Vláda svěřila dodávky statisíců roušek firmě Respilon. Ta se ohání pochybnými certifikáty

Napsal/a Vojtěch Berger 10. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Sto tisíc roušek a respirátorů denně chce v Brně od května začít vyrábět firma Respilon. Pochybnosti ale vzbuzují certifikáty, kterými některé své produkty doprovází. Brněnské Vysoké učení technické i americká laboratoř Nelson Labs popírají, že by firmě výrobky testovaly a schválily tak, jak to sama tvrdí. „Šmejdi…,“ napsal dokonce veřejně o Respilonu rektor VUT Brno Petr Štěpánek. Společnost Respilon přesto trvá na tom, že všechny dokumenty má v pořádku.

Když v březnu ministr zdravotnictví podepisoval smlouvu s firmou Respilon o daru ústenek s nanovlákny, prezentoval její výrobky jako něco přelomového.

Podobně své produkty propaguje i sama firma podnikatele Romana Zimy. Obrázek ústenky s nanofiltrací ReSpimax na e-shopu společnosti Respilon doplňuje i následující popisek. Překládáme z angličtiny:

„Membrána Respilon i maska samotná byly testovány a schváleny renomovanými laboratořemi, jako EMPA (Švýcarsko), Vysoké učení technické v Brně (Česká republika) a Nelson Laboratories (USA).“

U jiného produktu „ReSpimask Virus Killer“, který firma popisuje jako „odpověď na vypuknutí pandemie koronaviru“, se uvádí, že výrobek obsahuje i „akcelerovaný oxid mědi“ a že díky filtru z nanovláken dokáže údajně zastavit 99,9 procent virů a bakterií.

Úroveň efektivity filtrace byla podle firmy „potvrzena nezávislým testováním v Americkém institutu Nelson Labs“.

VUT: S Respilonem jsme skončili

Jak zmíněná americká laboratoř, tak Vysoké učení technické v Brně ale mají s takovými výroky vážný problém.

„VUT provádělo v roce 2015 testy produktu pod názvem Respimask, šlo o produkt již zaniklé společnosti Redspeare&Co. LLP, která je personálně propojená přes osobu Romana Zimy. Nejsme však schopni se vyjádřit k tomu, jestli se jedná o stejný produkt nabízený aktuálně společností RESPILON Group s.r.o.,“ odpověděla na dotaz HlídacíPes.org manažerka PR a marketingu Fakulty strojního inženýrství brněnského VUT Radka Španihelová.

Produkt ReSpimask navíc podle ní nebyl v roce 2015 testován z hlediska technických norem nebo certifikovaných metodik, ale pouze podle požadavků objednatele testů. Jinými slovy – nastavení požadavků testu si zvolila sama firma.

„VUT není akreditovanou laboratoří pro respirátory a roušky a výrobky tohoto druhu tedy neschvaluje a ani nemůže certifikovat jejich shodu s technickými či jinými obecně závaznými normami,” dodává Španihelová.

Výroky typu, že VUT schválilo, či dokonce doporučuje konkrétní respirátor nebo jiný produkt společnosti RESPILON Group s.r.o., jsou podle ní „zcela nepravdivé a klamavé“. Výrok o testování výrobku bez udání podmínek testu a dalšího kontextu je pak prý „zcela zjevně zavádějící“.

VUT v Brně mělo od letošního ledna po následující čtyři roky s Respilonem spolupracovat na projektu protiprachového filtru na bázi nanovlákenné separační membrány pro dýchací masky. Firma Respilon Group byla hlavním příjemcem dotace, VUT mělo být partnerem.

Rektor: „Šmejdi…“

VUT od smlouvy o projektu nicméně odstoupilo, a to „pro podstatné porušení smlouvy ze strany RESPILON Group“, říká univerzita.

„Hlavní příjemce nám dosud nepřevedl účelovou finanční podporu a nebyla tedy dodržena lhůta pro převod. Nadto s námi hlavní příjemce nekomunikuje. Důvěra v partnera při řešení projektu byla zásadním způsobem porušená, proto jsme se rozhodli naši účast na projektu ukončit,“ dodává Radka Španihelová.

Ostře se do firmy Respilon ve čtvrtek na Twitteru opřel i rektor brněnského VUT Petr Štěpánek:

„S radostí a hrdostí sleduji jaký pocit sounáležitosti je mezi našimi lidmi. ale bohužel jsou i šmejdi … některé firmy se chlubí tím, že něco vymysleli, že to VUT otestovalo, ale opak je pravdou. Píši o firmě RESPILON,“ napsal.

„Píší že VUT vyzkoušelo a udělilo certifikaci. K tomu nejsme oprávněni. Takže klamavá reklama … a využívání příležitosti k vlastnímu prospěchu…“ dodal v odpovědi na jiný tweet s tím, že právní oddělení brněnského VUT začíná celý případ řešit.

Laboratoř v USA: Certifikát někdo upravil

Výroky Respilonu o „testování“ a „schválení“ jeho výrobků rozporuje i další ze zmiňovaných institucí, americká Nelson Laboratories.

U ní zjišťoval okolnosti spolupráce s firmou Respilon a testování jejích výrobků Ondřej Jureček, nezávislý IT architekt ze společnosti ED7 Czech s.r.o. Část korespondence s americkou laboratoří vyvěsil na svůj Facebook. HlídacíPes.org má k dispozici i zbytek jeho korespondence.

„Nelson Labs neschvaluje žádný produkt. Provádíme specifické testování na základě požadavku výrobce s cílem určit vlastnosti materiálů a produktů,“ odpověděla společnost na jeden z dotazů Ondřeje Jurečka s tím, že je jen na odpovědnosti samotných výrobců, co s její závěrečnou zprávou o testování udělají a jaké závěry z toho pro jejich výrobky plynou.

Podle Nelson Labs jsou také výrobci zodpovědní za to, aby testování nechali každoročně zopakovat, což se prý v případě Respilonu nestalo. Certifikáty o testování, které má Respilon na webové stránce, pocházejí z roku 2014.

Ondřej Jureček požádal Nelson Labs o porovnání certifikátů tak, jak je má sama laboratoř v databázi, s podobou, v jaké je zveřejnil na webu Respilon. Odpověď laboratoře naznačuje, že jeden z dokumentů byl před publikací na stránkách Respilonu upraven.

„První zpráva o VFE testování (laboratorní číslo 754320) byla změněna/upravena s odlišnými výsledky testování, druhá zpráva pro BFE A Delta P testování, laboratorní číslo 754321, se shoduje s naším záznamem. Nicméně takto staré zprávy nemají velkou hodnotu, protože se vážou k produktu, který je řadu let starý. Nemůžu říct, že kdybychom stejný produkt testovali dnes, výsledky testů by byly stejné,“ odpověděla zástupkyně Nelson Labs.

Kdyby to nefungovalo, umírali by lidé

HlídacíPes.org s dotazem na výše zmíněná zjištění oslovil i firmu Respilon. Na mail zaslaný ve čtvrtek po poledni odpověď do vydání tohoto textu nepřišla, firma zareagovala až prohlášením na svém webu v pátek večer. Ohrazuje se v něm proti výrokům Vysokého učení technického v Brně:

„Náš produkt ReSpimask, rovněž další produkty či materiály, byly testovány na VUT. Máme k tomu i podklady s podpisy za VUT, rovněž video z testování,“ píše Respilon.

„VUT nám neuděluje certifikát, ani neschvaluje, zda můžeme produkt prodávat, pouze nám provedla další test na konkrétní vlastnosti. Velmi zjednodušeně se jedná jen o další aktivitu našeho výzkumu,“ přibližuje firma svůj pohled na spolupráci s brněnskou vysokou školou.

Nikde prý netvrdí, že by šlo o proces povolení prodeje výrobku na trhu. Totéž podle Respilonu platí i pro testy u druhé zmíněné laboratoře Nelson Labs.

„Aktuálně máme hotové nové tři testy z této laboratoře z března 2020 na filtr, který použijeme do nových modelů našich masek,“ hájí se firma.

Printscreen: Facebook, Respilon Česká republika

HlídacíPes.org oslovil i Ministerstvo zdravotnictví, které s Respilonem v březnu podepsalo darovací smlouvu na 30 tisíc roušek ReSpimask a následně oznámilo navázání dlouhodobé spolupráce s firmou. Odpověď na dotaz, zda měl resort v době podpisu smlouvy s Respilonem k dispozici originály všech certifikátů o testování jeho výrobků, ale nepřišla.

Respilon také před několika dny reagoval na dotazy Ondřeje Jurečka na facebookovém profilu firmy.

„Nerozumíme tomu co a proč tady rozporujete a ani vám nehodláme věnovat to nejcennější co nyní máme – svůj čas. Všechny naše produkty jsou v souladu s patřičnými normami a disponují potřebnými certifikacemi. Důkazem tohoto tvrzení je ku příkladu dlouholetá spolupráce s pacienty s nízkou, či nulovou imunitou, kdyby naše produkty ‘nefungovaly’, jak tvrdíte, ti lidé by zemřeli. K podpisu kontraktu s vládou České Republiky asi taky nedošlo na základě domněnky…,“ odepsala Jurečkovi firma.

Aktivitami firmy Respilon se aktuálně zabývá i Česká obchodní inspekce, jak na dotaz HlídacíPes.org potvrdil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Dodal ale, že v minulosti „nebyly provedeny kontroly zmíněné firmy“ a inspekce ani neeviduje podněty proti společnosti Respilon z minulých let.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)