Europoslanci hlasovali o kvótách. Nejvíce proti byli Češi
Členové Evropského parlamentu ve středu absolvovali důležité hlasování o přerozdělení žadatelů o azyl v rámci Evropské unie. Jak hlasovali členové české delegace? A jak se na této klíčové otázce rozdělily jednotlivé strany a frakce? Tady jsou vizualizace!
Evropský parlament konkrétně odhlasoval přerozdělení 40 000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Dalších 120 000 žadatelů mý být přerozděleno z Itálie, Řecka a Maďarska na základě nového návrhu Evropské komise. Pro hlasovalo 498 europoslanců, proti bylo 158. Ostatní se neúčastnili hlasování. Výsledek hlasování po jménech jednotlivých europoslanců najdete zde (str. 57).
Následující vizualizace ukazuje hlasování všech europoslanců podle jednotlivých frakcí. Vizualizace je interaktivní: po najetí na ikonu europoslance se zobrazí jeho jméno, zkratka země a frakce. Europoslanci na levé straně (na červeném podkladu) hlasovali proti přerozdělení uprchlíků, poslanci na pravé straně (na zeleném podkladu) hlasovali pro.
Téměř zcela pro hlasovaly dvě největší frakce, které obvykle fakticky kontrolují dění v Evropském parlamentu: socialisté (červená, obsahuje mimo jiné poslance ČSSD) a lidovci (modrá, obsahuje mimo jiné poslance KDU-ČSL a TOP 09). Až na dva poslance byly jednotné i dvě frakce Greens-EFA (zelená, neobsahuje žádné české poslance) a GUE-NGL (tmavě modrá, obsahuje mimo jiné KSČM), jež sdružují strany zelených a některé levicové strany.
Poněkud více rozdělené byly frakce ALDE (žlutá, obsahuje mimo jiné poslance ANO) a EFDD (tyrkysová, obsahuje mimo jiné Petra Macha ze Svobodných) sdružující liberální a populistické strany. Spíše proti hlasovaly euroskeptické frakce ENF (černá) a ECR (fialová, obsahuje mimo jiné poslance ODS). Proti hlasovali i všichni nezařazení poslanci (šedá), ti jsou totiž obvykle euroskeptičtí.
A jak hlasovali čeští europoslanci? To ukazuje následující vizualizace:
Z 21 českých europoslanců se účastnili všichni kromě Jiřího Maštálky (KSČM) a Miroslava Pocheho (ČSSD). Velká většina se postavila proti přerozdělování žadatelů o azyl, výjimku tvoří jen Jaromír Štětina, Stanislav Polčák a Luděk Niedermayer (všichni z TOP 09). TOP 09 byla v této otázce nejednotná, neboť Jiří Pospíšil hlasoval proti.
Zajímavé se sledovat rozdělení europoslanců podle zemí. Ukazuje se, že čeští poslanci hlasovali v největší míře proti. Ve velké míře byli proti např. i poslanci Polska, Maďarska či Velké Británie. Naopak přerozdělení žadatelů spíše podpořili Němci, Španělové či Švédové a samozřejmě i poslanci zemí, jichž se daný problém týká, tedy Italové a Řekové.
Nutno podotknout, že různé země mají různé počty europoslanců.
O kvótách se hlasovalo už v minulosti, a to dokonce v české Poslanecké sněmovně. O tomto konkrétním hlasování se můžete dočíst v mém předchozím článku, jedinou stranou, která kvóty nepřímo podpořila, byla KSČM.
Zajímavé je, že Evropský parlament už jednou o kvótách hlasoval, a to v dubnu 2015 (výsledky zde, str. 418). Součástí nezávazné rezoluce k imigrační krizi, kterou Evropský parlament tehdy přijal, byla také výzva k zavedení kvót na povinné rozmísťování uprchlíků po Evropě v rámci solidarity s jihoevropskými zeměmi.
Čeští europoslanci tehdy hlasovali do značné míry opačně: Pro se vyjádřili Jan Keller, Olga Sehnalová, Miroslav Poche, Pavel Poc (všichni ČSSD), Tomáš Zdechovský, Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda (všichni KDU-ČSL), Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina, Stanislav Polčák (všichni TOP 09).
Proti naopak byli Jan Zahradil (ODS), Petr Ježek, Pavel Telička, Dita Charanzová a Martina Dlabajová (všichni ANO). Další poslanci se hlasování neúčastnili. Tím fakticky usnadnili přijetí usnesení, protože snížili kvórum. Zejména Petr Mach byl za to následně kritizován na facebookovovém profilu Svobodných. Posléze však oficiální zápis z hlasování v opravách ukázal, že Petr Mach hlasoval proti kvótám.
Autor je datový analytik a politolog, působí v občanském sdružení KohoVolit.eu a na Katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně.
Pokud se vám tento článek líbí, podpořte nás pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30 Kč, z toho 27 Kč pro KohoVolit.eu).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Kvoty je jasná blbost. Proto tuto blbost nechápu. Omlouvat tuto blbost pracovními místy a stárnutím je riskantní. Tak mám své vysvětlení. Ukrajinou udělal pan Putin z Německa fašistický stát a Rusové , Řečtí komunisti a naši kolaboranti ho za to milují. Válka je reálná ale Německý voják z pochopitelných důvodů není schopný bojovat proti Ruskému. Muslimští bojovníci budou zdatnější bojovníci, stačí se na ně podívat a navíc budou milovat paní Merkelovou. Nebo se pletu ?
je nutné se domluvit a provést přerozdělení uprchlíků, každému státu alikvotní část dle počtu obyvatel. Jiné řešení lze těžko najít, ono je jednoduché řící jsem proti, ale skutečnost je taková jaká je a musí se řešit, řešení není nechat vše na jiné státy.
Jak chcete vyřešit množství uprchlíků v EU? To mají zůstat v Řecku a Itálii? Žijete v EU, zvykněte si na to.
Xenofobní Češi chtějí dotace, pak si vybrat pár uprchlíků(nejraději bílých) se vzděláním pro vytváření zisku továren.
Jsme ostudou civilizace. B. Sobotka patří před mezinárodní tribunál jako Miloševič
Měl bych podstatnou otázku, zamyslel jste se už jen nad tím, jestli se někdo zeptal těch uprchlíků? Ono totiž o ně jde. Kdyby šlo jen řešení jejich uprchlické bídy a nouze, každý (skutečně každý) mohl požádat o azyl, ať ať v tom Maďarsku,na Slovensku nebo i u nás. A dostal by ho, sakra dostal by ho, u nás snad každý kdo u něj požádal, bylo jich tuším kolem 200. (Z této jižní vlny migrace, samozřejmě třeba z Ukrajiny je jich mnohem víc). A pokud jsem správně informován o situaci v Maďarsku, tam se dokonce migranti perou s policajtama, abny proboha u nich o ten azyl nemuseli podat žádost. chtějí skutečně jenom do Německa (možná Svedska,Anglie, ..)
Tudíž navrhované kvóty považuji za nesmyslné řešení,namířené právě proti zájmům vlastních migrantů.A jeho praktické provedení si vůbec nedovedu představit..Tudíž odmítání takové fantasmagorie rozhodně za ostudu nepovažuji..
V závěru článku je chyba – P. Mach (Svobodní) v dubnu hlasoval PROTI kvótám, není pravda, že se hlasování nezúčastnil. Prosím opravte to, děkuji.
V oficiálním zápise to tak skutečně je, jen autor asi přehlédl opravu/ úmysl hlasovat. Opravíme, díky za upozornění.