Jakub Zieba. Screenshot: HlídacíPes.org

V Rusku by chtěl žít každý, líčí plzeňský stalinista. Nesmysly, říká ruská právnička

Napsal/a Lucie Sýkorová 26. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Zastupitel prvního plzeňského obvodu za SPD Jakub Zieba v propagandistickém videu líčí údajně idylický život na ruském venkově. 23letý Zieba současné Rusko, ale i někdejší režim diktátora Stalina, dlouhodobě otevřeně obdivuje. Sám ve Volgogradu žije a studuje. Podle ruské právničky, která opustila zemi teprve nedávno, ale Ziebovo líčení situace v Rusku vůbec neodpovídá realitě.

Propagandistická videa v češtině s ruskými titulky o životě ve Volgogradu a okolí začal Jakub Zieba natáčet před několika měsíci. Srpnový díl o ruském venkově má zatím na kanálu YouTube rekordních 27 tisíc zhlédnutí.

Zieba, který studuje ve Volgogradu na státní univerzitě od roku 2020 a otevřeně obdivuje Putina i Stalina, ve videu několikrát zmiňuje, že jeho cílem je vyvrátit lži šířené „liberálními dezinformátory“. Sám přitom ve svých videích neuvádí téměř žádné konkrétní informace, a pokud ano, neodpovídají realitě.

Screenshoty z videa Jakuba Zieby

„Navštívil jsem několik vesnic ve volgogradské oblasti, některé blíže Volgogradu, některé dále,“ říká Zieba v úvodu videa. Ovšem během téměř sedmiminutového klipu, který se tváří jako reportáž, nejmenuje ani jediný název konkrétní obce, v níž natáčel. Zato tvrdí, že traktoristé v této oblasti vydělávají až sto tisíc rublů měsíčně a každoročně dostávají také 13. plat v řádu několika stovek tisíc rublů.

„Lidé na vesnicích mají také často dvě auta. Jedno staré, kterým jezdí po vesnici a do práce, a jedno nové, se kterým jezdí do města a na delší vzdálenosti,“ říká Zieba ve videu. Dále vyjmenovává, že lidé na ruském venkově mají také například internet, koupelnu či splachovací záchody. „Věřím, že se mi podařilo vyvrátit mnoho západních lží, které se o Rusku říkají,“ uzavírá svoji „reportáž“. Na dotaz HlídacíPes.org ke zmíněnému videu Jakub Zieba nereagoval.

Nesmysly, říká ruská právnička

Nejen vesnice kolem Volgogradu, ale i samotný Volgograd, kde Zieba studuje, patří přitom podle průzkumu katedry sociologie moskevské Finanční univerzity z roku 2015 mezi pětici nejchudších měst Ruska. Studie zjistila, že 18 % obyvatel tohoto města je „kriticky chudých“ a dalších 63 % je klasifikováno jakožto osoby s nízkými příjmy.

HlídacíPes.org se zeptal na zkušenosti se životem v Rusku a zejména na tamním venkově ruské právničky Niny (jméno bylo kvůli možnému ohrožení bezpečnosti respondentky změněno, pozn. red.). Ta odešla z Ruska teprve letos poté, co Putinův režim pod vlivem pokračující ruské agrese na Ukrajině opět utáhl šrouby.

„Běžný traktorista určitě nemá plat sto tisíc měsíčně, možná taxikář v Moskvě si může vydělat takovou částku. V Rusku je ale obrovský rozdíl mezi venkovem a městy, přičemž Moskva je ještě další samostatná úroveň. Pro srovnání – ve velkých městech mimo Moskvu jsou nyní platy i v právnické profesi kolem 40-60 tisíc,“ uvádí Nina.

Ve velkých městech je podle ní životní úroveň skutečně dobrá, mnoho rodin má hezký byt a dvě auta. „O Moskvě ani nemluvě, to je skutečně velmi moderní a bohaté město. Ale na venkově je situace úplně jiná, je to skutečně obrovský rozdíl, jako by to byla úplně jiná země.“

Lidé na venkově rozhodně nemají běžně dvě auta, říká právnička. „Většinou mají v rodině sotva jedno starší auto ruské výroby, aby byli schopni dojet například do města k lékaři. Zdravotnický systém se po rozpadu Sovětského svazu velmi změnil. Dříve byly lékařské ordinace i na vesnicích, dnes musí lidé za lékařskou péčí do města,“ podotýká právnička. Většina domů také podle ní nemá zavedený plyn, protože přípojky jsou příliš drahé a lidé si to nemohou dovolit. „Stále velké množství venkovských domů nemá ani splachovací toaletu, jen suchý záchod venku. Většinou totiž vesnice nemají kanalizační systém.“

Farmaření ano. Ale z nutnosti

Jakub Zieba se dále snaží pomocí záběrů na hospodářská zvířata, ovocné stromy a zeleninové záhony navodit pocit idylického venkova, kde je všeho dostatek. Naopak právnička Nina přibližuje skutečný život na venkově na příkladu svých příbuzných. A vychází jí úplně jiný obrázek.

„Moje teta, které je teď 82, žije ve vesnici v regionu, který sousedí s Volgogradskou oblastí. Když jsem byla malá, často jsme ji v létě navštěvovali. Tehdy zde bylo asi 500 domů, nyní je obydlených asi 50 a zbylé domy jsou opuštěné. Synovi mojí tety je nyní 62, býval traktoristou a nyní opravuje zemědělskou techniku.“

„Jeho zdraví je podlomené kvůli těžkým životním podmínkám. Ještě před pandemií pracoval celé dny od sedmi od rána až do večera, často i o víkendech, a dostával plat 14 tisíc rublů měsíčně. To bylo kolem 200 eur, teď je to asi 140 eur. Měsíčně! Takže on samozřejmě nikam necestuje, nikdy nebyl například ani v Moskvě, natož v cizině,“ dodává.

Na ruském venkově je tedy skutečně podle ní běžné mít zahradu a malou farmu, protože s výše zmíněnými nízkými platy si lidé musí být schopni většinu jídla zajistit z vlastních zdrojů. Chovají drůbež i dobytek, pěstují ovoce i veškerou zeleninu včetně brambor. „Jsou na to zvyklí, ale není to rozhodně tak, že by to takto všichni chtěli. Samozřejmě by měli rádi pohodlnější život,“ konstatuje právnička.

Půda v rukou oligarchů

Nina si také vybavuje případ učitele tělesné výchovy, který působil na venkovské škole, a jeho plat byl před invazí na Ukrajinu osm tisíc rublů měsíčně.

„Samozřejmě z toho nebyl schopen uživit rodinu. Ještě před začátkem války v roce 2022 se nechal tento muž najmout do armády, protože mu stát nabídl žold 40 tisíc rublů měsíčně. Netušil v té době vůbec, že bude válka, a ještě ve chvíli, kdy byl poslán do boje, si myslel, že jde jen o nějaké cvičení. Zemřel v jedné z prvních vln bojů na Ukrajině.“

I s vlastním malým hospodářstvím je ale složité se uživit. Půda v centrální oblasti Ruska je sice velmi úrodná, menší farmáři však prakticky nemají šanci vybudovat nějaký nezávislý soukromý podnik.

„Zastupovala jsem několik klientů z venkova. Jeden z nich čelil například soudním sporům kvůli tomu, že chtěl rozvíjet své podnikání v zemědělství, ale místní velkopodnikatel původem z Moskvy si nechtěl nechat vyrůst konkurenci. Za pomoci šikany úřadů nutil dotyčného farmáře, aby mu pozemky prodal. Bylo tam i několik pokusů o vraždu. Toto se dělo během posledních dvaceti let poměrně běžně a půda je dnes ovládaná především velmi bohatými lidmi či oligarchy, kteří mají vazby na úřady a státní instituce,“ popisuje poměry v Rusku právnička.

Z Plzně za slavnou historií Ruska

Jakub Zieba se dostal ke studiu ve Volgogradu přes Ruský dům v Praze, který místa na ruských univerzitách českým sudentům zprostředkovává. Volgograd ho prý lákal svou hrdinskou historií, jak říká v jednom ze svých videí na kanálu YouTube.

Česká BIS ale v současné době studium v Rusku nedoporučuje. „Každý, kdo by se rozhodl v Rusku studovat, musí počítat s tím, že tam bude předmětem zájmu jejich zpravodajských služeb, a to nejen v průběhu studia, ale třeba i za mnoho let, až například dosáhne v kariéře významného postavení. Stejně tak se, jako člověk z nepřátelské země, může stát terčem útoků ze strany běžných Rusů,“ uvedl tehdy pro HlídacíPes.org mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Jakub Zieba zároveň na dálku vykonává pozici zastupitele největšího plzeňského obvodu. Umožňuje mu to jednací řád, který byl změnen během pandemie. Místa se nevzdal ani po únorové výzvě části zastupitelstva, aby rezignoval kvůli svým extrémním názorům a otevřené podpoře Putina i Stalina.

Do zastupitelstva Zieba kandidoval loni na kandidátce SPD, skončil jako první náhradník a funkci získal díky tomu, že jeho předchůdce hned po volbách rezignoval. Na dvanácté pozici kandidátky SPD se loni objevil také Ziebův dědeček Bohumil Zieba. Ten se o post zastupitele obvodu ucházel již potřetí. V roce 2018, kdy byl jeho vnuk Jakub dokonce lídrem kandidátky SPD, zaujímal Bohumil čtvrtou pozici. V komunálních volbách v roce 2014 kandidoval za hnutí ANO.

V roce 2018 doplňovala z jedenáctého místa zmíněné duo vnuk-děda ještě Jakubova babička Jaroslava Ziebová. SPD se tehdy do zastupitelstva nedostala.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)