Zeman v narkóze, ticho z Hradu. Bylo to státní tajemství, tvrdí mluvčí Ovčáček

Napsal/a Vojtěch Berger 10. září 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Když prezidenta Zemana nedávno v narkóze operovali kvůli zlomené ruce, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček žádnou informaci předem nedostal. Je přitom jedním z těch, kdo mají hlavu státu zastupovat, pokud prezident není schopen vykonávat svůj úřad. Hrad nechce říct, zda a koho o Zemanově operaci předem informoval. „Státní tajemství,“ tvrdí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

To, že byl prezident Zeman hospitalizován a čeká ho operace, se veřejnost a novináři dozvěděli – jako v posledních letech téměř o každé novince z Hradu – z tweetu prezidentova mluvčího.

Ten hned od začátku zdůrazňoval, že nejde o stav ohrožující na životě. Přesto pro chvíle, kdy je prezident a tedy i vrchní velitel ozbrojených sil neschopen vykonávat svou funkci, je například v narkóze, platí určitá pravidla. Některá předepisuje Ústava, jiná se formují jako politický úzus během mandátu jednotlivých prezidentů.

Prezident v nemocnici? Státní tajemství

„To je státní tajemství nejvyšší důležitosti, má ústa jsou proto uzamčena,“ reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Odmítl tak odpovědět na dotaz, zda poté, co si prezident zlomil ruku, byl odvezen do nemocnice a padlo rozhodnutí o operaci a narkóze, Hrad informoval o této skutečnosti ostatní nejvyšší ústavní činitele. Ti ho totiž během neschopnosti vykonávat úřad mají zastupovat.

„Jízdní řád“ takového procesu je napsán v české ústavě, v článku 66. Ten rozděluje převedení prezidentových pravomocí mezi předsedu vlády, předsedu Poslanecké sněmovny a předsedu Senátu. Šéf sněmovny Radek Vondráček ale žádnou zprávu o prezidentově operaci dopředu nedostal.

„Předem jsem informován nebyl. Nemám nicméně důvod pochybovat, že Hrad situaci vyhodnotil správně. Operace probíhala bez komplikací a pan prezident už svoji funkci vykonává. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se tak nestalo. Takže debata je nadbytečná,“ napsal HlídacíPes.org Vondráček. Premiér Andrej Babiš, ani předseda Senátu Miloš Vystrčil na dotazy HlídacíPes.org neodpověděli.

Špaček: Není to běžné, ale mělo by být

Ústava předpokládá, že v případě neschopnosti prezidenta vykonávat úřad půjde o neschopnost dlouhodobou a že se na tom musí usnést obě komory parlamentu – což není případ zlomené ruky. Přesto by v podobných situacích mohli ostatní nejvyšší ústavní činitelé dostat zprávu, připouští Ladislav Špaček, který skoro jedenáct let působil ve funkci mluvčího prezidenta Václava Havla.

 

 

„Není to běžné, ale bylo by to správné a mělo by to tak být. A v řadě případů se to tak i dělo,“ říká Špaček s odkazem na operaci karcinomu plic, které se Václav Havel podrobil v roce 1996, a kdy Hrad ústavní činitele o plánovaném zákroku informoval.

Podle Špačka během Havlova prezidentství docházelo k podobné situaci jen výjimečně a „zvyk“ informovat ústavní činitele se teprve utvářel. Když nastoupil Václav Klaus a jeho dlouholetý šéf protokolu Jindřich Forejt (ve funkci působil i během části prvního mandátu Miloše Zemana, pozn. red.), informování ústavních činitelů při hospitalizaci prezidenta se naopak přísně dodržovalo.

Žantovský: Hrad porušil povinnosti

Ostřejší je vůči způsobu, jakým Hrad komunikoval prezidentovu akutní hospitalizaci, další někdejší mluvčí Václava Havla, exprezidentův tajemník a bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský.

„Odvolání se na nejvyšší státní tajemství je tady prostě nezákonné, protože by taková informace musela podléhat zákonu o utajovaných skutečnostech a muselo by být podle toho s ní nakládáno. A to, pokud víme, se neděje,“ komentuje Žantovský hradní mlčení kolem dotazu, zda byli informováni nejvyšší ústavní činitelé.

„Pokud se prezident ocitne ve stavu, ve kterém nemůže vykonávat svoje pravomoci, a to je klasicky stav anestezie, narkózy, musí informovat ty ústavní činitele, kteří ho v takovém případě zastupují, to znamená předsedu vlády a předsedu Poslanecké sněmovny. To je obecný princip, který se uplatňuje všude,“ říká Žantovský i s odkazem na své zkušenosti ze zahraničí.

„Podle mého názoru Kancelář prezidenta republiky, respektive nejvyšší ústavní činitel, tady svým povinnostem nedostál,“ je přesvědčen Michael Žantovský, dnes šéf Knihovny Václava Havla a také kandidát do Senátu na Praze 5.

Vzhledem k věku „zdravý“

Hrad opakovaně ujišťuje, že prezident je zdravotně v pořádku, až na neuropatii nohou, kvůli které měl také upadnout a zlomit si ruku, a na cukrovku. Při loňské hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kterou Hrad nazval „rekondičním pobytem“, Zeman rehabilitoval a dostával potřebnou výživu.

Po operaci Zemanovy zlomené ruky pak mluvčí Ovčáček na sociálních sítích informoval, že prezident netrpí odvápněním kostí. „A to je moc dobře pro hojení!“ dodal mluvčí.

Pochybnosti o Zemanově zdraví jsou veřejným tématem delší dobu, například kvůli jeho viditelné únavě při zahraničních cestách či jeho lékařskému doprovodu. Kvůli tomu se Zeman dostal také do konfliktu s Českým rozhlasem, jehož zpravodaj předloni na Facebooku napsal, že podle jeho zdrojů se Zemanem do Berlína „letí i tři lékaři a čtyři zdravotní sestry“.

Rozhlas se nakonec za jeho příspěvek omluvil ve vysílání, oficiálně proto, že informaci nešlo ověřit jinde než u původního novinářova zdroje. Od té doby, navzdory vyšetřením i zákrokům v nemocnici, Hrad trvá na tom, že prezident je vzhledem k věku naprosto v pořádku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)