Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
skoda.cz,

Co získá PPF transakcí roku? Nejde jen o Škodu Transportation, ale o 23 dalších firem a práva na slavný okřídlený šíp

Prodej plzeňské Škody Transportation je jedním z nejvýznamnějších obchodů tohoto roku. Do portfolia nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se dostal nejen významný výrobce dopravních prostředků, ale i další strategické společnosti.

To, že Škodu Transportation nakonec koupí právě Kellnerova PPF, bylo překvapením. Smlouva je ale již podepsána; nyní se čeká na schválení transakce antimonopolním úřadem.

Pak už bude patřit PPF nejen dobře prosperující podnik s miliardovými tržbami, ale také další dvacítka dceřiných firem se sídlem například v Rusku, Polsku či na Ukrajině.

Jak už HlídacíPes.org informoval, součástí transakce je i společnost Škoda Investment, jejímž prostřednictvím získává PPF ještě další tři firmy. Kromě toho se ale PPF touto transakcí stává také držitelem důležité ochranné známky na světoznámý znak Škody – známý okřídlený šíp.

Hodnota plzeňského šípu

Značku, která je pro Škodovku po desetiletí ikonou, vlastní právě Škoda Investment. Před časem začala Škoda Transportation, která znak používá na svých výrobcích (tramvajích, lokomotivách), ochranné známky od sesterské firmy postupně odkupovat.

Jakou částku za užívání ochranné známky vyplácela, ale nechce strojírna prozradit. Stejně tak zůstává tajemstvím, na kolik nyní vyšel její odkup.

„Tyto informace nebudeme zveřejňovat,“ uvedla pouze s odkazem na obchodní tajemství mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá.

Nicméně je zřejmé, že Škoda Transportation dosud nemá ve vlastnictví všechny ochranné známky Škodovky.

Z poslední výroční zprávy vyplývá, že Škoda Transportation ještě v loňském roce uzavřela se Škodou Investment smlouvu na odkup ochranné známky. Patrné je to také z databáze ochranných známek, kde je Škoda Investment stále držitelem řady variant této známky.

To může být také jedním z důvodů, proč se PPF rozhodla koupit také Škodu Investment, ačkoliv byl z firmy před prodejem vyveden majetek ve výši dvou miliard korun.

Ze společnosti tak zbyla de facto prázdná skořápka, která ovšem vlastní další tři firmy: Škoda Servis (zisk v loňském roce 9,6 milionu korun), Škoda ICT (loňský zisk 12,9 milionu korun) a Škoda Real Estate Development. Současně je také zřizovatelem pilotního projektu technologického centra Techmania Science Center.

Fakticky PPF připadnou ale pouze dvě z těchto společností. Škoda Real Estate Development je totiž od letošního prosince v likvidaci.


Zdroj dat: aplikace Cribis, zahraniční obchodní rejstříky. Vytvořeno v aplikaci ClueMaker. ©HlídacíPes.org


Akcie od nepravomocně odsouzených

Transakce kolem plzeňské Škodovky vzbuzovaly pozornost už dříve. Ovládnutí společnosti ještě pod názvem Škoda Holding prošetřovala jak česká, tak švýcarská policie.

Podle českých vyšetřovatelů přišel stát při její privatizaci o více než miliardu korun, desítky milionů šly podle policie na úplatky. Případ ale musel být částečně kvůli promlčení odložen.

Dosud ale není zřejmé, kdo za nástupnickou společností, Škodou Investment, vlastně stojí. Majitel (či majitelé) se podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org skrývá za spletí kyperských firem, jejichž stopa končí u fondu sídlícího v anonymním daňovém ráji na Kajmanských ostrovech.

Přes kyperskou společnost Eurmax Limited v obou škodováckých podnicích vlastnili podíl její bývalí manažeři Marek Čmejla a Jiří Diviš. Oba na jaře letošního roku odešli ze statutárních orgánů obou firem a své podíly převedli na své blízké. Čmejla na manželku a Diviš na švýcarskou firmu sídlící v domě, kde žije.

Čmejla s Divišem už byli ve Švýcarsku nepravomocně odsouzeni kvůli podvodu při privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Nyní spolu s dalšími čtyřmi lidmi čelí obžalobě v kauze Mostecké uhelné také v Česku. Vzhledem k obsáhlosti spisu ale dosud nebylo nařízeno hlavní líčení před soudem.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře