Foto: TASR / Profimedia

Zápotocký nebyl ušaté torpédo s Dědou Mrázem. Historik Stehlík chystá jeho biografii

Napsal/a Robert Břešťan 19. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

S výjimkou publikace popisující detailně život prezidenta Gustáva Husáka žádná důkladná biografie některého z dalších komunistických prezidentů dosud nevznikla. Změnit to chce historik Michal Stehlík. Už nyní v archivech nachází zajímavé informace o muži, který mimo jiné podepsal desítky rozsudků smrti a naopak omilostnil nacistické vrahy.

Zápotocký je podle historiků „docela složitý případ“. „Žil poměrně dlouho a má i díky tomu obrovské archivní fondy. Dalším důvodem je jeho velká životní aktivita,“ říká historik Michal Stehlík, který se specializuje na moderní české dějiny a působí v Národním muzeu.

„Každopádně je to rozporuplná postava spojená s řadou i temných kauz zejména v 50. letech. Od bojovníka za dělnická práva před první světovou válkou až k muži, který spolurozhoduje o popravách,“ dodává.

Pověst muže z lidu

Aktuálně dostal Stehlík možnost důkladně zapátrat v archivu Pražského hradu. „Zajímavou vlastností dokumentů právě z hradního archivu je to, že na rozdíl od jiných prezidentů má Zápotocký k dokumentům mnoho osobních přípisů. Řadu svých rozhodnutí udělal vysloveně písemně.“

I díky šíři dostupných dokumentů se postupně skládá přesnější obraz prezidenta, který měl pověst „muže z lidu“. Zastával však nejvyšší funkce ve státě v době, kdy vrcholila vlna represí a politických procesů. Podle Stehlíka je Zápotocký nezaslouženě poněkud zapomenutá postava československých dějin.

„Lidé ho berou v povrchní paměti často jen jako „ušaté torpédo“ na Hradě, jak se mu za zády přezdívalo, znají ho díky výroku o tom, že Ježíšek zestárl a změnil se v Dědu Mráze nebo se připomíná jeho lhaní do poslední chvíle, že měnová reforma z roku 1953 nebude. My ale chceme jít mnohem hlouběji; do toho, jak různé měl životní role: od sociálního demokrata a odboráře, přes bolševika a vězně, premiéra i prezidenta, ale i rodiče a nakonec i člověka, kterému se pěstoval kult jakéhosi dělnického táty.“  

S výjimkou Gustáva Husáka, jehož osud před několika lety důkladně popsal a zpracoval mladý historik Michal Macháček, dosud podobná biografie některého z komunistických prezidentů nevznikla.

„Na životopise Antonína Zápotockého (1884–1957) nyní děláme vlastně už druhým rokem s kolegou Martinem Jelínkem. On spíše starší období do první republiky, já novější od bolševizace do smrti. Jen covid a zavřené archivy to zpomalily,“ popisuje Michal Stehlík.

Podle něj žil Zápotocký de facto „několik životů“: za Rakouska byl přesvědčeným socialistou, za 1. republiky bolševikem, který se nakonec přikloní ke Gottwaldovi, po válce pak mužem nejvyššího vedení strany a státu, který stojí u řady komunistických zločinů.

„Jsem si jist, že se v archivech objeví něco nového,“ je přesvědčen Stehlík. To se už ostatně částečně podařilo. Dlouho se čekalo, až se otevřou archivy, které měly údajně obsahovat žádost nizozemské vlády o Zápotockého vydání za válečné zločiny. Opakovaně se totiž vracelo tvrzení, že Zápotocký údajně jako kápo v koncentračním táboře Sachsenhausen týral holandské spoluvězně.

„Během covidu jsem se k těmto materiálům dostal – a nepotvrdily vůbec nic. Zdá se, že je to kombinace šeptandy a následně protikomunistické propagandy. I takto studená válka fungovala,“ říká Stehlík, který tuto část svého pátrání popsal v nedávném vydání časopisu Paměť a dějiny.

„Z důvodu, že se Československem šíří informace, že poslanec Zápotocký měl týrat nizozemské občany vězněné v koncentračním táboře Sachsenhausen, a že proto nizozemská vláda požádala o jeho vydání, prohlašuje nizozemské vyslanectví v Praze, že vláda Jeho Veličenstva o vydání Zápotockého nepožádala,“ cituje Stehlík z nalezené nóty nizozemského vyslanectví ze srpna 1946.

Trest smrti pro politické oponenty

Z osobního života komunistického prezidenta může být podle Stehlíka zajímavý osud Zápotockého nemanželské dcery, o níž se dosud mnoho neví. Z hradního archivu pak podle něj plyne, že doba nebyla tak černobílá, jak se to při zpětném pohledu často jeví.

„Objevuje se tam například vícero dopisů či pohledů s náboženskými motivy, které přejí soudruhu prezidentu vše dobré a vyprošení požehnání, dokonce jsou tam žádosti na Marii Zápotockou, aby se stala kmotrou dětí. My žijeme v černobílém světě ideologických nepřátel církve a KSČ, ale pro občany této země to tak být vůbec nemuselo a prostě se modlí za hlavu státu, který přitom církev krutě potlačuje.“

Výše zmíněný fakt, že Zápotocký řadu oficiálních dokumentů opatřoval svými osobními poznámkami a přípisy, podle Stehlíka nutně neznamená, že o to vyšší je jeho vina na zhruba stovce trestů smrti politických vězňů, jež za dobu svého prezidentování podepsal. „Na druhou stranu to bezpochyby svědčí o tom, že nežil v nějaké skleněné kleci, kde by nevěděl, co se děje. Věděl, že sedí u rozhodování o trestech smrti pro politické oponenty. Věděl, že v rámci zpravodajských her dává třeba milosti nacistickým zločincům a podobně. Nejde tedy o nějakou otázku viny, pokud bychom použili tento pojem, ale o doklad toho, že byl jednoznačně zorientován v tom, co činí a za co nese odpovědnost.“

A co by Zápotockému Stehlík jako historik přičetl nejvíce k tíži? „Nechci být a priori Zápotockého soudcem, hlavně ne ve chvíli, kdy pracuji na jeho životním osudu. Myslím, že mnoho temných okamžiků vyplyne právě z textu knihy. Obecně by se však bezpochyby jednalo o období, kdy stojí jako jeden z představitelů v čele státu – jako premiér i prezident. Je to období věznění a poprav. Stejně jako je znám příběh toho, jak se snažil co nejdéle zdržovat Rudolfa Slánského u sebe na večeři, aby mohla StB u Slánského doma dobře připravit zatčení… Těch momentů bude bezesporu zejména po roce 1948 více.“

Za osobně nejzajímavější pak Stehlík považuje tu kapitolu Zápotockého života, kdy byl zhruba mezi léty 1921 až 1929 skutečným hybatelem komunistické strany – ještě před bolševickým převzetím stranické moci Klementem Gottwaldem.

„Když pak přijde bolševizační převrat ve straně, Zápotocký jako jeden z mála „starých“ zůstane v Gottwaldově vedení. Bezesporu zde sehrávala roli jeho mimořádná poslušnost Moskvě, což se ostatně projevovalo po celý jeho život. Moskva měla vždycky pravdu, jakkoliv mohla měnit názory,“ konstatuje Stehlík.

Biografii Antonína Zápotockého by „při všech archivních covidových komplikacích“ rád měl hotovou v průběhu letošního roku, vydána by pak mohla být v roce příštím.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)