Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Anonymní akcie žijí dál. A čerpají i veřejné finance

 - 

anonymousanonymous” Autor: Valis Iscari0t

ANALÝZA. Přes 9000 firem v ČR stále může změnit vlastníka pouhým předáním igelitky. A čerpají veřejné peníze – třeba v Moravskoslezském kraji, upozorňuje ve své analýze Jiří Skuhrovec.

V lednu 2014 byly zákonem “zrušeny” listinné akcie na majitele, lidově zvané anonymní. Anonymní proto, že fungují zhruba jako papírová stokoruna – když jí mám v kapse, je moje. Když jí dám kamarádovi, je jeho. Jednoduché, elegantní… Bohužel také extrémně nebezpečné. To, když místo stokoruny ten kousek papíru reprezentuje například 100 % podíl ve firmě s hodnotou půl miliardy.

Komu ty peníze plynou?

Takové akcie má dodnes řada firem, například Dopravní a stavební holding, a.s. – firma, která skrytě vlastní většinu třeba ve společnostech ČSAD Karviná, ČSAD Havířov a ČSAD Frýdek-Místek. Ročně z nich získává až 280 milionů korun – tedy pokud věříme číslům z roku 2013, novější finanční výsledky firma nezveřejnila (čímž mimochodem porušuje zákon).

Taková situace je o to palčivější, když uvážíme, že na výplatní listině jedné z jejích dceřiných firem je jako člen dozorčí rady Tomáš Hanzel, krajský radní za ČSSD – radní téhož kraje, který jejím firmám během posledních let přidělil dotace z Regionálního operačního programu za 98 mil. Kč.

Jak již bylo řečeno, přinejmenším část zisku z autobusové dopravy i dotací odešla do firmy Dopravní a stavební holding, a.s., jejíž vlastníky nikdo nezná.

V obchodním rejstříku jsou sice zapsáni dva menšinoví vlastníci s celkovým podílem 49 %, vzhledem ke stáří údaje a prchlivé povaze anonymních akcií však tento údaj není příliš spolehlivý. Ale podstatnější otázkou je – komu patří kontrolní podíl 51 %? Kdo profituje z dotací Moravskoslezského kraje?

To už se nikdy nedozvíme. Akcie může dnes mít klidně v trezoru pan Hanzel, pan Rittig, já a nebo třeba nikaragujský prezident. Až jednou budeme chtít své peníze, tak akcie firmy s hodnotou kolem pěti set milionů prodáme nějakému bílému koni, který si z firem vybere po přeměně akcií zisk.

Listinné akcie na věčné časy

Vyplácení zisku je totiž jedna z věcí, která se s listinnými akciemi nedá provádět. Tedy… Nedá se provádět legálně. Pokud nezveřejňujete finanční výsledky jako Dopravní a stavební holding, nejspíš na takový podvod nikdo nepřijde.

A tak tu anonymní akcie bují dál. Firem s listinnými akciemi na majitele je podle naší databáze ve společnosti Datlab celkem 9301, tedy zhruba každá třetí firma z cca 28 tisíc existujících akciových společností. Poněkud překvapivé, uvážíme-li, že tyto akcie už jsou dva a půl roku “zakázány”, že?

Uvidíme, co s nimi udělají nové povinnosti na dokládání vlastnické struktury dodavatelů veřejných zakázek – podle naší studie totiž právě tam firmy se skrytou vlastnickou strukturou vydělávají v průměru o 30-70% více, než “obyčejné” firmy.

Nebo zůstane jen na papíře, tak jako povinné dokládání vlastnické struktury žadatelů o dotace, které nechává taktně vyšumět Ministerstvo financí? První koncepce požadavků na “dokládání” vlastnických struktur od Ministerstva pro místní rozvoj tomu nasvědčují.

No, můžeme se těšit na další Čapí hnízda…

O autorovi

Autorem článku je Jiří Skuhrovec

Vede akademický think-tank EconLab a sesterskou společnost Datlab, obě zaměřené na zpracování a analýzu veřejných dat. Je garantem Rekonstrukce státu, uči na FSV UK, provozuje portály vsechnyzakazky.cz, zindex.cz, politickefinance.cz.