Zeman se neomluvil, Ovčáček už článek nehledá a kauza Peroutka čeká na verdikt déle než rok

Napsal/a Robert Břešťan 27. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová už s českými soudy poněkud ztrácí trpělivost. Spor s prezidentem Milošem Zemanem o omluvu za jeho výrok, že Ferdinand Peroutka je autorem textu „Hitler je gentleman“, se táhne nadprůměrně dlouho.

„Strašně mne to tehdy naštvalo. Člověk si nemá nechat dělat na hlavu a mávnout nad něčím takovým rukou. Chci to dotáhnout do konce,“ říká o Zemanově výroku z ledna 2015 Terezie Kaslová.

Soud sice už v září 2016 nařídil Kanceláři prezidenta republiky povinnost omluvit se za to, že Miloš Zeman Peroutku označil za autora článku Hitler je gentleman, omlouvat se ale nemusí za druhou část tvrzení. Tedy, že Peroutka napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, ani za další prezidentovy výroky o fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

„Naše dovolání eviduje Nejvyšší soud od 15. prosince 2016, takže je to už déle než rok. Pořád na rozhodnutí soudu čekáme. Trvá to dlouho,“ konstatuje Kaslová. Dovolání proti verdiktu městského soudu podal i Hrad.

Odklad pro hradní omluvu

Prezidentská kancelář si zároveň vymohla i odklad v případě nařízené omluvy (respektive výkonu exekuce pokuty ve výši 100 tisíc za to, že se prezident v termínu neomluvil).

Odklad platí do doby, než Nejvyšší soud definitivně rozhodne o dovoláních kanceláře a Kaslové.

„Jestliže dá Nejvyšší soud v dovolání za pravdu nám, tak by měl znovu uvolnit exekuci a my bychom mohli nutit Kancelář prezidenta republiky, aby se omluvila pod pohrůžkou opakovaných pokut. Když dá soud za pravdu druhé straně, tak  padá i naše oprávnění exekuovat,“ vysvětluje advokát František Vyskočil, právní zástupce Terezie Kaslové.

Upozorňuje i na to, že statisticky vzato je délka rozhodování Nejvyššího soudu v případu neobvyklá.

„Rozhodovací doba u dovolání k Nejvyššímu soudu je kolem 200 dní, takže se rozhodně pohybujeme nad obvyklým průměrem. Je to zarážející ve srovnání s tím, s jakou rychlostí vydal stejný soud rozhodnutí  o odložení vykonavatelnosti rozsudku. To vynesl ve lhůtě 13 dnů, což je naopak hluboko pod průměrnou dobou rozhodování, která je 71 dní,“ vypočítává Vyskočil.

Uznává však, že jde o komplikovaný případ a že v historii Česka jde o unikátní kauzu – poprvé soudy meritorně rozhodují o žalobě na prezidenta, respektive na Českou republiku za výroky prezidenta.

„Což může být vysvětlení, proč řízení před Nejvyšším soudem tak dlouho trvá. Uspíšit to nijak nejde, nezbývá než čekat,“ říká František Vyskočil.

Už článek nehledám

„Průměrná doba rozhodování u civilních řízení je 200 dnů,“ potvrdil pro server iRozhlas.cz  mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. Stávající délka rozhodování v „případu Peroutka“ ale zároveň podle něj není nic neobvyklého.

„Jde o otázku soudu nad naší historií. Proto nejde o jednoduché rozhodováni,“ říká za Kancelář prezidenta republiky mluvčí Jiří Ovčáček. „Případ je komplikovaný, protože hodnotí českou historii a život konkrétního člověka, který tuto historii ovlivňoval,“ dodává.

Prezident Zeman mezitím při svých veřejných vystoupeních nadále opakuje, že článek Hitler je gentleman na vlastní oči četl. „Věřím, že se jednou najde,“ říká a dokonce vypsal odměnu 100 tisíc korun pro toho, kdo článek najde.

Sám Jiří Ovčáček ovšem předmětný článek umístěný „vlevo dole“ už hledat přestal. „Co jsem už nalezl, bylo pro mnohé překvapující a odrazilo se i v soudním rozsudku. Co mi chybí, je zvýšení zájmu historiků o druhou republiku,“ odpovídá Ovčáček na dotaz HlídacíPes.org.

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)