Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Donald J. Trump, zdroj

Tereza Engelová: Donald Trump si připravoval zneplatnění korespondenčních hlasů dlouho dopředu

Americký prezident Donald Trump se označil za vítěze amerických voleb. Navzdory tomu, že se stále sčítají miliony korespondenčních hlasů. Právě hlasy zaslané poštou se Trump chystá napadnout u Nejvyššího soudu. Podle řady amerických analytiků plánoval tuto strategii dlouho dopředu a učinil v posledních měsících dvě zásadní rozhodnutí, která mu v tom mají pomoct.

Konkrétně v červnu získal post ředitele federální Americké poštovní služby jeden z oficiálních sponzorů kampaně Donalda Trumpa Louis DeJoy. Doslova několik dní před volbami pak Trump dosadil na místo soudkyně Nejvyššího soudu silně konzervativní, republikánskou soudkyni Amy Coney Barrettovou.

„Báli jsme se, že přesně takhle to udělají. Oni tvrdili, že v žádném případě a nakonec je to přesně to, co se teď děje,” popsala analytička Jessica Corbettová z portálu Common Dreams kontroverzní situaci ohledně americké pošty a korespondenčních hlasů, které se Donald Trump chystá napadnout u Nejvyššího soudu. Tedy právě u toho soudu, kam před pár dny dosadil na místo soudkyně příznivkyni republikánů.

Z dostupných informací se zdá, že korespondenční hlasování se Donald Trump snaží znevážit nejen v průběhu voleb, kdy ho v podstatě označil za probíhající podvod, ale že je za tím celá promyšlená strategie.

Sponzor šéfem

V červnu se novým šéfem americké poštovní pošty (USPS) stal dlouholetý sponzor republikánské strany i přímo předvolební kampaně Donalda Trumpa Louis DeJoy. Podnikatel, který Trumpovi na kampaň poslal dva miliony dolarů, neměl sice žádné předchozí zkušenosti s řízením pošty, ani obdobně velkého podniku, přesto velmi krátce po svém zvolení začal provádět zásadní změny v systému fungování důležitého podniku.

Snížil počty zaměstnanců a financování přesčasů, nechal odstranit stroje na automatické třídění pošty z poštovních zařízení po celé zemi a snížil počet poštovních vozů. Jde o opatření, která vedla k zásadnímu zpomalení poštovních služeb.

Mnohá média už před volbami upozorňovala, že tyto změny by mohly zásadně zkomplikovat doručování korespondenčních hlasů v průběhu voleb, které by s pozdním dodáním po 3. listopadu, tedy dni voleb, mohly být prohlášeny za neplatné.

A přesně toho se teď Donald Trump snaží dosáhnout. Hned 3. listopadu oznámil, že hlasování poštou je podvod a „zpožděné” hlasovací lístky napadne u Nejvyššího soudu.

Neplatné lístky

Nová šéfová soudu, prorepublikánská soudkyně Amy Coney Barrettová, je známá svými konzervativními názory a například odmítáním potratů. Jejím zvolením u Nejvyššího soudu nyní převažují republikánští soudci. Však také demokratičtí senátoři opakovaně při volbě Barettové upozorňovali na zpolitizování Nejvyššího soudu.

Proti snaze Donalda Trumpa zrelativizovat platnost poštovních hlasovacích lístků už vystoupilo několik soudců nižších instancí. Třeba okresní soudce ve Washingtonu Stanley Bastian zablokoval nařízení, aby pošta před volbami prováděla nařízení, které vedou ke zpomalení jejího chodu. „Změny jsou jasně zaměřeny na odrazení voličů. A to je nepřípustné vzhledem k roli, kterou bude hrát USPS v letošních prezidentských volbách,” vysvětloval své rozhodnutí soudce Bastian.

Prezident Trump z podvodů ohledně hlasování poštou obviňoval různé státy už v průběhu října.

Ve státě Ohio například uvedl, že bylo už počátkem října zfalšováno na 50 000 lístků, ve Virginii pak dokonce 500 000.

Na to reagovala šéfka Federální volební komise Ellen Weintraubová, která prohlásila: „Neexistuje žádný základ pro konspirační teorii, že hlasování poštou způsobuje podvody.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. skeptik napsal:

  Inu, stručně řečeno, Donald Trump zputinovštěl. Není to ale nic nového. To pouze Američanům poněkud déle trvalo, než si toho všimli.

  • Lvunch napsal:

   Tak snad Donald vyhraje, Biden je starý dědek a chodící levicová mrtvola v jednom, pokud vyhraje, tak Amerika zamíří rovnou do řiti. Stačilo mi když se Biden nechal slyšet „Antifa není organizace, Antifa je myšlenkový směr“. To je jako bych řekl “ Fašismus není organizace, fašismus je myšlenkový směr“. Je to to samé? Ano, je. Trump je sice nepředvídatelný idiot, ale zachovává v USA tradiční hodnoty. Biden je levičácká neomarxistická zrůda, která totálně rozeštve USA od základu ještě víc, jak to kdy udělal Trump. Proč hispánská komunita v USA volila raději Trumpa? Viděl jsem rozhovor s kubánskou voličkou, která se nechala slyšet „Pocházíme z Kuby, víme jak vypadá komunismus a socialismus v naší zemi, proto volíme a podporujeme Trumpa“. Proč ho hispánská komunita, kterou Trump v podstatě napadl stavbou opevněných plotů a hradeb na hranici s Mexikem volí? Protože Trump zlepšil a stabilizoval ekonomii v celé zemi, v celé USA. Tudíž se jim tam dobře žije. Každopádně věřím tomu, že celé Americké volby jsou zfalšované a vyjdou Donaldovi ty soudy a tahanice, Biden je naklepaný na prezidentské křeslo a chce si před smrtí něco v životě dokázat.
   Šel by i přes mrtvoly cestou podvodu s korespondenčními hlasy. K čemu by byl lidem v USA prezident, co si plete vlastní neteř se svým 5 let mrtvým synovcem? Ještě k tomu na mítinku před X tisíci lidmi?

   • skeptik napsal:

    Kolik vám asi tak může být let, Lvunchi? Asi jste podstatně mladší, než ona podle vás „chodící levicová mrtvola“. Moc vám přeji, abyste měl v jeho věku, pokujd se ho dožijete, jeho myšlení a vitalitu. Zatím budíte spíše dojem trollí mrtvoly sedící u počítače a píšící bludy do internetových diskuzí.

   • S napsal:

    Wow, vy máte v hlavě dobrej brajgl, to musí být težkej život.

 2. petrph napsal:

  Jenže, no právě, díky tomu že v tomto světě prakticky všechno souvisí se vším, lze taky prakticky všechno účelově použít pro argumentaci, pro i proti.. Třeba v případě Louis DeJoy. Jak se dá dohledat v jiných zahraničních analýzách, tak to skutečně od června dělal, jenomže z poněkud jiných prozaických důvodů.
  Hlavně tedy proto, že i americká státní pošta musí šetřit (jak si doufám každý všiml, i ČP ořezává a zhoršuje své služby).. Taky i v USA mají ten kovid. A vedle toho zlí jazykové tvrdí, že touto cestou připravoval tu americkou státní poštu na případnou privatizaci. Ale taky třeba že šlo o to poškodit dodávky Amazonu. Bůh suď.. Každopádně, jak se dá zase dohledat, po sérii protestů ty změny přerušil už v srpnu, a od té doby už by se měla situace zase stabilizovat.
  Ptát se, zda tím poškodil akurát korespondenční volby je otázka po jejich smyslu Protože to, že na včasnost dodání zásilek pošty se (nikde) nedá spolehnout se přece vědělo předem. Nemluvě třeba o snadnějším způsobu je falšovat..
  Což mimochodem, Trumpa tak úplně neomlouvá, ale zvykněme si prosím na to, že velká politika je hlavně velký byznys, kde je (a dokonce i právnicky) každá rána dovolena a možná…

 3. nemec napsal:

  Nechce se mi věřit, že by si nechali republikáni udělat z USA banánovou republiku. Ale hnusí se mi komentování amerických voleb našimi médii.. Experty na epidemi vystřídaly experti na volby v USA. Měli bychom se starat samí o sebe. Také nás čekají volby

 4. Admirál napsal:

  Divíte se, že chce korespondenční hlasování, pokud to bude pro něj výhodné, zpochybnit?

  Na korespondenčním hlasování je takových vad proti regulérnosti voleb tolik, že to k falšování a následnému zpochybňování přímo nabádá.

  U nás by jsme si měli vzít poučení a neudělat podobnou chybu. Chceš volit? dostav se osobně, prokaž se a hoď lístek v obálce do urny. Těžko průstřelné a výsledky jsou do 6 hodin na stole.

  • František napsal:

   Podpořte vaši teorii fakty. Jinak se jedná o vaše zbožné přání.
   Neexistují žádné validní důkazy o tom, že korespondenční hlasování je v jakémkoli aspektu méně regulérní nebo méně bezpečné.
   Jediný „důkaz“ který odpůrci mají je odkaz na to, že to někdo řekl. Samozřejmě stejně jako pan Admirál bez jediného důkazu, bez jediného ukázaní na potenciální nebezpečí nebo slabinu. Natož na reálný případ podvodu.
   Pokud tedy máte nějaký reálný důkaz nebo podezření na slabinu korespondenčního hlasování prosím uveďte jí. To, že někdo něco řekl není důkaz.

 5. Petr Kaminsky napsal:

  1) Doufam, ze Donald prohraje. Uz bylo toho lhani v primem prenosu dost. Pokud se aspon trochu zmeni zpusob vystupovani celnych predstavitelu USA, bude to mit blahodarny vliv v celem svete. Luza, ktera se tlaci na denni svetlo, by zase mohla zalezt zpatky do (k)analu. 2) Politici, kteri se snazi za kazdou cenu rozdelovat spolecnost, by si mohli konecne uvedomit, ze ta jejich „polovina“ muze byt mensi. 3) Prepocitavani hlasu a soudnich tahanic se v USA nejspis nevyhnou. Trump neni clovek, ktery umi prohravat. 4) Verim, ze soudy v USA jsou pres politicky klic v obsazovani, stale nezavisle instituce. 5) Make America (bez Trumpa) great again!

  • liberal shark napsal:

   Která strana že to vyslala do ulic ozbrojené bojůvky BLM, Antifa a komunistické strany USA ? Kdo to vyhrožoval terorem, pokud by náhodou Biden nevyhrál ?

   • skeptik napsal:

    Mohl byste uvést konkrétní a přesné zdroje svých informací, ze kterých čerpáte, liberale sharku?

    • A. S. Pergill napsal:

     Už to, že BLM má za ikonu dvacetinásobného kriminálního recidivistu, který zdrogovaný útočil na policii (a podle všeho těch drog měl v krvi tolik, že ba stejně nepřežil), ukazuje, co je to za lidský odpad. Nacisty podobně ikonizovaný Horst Wessel byl sice nacista, ale ne kriminální zločinec.

 6. Petr P. napsal:

  Není to tak trochu pomsta za rok 2016, kdy demokrati měsíce křičeli, že Trump vyhrál jen díky masivní podpoře z Ruska?

  • skeptik napsal:

   Demokraté o masové podpoře Donalda Trumpa z Ruska sice křičeli, ale CIA to tvrdila také, i když nekřičela.

 7. liberal shark napsal:

  A z toho plyne poučení – volby jedině osobně a po kontrole totožnosti. Všechno ostatní je napadnutelné.

 8. A. S. Pergill napsal:

  Problém korespondenčních hlasů je v tom, že nelze ze samé podstaty věci zaručit tajnost volby, protože nemáme nad voličem v době, kdy dal hlas do obálky, žádnou kontrolu. Na rozdíl od presenční volby, kdy je poslán za plentu a sám. Tento problém existuje i v případě, že vše probíhá zcela ok. Druhým problémem je skutečnost, že korespondenční hlasy se dají snadněji a efektivněji falšovat než lístky vhozené do volební urny. A s menším rizikem, že se to provalí. Pro mě je zavádění distančního hlasování záležitost podobné úrovně, jako komunisty zavedená jednotná kandidátka Národní Fronty a povinné veřejné hlasování. Na každý korespondenční hlas je nutné hledět jako na podvodný.

 9. Kerim napsal:

  Biden působí dojmem volebně nafetovaného a nadopovaného dědečka, který za rok již nebude trefit ani na WC…ale kdo chce kam pomozme mu tam a čím většího přívržence přistěhovalectví jako je Biden bude mít USA v čele státu, tím více poroste ekonomika Číny a z USA se stane afro hispánská žumpa povalujících se neprofesionálních líných přivandrovalců….a tak je to správné tak to má být

 10. Misot napsal:

  1. Soudkyni jmenoval podle platných zákonů a v platné lhůtě……
  2. V den voleb by mohli Bidenpvi aktivisté objet maximálně pár států na víceronásobné hlasování. Díky korespondenčímu hlasování každý aktivista teď zvládne desítky hlasů navíc..

 11. Lwo napsal:

  Myslíte, že půjde až tak daleko, aby vyprovokoval občanskou válku? 🙁

 12. Quido napsal:

  Je potřeba v klidu vyčkat a sleďovat show. Mr. Trump je lepší než Gary Kasparov a ví co dělá. WWG1 WGA

Přidávání komentářů není povoleno