Někdejší sídlo BBC World Service v Londýně. Foto: Profimedia

V britské BBC roky pracovala agentka StB. Slovenskou sekci vedla až do roku 2005

Napsal/a Robert Břešťan 3. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Komunistická StB byla v době studené války na britských ostrovech velmi aktivní. Potvrzují to i nové informace z archivů: ty s odstupem desítek let ukázaly na bývalou redaktorku československé sekce a až do roku 2005 šéfku slovenského vysílání BBC World Service Terezii Javorskou jako na agentku Státní bezpečnosti.

Důstojník StB, toho času pod diplomatickým krytím na československé ambasádě v Londýně, naverboval Terezii Javorskou do služeb komunistické rozvědky v polovině 80. let „na jedné koktejlové party“. Příběh z archivů StB dohledal v Praze reportér britského deníku Daily Mail Tom Kelly

Bezpečnostní experti se domnívají, že jde o první známý případ infiltrace agenta zahraniční zpravodajské služby do BBC od začátku studené války,“ píše Daily Mail.

Ze spolupracovnice agentkou

Informací od Javorské – pracující pod krycím jménem agent Vora – si prý StB považovala. Jako novinářka měla přístup k zajímavým informacím jak z britské politiky, tak o politických uprchlících, kteří s československým vysíláním BBC často spolupracovali.

Do dnešního dne jsme s ní uskutečnili třináct schůzek, na kterých nám předala informace o československých emigrantech v zemi a jejich aktivitách a také o stavu české a slovenské sekce BBC. Předala nám také informace, které byly využity a vyhodnoceny jako velmi zajímavé,“ cituje Daily Mail zápis řídícího důstojníka z prosince 1985. V srpnu 1987 se pak Javorská ze spolupracovnice stala agentem.

Do Británie  Javorská odešla v roce 1969, původně jako au-pair, posléze v Londýně vystudovala vysokou školu a do BBC nastoupila v roce 1976. Postupně se v BBC World Service, rozhlasové stanici vysílající do zahraničí, dostala v československé sekci na řící pozice.

Několik let byla zástupkyní šéfa celé sekce a krátce československé vysílání i vedla, následně stála až do roku 2005 (kdy BBC zrušila řadu zahraničních redakcí) v čele slovenské sekce BBC World Service.

Znal jsem ji velmi dobře a upřímně řečeno mne informace, že by zrovna ona mohla být, či byla, agentkou StB nepřekvapuje. Byla to velmi svérázná osoba, zvláštní, byly s ní konflikty a mezi kolegy nebyla moc oblíbená,“ říká novinář Jan Bednář, který v československé redakci BBC pracoval v letech 1985 až 1992.

„Později, po roce 1989, byla hodně promečiarovsky orientovaná, její názory i některá rozhodnutí jsem považoval za absurdní, byla slovenská nacionalistka,“ dodává Bednář.

Bereme to vážně

Já si na Terku vzpomínám jako na přátelskou kolegyni, ale špatnou nadřízenou. Říkali jsme jí – když povýšila – Komsomolka,“ přidává vzpomínku další bývalý redaktor československé redakce BBC Pavel Rohan.

Javorské je nyní 73 let, je ale už několik let upoutaná na lůžko a je v kómatu poté, co ji na přechodu srazilo auto. Její rodinní příslušníci žádost novinářů Daily Mail o komentář k informacím z archivů StB odmítli. 

Současné vedení British Broadcasting Corporation podle vyjádření svého mluvčího „slyší o těchto historických obviněních poprvé a bude je brát vážně“.

„Je všeobecně známo, že BBC World Service byla klíčovým zdrojem nestranného zpravodajství po celou dobu studené války i po jejím skončení,“ dodal mluvčí BBC pro Daily Mail.

Podobně o BBC mluvila i sama Javorská. Publikovala například text o tom, jak zpravodajství BBC během studené války přispělo k demokratizaci a v roce 1990 po pádu komunismu také vedla po Československu cestu propagující vysílání BBC.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)