Lubomír Veselý a Tomio Okamura. Foto: Tomio Okamura

Xaver v rozhlase opět zkusí nemluvit s politiky o politice. Přijít má Babiš, Okamura i Bartoš

Napsal/a Vojtěch Berger 23. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Když naposledy pozval Český rozhlas Region do svého „zábavního“ pořadu Xaver a host premiéra Andreje Babiše, jejich nekonfliktní povídání vyhýbající se zcela Babišovým kauzám následně kvůli stížnostem řešily hned dvě mediální rady. Poté, co řadu měsíců vrcholní politici do pořadu prakticky nechodili, jim rozhlas tuto možnost znovu otevřel pod hlavičkou „Léto s politiky bez politiky“. Před volbami a shodou okolností i v době, kdy se vybírá nový šéf samotného ČRo, což je rovněž věc nanejvýš politická.

Za měsíc touhle dobou už budou v Českém rozhlase platit přísná předvolební pravidla a výstupy politiků ve vysílání se začnou ještě pečlivěji hlídat kvůli vyváženosti. Do té doby ale generální ředitel René Zavoral může oprášit své starší tvrzení, že podle něj „odlehčené povídání s politiky do rozhlasu patří“.

Příští týden jsou v programu pořadu Xaver a host, jindy rezervovaného spíš hostům ze showbyznysu, kromě Babiše uvedeni také šéf hnutí SPD Tomio Okamura, předseda Pirátů Ivan Bartoš či místopředseda ODS Martin Kupka – mimochodem všichni čtyři už v uplynulých dvou letech hosty pořadu moderovaného Lubomírem Veselým byli.

Jak budou vypadat letošní rozhovory, lze odvodit z interview s Ivanem Bartošem, které se předtáčelo: „Pozvánka přišla na odlehčený speciál ‚Léto s politiky bez politiky‘,“ shrnuje nabídku rozhlasu k rozhovoru s Ivanem Bartošem šéf mediálního odboru Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Šlo podle něj převážně o povídání na volnočasová témata, včetně umění nebo literatury. „Při domlouvání nebylo upřesněno, kdo bude moderátorem,“ dodává Ferjenčík.

Předtáčku rozhovoru potvrdil i Martin Kupka za ODS s tím, že nabídku k účasti dostaly od rozhlasu všechny sněmovní strany.

Se Zemanem o koprovce…

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) došla předloni k závěru, že zmiňovaný rozhovor Veselého s Babišem byl dramaturgicky nezvládnutý, k porušení zákona však nedošlo.

„Host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá,“ napsala tehdy mimo jiné RRTV.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Nedlouhá diskuse o tom, jestli politici vůbec patří do zábavních pořadů, pak proběhla i na Radě Českého rozhlasu – očividně se závěrem, že patří. Celkem se do půlky loňského roku vystřídala u Veselého asi dvacítka politických hostů, mezi nimiž vyčníval rozhovor s Milošem Zemanem, kde hrál moderátor s hlavou státu hru na to, která jídla jsou a nejsou „fuj“. U Zemana obstála jen koprovka.

Moderátor Veselý naopak „obstál“ zřejmě u velké většiny politiků, se kterými kdy mluvil, právě kvůli absenci nepříjemných otázek. Přívětivé rozhovory se svými (nejen) politickými hosty vedle rozhlasu vede i na komerčním videoserveru XTV, kde také působí, a na youtubovém kanále, který pod XTV patří.

Jeden příklad za všechny. Když byl letos na jaře na YouTube Veselého hostem Tomio Okamura, Veselý končil jejich rozhovor následující pozvánkou k dalšímu rozhovoru: „Pan Okamura určitě průběžně v XTV, to se tam potom domluvíme. A před volbama teda berete, jo?“ ujišťoval se moderátor, že šéf SPD znovu dorazí. „No jasně, ale i dřív klidně,“ odvětil Okamura.

V neformálním rozhovoru na YouTube už Veselý v minulosti přivítal i Andreje Babiše, stejně tak i na XTV: „Luboš Xaver Veselý měl jako vždycky dost dobré otázky,“ pochvaloval si premiér po rozhovoru před dvěma lety.

Na jedné straně tedy zpravodajství rozhlasu dodržuje přísná předvolební pravidla napsaná tak, aby si politici nemohli dělat ve vysílání reklamu, na straně druhé regionální stanice ČRo vysílají nekonfliktní rozhovory s politiky, kteří to „mají u moderátora dobré“. To je absurdní situace už proto, že v jiném rozhlasovém studiu v příštích týdnech budou moderátoři publicistiky ty stejné politiky když ne grilovat, tak aspoň konfrontovat s fakty a protiargumenty.

I politik je člověk

Vedení rozhlasu „xaverovský formát“ hájí s argumentem, že i politik je člověk. Koneckonců letní odlehčené rozhovory s politiky teď spustila třeba i televize Prima CNN. Tu však nezavazují pravidla jako je Kodex Českého rozhlasu, který na férové podmínky pamatuje v řadě paragrafů. I v případě zábavních pořadů typu Xaver a host.

V kodexu například stojí: „Český rozhlas se nebude podílet na uvádění zábavních pořadů, které by se dostaly do rozporu se zásadou podle čl. 1.3. Zejména vždy odmítne vystoupení sloužící primárně k propagaci určitého spotřebního chování nebo jiné manipulaci s publikem.“

Zmíněný článek 1.3. pak říká, že „Český rozhlas je povinen pečlivě posuzovat, zda pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazování určitých obchodních nebo politických zájmů“.

Je otázkou, jak se do těchto paragrafů vejde třeba účast Roberta Šlachty v Xaver a host ze začátku letošního března, tedy v době, kdy už se dlouho vědělo o Šlachtově kandidatuře do sněmovny za hnutí Přísaha a kdy Šlachta pro svou stranu sbíral podpisy.

Rozhovor však nebyl o politice, ale o Šlachtově dřívější policejní práci, průměrný posluchač tak neměl šanci poznat, že poslouchá povídání s politickým kandidátem.

Uklidnit strany před volbami?

Jinde rozhlas tak benevolentní k přátelskému povídání s politiky zdaleka není. Za zmínku stojí, že když se na regionální stanice ČRo vracela jako moderátorka manželka hradního kancléře Vratislava Mynáře, politické rozhovory jí rozhlas zakázal přímo ve smlouvě.

„Hosty pořadu nebudou politici ani jiné osoby aktivně angažované v ovlivňování veřejných pravidel a rozhodování. Obsahově se pořad nebude zabývat politikou ve smyslu státních záležitostí, správy věcí veřejných a činností v oblasti řízení vnitrostátních záležitostí nebo zahraničních vztahů a činností spočívajících v účasti politických subjektů (politických stran, hnutí, skupin, jedinců) na státních záležitostech,“ popisuje smlouva pořad Slavné dvojice moderovaný Mynářovou.

Moderátor Veselý nic podobného ve smlouvách s ČRo do letoška neměl, a zjevně ani nemá. Na dotaz, zda je účast politiků v zábavním pořadu veřejnoprávního rozhlasu v době faktického začátku horké volební kampaně v pořádku, mluvčí rozhlasu Hošna již tradičně neodpověděl – dotazy redakce ignoruje už přes půl roku.

Na účast politiků typu Babiše a Okamury v zábavních pořadech veřejnoprávního rádia se však dá podívat ještě jinou optikou. Rada Českého rozhlasu v létě vyhlásila výběrové řízení na příštího generálního ředitele a čeká se, že současný šéf rozhlasu René Zavoral bude funkci obhajovat.

Je přitom veřejným tajemstvím, že radní nefungují ve vzduchoprázdnu, ale často mají vazbu na strany, které je v parlamentu do Rady protlačily.

Stačí připomenout, že třeba radní ČRo Josef Nerušil, který opakovaně na radě zpochybňoval údajně příliš nízké zastoupení SPD ve vysílání rozhlasu a stěžoval si na podle něj neprofesionální vedení jednoho z publicistických rozhovorů s Tomio Okamurou, je nyní čerstvým kandidátem za Okamurovce do sněmovny.

Pozvání Okamury, Babiše a spol. na rozhovor „po srsti“ tak vypadá jako logická úlitba politikům před volbami. Vydělají všichni, šéfové stran i (staro)nový šéf rozhlasu.


Sérii textů Mediální rady – věc veřejná podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)