Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Když subtilní dívka přepere policistu, nakolik je policejní sbor schopen čelit závažnějším útokům?

 -   - 

5596455920_bb1d61da3a_z Zdroj Autor: Tupolev und seine Kamera via Foter.com / CC BY

GLOSA. Studentka FAMU Kateřina Krejčová byla potrestána měsíční podmínkou za násilí proti úřední osobě, kterého se měla dopustit tím, že „udeřila rukou do ramene“ policistu Filipa Dleska při zásahu na demonstraci odpůrců imigrace, „potom jej zezadu chytila za krk, cloumala jím a pak nalehla celou svou vahou na jeho rameno“. „Pokud je možné, že subtilní dívka  sama a bez použití zbraně přivodila závažné poranění policistovi, který má zasahovat při konání mimořádně výbušné manifestace, vzbuzuje to pochybnost, zda je pražský policejní sbor schopen chránit bezpečnost občanů, jejich majetek a veřejný pořádek,“ uvažuje v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal. 

K incidentu došlo při protestech odpůrců imigrace a uprchlických kvót, kterým se levicoví aktivisté, mezi které patřila i Kateřina Krejčová, pokusili zablokovat průchod. Policisté je údajně nejprve vyzvali, aby vyklidili prostor, a poté zasáhli proti těm, kteří je neuposlechli.

Údajný útok studentky byl podle jejího vyjádření, ale i dalších svědectví vyprovokován tím, že jeden z policistů „zaklekl“ na zemi jejího přítele a údajně mu praštil hlavou o zem takovým způsobem, že mu ulomil zub. Na to Kateřina Krejčová reagovala tak, že policistovi skočila na záda a pokusila se ho od jejího přítele odtrhnout. Strážce zákona skončil po tomto „útoku“ na sedmidenní neschopence.

Přiměřeně nepřiměřená újma

Pokud je tvrzení Kateřiny Krejčové o zásahu proti jejímu příteli pravdivé, nutně se vnucuje otázka, zda policie postupovala v tomto případě přiměřeně. Zásah policie, kterým někomu omezuje jeho práva a svobody, musí totiž mírou odpovídat výsledku, jehož má být dosaženo. Jedině v takovém případě se jedná o zásah opodstatněný.


PSALI JSME: Kauza “zalehnutí”: Policistův lékař a lékařův policista


Policista musí nejprve vyčerpat všechny jiné možnosti než ty, které zasahují do práv a svobod osob. A to i tehdy, vyžaduje-li to větší úsilí či náklady. Zákon policistovi ukládá dbát na to, aby člověku nezpůsobil újmu zjevně nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jeho protiprávního jednání.

K donucovacím prostředkům může policista sáhnout, jde-li o ochranu jeho osoby, jiného člověka, majetku nebo k ochraně veřejného pořádku. Je tedy potřeba vyhodnotit, zda nevyklizení prostoru na náměstí mohlo ohrozit zasahujícího policistu, jinou osobu nebo veřejný pořádek, což je souhrn norem, bez kterých by naše společnost nemohla fungovat.

Stejně tak je potřeba vyhodnotit, zda použitím donucovacího prostředku policista nezpůsobil poškozenému újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jeho protiprávního jednání. Pokud by se jednalo o policistův exces, těžko by obrana proti tomuto excesu mohla být útokem na úřední osobu.

Když policistu přepere dívka

Další otázka, kterou kauza nastoluje, je způsob výběru a výcviku pražského policejního sboru. Pokud je totiž možné, že subtilní dívka, která očividně neprošla nějakým bojovým výcvikem, sama a bez použití zbraně přivodila závažné poranění policistovi, který má zasahovat při konání mimořádně výbušné manifestace, vzbuzuje to pochybnost, zda je pražský policejní sbor schopen chránit bezpečnost občanů, jejich majetek a veřejný pořádek.

Zbývá jen doufat, že se dotčený policista v budoucnu nedostane do nebezpečnější situace, než že mu křehká dívka „nalehne“ na rameno.

O autorovi

Autorem článku je Aleš Rozehnal

Advokát. Přednáší právo na Právnické fakultě UK a dalších vysokých školách.

Komentáře

Komentářů (26)
 1. sony napsal - dne 15.2.2017

  Je smutné, když Český stát, potažmo ministr Chovanec nebo poslankyně Černochová, ale i prezident Zeman vyzývá občany k jakési domobraně proti násilí a dalším podobným jevům. Už chybí jen heslo Aspoň jedna střelná zbraň do každé rodiny. Taky je smutné, když policistu “přepere” slabá dívka až natolik, že skončí na PN. V tomto případě by mělo zafungovat odtajnění lékařského tajemství, aby bylo jasné, kdo a proč PN vystavil.I bez toho je smutné, jak jsou vycvičeny pořádkové síly, když tyto situace nezvládají. EU je opačného názoru než špičky ČR a chtějí množství zbraní v Evropě omezit a nechat potřebnou ochranu svých obyvatel na starost jejím ozbrojeným složkám. Nebo se snad pro tento účel vybírá na daních málo???

  • Weber napsal - dne 15.2.2017

   Je to složitější, než se na první pohled jeví. Policisté jsou nějakými interními předpisy “dovedeni” ke způsobilosti vykonávat svoji službu a jako by se zapomínalo, že jsou také lidé, zrovna jako v případě nějaké konfrontace s veřejností na straně druhé “stojí” také lidé s různými záměry a nápady a mnohdy také s neznalostí, co se jim může ve střetu s policisty přihodit. Policista má prioritní úkol a ten je zabránit v podstatě všemu, co by narušilo tzv. pořádek ve společnosti. Myslíte, že ten policista má čas hodnotit v okamžiku vynalézavost občana k vítězství nad nenáviděným polišem? On dělá jen to, co pokládá za efektivní v rámci výcviku a vždy není vše podle výkladu lidských práv. K tomu případu subtilní dívky lze dodat jen tolik, že policie si nemůže nechat líbit nějaké excesy proti ní již z principu a proto ten “zraněný” policista byl marod sedm dní a to kvůli kvalifikaci toho přečinu, kdyby onu chudinku pořádně přetáhl pendrekem, tak si mohli být kvit a nemuselo se to řešit soudně. Všichni, kdo mluví jen tak z nezkušenosti o policejní brutalitě, tak ať se chovají slušně, neboť může si pro ně přijít někdy zásahovka a nevím o čem budou povídat potom.

   • petrph napsal - dne 16.2.2017

    Máte pravdu, pouze s “drobnou opravou”. To co Vy označujete jako interní předpisy, je Zákon o policii ČR, který je naopak zcela veřejný, každý se s ním má seznámit a v něm uvedené paragrafy platí pro každého.
    A tam skutečně stojí, že policista při zásahu nejen že nemusí, on dokonce ani nesmí “konfrontovat (diskutovat) na veřejnosti s lidmi s různými záměry a nápady. On má skutečně pouze (a nic jiného) udržovat pořádek. A ten zákon dále stanoví, že při tomto postupu musí všichni občané uposlechnout jeho pokyny. (Tedy pouze při tomto postupu, stěžovat si a požadovat nápravu samozřejmě mohou později).
    Toto platí v zákonu – a jak nás (i Vás) poučil rozsudek Vrchního soudu, tak zákony platí pro každého a všichni (všichni) je mají dodržovat do nejmenších podrobností. Tedy i povinnost uposlechnout vždycky pokyny policistů a neprat se s ním.

    Trochu mne mrzí pokud tak jak to popisuji vyznívá poněkud totalitně, ale tyto právní principy samotné platí i pro demokracii. Bez toho se demokracie zvrhá v anarchii – a pro její ukončení už k totalitě není daleko..

    • František napsal - dne 16.2.2017

     A co dělat v případě když policista způsobuje nepořádek?

     • Laj napsal - dne 16.2.2017

      Na sporný postup státního orgánu má právo si občan stěžovat u nadřízeného nebo vyššího správního orgánu.

 2. petrph napsal - dne 15.2.2017

  A já jsem myslel že pan doktor bude rád. Sám tady před nedávnem oslavoval nezávislost rozhodování soudů těmito slovy :
  “..Soudci, kteří vydali prezidentem republiky kritizované rozhodnutí, se nejen kárně neprovinili, ale dokonce projevili mimořádnou statečnost tím, že rozhodli proti náladě a očekávání veřejnosti.”
  Neboli i v tomto případě je snad dobře že soudci nepodlehli nějaké náladě a očekávání aktivistů a elit – ale potrestali podmínkou osobu, která při demonstraci napadla a zranila policistu.
  Přitom i v tomto případě je podobnost zřejmá – ono hodnocení přiměřenosti protiobrany policisty je právně posuzována až ex post a to ještě formální citací paragrafů. Není reálné (a neměl by to požadovat ani soud), aby toto všechno vyhodnotil ten policista v průběhu řekněme několika desetin vteřiny když mu ta ženská skočila na záda.

  Celá tragedie našeho soudního systému je v tom, že díky absolutizaci subjektivní nezávislosti soudců stává nekonzistentní.
  Já už jsem to napsal minule – v případě whistleblowerů. Určité právní principy by si měla demokratická společnost ujasnit a sjednotit hned na začátku. A nemůže je ponechávát subjektivnímu rozhodování soudců v konkrétních případech. Člověk prostě musí vědět – zda smí/nesmí při demonstraci napadnout policistu. A ten policista musí vědět zda (a jak) – pokud je napaden, se smí tomuto napadení bránit.

 3. dalnobojcik napsal - dne 15.2.2017

  u nas policie umi jen zavirat nevinne a vyrabet falesne dukazy.NAS NEMELI PRIPOJIT K EU ale k Mongolum nebo jim podobnym.Tady pravo nemate pokud nemate prachy.Pak tkvi otazka jsme vubec pravni stat???Ne tady se prava kupuji.

  • petrph napsal - dne 17.2.2017

   Máte snad dojem že to bylo lepší za Masaryka, kdy četnící mohli do demonstrujících lidí i střílet?

   • ČERT napsal - dne 17.2.2017

    Úvaha s tou střelbou do demonstrantů… Teď bych už ani nebral v potaz tu 1.ČSR, od níž nás už dělí přece jen kus dějin (80, 90 let)… Ale je pravda, že obecně v Evropě posledních desetiletí je to jaksi “mimo normu”, byť může jít o demonstranty agresivní a fakticky též vyzbrojené, ovšem nikoliv adekvátně – zda tu hraje roli i vliv KBSE (Helsinky 1975) či nějaké jiné faktory…? Nevím, to jen spekuluji… Ale víme, že ostrá střelba do demonstrací se u nás nekonala ani za komunistů v 80.letech – a dokonce bych si dovolil odhadnout, že i tohle přispělo k tomu, že se samotný pád komunismu v r. 1989 ve východní části Evropy, s výjimkou Rumunska, obešel prakticky bez krveprolití. – – – Ale v krajních případech i ta ostrá střelba připadá v úvahu, když už by to pořádkové síly jaksi nezvládaly. Připomněl bych tu vlnu masových a mimořádně agresivních antiglobalistických demonstrací, hlavně v Evropě, na přelomu předchozího a tohoto století (třeba proti MMF a Světové bance v Praze r. 2000). Vím, že při jedné z těchto demonstrací, tuším ve švédském Göteborgu, policisté jednoho z takových demonstrantů zastřelili – a, aspoň mám pocit, že poté tahle vlna poněkud opadla.

   • ČERT napsal - dne 18.2.2017

    Když jsem se tu pustil tak nějak paušálně do té úvahy, v reakci na poznámku o pravomocích a aktech četnictva za první Československé republiky, tak bych jen upřesnil k těm antiglobalistickým demonstracím, že ke zmíněnému úmrtí v důsledku použití střelby údajně došlo nikoliv v Göteborgu (i když už tam byly střelné zbraně pořádkovými silami užity), ale až o něco později při jiné příležitosti v italském Janově. – – – Jinak, pokud jde o tu možnou spojitost např. s duchem KBSE, jenž zahrnoval i otázku lidských práv apod. (přímou souvislost se mi najít nepodařilo), tak k té mě dovedl třeba i fakt, že ke střelbě do demonstrací u nás došlo přece např. i v roce 1969 – a našly by se v 60.letech případy i v západní Evropě (kde, mimochodem, byl rok 1968 spojen s rozsáhlými nepokoji). Zkrátka, nasazení střelných zbraní proti i třeba ne zrovna pacifisticky naladěným demonstracím začalo být považováno za jaksi neetické – a takhle to v zásadě uznávali či připouštěli i naši komunisté. Např. někdy ke sklonku 80.let, v souvislosti s první palestinskou intifádou, kritizovala naše komunistická televize Izraelce za to, že střílí ostrou municí proti Palestincům vrhajícím kamení, doslova s poznámkou, že “Izrael si nebere příklad z Jižní Koreji (kde tamní tehdejší diktátorský režim rozháněl demonstrace gumovými projektily), ale spíše z rasistické Jihoafrické republiky”.

 4. Němec napsal - dne 15.2.2017

  Pan právník i když napsal román o neschopnosti polici, jistě ví, že není možné aby nějaká hysterická madam skákala policistovi na záda. Právní kličky o přiměřenosti zákroku si můžou v klidu kanceláře studovat právníci ale policista musí jednat rázně a rychle.

  • František napsal - dne 16.2.2017

   Proč musí jednat rázně a rychle? Co když rázné a rychlé jednání je nebezpečné a ohrožuje další lidi? Například je podle vás adekvátní když policita v zájmu ochrany pořádku zlomí člověku ruku a vyrazí pár zubů za to, že přechází na prázdné silnici na čerenou. Navíc tím, že ho pomocí hmatů a chvatů zpacifikuje uprostřed ulice ohrozí další případné účastníky provozu. To je určitě rychlá a rázdná reakce.

   • Weber napsal - dne 16.2.2017

    Rázně a rychle, to záleží na tom, zda jsou policisté v přesile, nebo ne. Pokud jsou v přesile, tak si nepochybně každého přestupce vychutnají dle zákona a pokud jsou v menšině proti přestupcům, tak bohužel nemají na každého čas a musí řešit přestupce rychle a rázně, aby se na každého dostalo. Co je na tom nesrozumitelné. Pokud někdo je řešen “pendrekáři”, tak má naději, že to bolet nemusí, ale jak jej budou řešit těžkooděnci, nebo zásahovka, to bolet bude. Ti hoši mají tvrdý výcvik, sílu, která posunuje hranice chápání bolesti a s přestupcem se nepářou. Tak to je, kdo si to nechce přiznat, musí počítat, že si přijde na nové “žážitky”. Kdo již prožil “gumoléčbu”, dá si bacha.

   • petrph napsal - dne 16.2.2017

    Tohle samozřejmě není v pořádku, taky proto má podobné činy policistů řešit Generální inspekce, a pokud ta dospěje k závěru že překročiů svou pravomoc, tak ho má potrestat i soud. V tom se shodneme.
    Jestli ho ten soud neodsoudí, tak to potom je chyba toho soudu

 5. Karel napsal - dne 15.2.2017

  Navrhuji pokus… Předkloníte se a já vám hodím 50 kg pytel cementu z metru na krční páteř v momentu kdy to nebudete čekat… Myslím, že to nebude fajn.

  • František napsal - dne 16.2.2017

   Navrhuji pokus! Nechám vaší manželkou/budoucí manželkou/dcerou/synem hodit na zem a vyrazit mu jeden nebo dva zuby a to vše přímo před vámi. Jak budete sám sebe hodnotit za to, že jste tam jen tak stál a poslouchal příkazy orgána?

   • petrph napsal - dne 17.2.2017

    To je taky důvod proč slušný lidi na takové demonstrace se svými nejbližšími vůbec nechodí, aby tam nepřišli k úrazu.

  • ČERT napsal - dne 17.2.2017

   Myslím, že Vámi uvedený příklad s pytlem cementu může posloužit nejspíš jako zcela jasné vysvětlení tvrzení, že “subtilní dívka přepere policistu”. Na některé zde předložené závěry pana JuDr. Rozehnala lze asi pohlížet s nadsázkou.

  • ČERT napsal - dne 17.2.2017

   Ještě dodávám- samozřejmě, stát se může ledacos.

 6. Vilém napsal - dne 16.2.2017

  Laicky myslím, že útok na policistu je násilí vůči úřední osobě. Nebo tak nějak. A je přece jedno, jestli ho pobodá, nebo na něj nalehne jako motýl. Skutek se přece stal a to je základ. A o výši trestu by pak asi melo být rozhodnuto podle vážnosti útoku. Tedy to si představuji pod pojmem právní stát. Přece nemůžeme říct, že sice někdo chtěl vraždit, ale nepovedlo se mu to, tak ať jde domů. Jde přece o princip.

  • Karel Novotný napsal - dne 16.2.2017

   Vy tu hned vytahujete vraždu, ale IMHO jde spíš o druhý extrém: podle vašeho výkladu by každnému, kdo se např. při zatýkání bránil, měli automaticky přišít pár let navíc?!

   • petrph napsal - dne 16.2.2017

    Tohle je zajímavá právní otázka, k tomu by se asi měl vyslovit třeba pan doktor Rozehnal sám.
    Protože, docházíme k zajímavému paradoxu. Pachatel trestného činu má samozřejmě ze zákona právo popírat svou vinu a rovněž i unikat před dopadením. Tudíž tomu se i obrana při zatýkání odpustí.
    Horší to je v případech lidí, kteří jsou zcela nevinní, a které policie zatkne z jiných důvodů. Ti se vzpouzet nesmějí a za obranu při zatýkání by těch pár měsíců až let basy dostat mohli..

 7. t117 napsal - dne 16.2.2017

  Po case opet souhlasim s JUDr. Rozehnalem.
  Stat – a tudiz i policie – ma slouzit obcanum. Tak jako je nepripustne strilet na auto JEN z toho duvodu, ze nezastavilo nekomu, kdo se vydava za polici (a o daleko subtilnejsich vecech, jako zmlatit a nastrikat slzak do oci, odvest a nechat tri hodiny spoutaneho na sluzebne, na jeho nakaldy odtahnout vuz – to vse BEZ obvineni a pritomnosti advokata, jen proto, ze si obcan chce na operacnim telefonicky overit, zda se skutecne jedna o policisty, ani nemluve), je stejne nepripustne nekoho povalit na zem, trvale ho zranit (ulomeny zub, a pri sile narazu i otres mozku, coz je VZDY vazne zraneni) jen proto, ze neuposlechl zakonnym duvodem NEpodlozene vyzvy.
  Dalsi aspektem jsou vsudypritomne lzive vypovedi, kriva svedectvi a falsovani urednich listin policistu, za ktere – maximalne – odchazeji s podminkou. Pritom spolecenska nebezpecnost je obrovska!
  Plus oznacovani vypovedi policistu jako automaticky verohodnejsich jen z toho duvodu, ze jsou policiste – coz se plebsu a davu sice libi, ale je to dalsim porusovanim rovnosti pred zakonem.

 8. liberal shark napsal - dne 16.2.2017

  Je úplně jedno, zda a proč byl policista zraněn. Samotný útok na úřední osobu je trestným činem.

 9. wenkovan napsal - dne 16.2.2017

  “…nakolik je policejní sbor schopen čelit závažnějším útokům?” – ale pane doktore, PČR přece mnohokrát dokázala, že je plně schopna dostát i těm nejnáročnějším požadavkům – vzpomeňme všichni například, jak hrdinně odrazila brutální útok neonacistů v Thunovské ulici.

 10. Ferdinand Zlobič napsal - dne 17.2.2017

  Pan doktor to napsal velmi kulantně. Já bych neřekl subtilní dívka, ale tintítko! Copak má pan policista asi za výcvik? A jak je na tom s fyzičkou? 4 policisté ji zpacifikovávali – posuďte autentické záběry, najděte si je na internetu. K čemu máme policii, když nám jedna hubená malinká děvenka vyřadí ze služby policistu a 4 nebo 3 (abych se nepletl, nemám chuť to sledovat znovu) ji musejí zatýkat? Na slabou ženskou si troufnou, ale v počtu několika. Hrdinové! Chlapáci! Když mají zasáhnout proti poblázněnému chlápkovi, co v hospodě střílí hosty a personál, jak to bylo na Moravě, tak co? Neudělají nic, nechají pachatele řádit a čekají na příjezd speciální jednotky z Brna. Opravdu skvělá policie. Jen k smíchu. Jen k buzeraci občanů a vybírání pokut za špatné parkování. A k těm ženským. Co by asi dělali s Helenkou Fibingerovou na vrcholu jejích sil? To by na ni šel celý kordon? A pro mladší generaci: co s nějakou zápasnicí wrestlingu? A poznámka: Nemám rád sluníčkáře, aktivisty, ale i oni mají právo na svůj projev. A to co udělala ta holka, to byl jen hysterický výlev, ne žádné napadení policisty.