Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Roberta Pelikána, zdroj

Aleš Rozehnal: Ministr spravedlnosti Pelikán zřejmě vyjednáváním s Fajádem porušil zákon

Podle novináře Janka Kroupy se ministr spravedlnosti Robert Pelikán v propuštění domnělého libanonského agenta Fajáda angažoval víc, než se dosud vědělo. Údajně byl ministr spravedlnosti za Fajádem „v tichosti ve vězení“ a nikomu o tom neřekl.

Pokud by takový průběh událostí odpovídal skutečnosti, porušil zřejmě zákon o výkonu vazby nejen ministr spravedlnosti, ale i ředitel příslušné vazební věznice.

Podmínky návštěv osob, které jsou ve vazbě podle zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních, jako byl právě Alí Fajád, jsou totiž striktně stanoveny zákonem, a výjimky neplatí ani pro ministra spravedlnosti.

Ministr to vyřeší

Podmínky pro uskutečnění návštěvy těchto osob, tedy zejména termín návštěvy, okruh osob a přítomnost orgánu činného v trestním řízení, musí stanovit předseda senátu.

Není tedy možné, aby ministr spravedlnosti usoudil, že české tajné služby nejsou s to vyřešit situaci týkající se unesených českých občanů v Libanonu, a „v tichosti“ navštívil pravděpodobného strůjce únosu ve vězení a dohodl jeho výměnu za rukojmí. Pokud se tak stalo, byl jeho postup protiprávní. 

Samozřejmě, že není vyloučena návštěva ministra spravedlnosti u osoby, která je ve vazbě, podle zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních a priori. Některá ze zúčastněných osob, a to nejlogičtěji sám Fajád nebo ministr spravedlnosti, by však musela o povolení takové návštěvy požádat soud.

Návštěva by se pak nemohla uskutečnit dříve, než by ji soud povolil a zároveň stanovil její výše uvedené podmínky. Soud by však nemohl povolit návštěvu ministra spravedlnosti u Fajáda, pokud by předmětem této návštěvy měla být dohoda o porušení českého zákona a mezinárodní smlouvy, kterými je Česká republika vázána.

Pokud je totiž pravdivá informace Janka Kroupy, že ministr spravedlnosti Pelikán na této návštěvě dohodl s Fajádem výměnu rukojmích za jeho propuštění, jednalo se o dohodu v rozporu s vnitrostátním i mezinárodním právem.

Pokud Česká republika odmítla vydat Fajáda k trestnímu stíhání do Spojených států amerických, byla povinna jeho věc předložit české policii nebo státnímu zastupitelství a postupovat jako by byl předmětný trestný čin spáchán v české jurisdikci.

Nerušený návrat do Libanonu

Je pravdou, že podle zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních mohl ministr spravedlnosti rozhodnout, že vydání Alího Fajáda a Chálida Marabiho nepovolí, i když bylo pravomocně rozhodnuto Vrchním soudem v Praze, že vydání je přípustné.

Zároveň by ale muselo být zahájeno jejich trestní stíhání pro činy, ze kterých je podezírala americká strana v České republice, neboť tyto skutky jsou trestné i u nás. Rozhodnutí o nevydání cizinců tedy mělo být spojeno s rozhodnutím o jejich stíhání v České republice. 

K něčemu takovému však nedošlo. Česká republika tuto povinnost nejen že nesplnila, ale dokonce aktivně pomáhala tomu, aby se Fajád a Marabi trestnímu stíhání vyhnuli, a umožnila jim, aby se nerušeně vrátili do Libanonu.

Otázkou tedy je, zda návštěva ministra spravedlnosti u Alího Fajáda ve vazební věznici byla povolena soudem, a v případě, že ano, zda měl soud informace o tom, co bude předmětem jednání na této návštěvě.

Pokud soud k návštěvě ministra spravedlnosti souhlas neudělil, byl porušen zákon. Pokud soud k návštěvě ministra spravedlnosti souhlas udělil a byl pravdivě informován o důvodu návštěvy, vyvolává rozhodnutí soudu vážné pochyby.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Podle mne celá kauza s propuštěním Fajáda byla domluvená akce jak ho dostat z našeho vězení za fingovaný, dopředu připravený a dobře zaplacený falešný únos našich občanů. Je neuvěřitelné co všechno prochází spolku ANO s Babišem a lidmi jako Pelikán, když vnitro vedl ministr z ČSSD.

  • Petr Kaminsky napsal:

   A co s tim jako ma spolecneho ministerstvo vnitra? Ze byl ministr z CSSD? Soudy i vezenska sluzba spadaji pod ministerstvo spravedlnosti.

 2. petrph napsal:

  Mimochodem, kladu si otázku, jak vlastně mohl pan ministr Pelikán navštívit ve vězení Fajáda „aby to nikdo nevěděl:..
  l“ a jediné co si dovedu představit je ta groteskní scéna z Arabely s názvem „Příliš mnoho generálů“ :))))) Tudíž, existují dvě možnosti. Buď se tam tedy dostal – sice bez povolení soudce ale s plným vědomím vedení věznice -a přes jejich nadřízené. Protože toto bylo součásti jeho jeho rezortu . Suboardinace v bezpečnostních složkách státu zkrátka existuje a existovat bude, včetně mlčenlivosti – dokud to někdo nepráskne médiím.
  Nebo ani ten rozhovor nemusel být přímý, ale dohoda uskutečněná přes právníky pana Fajada…
  Nicméně, možná i v tomto je vidět ten základní rozpor našeho právního systému. Totiž zda u nás má právo fungovat na základě zformalizovaných výkladů právních předpisů v takovém rozsahu že je prakticky nikdo nezná.. A nebo na základě vyšších principů spravedlnosti, za které si ale každý ponese osobní zodpovědnost, ze které se bude i zpovídat. Každý, na straně jedné tedy pachatel trestného činu – ale na straně druhé i každý státní činitel, ať politik, úředník, policista ale i soudce .. Ale musíme si vybrat, nelze přeskakovat, jak se zrovna komu hodí..

  • Tondach napsal:

   Jednoduše! Přešel přes vrátnici ….

   • petrph napsal:

    U nás se nedá „jednoduše přejít přes vrátnici“ ani na ministerstvu. Všude mají blokované a kódované vstupy, přes které cizí člověk nepřejde. Takže se musí na té vrátnici nejen zahlásit ale i sdělit proč a za kým tam jde, což se napřed zkontroluje a teprve pak ho pustí, obvykle ještě s doprovodem dál. Kor ve vězení, kde mají už u vrátnice dvoje zasouvatelná kovová vrata a za nimi ještě zamykatelnou mříž. A pochybuju že by bachaři na vrátnici pustili Pelikána dovnitř „na ksicht“ jen proto že by tvrdil že je ministr. Tudiž jak píšu výše, ten příkaz musel přijít seshora a to tím stylem že jen srazili podpatky …

 3. Weber napsal:

  To, co se snaží naznačit dr. Rozehnal je jen další „účelovka“ na Babiše! Rozumný člověk nemůže uvěřit takovým nesmyslům jakože ministr spravedlnosti porušuje zákon, zvláště když je z hnutí ANO!

 4. Tondach napsal:

  I kdyby porušil zákon, tak se mu nic nestane, protože babiš a miliony zfanatizovaných babišovoličů ho budou bránit vlastním tělem ….

 5. monarchista napsal:

  V Česku, kde prý policisté falšují podpisy na protokolech, kde jsme si všichni rovni, leč někteří jsme si rovnější, kde si část občanstva do té míry neváží ani soudců, že je ochotna jít jako ovce a v tzv. referendu chtít soudce odvolávat, kdy vidíme, jak se jeden lobbista a jeden doktor válí doma, zatím co mají sedět, lze uvěřit i takové lži, že dr.Pelikán něco zlého provedl. Jako by stačilo teď být ministrem za ANO a můžete si dělat ze slušných lidí legraci, neřídit se zákony (ministr spravedlnosti !) a jede se dál močálem černým. To tak není,m tomu nevěřím! Kdo z orgánů ale prozkoumá podnět dr. Rozehnala a usvědčí jej z účelového napadání nejpoctivějších z nás ? Pan ministr a zejména jeho šéf jsou pravdomluvní, otevření a nejlepší. Tak pozor !
  V takových chvílích vždy znovu lituji, že nás nezodpovědní politici v roce 1918 zbavili panovníka.

  • Tonda napsal:

   Nemusíte litovat chybějícího panovníka, nějaký už se nám tady rýsuje; nejméně jeden, možná už i dva.

 6. Holcman napsal:

  Kluci Pelikánovic se holt zřejmě silně potatili. Bolševik, horší Satana, nastrkuje svoje lidi skoro všude…ANO.
  Jeden z brášků bráška je přeci ministrem, jinde by za tenhle politický průs*r dostal pořádné kopačky.

  http://biblio.hiu.cas.cz/authorities/12732;jsessionid=E2A2E99EF4399F25DAE941E1332956F2

Přidávání komentářů není povoleno