Kauza „zalehnutí“: Policistův lékař a lékařův policista

Napsal/a Aleš Rozehnal 1. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Soud osvobodil studentku FAMU Kateřinu Krejčovou, která čelila obžalobě za útok na veřejnou osobu. Bude policie nyní se stejnou horlivostí vyšetřovat lékaře, který „zraněnému“ policistovi vystavil sedmidenní neschopenku? A policistu, který na jejím základě týden nechodil do práce?, ptá se v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal. 

Studentka FAMU Kateřina Krejčová byla zproštěna obžaloby, která jí kladla za vinu útok na veřejnou osobu. Ten měl spočívat v tom, že studentka „udeřila rukou do ramene“ policistu Filipa Dleska při zásahu na demonstraci odpůrců imigrace, „potom jej zezadu chytila za krk, cloumala jím a pak nalehla celou svou vahou na jeho rameno“.

Křehký strážce zákona

Podle policie skončil strážce zákona po útoku studentky na sedmidenní neschopence. Zprošťující rozsudek zkritizoval pražský policejní ředitel plukovník Miloš Trojánek, který uvedl, že „maření úkonu policisty coby úřední osoby považuje za absolutně nepřípustné“.

Nutno konstatovat, že by se pan policejní ředitel spíše než kritikou celkem rozumně a logicky znějícího zprošťujícího rozsudku měl zabývat výběrem a výcvikem pražského policejního sboru.

Pokud je totiž možné, že subtilní dívka, která očividně neprošla nějakým bojovým výcvikem, sama a bez použití zbraně přivodí tak závažné poranění policistovi, který má zasahovat při konání mimořádně výbušné manifestace, nabízí se otázka, zda je pražský policejní sbor schopen chránit bezpečnost občanů, jejich majetek a veřejný pořádek.

Další otazník vyvolává tvrzení soudního znalce Petra Korbeláře, podle kterého se u policisty jednalo pouze o lehké poranění přechodného charakteru. Dokonce sám státní zástupce zpochybnil, že by studentka Krejčová policistu zranila.

Kdo tu tedy lhal?

Policista Dlesk byl však zcela jistě práce neschopen na základě zprávy lékaře. Nabízí se tedy otázka, zda tento lékař nevystavil nepravdivou lékařskou zprávu, aby jí bylo užito v trestním řízení.

Takový lékař by se totiž dopustil trestného činu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu. Pokud by tato lékařská zpráva byla skutečně nepravdivá, dopustil by se trestného činu i policista, který zprávu předložil. Tento trestný čin by pak byl spáchán v jednočinném souběhu s trestným činem křivého obvinění.

Lze jen doufat, že těmto otázkám bude věnovat policie a státní zastupitelství minimálně stejnou pozornost jako trestnímu stíhání Kateřiny Krejčové.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)