Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia
,

Tak tu máme sabotáž, paní Müllerová. Poslední partie hradních rádců končí policejním vyšetřováním

KOMENTÁŘ. S trochou nadsázky můžeme k aktuálnímu dění na Pražském hradě říct, že vlekař není lékař, a tak má problém. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se stal symbolem průšvihu kolem neinformování o zdravotním stavu Miloše Zemana a bude mít opletačky s policií. Ta nasadila nejtěžší kalibr, trestné činy proti republice, mimo jiné sabotáž. Což je samozřejmě silná káva.

O tom, co se v okolí nemocného prezidenta v posledním měsíci dělo, máme zatím stále jen útržkovité informace. A nebýt precizně sehrané partie předsedy Senátu Miloše Vystrčila s dotazem na stav a prognózu prezidentovy schopnosti zastávat úřad a několika anonymně zdrojovaných textů v médiích, nevěděli bychom nic.

Takto můžeme alespoň zvenku usuzovat, že se skupina obchodníků s mocí pokusila do poslední chvíle uskutečňovat svůj plán, jak si udržet vliv na povolební vyjednávání, aniž by k tomu měla mandát.

Což je vážná věc a my tušíme, že ona skupina čítá formálně neukotveného poradce Martina Nejedlého, dnes už trochu zmateně působícího mluvčího Jiřího Ovčáčka a právě Mynáře, který jako vedoucí kanceláře má tu smůlu, že mu přitíží odpovědnost s funkcí spojená. Hradním rádcům je třeba přiznat, že skoro měsíc vydrželi hrát s kartami na betla sto sedm v červených, to je slušný výkon.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Jenže domeček lží se zhroutil v okamžiku, kdy Miloš Vystrčil zveřejnil závěry lékařů střešovické nemocnice, podle nichž není Zeman v tuto chvíli schopen vykonávat své povinnosti a prognóza vývoje je krajně nejistá. Především pak sdělení třetí: „Se stanoviskem Ústřední vojenské nemocnice na zdravotní stav prezidenta republiky byl ve středu 13. 10. brzy dopoledne seznámen Ing. Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, kterému bylo rovněž stanovisko předáno v písemné podobě.“

To je zatím nejvážnější obvinění vznesené proti Mynářovi, který druhý den, už tedy obeznámen s prezidentovým stavem (i kdyby ho neviděl), k němu přivedl předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a rozehráli spolu představení o prezidentem podepsaném svolání nové sněmovny. Jde o možná zdánlivý detail, ale zároveň tvrdý fakt, který může při policejním vyšetřování hrát roli klíčového důkazu. Policie zareagovala rychle.

Nám celý tento povšechný úvod poslouží jako brána k tématu, jaké trestné činy přicházejí v úvahu a jak to obecně s postavením tzv. trestných činů proti republice je.

Sabotáž! Sabotáž!

Za totality patřily trestné činy proti republice pod tzv. první hlavu trestního zákona. Komunistický režim tím dával najevo svou ochotu tvrdě postihovat delikty, které směřovaly proti lidově-demokratickému zřízení. A také je zneužívat. Mezi ty nejčastěji zneužívané třeba proti „máničkám“ patřilo tzv. pobuřování. Jak pravil komunistický trestní zákoník:

„Kdo z nepřátelství k lidově demokratickému řádu veřejně nebo nejméně dvě osoby pobuřuje proti republice, proti její samostatnosti, lidově demokratickému státnímu zřízení nebo společenskému řádu, proti vymoženostem pracujícího lidu dosaženým při výstavbě socialismu, proti územní celistvosti nebo obranyschopnosti republiky, nebo úmyslně umožňuje nebo usnadňuje šíření takového pobuřujícího projevu, bude potrestán odnětím svobody na tři měsíce až tři léta.“

Moderní trestní zákoník z roku 2009 pořadím hlav zamíchal. Pod první patří trestné činy proti životu a zdraví, typicky vražda. Trestné činy proti České republice, cizímu státu a mezinárodní organizaci, jak název nyní zní, patří až pod hlavu devátou.

Máme-li mezi nimi vybírat, které delikty by mohly přiléhat k jednání Vratislava Mynáře a spol., nejspíš si nepomůžeme u vlastizrady, rozvracení republiky, teroristického útoku, financování terorismu ani u zneužití zastupování státu a mezinárodní organizace. Vylučovací metodou nám tak u prohlášení policie zbývá sabotáž. Tu trestní zákon definuje takto:

„Kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky anebo poškodit mezinárodní organizaci zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce nebo se dopustí jiného jednání k tomu, aby mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu mezinárodní organizace, orgánu veřejné moci, ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru, hospodářské organizace nebo jiné instituce, nebo způsobil v činnosti takového orgánu anebo takové organizace nebo instituce poruchu nebo jinou závažnou škodu, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku.“

Bude nyní na posouzení vyšetřovatelů, zda se podaří prokázat všechny uvedené znaky, které zákon vyžaduje. Jsme v tom poněkud skeptičtí, možná by policie měla zkusit hledat přiléhavější podstatu, třeba v desáté hlavě trestných činů proti pořádku ve věcech veřejných, kde se nachází delikt přisvojení pravomoci úřadu:

„Kdo neoprávněně vykonává úkony, které jsou vyhrazeny orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jinému orgánu veřejné moci, nebo kdo vykoná úkon, který může být vykonán jen z moci úřední orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“

Ištvanova sabotáž

K paragrafu sabotáže samotné se pak váže několik let stará, dnes už snad úsměvná historka. Sabotáž je v České republice hodně raritním trestným činem. V historii České republiky za ni dosud nebyl nikdo obžalován a souzen. Pokusy tu ale byly.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan někdy v roce 2012 pojal podezření, že některé odposlechy pořízené v přípravné fázi kauzy Nagyová vykazují znaky sabotáže. K hlavním podezřelým patřili bývalý náměstek ministra vnitra za Věci veřejné Michal Moroz nebo Petr Dimun, známý jako mluvčí několika ministerstev a Lidového domu.

Nitky se měly sbíhat kolem bývalého náměstka VSZ v Praze Libora Grygárka. Ten byl v prosinci roku 2013 obviněn ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Minulý týden mu soud za nezákonné stíhání přiznal půl milionu korun, dohromady už si Grygárek za chyby policistů a státních zástupců odnesl přes milion, to jen na okraj příběhu.

Údajní sabotážníci se podle žalobců dopouštěli korupce při obsazování postů ve státní správě. VSZ v Olomouci mělo pro tyto skutky na Grygárka a spol. zahájené úkony trestního řízení pro trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a účast na zločinném spolčení, v únoru 2013 přibyla sabotáž. Dál citujme konkrétně ze supliky, kterou na konci roku 2013 poslali olomoučtí žalobci Ústavnímu soudu a kterou zveřejnil týdeník Euro.

„Z nově zjištěných skutečností vzniklo podezření, že se JUDr. Libor Grygárek s dalšími osobami (Michal Moroz a další osoby) měl dopustit další trestné činnosti, a to trestného činu sabotáže. K objasnění a prověření těchto skutečností důvodně nasvědčujících podezření ze spáchání trestného činu policejní orgán dne 7. 3. 2012 vydal další záznam o rozšíření zahájení úkonů trestního řízení.“

Třeba takový Moroz, který se o své údajné diverzní činnosti dozvěděl z médií, se několik let sám domáhal výslechu. A jak pak popsal na svém blogu, policisté mu nakonec neochotně vyhověli. Dál nebylo nic. A Ivo Ištvan? Ten v létě 2014 v rozhovoru pro Echo24 přiznal, že šlo jen o „sbírání střípků“.

Na jeho myšlenky ale ještě došlo v roce 2016, v kauze tzv. policejní reorganizace. Trestní oznámení kvůli sabotáži tehdy podal bývalý šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek, a to na ministra vnitra Milana Chovance, policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Jejich záškodnictví mělo spočívat právě ve sloučení tzv. elitních útvarů pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Historickým vtipem pak je, že právě NCOZ se nejspíš bude nynější údajnou sabotáží hradních úředníků zabývat.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

32 komentářů

 1. gargamel napsal:

  To jsou ale všechny trestné činy proti státu.A co když úředník provádí sabotáž záměrnou nečinností a sabotuje materiální pravdu?Na to není nic?

 2. LUDĚK napsal:

  Mynář i Ovčáček by měli jít za katr ,lhali,mlžili a hráli si na mocipány,Každej národ civilizovanej má právo znát zdravotní stav presidenta ,nikdo nechce něco extra.PresidentHavel nechal informovat do detailu a nemusel.Protože na Hraděse vládlo lépe ,transparentně.zlatý časy

 3. Lamer napsal:

  Trestný čin proti republice? To by mohlo být posuzováno stejně jako vlastizrada, ne? Takže trest smrti? Asi bych hlasoval pro.

  • Vladimír Komárek napsal:

   Já bych byl mírnější. 20 let bez možnosti předčasného propuštění a po „odsedění“ trestu pak ústavní léčbu.

  • josef napsal:

   No po tom včerejším shlédnutí videa si myslím – a jsem přesvědčen, že státní zástupce a policie musí případnou akci „zaklapnout“ jako nedůvodnou… Prezident Zeman si tam dělá srandu, čili jeho „obvinění“ dle čl.66 Ústavy ČR si mohou někteří aktivističtí senátoři (zvolení třeba i 5% voličů) opět schovat do šuplíku… Bylo by zajímavé vědět co vlastně v tom požadavku Vystrčila a kol. na ÚVN se vlastně chtělo… Napadá mě, že prezident jako vrchní velitel vojska, tam mohl mít požadavek od Vystrčila a kol. zda je schopen vést na bílém koni armádu ČR do boje… A to asi zákonitě musela ÚVN odpovědět že ne… Nebo dle požadavku Růžičky (1.mpř.senátu)- tělocvikáře gymnázia, třeba je-li schopen udělat výmik na hrazdě… A to asi ÚVN musela odpovědět, že také ne… Pokud by tedy požadavek těchto „senátních kapacit“ byl třeba ten, že je-li schopný podepsat z lůžka různé protokoly, jmenování soudců, apod.apod…? Prostě ten požadavek „senátních kapacit“ je třeba znát…

 4. František napsal:

  Nutno ten chlív na Hradčanech vymlátit, vymést a vydezinfikovat

 5. petrph napsal:

  Už z hutného obsahu článku je vidět že samotné obvinění ze zločinů proti republice může být dvojsečné – na jedné straně to může být kumulace daleko vážnějších zločinů při zneužití pravomoci veřejného činitele (a na to tvrdá pálka být má) – ovšem stejně se to dá snadno zneužít pro zpolitizované procesy. Lze oboje
  Tudíž a právě proto by se takovým obviněním nemělo plýtvat při trapné pletiše partičky hradních úředníčků, upomínajících spíše černou komedii.
  Ono totiž, a přesně to zapadá do té moderní bajky o Medvědu a zajíci, skutečně stačilo aby se Senát v té nemocnici zeptal jak na tom Zeman je

 6. Horymír napsal:

  Skutečně tu něco zavání vlastizradou. Prezident má neschopenku a nemůže momentálně vykonávat žádnou práci,neboť je v nemocnici.Já,když jsem byl na jaře v nemocnici,také jsem nevykonával pro zaměstnavatele žádnou práci.
  V prezidentské agendě není nic,co by nemohlo týden ,dva ,počkat.To jen hyenisti z pětikolky se odkopali a ukázali,že v honbě za koryty nemají žádné morální zábrany.
  Řekl bych,že jsme svědky pokusu o puč.

  • petrph napsal:

   Neschopenku mít pan Zeman nemusí., ani když leží v nemocnici. U těchhle státních činitelů se předpokládá, že můžou svou funkci vykonávat všude a třeba z postele a s mobilem u ucha.
   Horší je na co na něj napsali doktoři i v tej nemocnici, že skutečně není schopen vykonávat svou funkci, ani takto, a navíc tedy ani v dlouhodobé prognóze, a to tedy možná/pravděpodobně, za těch 14 dní (čert ví, jak se říká),
   Jestli je to puč, je „otázka pro ústavní znalce“, co tu pořád jen citovali znění Ústavy, (kterou si může přečist každý). Jenomže tam to podstatné uvedené není – jak se má toto ověřit. Ale co jsem se dívál na jistý „ošklivý bulvár“ tak jistá právnička píše, že by snad „bylo vhodné“ aby zdravotní stav pana Zemana posoudilo nějaké nezávislé konsorcium lékařů a nestačí jen vyjádření jeho ošetřujícího lékaře. Což je ovšem poměrně logická věc, kterou zná každý, že při podobných případech musí i jemu vystavit takový posudek „posudkový“ a nikoliv „ošetřující“ lékař .. Bylo by absurdní, že by to pro prezidenta bylo jinak..

   • Horymír napsal:

    Já samozřejmě vím,že ústavní činitelé nedostávají neschopenku a i vím že jsou i rovnější mezi rovnými a pobírají neustále plný plat ať jsou zdraví či nemocní, ať jsou v parlamentu.,nebo si trajdají kde jim libo. Ale když je někdo nemocný,tak asi nemůže vykonávat funkci 24/7.Ti takzvaní demokrati se snaží už hodně dlouho zpochybnit schopnost prezidenta zastávat svojí funkci a teď,kdy,jak se zdá, je prezident opravdu nemocný,tak se chovají jak hyeny (a to těm hyenám ještě křivdím,opravdu jsem je nechtěl urazit-tedy ty hyeny).
    Když jsem včera viděl Drahoše,jak se svým nepříjemným šklebem plká cosi o zdraví prezidenta,tak se mi dělalo až fyzicky špatně. A dnes jsem zjistil,že nejen mě.

 7. Olda napsal:

  Je potřeba si uvědomit, že hradní pány si vybral Zeman a on je hlavním a jediným viníkem všeho co oni činí. Když byl Zeman ještě při smyslech, měl z jejich chování radost a ještě se všem co je kritizovali vysmíval. Zeman je hlavní viník.

 8. Martin napsal:

  Překvapuje mne bagatelizující tón tohoto článku i některých reakcí na něj. Přitom vyšetřovaná činnost podezřelé trojice na hradě (Mynář, Nejedlý, Ovčáček) vůbec nemusela směřovat pouze k získání času na dokončení či zakrytí jejich kšeftů s lánským kamenem, dřevem apod., ale dost pravděpodobně směřovala k vytvoření prostoru pro předání moci předem vytipované osobě, kterou zamýšlel prezident v rámci povolebních vyjednávání, jakož i v rámci příští prezidentské volby upřednostnit a všemožně podpořit tak, aby moc skutečně získala. Mynář a spol. se tudíž dost možná snažili tento scénář naplňovat i bez účasti nemocného prezidenta, a to pravděpodobně ve spojení s cizí nepřátelskou mocností, která na takovém předání moci měla eminentní zájem a podle všeho mohlamít na podobu tohoto scénáře vliv. Tudíž se mohlo jednat o velmi závažnou trestnou činnost proti zájmům republiky a jakékoliv její bagatelizování vůbec není na místě. Naopak bychom měli požadovat co nejdůkladnější vyšetření této kauzy a od seriózního média bych očekával podporu takovému záměru.

  • A. S. Pergill napsal:

   Pokud Zeman tohle plánoval a připravoval a zaměstnanci presidentské kanceláře to jen dotahovali podle jeho záměru do konce, tak by asi těžko obstálo obvinění z nějaké svévole.
   Na druhé straně jako projev presidentovy (a nejen jeho) vůle musí postačovat i projevy, kterých je schopen i těžce nemocný a třeba i téměř nepohyblivý člověk. V některých zemích stačím i aktivity typu mrkání, stisku prstů apod. i jako důkaz souhlasu s euthanasií. A zda je či není mentálně kompetentní – jsem velice sorry, ale na to lékaři z ARO nemají odbornou kompetenci. Já, jako laboratorně orientovaný odborník, pochopitelně taky ne.

 9. Václav napsal:

  Dělá to dojem,že toto povedené trio už delší čas využívalo prezidentovi slabosti ke svým soukromým aktivitám.Ten dnešní zdravotní stav prezidenta nespadl z nebe,ale pomalu nabíral na obrátkách.Ti tři to věděli a proto by si zasloužili dost silný postih.V těch různých kšeftech vynikal sám kancléř,který ač musel mít prověrku,tak se v klidu prosmekával a věděl,že na něho nikdo zatím nemá.

 10. Admirál napsal:

  Kde se podepisuje petice za přísné potrestání?

  • A. S. Pergill napsal:

   Tam, kde se onehdy podepisovala petice za ještě přísnější trest pro Slánského a jeho sionistické spiklence. Jakmile to bude vyšetřeno, soudně prokázáno atd. tak klidně i opékání na mírném ohni. Ale do té doby je lépe být zdrženlivý.

   • Admirál napsal:

    Pergille, přečtěte si některé příspěvky a i úderný článek, někteří nechtějí čekat, jen se třesou, aby mohli přiložit polínko, dejme jim alespoň příležitost, aby mohli požadovat co nejpřísnější potrestání, nejlépe SMRT. A vůbec nevadí, že vina není a nebude prokázána. Vylepšeme demokracii, ať je více liberální!

  • Pavel napsal:

   To ty musíš vědět nejlíp. Před pár dny jsi tady zahajoval petici za „přísné potrestání“ senátu, novinářů a vůbec veřejnosti, která projevila zájem o informace, proč vlastně hradní čučkař neplní své ústavní povinnosti.

 11. Penzista napsal:

  Hradní papaláši mi silně připomínají partu z filmu.Mgr.KELLY A JINÍ,jak oblbovali p. Wericha.Naše malá země má tolik institucí,ministerstev,st.zaměstnanců,co jen umožňuje KRÁST VE VELKÉM.Je načase povolat odborníky např.ze Švýcarska,ať nám to tady dají dohromady.Stejně je už pozdě.

  • A. S. Pergill napsal:

   Souhlas. Paralela s komořím Langem (hrál ho Filipovský) mě už taky napadla. Langa nakonec kat Mydlář popravil, jestli si to správně pamatuji, tak mu usekl hlavu mečem.

   • Josef II napsal:

    Omyl Pergille,Langa hrál Bohumil Záhorský a Lang záhadně zemřel ve vězení.

    • A. S. Pergill napsal:

     Díky za opravu. Nicméně mám pocit, že podle Svátkových Pamětí katovské rodiny Mydlářů s ním kat co do činění měl. Už je to ale dlouho, co jsem to četl, tak 40 let.

  • petrph napsal:

   Prokristapána, odborníky ze Švýcarska? Nebo odkudkoliv? Už to samo upomíná na jistou velmi výmluvnou anekdotu, jak Angličan radí někomu ze střední Evropy, jak vytvořit a udržovat naprosto dokonale krásný a čistý trávník před domem. A když mu popíše všechny potřebné technologické kroky tak dodá – a teď to hlavní, tohle musíte u vás dělat několik set let, jako u nás…:))))))

 12. Aleš napsal:

  Tak to bychom měli. Ten trojlístek hradních pánů (Mynář, Nejedlý a Ovčáček) si o tuto „slávu“ již delší dobu koledovali. Bude na příslušných orgánech (kriminální Polici ČR a soudci), jak rychle je všechny tři dostanou do tepláků. Že by zase platilo přísloví: „Jsme si všichni rovní, ale my jsme rovnější?“ To snad ne !!!. Tak „milý chlapci“ konečně na vás taky došlo.
  Jó to byly časy.

 13. vastar napsal:

  …no prosím SABOTÁŽ a ČINY PROTI rozprodané a rozkradené REPUBLICE…..za to co nemusel říct a údajně dle zákona ?….měl, za to že zachoval dle GDPR a zákona EU mlčenlivost, tak za to okamžité stíhání….a jak to bije do očí, že za mlčení OKAMŽITĚ Sabotáž….a za neoprávněně čerpané dotace na Čapí hnízdo NIC ticho po pěšině jako voda v Bečvě….fakt ČR je korupční banánová republika nic víc nic méně….a když někoho nenávidíme a závidíme mu majetek a babu, tak nejdeme po tom kde na majetek vzal…udoláme ho na Sabotáži a nebo zahrajeme Českým tupým blbečkům a špatně placeným závistivým ovcím z bruselské ČR gubernie komediantské divadélko aby se vlk nažral a koza zůstala celá

 14. Nezval Zdeněk napsal:

  Podle uvedených informací je scenář záměrů těchto pánů úředníku dobrě
  propracovaný,státní správa jistě má již vše ověřené a nic snad nebrání aby titi tři
  pánové a další nejméně dva v textech uvedení byli dopraveni do chládku v souladu
  s patřičnými právními úkony.
  Státní zastupitelství vedené Judr Bradáčovou se spolupracovníky a Policií jistě ví jak rychle efektivně konat.Je naččase prolomit současnou provýchodní kryzi.

 15. Admirál napsal:

  Zeit gewonnen, alles gewonnen!

  Autor Machiavelli

  To je heslo pro tento den.

 16. A. S. Pergill napsal:

  Hradní úředníci zveřejnili video Zemana, podepisujícího svolání nové sněmovny. Je sice slabý, sedí na lůžku, ale žertuje a podepisuje to sám, nikdo mu ruku vést nemusí.

  Pan Neff se na dnešním Neviditelném Psovi rozčiluje, proč ho zveřejnili až teď. Já si myslím, že chtěli poskytnout prostor senátorům a novinářským hyenám, aby se historicky znemožnili. Docela bych věřil tomu, že to celé vymyslel Zeman sám.

Přidávání komentářů není povoleno