Brexit: Vinen je Brusel, demisi by měl podat Juncker a eurokomisaři
KOMENTÁŘ. Dosavadní lídři Evropské unie svou snahou o větší integraci ve skutečnosti způsobují větší desintegraci. Reakcí na brexit by proto mělo být odstoupení předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera i všech eurokomisařů, tvrdí v textu pro HlídacíPes.org Aleš Rozehnal.
Rozhodnutí občanů Velké Británie a Severního Irska opustit Evropskou unii je největším neúspěchem myšlenky evropské integrace od doby vzniku Evropského hospodářského společenství.
K tomuto neúspěchu je nutno na evropské úrovni zaujmout takové stanovisko a přístup, aby se nejednalo o začátek evropské desintegrace. V první řadě stojí za to, položit si otázku, kdo je za tento neúspěch odpovědný.
Mnoho hlasů spatřuje vinu na vládě Davida Camerona. Tato vláda sice vyhlásila referendum o vystoupení, ale o vystoupení sama nerozhodla a naopak většina jejích členů byla pro setrvání v Evropské unii.
Občany Velké Británie rovněž není možno vinit, protože se jedná o odůvodněné a legitimní rozhodnutí suveréna moci.
Odpovědnost nesou výhradně a pouze stávající představitelé Evropské unie, zejména pak představitelé Evropské komise. Na tento neúspěch by měla Evropská komise, resp. její členové reagovat rezignací a Evropská unie by si do svého čela měla vybrat realističtější představitele nežli je např. Jean-Claude Juncker, který Evropsku unii k tomuto výsledku přivedl.
Kde EU tlačí bota
Britové měli totiž několik argumentů pro vystoupení z Evropské unie, přičemž tyto argumenty jsou zcela jistě platné i pro občany jiných států. Tyto argumenty je zapotřebí brát vážně a jejich nositele neostrakizovat a neskandalizovat.
Prvním argumentem je ztráta suverenity národního státu. Jedná se sice o poněkud abstraktnější důvod, ale v praxi například znamená, že brání státům, aby byly alespoň formálně rovnocenným partnerem zemím jako je USA, Čína nebo Rusko, se kterými by si některé evropské země přály uzavřít smlouvy o volném obchodu. Takový postup však v rámci EU není možný.
Ztráta suverenity souvisí i s demokratickým deficitem. Evropská komise po svém jmenování není odpovědná voličům v žádném státě. Národní státy mají sice vliv na jmenování členů Komise, ale po jejich jmenování nejsou odpovědní, ani národní vládě, ani voličům, kteří si zvolili své představitele do Europarlamentu.
Dalším argumentem je břemeno evropských regulací. Některé z těchto regulací jsou směšné, jako např. zákaz recyklování použitých sáčků čaje nebo zákaz nafukování balonků dětmi mladšími osmi let.
Některé jsou však skutečně nebezpečné, jako např. zákaz zlepšení tvaru oken nákladních vozidel, které může být povoleno pouze na evropské úrovni. Aplikace těchto regulací údajně stojí národní státy stovky milionů EUR každý rok. I když existuje velké množství společností, které své výrobky neexportují, musí tyto regulace dodržovat, což je zátěž zejména pro malé podnikatele.
Pokud by tyto regulace odpadly, nebylo by nutno přenášet výrobu mimo národní státy tam, kde je cena práce nižší, ale cena práce by poklesla přímo v jednotlivých státech.
Tyto intervence EU narušují přirozené tržní síly a jsou tudíž špatné pro ekonomiku. Evropské regulativní restrikce jsou také dalším důvodem pro nemožnost uzavřít smlouvy o volném obchodu se státy mimo EU.
Volný pohyb osob přilákal do bohatých zemí EU miliony lidí, kteří benefitují na sociálním a zdravotním systému, což vytváří tlak na veřejné rozpočty těchto států. Tento argument se však České republiky netýká, neboť náš sociální systém zatím není dostatečně atraktivní pro ostatní občany EU.
Argumentem proti EU je také pokles mezd zaměstnanců v některých odvětvích hospodářství způsobený přílivem zaměstnanců z nových zemí Evropské unie. Tento důvod je však očividně lichý, protože nezaměstnanost je spíše regionální problém, resp. problém některých ekonomik, a v budoucnu bude pracovních sil spíše nedostatek.
Nedemokratická struktura Evropské unie dává příliš moci korporátním elitám a je nakloněna monopolistickým uskupením, i když formálně deklaruje opak.
Hledání nových unijních elit
Globální recese, která započala v roce 2008, přinesla ztráty celému světu, ale nejhůře utrpěly státy, které přijaly euro. Nezaměstnanost v zemích jako je Řecko nebo Španělsko přesahuje 20 % a masivní dluhová krize narůstá. Hlubší fiskální a politická integrace eurozóny zřejmě není řešením, stejně tak jako společný sociální a daňový systém.
Velmi palčivou otázkou je rovněž imigrace a některé státy se domnívají, že by mohly provádět daleko racionálnější imigrační politiku nežli je politika, kterou v současné době národním státům diktuje Komise. Za vzor takové imigrační politiky pak může sloužit politika Kanady nebo Austrálie, která je založena na přijímaní kvalifikovaných imigrantů, kteří jsou schopni integrovat se do jejich kultury.
Mnoho občanů EU také argumentuje proti členství v EU nerovnoměrným rozložením příspěvků do rozpočtu EU a nerovnoměrným rozložením čerpání výdajů z tohoto rozpočtu.
Všechny výše uvedené důvody nejsou a priori eurofobní, xenofobní a demagogické. Je potřeba k nim přistoupit novým způsobem a zejména prostřednictvím nových lidí, kteří svou snahou o větší integraci nebudou ve skutečnosti způsobovat větší desintegraci.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
Hledat a stigmatizovat jednoznačného viníka v takto komplexní situaci může jen blbec.
Mimochodem, a priori se píše s „i“.
Naprosty souhlas.
Obzvlast pikantni je, ze za to nemuzou lidi kteri si to odhlasovali, to zni jako ze jsou vsichni nesvepravni a ovladani z Bruselu.
To je tak kdyz se pravnik nedrzi sveho kopyta.
Spojené království odrazilo už třetí pokus, v novodobé historii, o ovládnutí Německem. Dvakrát ho odrazili zbraněmi, teď jim ,zatím stačilo referendum. Německo, maskované EU, se pokouší naplnit svoji vizi o Čtvrté Říši.Zbytek Evropy je už v podstatě opět protektorátem.
Ten Váš „protektorát“ je nejbohatší a nejvyspělejší částí světa, nejsilnější ekonomika (po výstupu Británie budou možná opět nejsilnější Spojené Státy). Zároveň z nejdemokratičtějších – každý může z EU vystoupit, jak se právě teď potvrdilo.
Jestli Vám tohle vadí, odstěhujte se někam, kde budete moci jen držet ústa a krok – výběr máte obrovský.
Nejsilnější ekonomika je Čína, potom USA. EU nikde nevidím…
Vy porovnáváte sílu a ne bohatství. Čína má 2,5x víc obyvatel a jsou v průměru daleko chudší než Evropané. Navíc ale ani v té síle nemáte pravdu – Čína ještě nepředběhla ani USA, přestože Spojené Státy mají 4x míň obyvatel. Čína je ve skutečnosti v naprostém nedohlednu a bude jí trvat ještě sto let než dotáhne úroveň Západu a to by musela růst jako kdysi, dnes už to neplatí, je zadlužená až po uši, víte to?
Čím dál tím více se ukazuje, že kampaň za odchod z unie byla založena na lžích, což dokonce představitelé Farage a Hannah přiznávají do médií. Někteří voliči volili Leave, protože si mysleli, že to stejně vyhraje Remain.
Ne pane Rozhnale, za toto nemůže Juncker, jakkoliv tento neseriózní politik škodí EU.
Pan Rozehnal zapomněl na největší průšvih EU a to je jednotná měna, která zapřičinila elonomické zaostávání především jižních států Evropy.
Až se euro zhroutí, a to bude ze dne na den, zatřese to ekonomikou celého světa
Zhroucení eura? Nevykládejte nám tu Putinovy sny.
Jižní evropské státy zaostávaly a zaostávají už celá staletí, na tom Euro bohužel nic nezměnilo. Jsou na to zvyklí. Horší je, že začínáme zaostávat opět my a sice od krize 2009. Od té doby se ekonomické rozdíly mezi námi a Evropou zvyšují i když Euro nemáme. Slovensko jej má a dohání nás! Euro je tedy bez viny.
Pane Rozehnal jistě máte pravdu. Já přidávám, že žijeme ve Století lži. Navíc každý může kecat do všeho bez odpovědnosti za následky. Důsledek je ten, že někdo má možnost nadávat na ´kulturní a demokratický Západ. A druhy může vychvalovat Rusko , kde se zavraždili novináři a lidé s jiným názorem jsou mláceni a vězněni. Dnes už nejde o Brexit ale o válku v Evropě. Irskem to může začít a našim kolaborantstvím skončit.
Rekapitulace hlavních příčin od právníka Rozehnala je správná, ještě bych doplnil, že europoslanci se umí shodnout na průměru zralého jablka – ostatní rozměry znamenají, že jabloně nepochopily, že se tu odehrává pokrok a neschopní zemědělci je neumí naprogramovat a zbylé plody musí zahrabat na hnůj. Dále poslanci v EU umí nařídit banánům délku, okurkám jejich zakroucení – což připomíná „poručíme větru dešti“. Pak se poslanci EU ještě shodnou na výši svých platů. A tím je jejich duševní přínos pro Evropany vyčerpán. Kdyby v parlamentu zasedali inteligentní osoby, tak by Británie neodešla a ostatní státy by o tom již silně neuvažovaly.
V Evropském parlamentu sedí přesně takoví poslanci, které si tam voliči zvolili. Za Českou republiku například až do nedávna seděl v Evropském parlamentu pan poslanec Ransdorf, dodnes tam sedí poslanec Keller. Inteligence a charakter poslanců tedy odráží inteligenci a charakter jejich voličů. To samé však platí i pro britské poslance a britské voliče.
Za brexit nemůže Juncker ani žádný z evropských politiků. Velká Británie už nikdy nebude velká, když nechce být solidární s EU, když byla odjakživa
konzervativní až sobecká v hospodářské
politice i příliš strnulá ve svých zvyklostech. Zbytek Evropy to poškodí zřejmě jen minimálně, i když si to vyžádá určité změny v jednacím řádu. Posílit potřebují především kompetence malých států.
Milý Hlídací Pse,
asi by bylo dobré požádat o komentář ještě někoho, kdo má základní ponětí o rozhodovacích pravomocích v UE. Komise jsou úředníci, kteří provádějí politickou vůli vlád států. Podle autora ovšem „národní státy tratí“ a politiku „v současné době národním státům diktuje Komise“.
K čemu by teoreticky mohly být takto „zasvěcené“ komentáře?
Článek 245
(bývalý článek 213 Smlouvy o ES)
Členové Komise se zdrží jakéhokoliv jednání neslučitelného s povahou jejich funkce. Členské státy
uznávají jejich nezávislost a nesnaží se je ovlivňovat při plnění jejich úkolů.
OK, omlouvám se za zkratkovité vyjádření. Bylo to myšleno (a mělo to být formulováno takto):
„Úředníci (členové Komise) vykonávají politickou vůli politiků, tj. EP, ale ještě více RADY, v níž rozhodují členové vlád států VE SBORU.“
I po Lisabonské smlouvě rozhoduje především Rada, méně parlament, ale nerozhoduje Komise (jen v dílčích případech z pověření Rady). Autor to asi neví… Odpovědnost ovšem musí nést ten, kdo rozhoduje.
Proto jsou výzvy k rezignaci komisařů zcela nemístné. To je podobné jako stíhání nějakého magistrátního referenta za Opencard.
Anglie měla asi nejvíc výjimek a privilegií a bylo jí to málo. Anglie vyzobávala rozinky, byla primadona. Bohužel ustupovat už EU neměla kam, to by vedlo jen k tomu, že by další výjimky chtěl každý.stát. Anglie, respektive staří nevzdělaní venkované si vybrali hloupě a přehlasovali mladé vzdělanější kteří hloupě nešli volit. Správně na to doplatí rozpadem Británie, protože Skotsko a Irsko smýšlí proevropsky. Možná je to neslavný konec Velké Británie.
Výborný článek, jen mi tam chybí zmínka o největší katastrofě posledních let – imigrqce. Jak to, že FRONTEX vozí ty „zachráněné“ prchlíky na evropský břeh ???
Všichni z bruselské šlechty, kdo se vyhýbá ráznému řešení tohoto, by už dávno ve svých funkcích neměli být ! Mají jednat v zájmu SVÝCH občanů, tzn. evropských občanů… nejednají. Jsou zbabělí, alibističtí a ničí budoucností dalších evroských generací !
Nesmysly, že ONI mají právo… a kde jsou NAŠE práva ? Jejich práva a naše POVINNOST ??? a tahle bruselská šlechta dělá co ? Spí ? Ignoruje nás ?
Běžní, slušní a pracovití občané narození v Evropě jsou nechránění živočichové, bráni jsou pouze jako voliči a daňoví poplatníci . A před jakýmikoliv volbami jim zase začnou všichni z kandidátek slibovat zjednodušení zákonů, předpisů, daní včetně jejich snížení a spoustu užitečného , jako hodné státní úředníky , účelně vynaložené daně, vše pro blaho řadového občana. Tím splní svůj předvolební litemotiv, neboť většina z nich razí heslo : SLIBEM NEZARMOUTÍŠ“ . A pak zase realita – prodej obecních pozemků a domů hlavně příbuzným a kamarádům za nicotné ceny , výběrová řízení s předem vybraným výhercem , šikany ve školách vyřídit do ztracena , střídavě velká domů a pak ještě větší domů a prodej nerostných surovin za úplatu ( pouze do vlastních kapsářů ). A pak ať po volbách zase občané pár let drží tlamy, platí daně a dělají na lemply,kteří se již od revoluce válí a pouze rozmnožují a další jejich vzdálení příbuzní v Asii a v Africe se sem v miliónech tlačí, protože se to vyplatí. A ti co pracovali 40 až 45 let , tak dostanou šupácké penze, invalidům radši většinu dávek seberou , aby neříkali, že jsou nízké a zdravým a líným hovadům přidají, těm aby zbylo na bezstarostný život a udržovali ve strachu ty normální a tím klidnější život politikům.