Analýza: Pravdu mají Rusové, sestřelením jejich letounu Turecko porušilo mezinárodní právo

Napsal/a Aleš Rozehnal 26. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Turecká armáda sestřelila poblíž hranic se Sýrií ruské vojenské letadlo, které narušilo turecký vzdušný prostor a ignorovalo prý řadu varování. Turecká i ruská strana se obviňují z porušení mezinárodního práva. To dává za pravdu spíše Rusům, vyplývá z analýzy právníka Aleše Rozehnala pro HlídacíPes.org.


V první řadě je nutno konstatovat, že mezinárodní úmluvy nestanovují žádná pravidla ani postupy pro případ nedovoleného narušení vzdušného prostoru cizím letadlem. Přesto se však již v minulosti odehrály podobné incidenty, které umožňují tento případ z hlediska mezinárodního práva posoudit.

U-2, příběh z roku 1960

Samotné Turecko ztratilo před několika lety v syrském konfliktu stroj, který narušil syrský vzdušný prostor. Byl však sestřelen až po opuštění tohoto prostoru nad mezinárodními vodami a z tohoto důvodu se jednalo o jednoznačné porušení mezinárodního práva syrskou stranou.

Sestřelení ruského letadla tureckou armádou je nicméně obdobné sestřelení amerického špionážního letounu nad územím Sovětského svazu v roce 1960. Rada bezpečnosti v uvedeném případě konstatovala, že se jedná o porušení územní suverenity, ale nejedná se ze strany Spojených států o akt agrese.

Tak tomu je zřejmě i v případě sestřeleného ruského letadla. Charta OSN obsahuje povinnost všech členů OSN vystříhat se ve svých mezinárodních stycích hrozby silou nebo použití síly jak proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti kteréhokoli státu, tak jakýmkoli jiným způsobem neslučitelným s cíli OSN.

To, zda došlo k ohrožení míru, porušení míru nebo útočnému činu, určuje Rada bezpečnosti OSN, která následně doporučí nebo rozhodne, jaká opatření budou učiněna, aby byl udržen nebo obnoven mezinárodní mír a bezpečnost.

Agrese a sebeobrana? Ani náhodou!

Akt agrese nastává v případě přímého použití ozbrojené síly nebo její hrozby. Ani samotné Turecko netvrdí, že by ruský letoun použil proti tureckým cílům sílu nebo jí hrozil. Ačkoli tedy přelet ruského letadla nad tureckým územím porušil mezinárodní právo tím, že narušil svrchovaný vzdušný prostor Turecka, nenaplnil skutkovou podstatu aktu agrese.

Podle obyčejového mezinárodního práva je agresí invaze, vojenská okupace, anexe, bombardování, blokáda přístavů, posílání ozbrojených povstalců/rebelů/žoldáků na území jiného státu atd. Nic takového však ruská strana ve vztahu k Turecku nepodnikla. Charakter, závažnost a rozsah porušení mezinárodního práva pouhým přeletem nad cizím územím nejsou natolik závažné, aby odůvodnily označení tohoto porušení za agresi.

Mezinárodní právo omezuje prostředky, které mohou státy užít při své sebeobraně. Charta OSN zakazuje užití síly v mezinárodních vztazích, kromě přirozeného práva na individuální nebo kolektivní sebeobranu v případě ozbrojeného útoku na některého člena OSN. Jednání v sebeobraně je ospravedlnitelné pouze v případě, kdy nutnost jednat je okamžitá, naprostá a nenechává žádnou jinou možnost volby prostředků. Sestřelení ruského letadla není tedy možno ani označit za sebeobranu Turecka.

Turecko by mělo vyjádřit lítost a nabídnout kompenzace

Je zřejmé, že Turecko nebylo vystaveno ozbrojenému útoku Ruska a že sílu v mezinárodních vztazích je možné užít v případě aktuálního a probíhajícího útoku nebo v případě bezprostředně hrozící agrese, kdy se jedná o anticipovanou či v předstihu uplatněnou sebeobranu, jejíž použití je z hlediska mezinárodního práva přijatelné. V případě sestřelení ruského letadla se však nejedná ani o anticipovanou sebeobranu, neboť Rusko bezprostředně použitím síly proti Turecku nehrozilo.

Dá se uzavřít, že Turecko nejspíše porušilo mezinárodní právo. Mělo by vyjádřit lítost a poskytnout ruské straně kompenzaci a vyvarovat se podobných činů v budoucnu.

Nepochybným válečným zločinem podle Protokolu I, který mění Ženevskou konvenci z roku 1949, je střelba na pilota ruského letadla, který se po zásahu stroje katapultoval. Podle zmíněného protokolu je totiž v době, kdy se snáší kombatant k zemi na padáku, možná pouze střelba na členy výsadkové jednotky, byť by jejich stroj byl zasažen.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)