Ukrajina odebrala akreditaci dalším zahraničním reportérům. Pozor na cenzuru, brání se novináři
Ukrajinu opět kritizují mezinárodní novinářské organizace. O akreditaci přišli další tři zahraniční reportéři, tentokrát Italové. O dění na Ukrajině přinášeli reportáže už od roku 2014, nyní měli být označeni za ruské špiony. Oficiální zdůvodnění, proč novinářům byla pozastavená akreditace, ukrajinské úřady neposkytly. „Bude každý, kdo se pokusí vyprávět fakta, považován za hrozbu pro Ukrajinu?“ ptá se jeden ze zmíněných italských reportérů Andrea Sceresini.
„Nikdy jsme samozřejmě nepracovali ve prospěch ruské strany,“ říká pro HlídacíPes.org Andrea Sceresini, jeden z italských novinářů, kterým byla začátkem února pozastavena akreditace na Ukrajině.
„Už od roku 2014 jsme se naopak věnovali i rozkrývání byznysu ruských separatistů a tamní mafie, včetně například nelegální těžby na Donbase či ruských dezertérů na Sibiři,“ dodává.
„Spolupracovníci nepřítele“
O pozastavení akreditace se dozvěděl, když se spolu s dalším novinářem Alfredem Bosco vraceli z fronty v Bachmutu, kde natáčeli reportáž pro italskou veřejnoprávní televizi Rai 3. „Důvody tohoto opatření nám nikdo nesdělil. Nicméně zvěsti mezi ukrajinskými fixery (místní průvodci, kteří pomáhají zahraničním médiím, pozn. red.) působícími v Donbasu – o čemž máme písemné důkazy – nás označují za ‚spolupracovníky nepřítele‘, což je obvinění, které může mít ve válečné zóně velmi vážné následky,“ konstatuje Sceresini.
Italské ministerstvo zahraničí novinářům po konzultaci s ukrajinskými úřady sdělilo, že problém se týká právě jejich práce od roku 2014 v separatistických republikách. Kvůli tomu měli být údajně pozváni k výslechu ukrajinskou bezpečnostní službou SBU. Zůstali tedy zabarikádovaní tam, kde zrovna byli – v Kramatorsku, který se nachází ve válečné zóně.
Čekali pět dní, poté se na radu italského velvyslanectví přesunuli do Kyjeva. Tam čekali na výslech dalších 14 dní, nedočkali se však již žádné další zprávy. 21. února jim italské velvyslanectví pouze předalo informaci, že ukrajinské úřady zamítly jejich účast i na tiskové konferenci italské premiérky Giorgie Meloniové a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
„Zejména tato epizoda nás přiměla k tomu, abychom si uvědomili, že naše čekání se už stalo zbytečným: bylo jasné, že k žádnému výslechu nikdy nedojde. Zůstat by znamenalo jen hromadění nových frustrací, a upřímně řečeno, začínali jsme jich mít dost,“ uvedli novináři ve svém prohlášení. Ukrajinu opustili 24. února, v den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu.
Na blacklistu obou stran války
Jejich příběh je velmi podobný tomu, co se stalo loni v srpnu renomované dánské reportérce Matilde Kimerové. HlídacíPes.org o jejím případu informoval zde. Také tato rozhlasová novinářka, která na Ukrajině pracovala více než deset let a za svoji práci získala řadu ocenění, přišla náhle bez vysvětlení o akreditaci.
Související články
Svoboda tisku ve válce. Ukrajina čelí kritice za nový mediální zákon i přístup k cizím novinářům
Kimerová na rozdíl od italských novinářů výslech SBU absolvovala, důstojník jej ale rychle ukončil poté, co odmítla nabídku, aby psala proukrajinskou propagandu. Akreditace jí byla nakonec na začátku ledna vrácena, zřejmě na základě tlaku dánské vlády. Podle informací HlídacíPes.org se ale Kimerová na Ukrajinu prozatím nevrátila.
Za oba italské novináře, stejně jako předtím za dánskou reportérku, se postavily domácí i mezinárodní profesní organizace. „Evropská federace novinářů (EFJ) se připojuje ke své italské pobočce FNSI a vyzývá ukrajinské orgány, aby novinářům umožnily pokračovat ve zpravodajské činnosti tím, že jim co nejdříve udělí novou akreditaci,“ uvedla organizace ve svém prohlášení.
„V roce 2016 jsme byli zajati separatisty a strávili jsme noc ve vězení v Doněcku. Později mi kolega volal, že se dozvěděl, že mám zákaz vstupu na území separatistických republik. Takže jsem teď na blacklistu separatistů i Ukrajiny,“ dodává novinář Sceresini. Přesto by se v případě vrácení akreditace chtěl na Ukrajinu vrátit.
Fakta jako hrozba pro Ukrajinu?
Kromě dvou zmíněných novinářů nebyl 14. února vpuštěn zpět do země přes polské hranice ještě další italský reportér Salvatore Garzillo, s tím, že údajně „není vítán“. I on měl za sebou v té době již mnohaměsíční práci ve válečné zóně na Ukrajině.
Podobná zkušenost potkala již v dubnu 2022 také Lorenza Giroffiho, který nyní pracuje pro italskou veřejnoprávní televizi Rai. S ním spolupracoval Andrea Sceresini už před několika lety například na reportáži o jednom z velitelů proruských separatistů Michailu Tolstychovi (byl zabit v roce 2017, pozn. red.).
Oba novináři spolu vydali také knihu s názvem „Ukrajina, válka, která nebyla“: „Je to příběh naší první cesty v roce 2014, kdy jsme několikrát cestovali z Kyjeva do Doněcku a zpět. Strávili jsme tehdy měsíc a půl na válkou zmítané Ukrajině. Válce, která tam nebyla, protože západní média na ni téměř okamžitě zapomněla. Válce, která tam bohužel nyní je a která začala znovu ničit, zabíjet, pálit, mrzačit,“ uvádí autoři v anotaci.
Seznam novinářů, kterým v poslední době Ukrajina odebrala akreditaci, však může ve skutečnosti být ještě mnohem delší, myslí si Andrea Sceresini. „Pokud dojde na tuto linii – podle níž by měl být každý, kdo se pokusil pracovat svobodně, bez jásání, ale prostě jen vyprávět fakta, považován za hrozbu pro Ukrajinu – pak hrozí, že úroveň svobody tisku v tomto konfliktu výrazně poklesne.“
Svůj příběh bere jako důrazný vzkaz upozorňující na riziko cenzury: „Protože tato válka se týká nás všech, v Itálii i v Evropě… Dnes na Ukrajině stále pracuje mnoho kolegů, aniž by byli jakkoli ovlivněni propagandou. Známe je, viděli jsme je v terénu. Dnes je to tak, ale co bude zítra?“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Čína tlačí na zvýšení porodnosti. Začne komplikovat rozvody
„Vojákovo srdce“. Válka může přivodit i trvalé změny ve struktuře osobnosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
Opět další důkaz, že Ukrajina lže. Možná, že něk- teří novináři konečně prozřou a přestanou šířit tu „jedinou správnou pravdu“. Jen se pokusili být objektivní, tak okamžitě jsou trestáni . Do jisté míry jim to patří, podporovali lež. Bohužel stejně by pravdu nikdo nezveřejnil. Hnus,hnus,hnus. Tak se manipuluje!!! Nikomu z tzv. demokratické- ho světa nevadí!!!! Hnus,hnus,hnus
Ano, plný souhlas. Je málo novinářů, kteří se snaží psát objektivně. Pokud během své práce zjistí, jak to ve skutečnosti je a snaží se napsat pravdu, tak je jim další práce na území Ukrajiny znemožněna. V současné době letí pokrytectví, lži, korektnost a faleš.
Je to jasné. Kdo napíše pravdu je nepřítel Ukrajiny a Ruský špion.
Každý novinář musí být řádně prokádrovaný a loajální režimu, jako u nás, jinak jeho redakce, portál, bude blokován…
Na Ukrajině vyženou všechny novináře,kteří chtějí být objektivní.V Čechách sice nikoho takového nevyženou,tedy alespoň zatím,ale za to ho nezvou dezolátem
Ale copak, že by psali pravdu.
No to je snad v pořádku. Ukrajina je ve válečném stavu, takže akreditovaní novináři mají publikovat pouze oficiální zprávy přímo z válečnému štábu, prověřené oficiální cenzurou, aby nedošlo k úniku utajovaných informac´í. Nedělejme z té války holubník…
On je to takový trochu začarovaný mediální kruh.
Ukrajina na jednu stranu potřebuje co největší mediální pokrytí, protože to je jediný způsob jak ze zlenivělého, naivního a přizdisráčského Západu dostane podporu, ale na druhou stranu, když udělají tisíc věcí dobře a jednu špatně, tak se média zaměří jen na to špatné, které budou neustále dokola rozmazávat, analyzovat a samozřejmě soudit, protože to jim přinese nejvíc sledovanosti.
Každopádně se nemůžeme divit, že země, kde před invazí sousedního státu probíhala už 8 let občanská válka (fakt, který media úplně ignorují, nebo alespoň devalvují na čistě Ruskou akci), kontroluje informační toky na svém území. Na Ukrajinské propagandě totiž nezávisí jen poslušnost obyvatel, jako v Rusku, ale hlavně morálka jejich domobrany a samozřejmě podpora Západní veřejnosti, která je doslova životně důležitá pro jejich pokračující existenci, respektive samostatnost.
Těžko se můžeme ohánět morálními soudy ohledně cenzury, když se u nás blokují webu s tzv. „dezinformačním obsahem“. Cenzura a blokace webů by měla být neakceptovatelná ve svobodné demokratické společnosti nehledě na to jaký mají obsah, pokud nejde o výslovná zvěrstva jako děcká ponografie, vyzívání k nasílí a podobně. Ukrajina má ovšem tu výmluvu, že je ve válce, kdy z logiky věci nelze dodržovat demokratické principy. My ne. U nás válka a už vůbec ne ta občanská, není. U nás máme jen líné a zbabělé politiky, kteří místo diskuze a férové argumentace raději celou debatu zaříznou a ještě se u toho tváří jako ochránci demokratických principů.
Tak co vy na to ?
Že by „zločinní Italové“?
Nebo „pro pravdu se každý zlobí“.
Můžete si vybrat.
Chybí mně tam to podstatné, a to co psali ti novináři o situaci na Ukrajině. To autorka článku nenapsala. Můžeme se jen domýšlet, ale s největší pravděpodobností to byly věci, kterými se Ukrajinci v žádném případě nemůžou chlubit. Jinak by těmto novinářům nevystavili stopku. Ona pravda vždy vyjde po čase najevo a je vždy podezřelé, když se špiní jen jedna strana (Rusko).
Mimořádně neúplný článek. Tím pádem samé dohady, samé otázky. Ani v jednom případě nesděluje, o čem dotyční psali a co na tom ukrajinským úřadům vadilo. Přitom jde o zásadní info, když si vzpomenu např na propagandu Amnesty International ve stylu 5 minut pro Židy a 5 minut pro Hitlera. A když vezmu, že mezi italskými novináři převažují salónní revolucionáři a teoretičtí marxisté, kteří by v takovém CCCP nevydrželi ani den.
Podobně zpráva, že italského novináře nepustili přes PL hranice. Co když vadil Polákům? Např mohl stejně jako EK a hodně woke novinářů psát proti plotu na PL-běloruské hranici, kterým se PL brání proti Lukašenkovu přísunu muslimských ilegálů. Nebo šířit proti-PL propagandu, založenou na dnes už vyvrácených lžích jediného aktivisty o PL no-LGBT zónách.
Jasně aby nikdo nepsal co tam viděl a mohl si zelený mužík psát co ho napadne.
Kdyby si vzali příklad reportáží Libora Dvořáka z ČR plus mohli tam být do úplného vítězství Ukrajiny!
informujte pravdivě co se děje už od roku 2014
Jednostranné informace byly, jsou a budou cesta do pekel…..
Napsat pravdu začíná být trestný čin v celém bývalém sovětském bloku.Zakryje se to řečmi o „ochraně demokracie“,která zde není.V našem státě se na demokracii jenom hraje.A to bez ohledu na to,kdo zrovna vládne.Je nepřípustné občanům říkat pravdu. Poškodilo by to „dbrou pověst“ naší politické scény.
Za pravdu se platí vždy kopancem, to je mezinárodně uznávaná valuta.. Jan Werich
Hlavně pozor na to, aby italští magoři nezveřejňovali čerstvé záběry z fronty nebo odjinud, kde by šlo následně identifikovat důležité cíle a zaútočit na ně. Jak je vidět z článku Ukrajinci si na to pozor dávají, taloši přes desítky upozornění, které všichni zahraniční novináři na Ukrajině dostávají, evidentně nikoliv. Jestli kvůli takové stupiditě umřel jediný ukrajinský voják, civilista, nebo došlo k materiálním škodám, tak to není na zabavení akreditace ale na prokurátora. Na hysterii místních podržtašek rusáckých zločinců využívající, které si z podobných věcí vždy udělají svátek, pozor dávat netřeba. Té je třeba se vysmát.
Je spousta věcí, které novináři nepustí. Giorgia Meloni byla v roce 2016 bojovnou poslankyní, která zarputile bránila zájmy Itálie. Teď jezdí do Kyjeva a brání zájmy EU a Ukrajiny. Něco podobného se stalo i s naším Petrem Fialou, který se před časem na kongresu ODS navážel do EU.
No pěkně se nám ta Ukrajina „vybarvuje“, hlavně ať ji EU tupci nepustí do unie