Zdlouhavé vyplňování zbytečných informací, neefektivní systém. Teď i vyhořelý server na podporu podnikatelů

Napsal/a Tereza Engelová 23. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

V podstatě jen několik hodin měli zatím podnikatelé v gastronomii k vyplnění žádosti Covid-Gastro. Ministerstvo průmyslu a obchodu program podpory pro restauratéry zasažené protiepidemickými opatřeními spustilo sice už v pondělí 18. ledna, portál, kde se zároveň podávají žádosti o podporu Covid-Nájemné, ale polovinu času kolaboval kvůli přetížení a ve čtvrtek přestal fungovat úplně.

Podle informací Hlídače státu vyhořel počítačový server. „Formulář, na jehož vyplnění by mělo stačit pět minut, musíte vyplňovat hodinu, není divu, že systém kolabuje, je to naprostý amatérismus,“ popisuje situaci hospodský Jan Jurke.

Sám podal žádost o podporu Covid-Gastro ve středu. Nehrozí mu tedy, jako spoustě dalších podnikatelů, že náročné vyplňování formulářů bude muset kvůli vyhoření serveru MPO a ztrátě dat absolvovat celé znovu.

„Ti, co podali žádost ve čtvrtek nebo v pátek, budou muset celý proces absolvovat znovu. A není to záležitost pěti minut, i když by mohla být. Je to složité vyplňování údajů cirka na hodinu času. Kdyby celý proces nebyl zbytečně složitý a zdlouhavý, lidé by nemuseli na serveru trávit tolik času a nekolaboval by,“ komentuje vyhoření přetíženého serveru ministerstva podnikatel Jan Jurke.

Problém podle něj tkví v tom, že jakkoliv by stačilo zadat IČO, pod nímž má stát veškeré údaje o podnikateli, ten musí pokaždé ručně vyplňovat znovu desítky údajů. Podle Jurkeho obyčejný e-shop zvládne administrativu tohoto typu lépe než státní instituce.

„Stačí přeci zadat IČO firmy a údaje, které má stát elektronicky uložené, by se měly načíst z rejstříku. Když to zvládnou e-shopy, proč ne stát? Místo toho musíme každý měsíc a ke každé žádosti zvlášť vyplňovat, kdo je jednatel firmy, kde má adresu, kde se narodil, kdo je společník. Vše pokaždé znovu. Takže na samotném MPO musíte třikrát vyplnit to samé. Jsem si jistý, že přetížení nastalo i z tohoto důvodu,“ domnívá se majitel hospody v Praze 6.

Ministerstvo průmyslu a obchodu problémy se serverem nejdříve bagatelizovalo. 20. ledna na dotaz HlídacíhoPsa.org, proč systém kolabuje a podnikatelé tráví hodiny čekáním, než budou moct žádost Covid-Gastro i Covid-Nájemné odeslat, odpovědělo, že systém je optimalizován a žádosti se průběžně posílají. Podle ministra Karla Havlíčka obdrželo MPO do středy 5 000 žádostí – 2000 podaných, 3 000 rozpracovaných. Ve čtvrtek odpoledne systém úplně zkolaboval.

„Důvody proč k problému došlo, se zjišťují. Klíčové je, že nikdo ze žadatelů o podporu při splnění stanovených podmínek nepřijde. Za problémy se omlouváme,“ uvedl do médií Karel Havlíček.

Nejen vyhoření

Program pomoci Covid-Gastro se nepotýká pouze s administrativními potížemi. Zatím totiž není vůbec jasné, kdy podnikatelé pomoc, určenou poprvé za celý rok, na své náklady dostanou. Kompenzace jsou také nižší, než vláda slibovala ještě v půlce prosince. Tehdy premiér Andrej Babiš oznámil, že pokud vláda uzavře nějaké provozovny, bude stoprocentně kompenzovat jejich náklady.

Realita je nicméně jiná, HlídacíPes.org ji v týdnu popsal v podrobné reportáži.

„V polovině prosince premiér i pan ministr Havlíček tvrdili, že konečně dostaneme první kompenzaci zacílenou přímo na majitele restauračních zařízení. Ti dodnes nedostali žádný příspěvek na provozní náklady. Prezentovali to tak, že vše je připravené a pomoc dostaneme co nejdříve. Místo toho jsme se dočkali jen padajícího serveru a informace, kdy peníze začne stát vyplácet, nejsou k nalezení,“ říká Jan Jurke a vypočítává, jakou pomoc restauratéři od státu po téměř roce, kdy s výjimkou léta a dvou omezených týdnů v prosinci museli mít zavřeno, od státu dostali:

„Stát přispívá z 50% na nájemné. a pokud je provozovna zavřená. tak také sto procenty na náklady spojené se zaměstnanci – tedy pokrytím jejich mzdy a sociálního a zdravotního pojištění. To jsou ale peníze, které nijak nepomáhají restauratérům na náklady se samotným provozem zařízení,“ popisuje Jurke.

Do dluhů

Podmínkou žádostí o podporu přitom je, že veškeré platby spojené s nájmem, zaměstnanci i provozem restaurace či hospody musí podnikatel nejdříve zaplatit ze svého. Pak teprve může žádat o kompenzaci.

Hospodský Jan Jurke. Foto: Tereza Engelová

„Jakmile nemá restaurace dostatek cash-flow, tak na pomoc vůbec nedosáhne. To znamená, že hospody, které neměly peníze nebo si nemohly půjčit od kamarádů, jsou z téhle hry venku, protože pomoc přijde až po doložení všech zaplacených faktur,“ vysvětluje Jan Jurke tíživou situaci v gastronomickém průmyslu. A objasňuje, proč většina hospod nemůže zavřít, ačkoliv se stávajícím provozem dostávají jejich majitelé do dluhů.

„Kdyby šlo zkrátka zavřít a čistý stůl, pak už to většina podnikatelů v gastronomii udělala. Jenže nemůžou, protože jsou vázáni smlouvami například s pivovary, řada lidí má úvěry u bank. Kdyby hospodský zavřel, stát mu nedá žádnou pomoc a on přitom bude dlužit bance, pivovaru, dodavatelům, v podstatě zůstane s obrovskými dluhy, případně exekucí na krku,“ popisuje Jurke. Nechápe, proč nemůže vláda podnikatelům pomoct finančně hned, tak jako třeba v sousedním Rakousku.

„Pan ministr Havlíček v polovině prosince tvrdil, že dostaneme podobnou pomoc, jaké se dostalo provozovatelům restaurací v zahraničí. To znamená okolo 70% obratu loňského roku. Realita je ale taková, že pomoc v Česku dosahuje výše 35% loňského obratu. Proč my máme zvládnout přežít pandemii s tak nízkou podporou oproti okolním zemím? Navíc v Rakousku dostali podnikatelé pomoc v řádu dnů, u nás na ni čekáme měsíce,“ dodává smutně Jan Jurke.

Kdy hospodští peníze z programu Covid-Gastro uvidí na účtech, neví zatím ani samotné Ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Proplácet pomoc bude možné po obdržení notifikace Evropské komise,“ odpověděla na dotaz Hlídacího psa vedoucí tiskového oddělení Štěpánka Filipová.

Nikdy to neskončí?

I v případě, že nouzový stav skončí a restaurace budou moci otevřít, je ale můžou čekat nová omezení. Ta už ovšem stát možná nebude kompenzovat vůbec: „Výhled je pro nás v tomto ohledu špatný, protože veškerá pomoc od státu se odvíjí od toho, jestli je podnik zavřený. Mluví se ale o tom, že se výhledově povolí například 30% kapacity a omezí se doba provozu. Jenže to se můžeme lehce ocitnout v situaci, kdy vláda zamezí fungování 70% kapacity restaurace, ale bude se tvářit, že hospoda jede na 100%,“ varuje Jan Jurke.

Poukazuje při tom na situaci z loňského prosince. Vláda tehdy povolila restauracím provoz na dva týdny, ale s omezeními kapacity do 50% a zavírací dobou v osm hodin večer. Navzdory těmto omezením byly tyto dva prosincové týdny z programu Covid-Gastro vyjmuty.

„Je zásadní, aby stát pokračoval v pomoci, dokud bude provoz podniků jakkoliv omezen, jinak je to pro náš průmysl zcela likvidační,“ uzavírá Jan Jurke.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)