Premiér Andrej Babiš dostává vakcínu proti nemoci covid-19. FOTO: Profimedia

Unie je s vakcínou pomalá, kritizuje Babiš. Bez EU by ale Česko nemělo dost dávek a byly by dražší

Napsal/a Euractiv.cz 9. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Centrální nákupy vakcíny na úrovni Evropské unie jsou jedinou cestou, jak v současnosti získat očkovací látky proti koronaviru, potvrzuje české ministerstvo zdravotnictví. Nejen premiér Babiš přitom společný evropský postup kritizuje jako pomalý. Podle ministerstva však díky němu Česko vyrovnává svou slabší pozici na trhu a získává i lepší cenu za vakcíny.

Evropská komise, která objednává a nakupuje vakcíny proti koronaviru pro všechny země EU, je v porovnání s jinými světovými zeměmi pozadu. Řeč je o případu první schválené vakcíny od společností Pfizer a BioNTech, které podle některých kritiků nedokázala EU zajistit dostatek. Za tímto „zpožděním“ jsou tři hlavní důvody.

Proč tak pomalu?

Evropská komise už od začátku předobjednávala vakcínu od více společností, nebylo totiž jasné, která z nich bude mít svůj produkt hotový nejdříve.

„Když jsme vyjednávali o nákupech vakcín, nebylo jisté, která bude první schválená. Snažili jsme se zajistit co nejširší nabídku,“ uvedl v pondělí mluvčí Komise Stefan de Keersmaecker, podle něhož EK zajistila pro 450 milionů obyvatel Unie na dvě miliardy očkovacích dávek od šesti výrobců. Od Pfizer/BioNTech to bylo „pouze“ 300 milionů dávek, Komise však nyní jedná o navýšení tohoto objemu. Brzy bude k dispozici také vakcína společnosti Moderna.


Text Ondřeje Pleváka vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


S prvním problémem je spojená i druhá překážka – výrobní kapacity. „Není možné je (vakcíny) vyrobit naráz ani pro celý svět, ani pro celou EU. Budou přicházet postupně, jak to výrobní kapacity, které se budou samozřejmě postupně rozšiřovat, dovolí,“ uvedlo v prohlášení Zastoupení Evropské komise v ČR. Unijní předobjednávky firmám pomohly výrobní proces urychlit.

Třetí důležitý faktor představuje schvalovací proces Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), který patří mezi ty přísnější. „Klíčovou prioritou Evropské agentury pro léčivé přípravky je bezpečnost vakcíny. A to je dobře. Nelze jí to vyčítat, měli bychom ji za to spíš chválit. Zejména v momentě, kdy průzkumy ukazovaly nedůvěru obyvatel: nechat očkovat se chtělo jen přes 40 procent Čechů,“ uvedlo zastoupení.

České ministerstvo zdravotnictví okomentovalo postup Komise spíše zdrženlivě. „Z odborného hlediska jednala EU zcela v souladu s platnou legislativou. Primárním cílem bylo zajistit bezpečnou vakcínu a její dostatečné množství v celé EU,“ uvedla pro Euractiv.cz tisková mluvčí Barbora Peterová.

Rychlost distribučního procesu však závisí především na členských státech. Podle Komise je počet nakoupených dávek a rychlost jejich distribuce a využití právě v rukou členských zemí. Unijní exekutiva jim už v říjnu poskytla doporučení, jak vybírat prioritní skupiny obyvatel pro očkování či jak zajistit distribuci. Celou situaci výstižně popsal server Politico v textu „Proč tak pomalu?“.

Proti očkovacímu nacionalismu

Z dlouhodobého hlediska je zvolený přístup výhodný pro EU jako celek. Jak připomněla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová, unijní státy se dohodly, že se nelze soustředit jenom na „jedno místo na mapě“, protože pak by některé státy mohly zůstat bez vakcíny.

Mezi hlavní zastánce společných nákupů patří i německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země by při běžné soutěži na trhu měla v porovnání s menšími státy zcela jistě navrch. „Nestojíme o žádný samostatný postup na národní úrovni při obstarávání vakcíny. (…) Postupovat podle společného plánu EU bylo správné,“ prohlásila Merkelová. Podle komentátorů tak chce kancléřka předejít „očkovacímu nacionalismu“ a vzájemnému přetahování unijních členů o vakcínu.

Český premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo souhlasil s tvrzením, že rozhodnutí dát se cestou společného nákupu očkování spíš brzdí. I ve svých dalších vystoupeních kritizoval pomalý evropský postup. „Ano, Izrael a Británie jedou, protože se rozhodují samostatně. My se na to můžeme jen dívat a čekat. To je špatně, Evropa musí jednat rychleji,“ uvedl premiér.

Ministerstvo: Je to jediný způsob

Společné nákupy jsou přitom logicky výhodné především právě pro menší země, jako je Česká republika, které nemají na trhu tak silné postavení. To potvrzuje i ministerstvo zdravotnictví, podle kterého jsou centrální nákupy na EU úrovni „jediným možným způsobem získání vakcíny“.

„Vzhledem k omezenému množství vakcín je trh s nimi velmi omezen. EU jako celek má daleko silnější vyjednávací pozici a dosahuje tak i řádově nižších cen. S ohledem na to, že dávky vakcín jsou částečně hrazeny z Evropského nástroje pro mimořádnou podporu (liší se dle výrobce mezi 20-40 % ceny dávky), jsou vakcíny i levnější,“ vysvětlila za ministerstvo Peterová.

Na otázku, zda by si Česko dokázalo zajistit vakcíny samo, ministerstvo odpovědělo jasně. „Česká republika by si sama vakcíny v dostatečném množství neobstarala,“ řekla Peterová.

Další otázkou je, zda by Česká republika byla vůbec schopná v současné době využít větší množství vakcín, než má nyní k dispozici. Už v polovině prosince bylo zřejmé, že Češi jsou v přípravě očkovací strategie za jinými zeměmi pozadu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)