státem
Nebýt islamistických skupin, byl by počet válečných konfliktů ve světě velmi nízký. Tyto skupiny mají maximalistické cíle a odmítají kompromis. Z tohoto důvodu je vyloučeno uzavření mírové smlouvy či příměří a proto budou tyto války trvat dlouho. Na druhou stranu nehrozí, že by se dále rozšiřovaly.
Islámský stát se nestane panislámským kalifátem a zřejmě ani nebude existovat historicky delší dobu. Tato organizace nemá masovou podporu ani v islámském světě, takže nehrozí, že se stane vůdcem lidového povstání Arabů proti západnímu světu. Navíc je vojensky slabá na to, aby ohrozila nějaký stát jako celek. Územní zisky Islámského státu v Iráku byly způsobeny jen tím, že iráčtí vojáci odmítli bojovat, protože necítili loajalitu k šíitskému režimu, který v Iráku panuje.
Islámský stát je samozřejmě silný na poměry teroristických skupin, ale slabý na to, aby mohl vytvořit něco jako státní útvar. Jediný jeho příjem plyne z prodeje ropy, ale i tento příjem se tenčí. Nemá přístup k moři, který by umožnil její distribuci, a je obklopen nepřáteli. Jakkoli je Islámský stát zvráceným a ahistorickým útvarem, ohrožení světové bezpečnosti nepředstavuje.
Ani důležitost konfliktu v Gaze a na sporných izraelských územích neodpovídá míře jeho mediální prezentace. Izraelsko-arabský konflikt si vyžádal přes sto tisíc obětí a v roce 1973 existovala reálná hrozba použití jaderných zbraní ze strany Izraele a USA. Naprostá většina obětí tohoto konfliktu pochází z válek, které Izrael vedl s Egyptem, Sýrií a Jordánskem.
Po více než 40 let se však žádný větší vojenský střet neodehrál a žádný arabský režim ho netouží zahájit. Izraelsko-palestinský konflikt si za 60 let svého trvání vyžádal přibližně 20 tisíc obětí, což z něj činí jeden z nejméně krvavých střetů vůbec. Neomlouvá to samozřejmě užití násilí, ale zároveň to nedává důvod k zoufalství a defétismu, protože v historii byly ukončeny i konflikty daleko krvavější.
Zamrzlá válka
Stejně tak ani ruský revanšismus není takovou hrozbou, která by byla nebezpečná pro celý svět. Boje na východě Ukrajiny si sice vyžádaly 10 tisíc životů, ale Rusko si je vědomo, že něco jiného je posílat do cizí země vojáky bez insignií, kteří mohou dosáhnout jen omezených výsledků, a něco jiného vyslat regulérní armádu, která by mohla dosáhnout větších úspěchů.
Napětí na Ukrajině tak zřejmě dospěje do stádia trvalého patu neboli zamrzlé války, tak jako v příhraničních oblastech Moldavska a Gruzie. Struktura ruského hospodářství, nízké ceny ropy a špatná demografická situace Ruska bude navíc ruský revanšismus oslabovat. Na druhou stranu je pravdou, že nic není nebezpečnějšího než upadající impérium.
Svět tedy není nebezpečnější než kdykoli dříve. Je ale zřejmě složitější než kdykoli dříve. Dříve měl svobodný svět jednoho hlavního nepřítele, kterým byl komunismus. Dnes je těch nepřátel řada. Nedá se ale říct, že by radikální islamismus se svojí nenávistí vůči liberální demokracii komunismus nahradil, protože zdaleka nemá takové možnosti, jako měl Sovětský svaz.
Se Sovětským svazem se nedá srovnat ani revanšistické Rusko, které hraje vysokou hru s nízkými kartami. Severokorejský jaderný potenciál je ve skutečnosti nejnebezpečnější pro obyvatele této bizarní diktatury. A tak by se dalo pokračovat dále.
Data prokazují, že svět nebyl nikdy bezpečnějším místem, než v současnosti. Hlavní rozdíl oproti minulosti je ale to, že díky zpravodajskému pokrytí 24 hodiny denně a sedm dní v týdnu je nebezpečí více vidět.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Netřeba cizího kapitálu. Češi dokážou velké věci
Romská ghetta, otroci, místní mafie a rasismus jako legitimní názor
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Naprosto souhlasim. Skoda ze se podobne analyzy nedostanou do hlavnich medii.
Takže už nezamykáte.
Světová válka už nikdy nebude protože se mocnosti drží v šachu a tato situace se bude posilovat. Budou jen války občanské. Pokud budou v České republice vznikat ozbrojené domobrany, hrozí občanská válka i v naši zemi. Zatím máme za sebou policejní převrat za dohledu státních zástupců.
Kde berete to přesvědčení,že světová válka už nebude?Už několikkrát jsme byli na dosah.Korea,Vietnam,Berlín,Kuba a možná námi nečitelné další krize.Berte vypočitatelnost s rezervou.
„Mediální obraz je mylný – svět nebyl nikdy tak bezpečný jako dnes“. Jak pro koho. „Dříve měl svobodný svět jednoho hlavního nepřítele, kterým byl komunismus. Dnes je těch nepřátel řada“. A když ještě přibudou, ti nepřátelé, budeme v bezpečí úplně. Akorát sem tam někdo někomu, koho vidí poprve, uřízne hlavu, vyhodí ho do vzduchu bombou, ubodá nožem, poseká mačetou (nebo mečem), přejede dodávkou nebo kamionem vrámci náhlého hnutí frustrované mysli a podobně. Svět je prostě bezpečný. Pro politiky.
Pane,to jsem měl ve svém příspěvku na mysli.Děkuji.
Optimistická a v argumentech pravdivá analýza… Na druhou stranu ale, je pravda, že když člověk sleduje dnes zpravodajství, může mít pocit, že třeba nad zeměmi západní části Evropy, s nimiž nás pojí členství v EU, se vznáší přízrak událostí, které konkrétně uvnitř těchto zemí a společností rozsahem své dramatičnosti (nikoliv samotným charakterem) nemusí mít obdobu nikoliv od konce tzv. studené, ale od konce druhé světové války.
Tak nějak to s těmi hrozbami vypadá opravdu podivně. Jestli se nemýlím, nepřevyšuje počet obětí teroristických útoků v Evropě roční počet automobilových nehod za rok v Česku. A pokud se mýlím, tak minimálně. A myslí někdo na to, přestat jezdit v autě?
Měl jsem samozřejmě na mysli počet fatálních nehod.
Jaká to zrůdnost.Počet automobilových nehod převyšuje ty teroristické.Jakože přirozená úmrtí převyšují vraždy.
Cože? Nehoda v autě je „přirozená smrt“? Tak ten je fakt dobrej 🙂
Osobně nevidím rozdíl mezi tím, jestli to do mě napálí někdo, kdo nezvládl řízení, nebo někdo, kdo to má v hlavě trochu pomotané. V obou případech je smrt stejně zbytečná a nesmyslná. Akorát těch, kteří nezvládnou řízení, je o dost víc => představují větší nebezpečí.
Souhlasím, jen s výhradou k první větě. Opravdu SVĚTOVÍ politici své voliče zbytečně neděsí, nevidí k tomu důvod. A takoví šašci jako Chovanec nebo Kaczynski mají ke světovým politikům hodně daleko.
„…co bylo od Druhé světové války nedotknutelné, tedy princip nezměnitelnosti hranic. …
A co Kosovo ?
Severní Korea zřejmě vyvinula zbraňové systémy, které jsou schopny zasáhnout americké území.
Izrael takové nemá ?
Jinak – titulek článku jste si zřejmě vypůjčil od Chamberlaina, který něco podobného prohlásil když mával papírem z Mnichova.
Já,člověk,žiju teď.Mě nezajímají historické a globální vývody,jak si vůči nim stojíme.Mne zajímá,zda je svět pro údobí mého dožití bezpečný.Jinak se pohybujeme ve filozofii statistiky.Že i na ty hladové např. připadá 0,25kg chleba,2l vody,1/4 kuřete,20dkg cukru,1/3l oleje,1kg brambor,1kg obilí……
1)Destrukce Lýbie,Egypta,Sýrie se může proměnit ve vydírání světa.Včetně migrantů.
2)Izraelsko-palestinský konflikt je těhotný ochotou Iránu a ostatních arabských států Židy vyhubit.I sympatianty.
3)Afriku opustily koloniální velmoci bez zavedení demokratických vládních systémů.Občanské války mohou vyústit v nepřátelství k západnímu světu a vyvolat akce podobné terorizmu IS.
4)Čína si již delší dobu dělá co chce.Proč by na nás měla dát a nenakopala nás.
5)USA se rozhodly přestat dělat světového policajta a ponořit se více do sebe.Rozumní to očekávali,já ne a bojím se.
6)Po skončení „Studené války“ se na světě možná událo 50 lokálnívh válek.Ale až na Balkán byly všechny mimo Evropu.Mne neohrožovaly.Dnes je jich jen 30,ale ty teroristické se mne už dotýkají.Lidé na můj vkus umírají příliš blízko.Jich je mi líto a jde mi z toho strach.
7)Je mi úplně jedno,zda mé ohrožení nazvete válkou,nebo ubohým teroristickým útokem.Snížení počtu padlých vnímám pozitivně,zaručíte mi však,že nebudu mezi nimi?
8)Nám není lhostejné,že oběti v 50.letech byly oproti dnešku tisícinásobné.Mne zajímá,zda mne k smrti nemůže semlít současný režim světa.
9)Nás tolik nezajímá,zda IS bude nebo nebude státem.Obáváme se,že islámské náboženství dál požene jeho ctitele k útokům na civilizaci západního typu.Že se jen tak nezbavíme terorizmu.Už proto,že ortodoxní islámisté uznávají jen posmrtný život.Ten pozemský je v podstatě zatěžuje.Z toho se máme těšit?
10)Izraelsko-arabský konflikt je spoustu desetiletí vředem světa.Kdyby Izrael ve všech směrech tolik nad Araby nevyčníval,už by nebyl.Čas však hraje proti němu.Nesemele i nás?
11)Zamrzlé války na Moldávii,Gruzii,Krymu a vých.Ukrajině jsou pochopitelné.Svět tyto plácky s bubuováním obětuje,aby nemusel do ostrého konfliktu.Koho asi tím povzbuzuje ?Cítím se ohrožen,protože nadejde den pravdy.
12)Svět se sice zbavil komunizmu jako úhlavního nepřítele.Jeho sirotkům však naordinoval kapitalizmus.Zaostalý svět ztratil ikonu.A vzal za své,že usurpátorům je třeba všemožně čelit.A přišel odpor.Nesemele mne?
13)Rusko nemá samozřejmě možnosti SSSR.Ale když bude zahnáno do kouta,mine mne jejich nukleární raketa?
14)KLDR asi opravdu není nebezpečím.Nechť ale prognostici povědí ohroženým,kolik bude demokratických zahubeno,než zahubíme KLDR.
Takže autore,nepotěšil jste a já Vás též ani.Zásada statistiky komika,že snězené kuře lze v průměru dělit na spoustu hladových,jste plně naplnil.
0. Hlad: Od roku 1990/1992 do 2010/2012 se snížil počet hladovějících z 19% na 12% https://en.wikipedia.org/wiki/Hunger
2. Stejně jako většina Čechů by nejradši vyhubila všechny muslimy. Nebo, že by to byl jen strach z jiného? Hrozivé, jak jsou si lidé na obou stranách podobní.
3. Kolik by těch teroristických útoků bylo v případě, že by mocnosti zůstaly a ty státy by bojovali o svoji svobodu?
4. Situace v Číně je složitá a pokud se chcete něčeho bát tak toho, že se monstrózní komunistická strana Číny zhroutí, což vyústí v občanskou válku.
5-6. Měl byste se zabývat koníčkem stavění protiatomového krytu. Třeba vám to pomůže s pocitem ohrožení?
7. Kdo vám zajistí že zítra nezemřete při autonehodě? Pravděpodobnost toho je v EU 631krát větší. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_traffic-related_death_rate https://en.wikipedia.org/wiki/Terrorism_in_Europe
To vynechávám dopravnické (statisticky) nebezpečí jako jsou zdravotní potíže. Žádná jistota v životě neexistuje. Úkolem státu není zaručit vám absolutní bezpečí. Úkolem státu je vytvořit podmínky takové abyste měl co největší šanci přežít co nejdéle. Bohužel v ČR se všichni mohou pos*at z pár teroristů a v jedné větě rovnou kritizovat EU za to, že vydá nařízení ohledně smažení a povinnosti snížit množství nebezpečných látek které má potenciál zachránit mnohosetnásobně více životů, než zabije pár magorů s bombami. A to nechci vědět kolik peněz vyhodíme z okna na masivní sledování a podobné „řešení“ terorismu které pouze zhoršují postavení občanů vůči státu a nemají žádný reálný prokazatelný účinek.
8. Plně s vámi souhlasím vždy je možnost zlepšovat se.
9. Zkuste se na to podívat z jiného úhlu: Proč jsou ti nejvíce kovaní islamisté tak vyděšení? Není to, protože západní způsob myšlení se plíží i do jejich kultury a tím hrozí zničením jejich privilegovaného postavení založeného na náboženských mambo-jambo?
10. Koukněte se prosím na mapu, kde je Izrael a kde ČR.
11-14. A co by s tím měl svět dělat? Zaútočit?
Jen za posledních 10 let se svět zlepšoval tak rychle jako nikdy v jeho historii. Chudoba klesla dvojnásobně, počet hladovějících se snižuje neuvěřitelným tempem, zabytých lidí je zlomek, co na začátku tohoto století a mohl bych pokračovat. Situace v ČR se také pořád zlepšuje. Životní úroveň roste, nezaměstnanost prakticky neexistuje … Přesto jsou lidé vyděšení, vyděšení z emocionálních zpráv valících se z médií. Vyděšení hloupými prohlášeními politiků.
Pokud mě něco děsí tak je to to, kdo se díky této monstrózní iluzi nějakého vnějšího ohrožení dostává k moci.
Jako jednotlivec můžete rozhodovat na základě iracionálních podmětů a špatných dat a co nejhorší se vám může stát je, že vás okrade nějaký mastičkář nebo prodavač šmejdů. Pokud bude stát rozhodovat na základě dojmů může to skončit neštěstím mnoha lidí. A to se stane, pokud lidé budou podléhat iluzím jako je nynější pocit strachu a špíny.
Seberte odvahu. Strach je dobrý sluha, ale špatný pán.
Potíž je v tom že pojem Bezpečí neznamená „teď se právě nic neděje“ , ale znamená to žádné riziko že se něco stane. Nebo jinak, jistota že se něco zlého nestane.
A jak je i v článku uvedeno, těch rizik že se něco zlého stane je v poslední době povážlivě mnoho, přibývají další a ty současné nejsou eliminovány. Ať tedy ty lokální (teroristický útok při kterém mohou zemřít stovky lidí), přes občanské boje v rámci jednoho státu, až k těm mezinárodním, které ale mohou ale nemusí mít charakter konvenční války.
Ostatně je to zvláštní, ale právě před 50 lety, už po prvních analýzách poválečných událostí ve světě, jakož i studené války, předpověděli Bergier a Pauwels v Jitru kouzelníků, že tento trend nastává, ústup od konvenčních válek směrem k těm občanským válkám, povstaleckému hnutí, vládním převratům a teroristickým útokům (samozřejmě s možností zahraničního vlivu a infiltrace). Což se naprosto přesně potvrzuje dodnes.
Nakonec – stačí když se podíváme třeba na současné Rusko, které získalo ukrajinský Krym naprosto bez boje, bez jakékoliv konvenční války. A naopak – jakýkoliv postih (dokonce i jen oficiální zjištění) viníků za sestřelené MH17 s 298 mrtvými na Ukrajině je dnes už jen iluzí..,,,
„Nedá se ale říct, že by radikální islamismus se svojí nenávistí vůči liberální demokracii komunismus nahradil, protože zdaleka nemá takové možnosti, jako měl Sovětský svaz.“
Toť otázka. Možnosti SSSR sice islamisté zatím nemají, ale zato jsou zjevně méně racionální a ochotní k nějaké dohodě. Nějaký mocenský pat s nimi nehrozí. A ty možnosti mohou mít, koneckonců, taky. Ropa se stále prodává dobře.