Vše kolem OKD je zejména v ostravském regionu stále velké politikum. OKD takto letos v červenci navštívil i premiér Andrej Babiš. Foto: Adolf Horsinka / MAFRA / Profimedia

V OKD se netunelovalo, potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství. Krúpa s žalobou neuspěl

Napsal/a Robert Břešťan 13. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Vyšetřování údajného tunelování ostravské těžařské společnosti OKD se definitivně uzavřelo s verdiktem, že trestný čin se nestal. Na původní rozhodnutí policie věc odložit podala na jaře stížnost nástupnická společnost OKD; verdikt ale nyní potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství. HlídacíPes.org to zjistil z dokumentu uloženého nově v insolvenčním rejstříku.

Na počátku stál finančník Pavol Krúpa, respektive tehdy jeho Arca Capital, která v květnu 2016 podala trestní oznámení ve věci údajného tunelování někdejších státních dolů OKD poté, co společnost v roce 2004 převzal miliardář Zdeněk Bakala. Trestní oznámení směřovalo na „možné zneužití ze strany ovládající osoby“ – firmy New World Resources (NWR) a spáchání „několika trestných činů hospodářského charakteru“.

Pět let vyšetřování ukončeno

V trestním oznámení z května 2016 Krúpa poukazoval na údajně nevýhodné půjčky, jež si firma brala. V roce 2006 se OKD, kterou tehdy vlastnila právě společnost NWR (a jejím prostřednictvím v ní měl podíl Zdeněk Bakala), rozhodla využít bankovní úvěry za téměř 20 miliard korun. Podle Krúpy je ale firma nepotřebovala a využila je jen k vyplacení dividend.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Kriminalisté prověřovali, zda vedení OKD po roce 2004 společnost záměrně netunelovalo právě pomocí údajně nevýhodných půjček; podle trestního oznámení právě to mělo vést k úpadku vyhlášenému v roce 2016.

Policie po téměř pěti letech věc letos v březnu věc odložila s tím, že podezření na spáchání trestného činu se nepotvrdilo. Se závěrem se ztotožnil i dozorující státní zástupce Alexandr Dadam z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Proti tomu však podala stížnost Správa pohledávek OKD, a.s. (jedna z nástupnických společností po původní OKD, a.s., dnes ve vlastnictví státu), věc proto dostal k posouzení státní zástupce na Nejvyšším státním zastupitelství.

Ten ale stížnost Správy pohledávek OKD zamítl již 4. srpna, znamená to, že vyšetřování Národní centrálou proti organizovanému zločinu je ve věci možného tunelování OKD definitivně odloženo. Informace se dosud nikde veřejně neobjevila; publikována byla až nyní, s datem 7. září, právě v insolvenčním rejstříku.

Obsah rozhodnutí NSZ a jeho zařazení do spisu týkajícího se jinak primárně sporu mezi OKD a Citibank si vyžádala soudkyně Krajského soudu v Ostravě Simona Piettermannová.

OKD původně ručila londýnské Citibank za půjčky, které banka poskytla někdejší mateřské společnosti NWR. Insolvenční správce Lee Louda však pohledávku Citibank ve výši zhruba deseti miliard korun už v roce 2016 neuznal. Banka se s tímto rozhodnutím odmítla smířit a rozhodnutí chce zvrátit u soudu. Ten se má nyní případem znovu zabývat.

Krúpa proti Bakalovi

Krajský soud v Ostravě nejprve v říjnu roku 2019 rozhodl, že pohledávky Citibank jsou platné a mají být přijaty do insolvenčního řízení. Vloni ale rozhodnutí zrušil Vrchní soud v Olomouci a případ se vrací do Ostravy k novému projednání, jež je naplánováno právě na dnešek, 13. září. Insolvenční správce požaduje, aby smlouvy, podle nichž OKD své mateřské firmě NWR za půjčku od Citibank ručila, byly zneplatněné.

Ve firmách spojených s OKD Bakala nefiguruje již déle než pět let. Akcií NWR se Bakala i jeho obchodní partner Peter Kadas zbavili v březnu 2016. Tehdy odevzdali již bezcenné akcie NWR a vlastníkem se stali největší věřitelé, sdružení v konsorciu Ad Hoc Group.

Ve firmě Arca Capital, která původní trestní oznámení podala, nyní zase není Pavol Krúpa, který se ale vyhraněnou kritikou Zdeňka Bakaly dodnes netají (od prezidenta Miloše Zemana také Krúpa získal v roce 2018 státní vyznamenání, roli v tom hrál právě jeho boj proti Bakalovi a soustavná kritika jeho působení v OKD).

Krúpa byl letos v létě u soudu v USA uznán vinným z toho, že proti Bakalovi organizoval akce s cílem jej poškodit a očernit a za ukončení nátlaku požadoval výpalné ve výši 23 milionů dolarů. Žalobu na něj podal právě Zdeněk Bakala, který na Krúpovi hodlá žádat náhradu škody až ve výši 76 milionů dolarů. Americký federální soud má teprve stanovit termín dalšího jednání ohledně výše náhrady škody.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)