Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Jana Krause,

Glosa: Robert Šlachta – nebezpečný bojovník za vyšší dobro

Pocit policisty, že stojí nad zákonem v důsledku jeho poslání prosazovat svoji vizi spravedlnosti, je spolehlivou cestou k tomu, aby byla policejní moc zneužita. Pokud navíc tomuto pocitu veřejnost aplauduje, je to spolehlivou cestou k policejnímu státu, píše v souvislosti s čerstvým přiznáním Roberta Šlachty, že úmyslně obcházel předpisy, právník Aleš Rozehnal..

Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že v rozporu s policejními předpisy on a policisté jeho útvaru „svévolně nezakládali informace do systému elektronického trestního řízení“, což považuje za zásadní důvod reorganizace části policejního sboru.

Mohlo by se zdát, že se jedná o porušení policejních předpisů nepodstatné, vedené dobrým úmyslem, nicméně je tento postup pro některé veřejné osoby a jejich metody naprosto symptomatický.

Ve jménu vyššího dobra

Mgr. Šlachta a jeho bývalý tým se považují za natolik výjimečné policisty, že se dodržováním předpisů nemusí zabývat. Nedodržování předpisů pak zdůvodňují bojem za vyšší pravdu a dobro.

Předpisů musí podle nich dbát pouze ti na druhé straně barikády, tedy ti, proti kterým Robert Šlachta a jeho lidé bojovali, což jsou lidé, kteří nejsou tak výjimeční jako oni, a jejich snahou je dokonce buď skutečná či domnělá snaha nabourat představu vyšší pravdy a dobra Roberta Šlachty. Kolegové Roberta Šlachty tedy předpisy dodržovat nemusí, protože konají dobro, zatímco jejich protivníci ano, neboť se pokouší konat zlo.

Když byl Roberta Šlachta dotázán na sdělení vedoucího ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z brutálního úniku informací v případu, kde jde o stamiliony, čímž Jiří Komárek porušil zřejmě hned několik zákonů, odpověděl, že pan „Komárek je člověk, kterému by tento stát měl stokrát poděkovat“.

Opět se tedy jedná o výjimečného člověka, kterému má „stát stokrát poděkovat“, a tudíž nemusí dodržovat zákon, pokud je to vedeno dobrým úmyslem. Z nedodržování zákona by neměl být vůbec obviňován, a to z důvodu státního vděku, který mu Česká republika dluží.

Co je dovoleno Jovovi…

Pokud Robert Šlachta a jeho podřízení porušovali policejní předpisy stran systému elektronického trestního řízení a sdělování informací z trestního řízení, nabízí se otázka, zda neporušovali i předpisy jiné a v jiných případech.

Zda například nezískávali důkazy nezákonným způsobem. Nebo zda nemanipulovali s důkazy, aby byla vyšší pravda a dobro na soudu snáze prosaditelné. Či snad zda nevynášeli utajované informace z trestních spisů spřáteleným novinářům a médiím, aby veřejnost dostala náležitou interpretaci případu a rovněž získala ten správný smysl pro vyšší pravdu a dobro.

Ve starém Římě se používalo přísloví “Quod licet Iovi, non licet bovi”, tedy “Co je dovoleno Jovovi (bohovi), není dovoleno volovi“. Znamenalo to, že existovaly dvojí standardy, jedny standardy pro bohy a jiné pro voly. Uplatňování této zásady je však v přímém rozporu s principem vlády práva.

Vláda práva kromě jiného znamená, že jednání všech je posuzováno stejně bez ohledu na status jednajícího. Neznamená to, že právo je mechanický stroj a ani takovým strojem být nemůže. Neznamená to však, že protiprávní činy jedné skupiny osob je možno tolerovat, zatímco protiprávní činy jiných je třeba stíhat.

Některá média šíří legendu o tom, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod vedením Roberta Šlachty nekompromisně zakročoval proti všem nešvarům a zlořádům ve společnosti bez ohledu na to, o jak vysoké patro společnosti šlo.

Nemohlo se však ve světle sdělení Mgr. Šlachty jednat o zásahy proti těm, kteří nesdíleli stejný pohled na svět jako vedení tohoto útvaru, zatímco spřátelené skupině „bohů“ byly prohřešky v zájmu vyšší pravdy a dobra tolerovány, tak jako tyto prohřešky tolerovali policisté ÚOOZ sami sobě?

Na cestě k policejnímu státu

Jsme si navíc jistí, že představa „bohů“ o vyšší pravdě a dobru je správná a její správnost nebyla veřejnosti pouze vnucena novináři a médii spřátelenými s „bohy“?

Pocit policisty, že stojí nad zákonem v důsledku jeho poslání prosazovat svoji vizi spravedlnosti, je spolehlivou cestou k tomu, aby byla policejní moc zneužita. Pokud navíc tomuto pocitu veřejnost aplauduje, je to spolehlivou cestou k policejnímu státu.

Práce policisty je mimořádně stresující, náročná, odpovědná a důležitá. Z tohoto důvodu nemůže být policistou každý, ale pouze ti nejodolnější, nejsilnější, nejodpovědnější a nejčestnější. Pro existenci právního státu je smrtící činnost policistů nedodržujících zákony za účelem vynucování jejich představy uspořádání společnosti.

Právní stát potřebuje policisty, kteří čestně ctí všechny normy a stejná kritéria kladou na sebe i občany, kterým slouží.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. jiří napsal:

  A ty Rozehnale,sloužíš komu ? A za kolik ?

  • Miroslav Dvořák napsal:

   Pan Rozehnal slouží těm, kteří chtějí znát pravdu. A za kolik? Nevím, zda spadá pod státní správu a je to jeho povinnost. Přiznání Mynáře Vás nezajímá?

 2. Ivo Železný napsal:

  Takto to začínalo v Rusku a Německu a ve všech diktaturách, co svět světem stojí. Iluze vlastní vyvolenosti, která opravňuje absolutně cokoli, sebevětší zhovadilost. Tohle je krystalický případ.

 3. petrph napsal:

  Zajímavé, pan doktor Rozehnal je právník a nezná presumpci neviny:) Mgr. Šlachta se přiznal že bona fide, v dobrém úmyslu dopustil porušení určitých konkrétních policejních předpisů a pan doktor už zde spekuluje zda se nedopustil ještě nějakých dalších a závažnějších…:)

 4. Kateřina Kačírková napsal:

  Robert Šlachta píchnul do vosího hnízda, takže se teď na něm musí najít nějaká špína. S autorem článku nesouhlasím.

 5. karel napsal:

  Je vidět,že jte advokát.Umíte moc pěkně manipulovat se slovíčky.

  • Taoiseach napsal:

   Když advokát mluví o vynášení utajovaných informací ze spisů, je to vždycky poněkud chucpe.

 6. sony napsal:

  Trefně popsáno. Policista ve vedoucí funkci by se nikdy neměl ke komukoliv chovat povýšeně. Pokud to nedokáže, je
  to stejné jako porušování kteréhokoliv zákona a za to se platí. Jak? Při odchodu z jeho postu mu nikdo neděkuje. Stačí, kdyý dostává výslužné plus dávky z pracáku.

 7. Alexandr Rovný napsal:

  A celé navařené Šlichtě dal korunu poslanec-bandita Bronislav Schwarz, který svolal bezpečnostní výbor.Nevím, komu slouží pan Rozehnal, ale snižuje-li se k mazání mých příspěvků o brutálním přepadu moji rodiny, tak je to jasné, že i on straní organizovanému zločinu, resp. zlodějům MUS.

 8. Rrrradek napsal:

  Advokát z Plzně 😀

 9. Noname napsal:

  Spasitelský komplex v kombinaci s veřejnou mocí – spolehlivá cesta do pekel.

 10. Švábenský Miroslav napsal:

  Judr Rozehnal má pravdu! Vy,kteří zde děláte ze Šlachty suprpoldu a zachránce demokracie,víte moc málo o tomto člověku. Je to egoista,který si budoval kariéru přes mrtvoli. a to doslovně!Znovu upozorňuji dizkutující,že pod jeho velením sloužili v expozituře Brno a Zlín zločinci.To jsou slova JUDR KAFKY,Z VSZ Olomouc! Můj syn ukázal první na Toflův gang a lihovou aféru,což potvrdili olomoučtí celníci. Jakmile začal poukazovat na ta svinstva,Šlachta s pomocí kriminálníka Švédika „vyrobili důkazy“ a umlčeli syna.Bohužel navždy!!Vám milovníkům Šlachty,ještě jednu jeho šlechetnou vlastnost:Napsal jsem mu mail a nemněl tolik slušnosti,aby mě odpověděl! ŠLACHTA je opravdu „suprčlověk“.Odejde do výlužby,bez jakékoliv odpovědnosti za svinstvo,které za sebou zanechal!

 11. Němec napsal:

  Celé mediální divadlo kolem policisty Šlachty mi připadá jako když zloděj volá chyťte zloděje. Všude na světě tajná policie pracuje tajně, proč nemusím snad vysvětlovat. Jen Šlachtovi Rambové se svým náčelníkem se ukazují v médiích , protože od slušných lidí, které zatýkají, jim nebezpečí nehrozí a Babiš se jim za volební úspěch odmění.

  • Alexandr Rovný napsal:

   Vyšetřovací komise je parta ubožáků, která dostala za úkol zklidnit dva zločinecké gangy policistů. GIBS se jistě přidá a společně, pod dohledem Bradáčové a její party budou žít ve smíru.“Soudruzi, hlavně klid na práci“! K rukám Martina Lanka jsem komisi poslal žádost o slyšení a předložení důkazů k brutálnímu přepadu moji rodiny, pod velením poslance B. Schwarze/tehdy na velitelské pozici mostecké kriminálky/. Jistě nehrozí, že budu pozván /č.j.KPS 16005451/.Zdraví,R.

Přidávání komentářů není povoleno