ARG_Flickr on Foter.com, Neck And Neck

Co vyděsilo prezidenta Zemana, zaťatá poslankyně Malá a kdo udělal ze senátora blbečka

Napsal/a Robert Malecký 14. ledna 2018

PSÍ UŠI. Češi se na několik dní proměnili ze znalců evropského práva a dotačních mechanismů v experty na volební systémy a napjatě sledovali, jak vyvrcholí prezidentská kampaň. Ta vyvrcholila překvapivě volbami, v nichž se žádné překvapení nekonalo. Tak zase rychle zpátky k biatlonu, a my ke strojům.

 • Miloš Zeman v závěru kampaně konečně překonal zbabělost a v přímém souboji se postavil bývalému prvnímu tajemníkovi čsl. komunistů Alexandru Dubčekovi.

„Bavme se o tom, proč v tom roce 1968 se našel jediný statečný člověk, kterému jsem proto udělil státní vyznamenání, a to byl František Kriegel. A proč se všichni ostatní podělali hrůzou.”
(prezident Miloš Zeman na slavnostním setkání ke 100. výročí vzniku ČSR, Španělský sál Pražského hradu, 9. ledna)

Lehkou ironií osudu je, že Zeman svá silná slova (a to mu prý zakázali vulgarismy) pronesl na stejném místě, odkud 24. ledna 2003 utekl jako malý Jarda zadními dveřmi po prohrané prezidentské volbě. Přičemž proti němu nestálo 750 tisíc vojáků, 6000 tanků, 2000 děl a 800 letadel, ale pouze 27 členů vlastní partaje v čele s Vladimírem Špidlou. A to ještě Zeman v úterý netušil, že ho brzy čeká další konfrontace s krutou realitou.

„Zeman je Putinova coura.“
(nápis na těle ukrajinské aktivistky skupiny Femen, volební místnost v Praze-Stodůlkách, 12. ledna)

Zeman po konfrontaci vypadal viditelně otřesen, což vyvrací okamžitě rozšířenou hypotézu, podle které si „útok“, jak věc nazývá česká policie a některá blbá média, sám objednal. Cynický český internet prezidentovu úzkost vysvětloval střetem s polonahým tělem, skutečnost ale bude nejspíš jiná: Zemana zaskočilo, jak blízko je pravda a jak nepříjemné je pohlédnout jí, ehm, do očí.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • O vině a trestu v ČR rozhodují soudy, to je jasná věc. Pokud se tedy sekta zvaná hnutí ANO 2011 nerozhodne jinak.

„O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“
(místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru sněmovny Taťána Malá v rozhovoru pro Info.cz, 11. ledna)

Na otázku, co se stane, je jednoduchá odpověď. Vůbec nic, ostatně tuto možnost poslanci mají v rukou a mohou Babiše s Faltýnkem jednoduše ke stíhání nevydat. Jen se zase kousek vzdálíme představě právního státu, kde zákon platí pro všechny stejně a ve stejnou chvíli. Důvod, který nyní hnutí ANO k argumentaci používá, je totiž ten, že teď se to nehodí. Vláda musí makat, a ne starat o henté soudy. Je v tom ale pro občany jistý návod, jak jednat s úřady, pokud se jim zrovna některá z povinností nehodí. Dovolili jsme si pro takové situace připravit vzorový dopis, jak jednat například s berním úřadem:

„Vážení,
daně se mají platit. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, abych ty daně platil teď. Co brání tomu, aby se řešení této kauzy posunulo o čtyři roky, nebo prostě do doby, než budu mít nějaký prachy navíc? Co se stane?“

 • Hnutí ANO má ovšem ve svých řadách i baviče, jako je onen majitel trutnovské fabriky Jiří Hlavatý. Jeho putování českými zákonodárnými sbory o víkendu konečně voliči utnuli, což ale pana majitele nikterak nerozhodilo a dál exceloval ve své estrádě.

„Mě mrzelo, že ze mě se udělal blbeček a hlupák.“
(Jiří Hlavatý po nezvolení do senátu pro iRozhlas.cz, 13. ledna)

Kouzlo je v detailu, tady se skrývá v onom použitém slůvku „se“. Nahraďte si sami.

 • Vláda Andreje Babiše nám rychle ukázala, jak si zhruba představuje demokratické vládnutí. Podřekl se ministr dopravy Dan Ťok, když mluvil o zpřísnění bodového systému pro řidiče.

„V programovém prohlášení vlády Andreje Babiše jsme se o něm teď nezmínili, abychom předčasně neaktivizovali odbornou veřejnost i politiky a nedošlo k záplavě připomínek.“
(Dan Ťok v rozhovoru pro Právo, 12. ledna)

V pořádku, tak sa má vládnúť! Na nějaké řečnění není čas, vláda to jistě brzy dovede k dokonalosti. Vlastně není ani potřeba, aby existoval parlament, vláda prostě rozhodne, jak to bude, občan bude s platnými ustanoveními konfrontován, až ho zavřou. Stejně se od něho nečeká nic jiného než přiznání a soudružská lítost, za což může očekávat trest v dolní polovině sazby.

 • Požadavek doby leckde chápou rychle, třeba v Branišovicích kdesi u Brna připravili past na řidiče. Pod vozidly jedoucími rychleji, než je stanovený limit, se propadne silnice.

Prozkoumáme-li příslušné zákony, nikde samozřejmě nenajdeme nic o tom, že vám při domnělém přestupku smí automat poničit auto. Naopak najdeme stále platná ustanovení o tom, že měřením rychlosti se zabývá policie, která spolu se správními orgány vede příslušná řízení. A že přestupek je třeba nejprve prokázat, případně projednat, pak teprve může přijít trest. Ale co už, jde to všechno nějak rychle vy víte kam.

Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

 

 

 

 

Čtěte též

Reklama

8 komentářů

 1. Weber napsal:

  Opět velmi dobrý článek na oddech po nedělním obědě! Blahopřeji!

  • nováček napsal:

   Blbé na to m článku je to, že je pravdivý. Pro nás občany blbé. Dobré, že je aspoň v rámci možností uváděných témat, humorný. I kdy ž tomu co se zde popisuje se moc nenasmějeme, až to příjde.

   • nováček napsal:

    Opravuji komentář a omlouvám se za nepozornost : Blbé na tom článku je to, že je pravdivý. Pro nás, občany, blbé. Dobré je, že je, aspoň v rámci možností uváděných témat, humorný.
    I kdy ž tomu co se zde popisuje se moc nenasmějeme, až to příjde.

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  „Zeman je Putinova coura.“
  (nápis na těle ukrajinské aktivistky skupiny Femen, volební místnost v Praze-Stodůlkách, 12. ledna)
  Že by měl Putin tak mizerný vkus? To se mně nechce věřit.

 3. petrph napsal:

  Na Zemana se vrhla polonahá sextrémistka pomalovaná nápisem „Zeman je Putinova coura“ a toto je zde vydáváno za důkaz toho že “ jak blízko je pravda a jak nepříjemné je pohlédnout jí, ehm, do očí.?
  Ale jistě – jenže právě a jen na urovni (jak je elitami zdůrazňováno) přízemní vulgarity, kterou Zemanovi přisuzují…Na hrubý pytel hrubá záplata, jak se říka, čili na této úrovni se to dá uznat.
  Jenže, pokud tytéž elity vykřikují druhou stranou, cosi o slušném, společenském diplomatickém chování a úctě k autoritám, tak by tímhle incidentem měly být spíše zhnuseny…

  • Weber napsal:

   Jen krátce, tedy já znám nějaké voliče, kteří inklinují k a volí politiky typu Zemana, Okamury a Babiše a ti volí tyto pány ( o stranách, které tito pánové vedou neví téměř nic) jen proto, že se jim líbí, jak tito lídři ( Zeman je za sebe a svoje kamarády) dokáží šít do všech okolo s grácií jim vlastní, takže divit se, že dnes ti druzí si utahují třeba z M. Z. a používají málo vybraný slovník jen ukazuje, kam jsme došli. Zbývá se zamyslet nad tím, kdo zasel vítr.

  • anobudelíp napsal:

   Angelina Diazová je modelka, nikoliv presidentka Česka.
   Normální je, když se prosident chová jako president a třeba moderátor se chová jako hulvát.
   Zemanisté-putinisté chtějí aby se moderátoři, modelky, novináři atd atd chovali decentně jako presidenti, a aby jenom Zeman se mohl chovat jako hulvát.
   Plus aby se Ovčáček mohl chovat jako hulvát.
   Tak se vytváří u prostého lidu falešná iluze, že Zeman je KING a genius, protože přeci v diskusi „každého utluče“.

 4. Josef napsal:

  S přez.Zemanem mám svou zkušenost,přesto současnost je taková,že je lepší m kandidát než prof.Drahos.Jen zdravotní stav je limitující.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies