Čínská firma potvrzuje zájem o české jádro. Shání agenturu pro ovlivňování politiků i veřejnosti
Číňané to myslí vážně se svou snahou proniknou mezi omezenou skupinu světových hráčů, kteří by v Česku mohli stavět nové jaderné bloky. Svědčí o tom výběrové řízení, s nímž čínská státem ovládaná firma China Nuclear Power Engineering Company (CGN) oslovila vybrané české komunikační agentury.
Ty, které o práci pro čínskou energetickou společnost mají zájem, měly svou nabídku odeslat do konce srpna.
Plyne to ze znění poptávky, kterou má redakce HlídacíPes.org k dispozici.
Vystavět pozitivní image
Podle ní by měla vybraná agentura mimo jiné „podpořit CGN při vstupu na český jaderný a energetický trh“ a „pomoct budovat reputaci firmy coby spolehlivého a dlouhodobého partnera českého jaderného průmyslu“.
Cílem má být i ovlivňování politiků tak, aby si „národní politická reprezentace vybudovala důvěru v pokročilé čínské technologie“ a aby byla CGN „v relevantních politických kruzích prezentována jako konkurenceschopný kandidát pro tendr či vyjednávání o novém jaderném projektu“.
China Nuclear Power Engineering Company je dceřinou firmou společnosti CGNPC, která se v Británii podílí na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point.
Podle amerických úřadů, i podle formálního obvinění americké FBI tato společnost prováděla v USA systematicky špionáž po více jak dvě desetiletí za pomoci naturalizovaného amerického občana tchajwanského původu Dr Szuhsiung “Allena” Ho.
Ten prý naverboval celou síť agentů, jež jeho prostřednictvím dodávala čínské státní firmě CGNPC a potažmo čínské vládě tajné americké jaderné technologie.
Moderní špionážní thriller
Podle britského deníku Guardianu má celý případ povahu “moderního špionážního thrilleru”. Dr. Ho prý disponoval “neomezeným rozpočtem” na verbování agentů.
Navzdory tomu zřejmě britská vláda čínské angažmá v Hinkley Point odsouhlasí.
Před čínskými špionážními aktivitami varuje i aktuální výroční zpráva české kontrarozvědky BIS. “Čínská diplomacie, byznys a zpravodajské služby v roce 2015 navázaly na úspěchy předchozího roku a pokračovaly v rozšiřování a prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek české státní moci,” píše BIS s tím, že “dominantní čínskou zpravodajskou silou v ČR byla vojenská rozvědka”.
I tohle bude tématem, s nímž si bude muset najatá P.R. agentura v komunikaci s českou veřejností i úřady poradit. I na to ostatně Číňané v zadání pro oslovené české agentury myslí: „Vystavět pozitivní image, vyhnout se tomu, aby společnost CGN byla vystavena možnému negativnímu vnímání čínského podnikatelského sektoru v české společnosti,“ stojí mimo jiné v popisu požadavků na vybranou P.R. agenturu.
Dobře rozložit síly
Své agentury pro práci s veřejným míněním si samozřejmě najímají i další potenciální zájemci o dostavbu nových bloků Dukovan, potenciálně i Temelína.
Pro ruský Rosatom dlouhodobě pracuje agentura Essential communications. „Zrovna jsme se zástupci Rosatomu na jednání s potenciálními českými dodavateli,“ potvrzuje za agenturu Zuzana Sommerová.
Francouzská Areva je dlouhodobě ve finančních potížích a i z dřívějších vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka plyne, že s Francouzi se jako s případnými partnery pro stamiliardovou stavbu pravděpodobně příliš nepočítá.
Mezi potenciálními zájemci je i korejská státní firma Kepco a japonsko-americký Westinghouse.
„Komunikační kampaně v této oblasti jsou specifické zejména tím, že se jedná o běh na velmi dlouhou trať a musíte si dobře rozložit síly. Na rozdíl od minulého tendru na dostavbu Temelína v tomto novém výběrovém procesu bohužel nevíte, jak je ta trať vlastně dlouhá. Zajímavé je také to, že musíte brát ohled na různorodé zájmové skupiny,“ komentuje práci pro Westinghouse šéf Havas PR Prague Michal Vlasák.
Vláda zatím možné zahraniční zájemce o dostavbu Dukovan oficiálně neoslovila.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)