V Tiských stěnách.

Wir sind sousedé! My jsme Nachbarn! A chybíte nám. Setkání na německo-české hranici

Napsal/a Robert Malecký 2. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

REPORTÁŽ. „My, sousedé, žádáme zde, na zelené hranici mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo, vlády obou zemí o zahájení kroků k otevření hranic pro běžné lidi.“ Na pěti místech na zelené česko-německé hranici se v sobotu odpoledne sešli lidé z obou stran, aby vyzvali k otevření hranic i pro běžný přeshraniční styk. Mimo jiné i nad Ostrovem v Tiských stěnách.

Tiské stěny jsou za normálních okolností rájem turistů a horolezců. Když dnes stoupáme klikatou cestou z letoviska Ostrov, jsou skalní jehly prázdné. Až nahoře, v místě, kde se cesta stává státní hranicí, a je tedy dostupná z obou stran, potkáváme hlouček zhruba padesáti lidí.

Muži, ženy, děti, psi, zní čeština i němčina. „Zum Wohl! Ať slouží!“ připíjí se šnapsem i pivem. Skupinky se drží po deseti lidech, pokud jde o Čechy, po dvou, jak jde o Němce. Přesně podle pravidel platných v té které zemi.

Vypadá to jako setkání, ale prý to setkání není.

„Je to procházka,“ říká jeden ze svolavatelů akce, ústecký germanista Jan Kvapil. „Prostě jsme šli, náhodou jsme dostali hlad a žízeň, tak jsme se zastavili. To, že hned za hranicí něco podobného napadlo i naše saské přátele, za to my nemůžeme,“ říká Jan Kvapil s potutelným úsměvem, který skrývá pod rouškou.

Flašky šnapsu jsou prý absolutní náhoda. „Když jdeš do přírody, tak se musíš vybavit, že?“

Bezpečnější než v Kauflandu

Němci se drží ve skupinkách po dvou. Zatímco v Česku již byla opatření uvolněna, na saské straně hranic stále platí nařízení, podle kterého smí lidé do přírody v menších počtech. Stephan Messner přijel z nedalekého Berggießhübelu. „Miluji Čechy a už přes deset let se vydávám na procházky do Středohoří a Krušných hor. Pro mě ta hranice po dlouhou dobu vůbec neexistovala a najednou ji zde zase máme. Z toho jsem v šoku a nehodlám se s tím smířit,“ říká Messner.

Happening, který se odehrál na pěti místech od Klínovce až po Českosaské Švýcarsko, má ale i svou vážnou podobu. A tou je výzva vládám, aby zahájily jednání o uvolnění přeshraničního „sousedského“ styku.

„V Německu nebo v Sasku a v Čechách je víceméně obdobná epidemiologická situace. Jsou tady prakticky stejná opatření, sociální distance, roušky v obchodech, v MHD, a proto se ptáme, jaký má smysl zde hranice uzavřít. Když bych šel na výlet tady pár kilometrů do Saska, je to rozhodně bezpečnější, než když půjdu u nás v Ústí hned vedle baráku do Kauflandu,“ říká Jan Kvapil.


Podívejte se na fotogalerii ze setkání v Tiských stěnách:

Výzva české a německé vládě k otevření přeshraničního styku.

„Najednou zde zase máme hranici. Z toho jsem v šoku a nehodlám se s tím smířit,“ říká Stephan Messner.

„Když bych šel na výlet tady pár kilometrů do Saska, je to rozhodně bezpečnější, než když půjdu u nás v Ústí hned vedle baráku do Kauflandu,“ říká Jan Kvapil.

Zum Wohl! Ať slouží!

„Když jdeš do přírody, tak se musíš vybavit, že?“

 


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)