Dilema ministra Jurečky. Z osmi kandidátů na ředitele Budvaru zbyli jen dva
Výběr nového ředitele pivovaru Budvar je ve své finální fázi. Výběrová komise původní počet osmi kandidátů zúžila na dva. O tom, kdo bude po více než čtvrt století teprve druhým ředitelem jediného národního podniku v České republice, rozhodne v nejbližší době ministr zemědělství Marian Jurečka.
To, že výběrová komise nakonec doručila na ministerstvo pouze dvě jména, potvrdil v rozhovoru pro HlídacíPes.org bývalý dlouholetý ředitel pivovaru a člen komise Jiří Boček.
„Konkrétní jména ale neřeknu, nebylo by to vůči kandidátům ani ministerstvu fér. O tom rozhoduje ministr a je to jeho jednoznačná pravomoc,“ říká Boček.
Odborně i morálně
Už v polovině března ministerstvo zveřejnilo informaci, že kandidáti ze zúženého výběru absolvovali psychologické testy a že nový ředitel bude jmenován „na konci března či počátkem dubna“.
Ministr Jurečka na otázku, kdy přesně plánuje rozhodnout, či ředitele jmenovat, nyní nereagoval. Řízením Budvaru je od počátku letošního roku pověřen ekonomický ředitel Petr Žáček.
Právě on byl pravděpodobně jedním z osmi kandidátů, kteří se do výběrového řízení přihlásili. Vedle něj zájem podle médií projevili například i obchodní ředitel Budvaru Robert Chrt, výrobní ředitel Adam Brož či bývalý šéf skupiny Pivovary Lobkowicz Zdeněk Radil a čtyři další zájemci.
Podle Jiřího Bočka, který stál v čele pivovaru nepřetržitě od roku 1990, musí budoucí ředitel splňovat řadu odborných i morálních předpokladů:
„V odborné rovině musí znát mechanismy rychloobrátkového zboží, pivovarnictví, musí mít znalost zahraničního obchodu, schopnost organizovat a řídit tým lidí a firmu, umět vyjednávat se zakladatelem o strategiích, o plánech, nezbytné jsou jazykové dovednosti.“
Zdůrazňuje však i charakterové vlastnosti. „Odbornost se dá dohnat, charakter ne. Ředitel je od toho, aby ve firmě nastavil určitou kulturu, jasné pravomoci a procesy a měl by fungovat tak, aby kolektiv táhl za jeden provaz. To je největší umění. Když tohle zvládne, řediteluje se mu snáze,“ konstatuje Boček.
Pivní peníze do rozpočtu
Na politické tlaky si Boček z doby svého působení v čele národního podniku nestěžuje. „Vždy jsem to bral profesionálně. Ministerstvo zemědělství je náš zakladatel, provádí kontrolní činnost, plní roli valné hromady, předkládáte mu své plány a strategické záměry. To fungovalo a funguje standardně. Od ministerstva jsme nepotřebovali žádné dotace, finanční podporu, byl to vždy klasický vztah majitel versus management.“
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Budvar podle Bočka pravidelně na odvodech do státního rozpočtu na daních, sociálním a zdravotním pojištění za zaměstnance odvádí ročně 400 milionů korun. Z nerozděleného zisku z posledních let odvedl v roce 2016 pivovar do státního rozpočtu 1,3 miliardy.
„Přestože jsme zůstali národním podnikem, chovali jsme se jako standardní společnost. Rozvinuli jsme své exportní aktivity, zvýšili prodeje a ještě obstáli ve sporech s Anheuser-Busch o značku Budweiser, a to je klíčové,“ říká Boček.
Celý rozhovor s Jiřím Bočkem o jeho působení v Budvaru, známkoprávních sporech i o tom, jak vidí současné podnikatelské prostředí v České republice, přineseme v následujících dnech.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Ze jmenovaných si nejsem jistý Zd. Radilem. Přece jen kšefty s J&T nikomu na důvěryhodnosti nepřidají …
Autore, sestavil jste svůj článek úplně špatně. Nevím proč pan Boček odchází, ale asi musí. Je prostě odejít – jinak to není možné-.- Poslední česká značka skončí .. navzdory tomu že uhájila a vyhrála proti anhojzru v EUsoudecgh. KOalice socanů, lidovců a hlavně ANoáků nebude jednat jinak než jejich předchůdci. Vzpomeňte na plamenné řeči politiků v 90tých, když se jednalo o Prazdroj a Plzeň. Skutek utek a vařit české pivo nás budou „ekonomicky“ aby majitelům co nejvíc vydělalo bez ohledu na její znehodnocení učit japonci a…… . KOnečně získají poslední kvalitní značku o kterou tak dlouho marně bojovalia zcela lacino. Uvidíte. Co je z Plzně a Prazdoje -. chemické patoky. Takže tak by měl znít správný článek na obranu ČESKÉHO PIVA.No co naděláme – co jsme chtěli to máme, a tak honem, všichni na Budvar dokud ještě je a io mladí aby věděli a zachovali si na patře chuť pravého a nepajcovaného piva – aby věděli jak chutnalo-.
ČŘESKÉ PIVO
Nevím, odkud čerpáte své informace. Vzhledem k tomu, že pan Boček stál v čele pivovaru 26 let, zjevně přežil víc vlád, než jakýkoli současný politik. Odešel ze zdravotních důvodů, což v tomto případě není kryptické označení pro nedobrovolný odchod.
no píše se že “ pravděpodobně“ a to je vždycky jaxi taxi. ještě tolik let nemá. Krom toho úspěšně bojoval , takže je to divné…
Pan Boček řekl to, co jsem vždycky tvrdil a prosazoval; zvláště důležité to bylo po listopadu 1989, kdy se to bohužel skoro vůbec nedařilo a nedaří dodnes. Pan Boček řekl: že odbornost se dá získat, ale charakter nikoli. Dnes se zdá, že to neplatí zejména pro politiky a lidi do politiky usilovně směřující, jako většina zaměstnanců ANOFERTU. Ti většinou nemaje charakteru (přebíhají z jedné strany do druhé, přesněji do hnutí), ani odbornosti nezískali a zřejmě nezískají.
Zdá se mi, že kolem toho Budvaru se dělá zbytečný humbuk, nevím zda je to jen výživné téma, nebo to dělají lidé proto, že je to snad poslední „národní “ majetek, nebo co. Dle mého se Budvar, jako pivo nemůže srovnávat s Prazdrojem, proti tomu byl a bude jen slabota, nejen kvalitou a nic na tom nemění skutečnost, že jej nepiji po zkušenostech s tímto pivem a neznám nikoho, kdo budvar konzumuje, snad důchodci lahváče v akci. Mám za to, že v Evropě jsou výrobci lepšího piva, než je budvar, tak výměna manažerů v této firmě může jen prospět. Takže nedělat z toho politikum, jsou jiná výživná témata každý den, ve kterých se můžeme „vyřádit“!