Tereza Hlůšková. Foto: Profimedia

Tereza Hlůšková je zpět v Česku. Její případ v Pákistánu definitivně uzavřeli

Napsal/a Tereza Engelová 26. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Tereza Hlůšková je po čtyřech letech v pákistánském vězení zpátky v České republice. Z Pákistánu odletěla koncem minulého týdne. Na svobodě byla Hlůšková, původně odsouzená za pašování necelých devíti kilogramů heroinu, už od loňského listopadu. Odjezd jí ale komplikovaly obstrukce pákistánských úřadů a odvolání celní správy proti jejímu osvobození. Jak ale HlídacíPes.org potvrdil advokát Saíf ul Malúk, případ Terezy Hlůškové se minulý týden definitivně uzavřel.

„Případ Terezy Hlůškové definitivně ukončil Nejvyšší soud v Islámábádu, který zamítl odvolání celní správy. Ta protestovala proti listopadovému osvobozovacímu verdiktu Vrchního soudu v Láhauru a odjezdu Terezy z Pákistánu,“ potvrdil HlídacíPes.org advokát české občanky Saíf ul Malúk.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu tak uzavřelo více než čtyřletou kauzu „české modelky“, jak Hlůškovou s oblibou nazývala pákistánská média.

„Prominentní vězeňkyně“

Češku zadrželi pákistánští celníci v lednu 2018 na mezinárodním letišti v Láhauru. V jejím kufru pod oblečením našli ve dvojitém dně přes osm a půl kilogramů heroinu.

Za pašování více než sedmi kilogramů drogy se podle pákistánského trestního zákona odsuzuje v zemi běžně na sedm až čtrnáct let za mřížemi, ale i na doživotí. Za více než deset kilogramů pak hrozí trest smrti.

Hlůškovou odsoudil procesní soud v Láhauru v březnu 2019 k osmi letům a osmi měsícům vězení a k finanční pokutě. Jak tehdy potvrdil HlídacíPes.org advokát Pavel Uhl, obdobně vysoký trest by za stejné provinění čekal na obviněnou i v České republice.

Tereza Hlůšková od zadržení tvrdila, že je nevinná a že jí drogy do kufru někdo musel podstrčit, což zmínila i v dopise redakci HlídacíPes.org: „Nejsem, ani jsem nebyla drogový dealer. Za to, že jsem byla blbá a naivní, jsem si už odseděla 26 měsíců v pekle,“ popsala Hlůšková před dvěma lety.

Kromě jednotvárné stravy si na podmínky, ani zacházení ze strany věznice zásadně nestěžovala a podle informací HlídacíPes.org by se dala její pozice v centrální věznici Kot Lakhpat označit spíše za prominentní.

Za první dva roky v Pákistánu vystřídala zadržená Češka několik právních zástupců. Ti ale spíše než na její obhajobě pracovali na předávání informací o případu médiím.

V roce 2020 se ale případu Terezy Hlůškové ujal jeden z nejlepších pákistánských právníků Saíf ul Malúk. Tomu se pak při odvolacím procesu u Vrchního soudu v Láhauru podařilo Hlůškovou osvobodit. Obhajobu vystavěl na procesních pochybeních.

Redakci HlídacíPes.org k tomu v listopadu 2021 řekl: „Zákon vyžaduje velmi jasné důkazy o pašování drog. Důkazy v tomto případě nebyly přesně v souladu s tím, co pákistánské zákony vyžadují. Podle pákistánského práva nebylo plně prokázáno, že by Tereza Hlůšková byla tou, kdo drogy pašoval.“

Několik soudů před odletem

Malúk dostal sice Češku z vězení, nikoliv však z Pákistánu. Úřady i po jejím propuštění dále zadržovaly její osobní věci a pas. Navíc Tereza Hlůšková měla dávno propadlá víza, takže musela v Pákistánu setrvat i nadále.

Saíf ul Malúk dokázal Terezu Hlůškovou zprostit obžaloby z pašování drog v Pákistánu. Foto: HlídacíPes.org

Malúk nejdříve u obvodního soudu v Láhauru vysoudil zpět osobní věci Hlůškové a posléze jejím jménem zažaloval Pákistán za to, že ji protiprávně drží v zemi i po jejím propuštění z vězení. Žalobu podanou k vrchnímu soudu v Islámábádu vyhrál a místní ministerstvo vnitra dostalo soudní příkaz vyhotovit pro českou občanku povolení k opuštění Pákistánu.

Proti jejímu odjezdu se stavěla celní správa, která se v tomto duchu odvolala i k nejvyššímu soudu v Islámábádu. Nesouhlasila s jejím osvobozením. Hlůšková na rozhodnutí nejvyššího soudu nečekala a 21. dubna odletěla do Prahy. Nejvyšší soud nicméně rozhodl ve prospěch Češky a případ se uzavřel.

Co dál na svobodě?

Tereza Hlůšková se od té doby vyhýbá kontaktu s novináři. Není ale vyloučeno, že se v budoucnu rozhodne svůj příběh zpeněžit. Bulvární média, která případ sledovala po celou dobu, v tomto ohledu zřejmě nebudou na případném exkluzivním interview šetřit.

I když je Tereza Hlůšková po letech nejen na svobodě, ale podle důvěryhodných informací HlídacíPes.org už také doma v Česku, podle hlavního psychologa české Vězeňské služby Václava Jiřičky jí i dnes hrozí určitý posttraumatický syndrom nebo depresivní stavy. „Může se stát, že propuštěný upadne do depresí, což může spustit i pocit ‚nedostatku práva‘, v případě, že je dotyčný třeba zadržován kvůli procesním věcem i několik dalších měsíců po osvobozovacím rozsudku. Je to pak podobný pocit jako u lidí ve vazbě, kdy nevíte, co vás čeká,“ popsal HlídacíPes.org Jiřička.

Jak moc Hlůškovou celá kauza i život v pákistánském vězení změnily, lze jen odhadovat. Podle odborníků jen pobyt za mřížemi v cizí exotické zemi ochotu řídit se etickými pravidly nebo sebereflexi dotyčné osoby sám o sobě zvýšit nemůže.

„Co možná může v tomto ohledu fungovat, je prostý fakt, že je teď Tereza Hlůšková o několik let starší. Výrazně by ale mohla pomoct intenzivní skupinová psychoterapeutická práce,“ říká pro HlídacíPes.org psychiatr a přednosta psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Jan Vevera.

To, že samotné vězení sebereflexi u odsouzených většinou nenastartuje, potvrzuje i Václav Jiřička: „U obviněných a odsouzených bývá časté, že si dotyčný vytvoří jakousi legendu, proč se stalo, co se stalo. Proč se dostal do vězení. Většinou ta legenda zahrnuje nějaké vnější vlivy. To je vzorec, který se často opakuje a je určitým obranným mechanismem,“ říká Jiřička.

Samotný čas strávený za mřížemi podle něj postoje člověka nezmění, pokud se s odsouzenými odborně nepracuje. „V Česku máme terapeutické programy zaměřené na sebe náhled, sebereflexi. Program vedený psychology trvá ale rok a jde o skupinovou terapii. Zejména u pachatelů závažných trestných činů je ale taková terapie poměrně úspěšná,“ dodává.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)