V britské BBC roky pracovala agentka StB. Slovenskou sekci vedla až do roku 2005
Komunistická StB byla v době studené války na britských ostrovech velmi aktivní. Potvrzují to i nové informace z archivů: ty s odstupem desítek let ukázaly na bývalou redaktorku československé sekce a až do roku 2005 šéfku slovenského vysílání BBC World Service Terezii Javorskou jako na agentku Státní bezpečnosti.
Důstojník StB, toho času pod diplomatickým krytím na československé ambasádě v Londýně, naverboval Terezii Javorskou do služeb komunistické rozvědky v polovině 80. let „na jedné koktejlové party“. Příběh z archivů StB dohledal v Praze reportér britského deníku Daily Mail Tom Kelly.
„Bezpečnostní experti se domnívají, že jde o první známý případ infiltrace agenta zahraniční zpravodajské služby do BBC od začátku studené války,“ píše Daily Mail.
Ze spolupracovnice agentkou
Informací od Javorské – pracující pod krycím jménem agent Vora – si prý StB považovala. Jako novinářka měla přístup k zajímavým informacím jak z britské politiky, tak o politických uprchlících, kteří s československým vysíláním BBC často spolupracovali.
„Do dnešního dne jsme s ní uskutečnili třináct schůzek, na kterých nám předala informace o československých emigrantech v zemi a jejich aktivitách a také o stavu české a slovenské sekce BBC. Předala nám také informace, které byly využity a vyhodnoceny jako velmi zajímavé,“ cituje Daily Mail zápis řídícího důstojníka z prosince 1985. V srpnu 1987 se pak Javorská ze spolupracovnice stala agentem.
Do Británie Javorská odešla v roce 1969, původně jako au-pair, posléze v Londýně vystudovala vysokou školu a do BBC nastoupila v roce 1976. Postupně se v BBC World Service, rozhlasové stanici vysílající do zahraničí, dostala v československé sekci na řídící pozice.
Několik let byla zástupkyní šéfa celé sekce a krátce československé vysílání i vedla, následně stála až do roku 2005 (kdy BBC zrušila řadu zahraničních redakcí) v čele slovenské sekce BBC World Service.
„Znal jsem ji velmi dobře a upřímně řečeno mne informace, že by zrovna ona mohla být, či byla, agentkou StB nepřekvapuje. Byla to velmi svérázná osoba, zvláštní, byly s ní konflikty a mezi kolegy nebyla moc oblíbená,“ říká novinář Jan Bednář, který v československé redakci BBC pracoval v letech 1985 až 1992.
„Později, po roce 1989, byla hodně promečiarovsky orientovaná, její názory i některá rozhodnutí jsem považoval za absurdní, byla slovenská nacionalistka,“ dodává Bednář.
Bereme to vážně
„Já si na Terku vzpomínám jako na přátelskou kolegyni, ale špatnou nadřízenou. Říkali jsme jí – když povýšila – Komsomolka,“ přidává vzpomínku další bývalý redaktor československé redakce BBC Pavel Rohan.
Javorské je nyní 73 let, je ale už několik let upoutaná na lůžko a je v kómatu poté, co ji na přechodu srazilo auto. Její rodinní příslušníci žádost novinářů Daily Mail o komentář k informacím z archivů StB odmítli.
Současné vedení British Broadcasting Corporation podle vyjádření svého mluvčího „slyší o těchto historických obviněních poprvé a bude je brát vážně“.
„Je všeobecně známo, že BBC World Service byla klíčovým zdrojem nestranného zpravodajství po celou dobu studené války i po jejím skončení,“ dodal mluvčí BBC pro Daily Mail.
Podobně o BBC mluvila i sama Javorská. Publikovala například text o tom, jak zpravodajství BBC během studené války přispělo k demokratizaci a v roce 1990 po pádu komunismu také vedla po Československu cestu propagující vysílání BBC.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
25 komentářů
Vzhledem k tomu, jak moc se BBC jako instituce od konce druhé světové války posunula doleva, se tam ta dáma v podstatě musela jednak ztratit, jednak souznít s řadou místních koryfejů.
Anglie se vůbec chová jako by ji řídili agenti StB-jde to s ní od desíti k pěti.
Potřebovala by nějakou moderní obdobu Mc Carthyho a Výbor pro nebritskou činnost.
Hezká povídka nedoložitelná a možná na tom i něco bude. Po roce 1989 byl každý něco jiného než před rokem 89.
No a co, u nás naivní, hlavně hlúpí voliči jednoho takového nainstalovali na hrad …
Ano, máte pravdu. Hloupí voliči na straně jedné a mafiáni na straně druhé se skutečně pokoušeli nainstalovat Andreje Babiše na Hrad. Naštěstí se jim to nepodařilo.
Fiala sice formálně komunista není a hlásí se ke křesťanství, nicméně je názornou ukázkou toho, že mezi těmito dvěma totalitními ideologiemi zase až tak moc zásadní rozdíl není.
Babiš je pragmatik, který na ideologii hází bobek, a to z vysoka. A snaží se dělat to, co se dělat dá a současně to má nějaký smysl. Proto bude vždy lepším politikem než lidé jako Petr Fiala nebo třeba Milouš Jakeš.
Vy Pergilkle/Šimůnku, ač jste podle svých slov měl vystudovat a dokonce medicínu, tak se čtením psaného textu máte obrovské problémy. Ani v jednom ze dvou příspěvků nepadlo slůvko o Petru Fialovi, ale o Babišovi v souvislostech s jeho úsilím stát se prezidentem ČR. Babiš je nevychovanec, hulvát a polovzdělanec, jehož hlavní úsilí jako předsedy české vlády směřovalo ku prospěchu Agrofertu a dotací pro Agrofert. A to přirovnání k Miloušovi Jakešovi pasuje dokonale právě na něj. Milouš Jakeš byl hlupák a zaslepený komunista, ale takový obrovský dluh ve státních financích se nepodařilo vytvořit ani jemu. Hlavní co Milouši Jakešovi vyčítám je to, že svojí politikou charakterově křivým lidem jako je Babiš výměnou za podporu jeho režimu umožnil využívat různých privilegií, o jakých se řadovým občanům Československa ani nesnilo.
Je mi líto, A. Babiš vybudoval obrovský konglomerát podniků, které vynášejí a nepřestaly by vynášet ani v situaci, když by se plošně v EU zrušily dotace. Bez ohledu na rasistické či nacionalistické výpady proti němu. Dokonce i kdyby na to nakradl (či ty podniky ukradl), jak někteří jeho protivníci prohlašují, musel by i tak mít patřičného fištróna, aby to získal, ale hlavně udržel a zvelebil.
Hlavním Babišovým politickým konkurentem je P. Fiala, coby šéf konglomerátu vládních stran, takže bez ohledu na „padání jména“ je jeho srovnání s Babišem naprosto legitimní a správné.
A, je mi líto, ideologicky zaslepeného a kvůli ideologii racionální reakce neschopného P. Fialu vidím opravdu coby osobnost, bez ohledu na tituly před a za jménem, celkově bližší tomu podobně, až do konce své politické kariéry ideologicky zaslepeně, se chovajícímu M. Jakešovi, než racionálně se chovajícímu Babišovi.
Mně je občas líto vás Pergille/Šimůnku. Babiš podle všeho řadu svých podniků skutečně ukradl, jak tvrdí jeho protivníci. A že má podle vás „fištrón“? Ten „fištrón“ měl i například Radovan Krejčíř nebo kmotr Mrázek a podobní lidé. Pouze se jim nepodařilo vlastnit média a oblbnout značnou část národa, včetně vás. Ale to, že vám nevadí v čele vlády člověk, o kterém se mluví jako o člověku, který něco ukradl, svědčí hodně o vás Pergille/Šimůnku. A nesvědčí to o vás vůbec nic dobrého. Petr Fiala napravuje to, co Andrej Babiš napáchal a má s tím mnoho problémů. A ještě s tím mnoho problémů mít bude. À propos diskuze začala kvůli prezidentu Pavlovi a ambicím Babiše brousícím si zuby na tento úřad. Tomuto tématu jste se jako obvykle vyhnul a přetočil je jinam. Nedivím se.
Vážený skeptiku,
ODS je strana lidí s pochybným morálním profilem a jeden předseda, který (údajně) nic neukradl (i když většina jím okradeným důchodců s tím nebude souhlasit) s tím nic nenadělá.
IMHO důležité je, zda dotyčný politik či dotyčná strana dělají své, třebas i pochybné, nebo dokonce vysloveně zločinné, aktivity v náš prospěch nebo naopak v náš neprospěch. To první můžeme vidět u Babiše, to druhé u Fialy a spol. V tomto směru jsem prostě pragmatik. Ostatně, USA některé jimi podporované politiky hodnotí jako „gaunery, ale naše gaunery“, takže v tomto nejsem sám.
A k tomu Mrázkovi, Krejčířovi a spol.: Odhlasovaný největší Čech, Karel IV (na českém trůnu Karel I), si s těmito pány po morální stránce moc nezadal, a přesto tu udělal mnoho pozitivního, a podle toho, když oproti původním pravidlům vyřadili soudruzi Járu Cimrmana, to hlasování taky dopadlo.
A pokud se týká toho duelu Pavel x Babiš. Pavel se svou podporou přijetí eura je pro nás potenciálně daleko škodlivější (pomineme-li mnoho dalších jevů, kdy Pavel vychází hůř).
Nevážený Pergille/Šimůnku, v ODS jsou skutečně lidé s pochybným morálním profilem, proto ODS nevolím. Jenže v době, kterou ve svých příspěvcích adorujete, tedy v devadesátých letech, těch lidí s pochybným morálním profilem bylo v ODS ještě násobně více a to vám při vaší adoraci této doby vůbec nevadí. Jestliže nezvyšování důchodů, stejně tak jako i omezování dalších výdajů, nazýváte krádeží, podejte tedy na Petra Fialu trestní oznámení, pokud víte že se o krádež jedná. Je to dokonce v takovém případě vaše povinnost. Chtěl bych vás pouze upozornit, že křivá obvinění jsou trestným činem. Vím o jednom politikovi, který dělal své pochybné a vysloveně zločinné aktivity ve prospěch svého národa. Ten politik se jmenoval Adolf Hitler. Pokud by se podobných pochybných a vysloveně zločinných aktivit jak píšete dopouštěl Andrej Babiš a vy byste takovéto aktivity schvaloval, je to Pergille/Šimůnku hodno vašeho trestního stíhání. Při posuzování morálky doby Karla IV a doby Radovana Krejčíře a kmotra Mrázka jste na údajného absolventa vysoké školy dost ošklivě „ujel“. Raději nebudu tipovat, kam by vás asi tak poslali vaši kolegové přednášející historii. Co se eura týče, napadá mě v současné chvíli asi šest lidí, kterým se euro nelíbí: Vladimír Putin, Leszek Kaczyński, Viktor Orbán, Václav Klaus, Tomio Okamura a Pergill/Šimůnek. Jestliže se právě těmto lidem euro nezamlouvá, je to pro euro to nejlepší doporučení.
1. Karel IV. lhal, kradl, křivě přísahal, nedodržoval smlouvy a má na svých rukou i krev obětí protižidovských pogromů, které přinejmenším inicioval. A, pochopitelně, dosti bezohledně intrikoval. I v rámci a kontextu své doby patřil mezi panovníky méně skrupulózní – patrně byl i jednou z inspirací pro Machiavelliho Vladaře. A, mimochodem, Machiavelli o ideálním panovníkovi píše +- to, co já.
2. Stížnost k soudu za krácení valorizace důchodů byla dávno poslána a jako krádež tento akt označuje prakticky celá opozice, vč. jí příznivých ekonomů.
3. Ano, devadesátky byly bouřlivé. Klausovské „zhasnutí“ ovšem vedlo k nejrychlejšímu rozvoji naší ekonomiky, nikdy potom už nerostla naše ekonomika (i životní úroveň) tak rychle. Za tyto jevy se obecně platí nárůstem jak vyslovené kriminality (hlavně ekonomické), tak i „šedé sféry“ v ekonomice. Jsou i učebnice ekonomiky (dokonce vydané před rokem 1990), které tento jev popisují na příkladu více zemí a zobecňují.
4. Euro se nelíbí řadě ekonomů, protože eliminuje řadu možností, jak se vyrovnat s nejrůznějšími ekonomickými problémy a v řadě států vedlo ke zhoršení ekonomické situace (skoro celý jih EUrozóny). U nás ho podporuje akorát pár eurohujerských politiků a některé (ne všechny) exportní podniky (jiné využívají možnosti, že mohou své zahraniční aktivity dělat v eurech, takže ke konverzi koruna – euro a zpět nejsou nuceny).
1. To co činil Karel IV, činili tehdy všichni panovníci té doby a většinou byli ještě horší. Zkuste svá srovnání morálky století 14. a přelomu století 20/21. přednést svým kolegům přednášejícím historii. To jsem od vás chtěl, ne vaše bláboly. Až tak učiníte, napište mi, jak jste dopadl. Budu se těšit.
2. Stížnost podána byla, ale nepíše se v ní nic o krádeži. O té tu píšete vy. Tak vy podejte žalobu na Petra Fialu pro krádež, kterou tu uvádíte.
3. Ten „nejrychlejší rozvoj naší ekonomiky“ vedl nejprve k prvnímu balíčku úsporných opatření na jaře 1997, pak k druhému balíčku úsporných opatření na podzim 1997 a k pádu Václava Klause na přelomu listopadu a prosince 1997. Z toho „nejrychlejšího rozvoje naší ekonomiky“ jsme se pak vyhrabávali několik let. Určité pozůstatky tohoto období se projevují dodnes.
4. S výrokem některého skutečného ekonoma, vyloženě odmítajícího euro, jsem se nikdy nikde nesetkal. Ani v Otázkách Václava Moravce, ani v CNN Prima News. Také jste žádného skutečného ekonoma, o jehož tvrzení byste se mohl opřít, neuvádíte. Odpůrců eura je jistě více, ale jsou to většinou jedinci na úrovni oněch šesti, které jsem ve svém příspěvku uvedl. A už pouze fakt, že právě takového typu jedinci euro odmítají je pro mě popudem, abych byl jeho zastáncem.
1. Nikoli, odborníci na toto období se shodují na tom, že byl vrcholem všech darebáctví.
Asi jako se uvádí: Na turnaji vyhrává ten, co má lepší výcvik, fyzickou aktivitu a výzbroj. Na bitevním poli vyhrává ten, kdo je větší s*** (samice prasete domácího).
2. Jestli se v té stížnosti něco píše nebo nepíše o krádeži, je irelevantní,
3. Nicméně i s těmi „úspornými“ balíčky za Klause se nám žilo lépe než nyní.
4. To, že podporujete přechod k deficitnímu euru, je pro mě důvod být proti. Jinak jméno „Šichtařová“ vám nic neříká?
K tomu bodu 2
Už proběhlo první slyšení před Ústavním soudem. Je kritizována nejen ona změna valorizace důchodů, ale i způsob, jakým byla provedena (zneužití pojmu „legislativní nouze“, mj.)
1. Odborníka na toto období, o kterého byste se ve svém tvrzení opíral, jste neuvedl ani jednoho jediného. Jak je vaším zvykem. Nejspíše se jedná pouze o vás samotného.
2. Zda se jedná či nejedná o krádež je velmi relevantní, jestliže o té krádeži vysloveně píšete.
3. Na dobu před i během Klausových úsporných balíčků si vzpomínám až příliš dobře. Vy jste v té době asi žil v některé jiné zemi. Nebyl jste v té době na některé ze svých návštěv Ruska?
4. Vy jste byl proti euru dávno před tím, než jste se seznámil s mým názorem na euro. Máte-li na mysli Markétu Šichtařovou, pak mi to jméno něco říká. Spolupracuje s Parlamentními listy. To mi stačí.
Ještě Pergille/Šimůnku k tomu bodu 1. Co vám sdělili vaši kolegové přednášející historii k té době Karla IV? Nějak jste se zapomněl pochlubit. A jmenujte prosím, ty své kolegy historii přednášející, na které jste se obrátil. A přesně prosím!
Víte vůbec, že o Karlovi IV. i jeho synovi Václavovi vyšla ještě za komunistů docela rozsáhlá samostatná kniha? Spousta informací se dá najít tam. Pan Mareš (badatele. net na youtube) jednak zmiňuje jak Karel ukradl kus ostatku, jednak zmiňuje jeho účast na velkém pogromu proti Židům v Norimberku, kterým relativně krátce před tím dal císařská privilegia a další ukázky přízně.
Jenže mě zajímalo, co těm vašim výkladům o Karlu IV říkají vaši kolegové historii přednášející. Na to jste mi stále ještě neodpověděl. A to mě zajímá, ne vaše bláboly. A ty kolegy prosím konkrétně jmenujte, abych měl jistotu, že se tu ve vašem případě nejedná o chorobnou lhavost, neboli mýtomanii.
Mě stačí, že o něm píšu to, co o něm napsal odborník na Lucemburky. A vyšlo to jako kniha ještě za komunistů.
A, MMCH, taky naprosto jednoznačně selhal při výchově svého syna a nástupce Václava, i na tom se odborníci shodují.
Já se vás neptal Pergille/Šimůnku na knihu vydanou za komunistů, ani na výchovu Václava IV. Já se vás ptal konkrétně a přesně na mínění vašich kolegů přednášejících historii při vašem srovnávání morálky doby Karla IV a morálky doby Radovana Krejčíře a kmotra Mrázka. A chtěl jsem, abyste ty kolegy jmenoval. Z vás taková odpověď neleze ani jako z chlupaté deky. Chlupatá deka by proti vám byla rychlejší a konkrétnější.
To nejsou moji kolegové. Filosofové vycházeli vždy z ideologických blábolů a nikoli z fakt (na rozdíl od technických, biomedicínských a dalších exaktních oborů).
I když působí a přednáší na jiné fakultě, pak vašimi kolegy jsou. A v oblasti historie jsou na rozdíl od vás odborníky. Vůbec nic vám nebrání se jich na jejich názor ohledně vašeho srovnávání morálky doby Karla IV a doby Radovana Krejčíře a kmotra Mrázka zeptat. Nepochybuji, že vám rádi odpoví. Spíše se obáváte toho, co by vám odpověděli.
Ještě něco k vašemu porovnávání morálky doby Karla IV a doby Radovana Krejčíře a kmotra Mrázka a vašemu posuzování Karla IV: jestlipak víte Pergille/Šimůnku, že husitský vojevůdce Jan Žižka byl v mládí lapkou, měl na svědomí několik vražd, byl neurvalcem a hrubiánem a byl také homosexuálem, který si svého milence sebou bral i při válečných taženích? No vidíte Pergille/Šimůnku, v dnešní době to jaksi nikomu nevadí a nikdo Žižku dnešníma očima neposuzuje.