Svoboda médií podle fašistů. Slovenské volby jsou i boj o nezávislou žurnalistiku
V nadcházejících předčasných volbách na Slovensku se hraje i o budoucnost svobodných médií v zemi. A to zdaleka ne jen těch veřejnoprávních, která budou nově financována ryze ze státního rozpočtu. Úplně překreslit mediální hřiště by chtělo postfašistické hnutí Republika, které má šanci být součástí příští koalice. A slibuje státní podporu takzvaným alternativním médiím.
Hnutí Republika vzniklo předloni, když se od Mariana Kotleby a jeho Lidové strany Naše Slovensko odpoutala skupina někdejších Kotlebových soukmenovců v čele s europoslancem Milanem Uhríkem. Volby 2023 jsou pro hnutí první ostrý test.
Vzhledem k problematickým kořenům v krajně pravicové Kotlebově straně a v zájmu zvýšení koaličního potenciálu se teď Republika snaží působit navenek co možná nejméně extremisticky.
Došlo to tak daleko, že si v posledních měsících otevřeně začala připomínat památku Slovenského národního povstání, které dříve Marian Kotleba označoval za „bolševický puč“. Z fašistů se stali antifašisté – alespoň pro účely blížících se voleb.
Inspirace Putinem a Orbánem
Program hnutí Republika stojí za bližší pozornost i proto, že se zjevně inspiruje Putinovým Ruskem i Orbánovým Maďarskem. Například v kapitole „Za pořádek ve státě“ se můžeme dočíst:
„Politické neziskovky s financováním ze zahraničí budou muset povinně používat ve svém názvu označení „zahraniční agent“ a odstřihneme je od financování ze státního rozpočtu.“
To je úprava prakticky kopírující zákony v současném Rusku. Podobný zákon přijatý Orbánovou vládou Maďarsko zrušilo až po tlaku Evropské unie.
Ve skutečnosti jde o efektivní návod, jak veřejnoprávní telerozhlas RTVS znovu politicky ovládnout. Konkrétně jeho rozdělením a tím pádem i výměnou managementu
„Maďarské“ parametry má i kapitola programu hnutí Republika věnovaná kultuře a médiím. Píše se v ní sice, že Republika „respektuje princip svobody médií i svobodnou tvorbu mediálních obsahů bez regulačních zásahů politické moci“, zároveň ale hnutí otevřeně deklaruje, že mediální obsah regulovat chce a že „v rámci plurality samotných médií podpoříme hlavně alternativní, vlastenecká a ta, která přispívají k pestrosti názorů a soudržnosti národa“.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Obzvlášť bizarně působí pasáž o vyváženosti politických diskusí: „Média vysílající politické diskuse budou muset na konci roku předložit do Národní rady Slovenské republiky (parlament, pozn. red.) výroční zprávu o dodržování principu názorové plurality.“ Za nedodržení této povinnosti má hrozit sankce.
K Maďarsku a Rusku odkazuje i explicitní závazek „využít mezinárodní zkušenosti na obranu společnosti před mediálním šířením gender a transgender propagandy, včetně zákonných opatření na ochranu kulturní identity dětí a mládeže“.
Žurnalistika v národním zájmu
Republika chce také „zastavit degradaci žurnalistiky“. Ovšem jen té, která „neslouží veřejnému a národnímu zájmu“.
„Manipulační techniku mediálních honů na jednotlivce nebo subjekt s cílem diskreditace zakomponujeme i pod trestněprávní zodpovědnost,“ píše hnutí bez dalších podrobností.
Související články
Spánombohom, koncesionářské poplatky. Slovenský návod, jak nedělat mediální reformu
Politická sázka na extremisty. Expremiéru Ficovi mají pomoct zpět na vrchol
Novinářskou obcí by snad mohl být pozitivně kvitován záměr Republiky „definovat v mediálním zákoně statut novináře“, „posílit redakční suverenitu, novinářskou etiku a profesionalitu novinářů zřízením Novinářské komory s kritérii na výkon a ochranu novinářského povolání“… Nebýt dodatku ve znění: „obzvlášť alternativních médií a novinářů na volné noze“.
Alternativní média v pojetí Kotlebovců, respektive jejich pokračovatelů v hnutí Republika, zpravidla znamenají zpravodajské pseudoweby nebo videoportály prezentující jednostrannou propagandu – před jakou Republika, byť v opačném gardu, varuje. Příkladem může být server Kulturblog, dříve blízký Kotlebovcům, dnes Republice.
Za zmínku stojí i plán Republiky zřídit „fond Pro pluralis pro rozvoj nezávislých a vlasteneckých médií s garantovanou minimální výškou finančních prostředků na zvýšení jejich nezávislosti od různorodých vlivů – politických, ideologických, globalizačních i ekonomických“. To vše na základě nového zákona na podporu tisku a médií.
RTVS (znovu) v ohrožení
Samostatnou kapitolou jsou plány na „reformu“ veřejnoprávních médií. Ve skutečnosti jde o efektivní návod, jak veřejnoprávní telerozhlas RTVS znovu politicky ovládnout. Konkrétně jeho rozdělením a tím pádem i výměnou managementu. Hnutí Republika už ostatně před volbami nahlas deklarovalo, že bude chtít – pokud k tomu dostane příležitost – vedení RTVS vyměnit.
„Provedeme reorganizaci RTVS – návratem ke dvěma samostatným médiím (STV a SRo),“ tvrdí hnutí. Zároveň chce zřídit „institut veřejného kontrolora pro nestrannost veřejnoprávních médií“, ať už to znamená cokoli.
Dodejme, že RTVS vznikla sloučením televize a rozhlasu v roce 2011. Předtím se obě média řadu let vzpamatovávala z dědictví divoké éry mečiarismu, během níž sloužila jako hlásná trouba režimu HZDS.
Související články
„Ředitel nechápal, co je nezávislost,“ říká nejvýraznější tvář odcházejících slovenských novinářů
„Za Mečiara jsme toho zažili dost, teď se vracíme zpátky.“ Zkušenosti vyhozené slovenské novinářky připomínají i dění v Česku
Slovenská vláda loni navrhla (a slovenský parlament letos schválil) změnu financování RTVS. Místo koncesionářských poplatků budou nově financovaná pevným procentem HDP ze státního rozpočtu.
Změnu nedoprovázela žádná širší celospolečenská ani odborná diskuse. Za zmínku stojí, že současné vedení RTVS v čele s ředitelem Ľubošem Machajem státní financování nijak hlasitě nekritizuje, i proto, že už v minulých letech byla televize s rozhlasem na státu do značné míry finančně závislá.
RTVS musela dosud s politiky pravidelně jednat o státním příspěvku, který pomohl zalepit díru ve veřejnoprávním rozpočtu způsobenou mimo jiné tím, že předchozí slovenské vlády Roberta Fica odpustily povinnost platit koncesionářské poplatky důchodcům a dalším skupinám lidí.
Sám ředitel Machaj je kromě Republiky nežádoucí osobou také pro favorita voleb, zmíněného expremiéra Roberta Fica. Ten letos řekl, že Machajovi „půjde po krku“.
Volby jako referendum o svobodě médií
Šéf RTVS Machaj nedávno zalitoval, že financování veřejnoprávních médií nekryje ústavní zákon. Ve světle zmíněných výhrůžek favoritů slovenských voleb se tomu nelze divit – byť Republika o financování RTVS přímo v programu nemluví a Ficova strana Smer se veřejnoprávním médiím v programu zveřejněném na webu strany nevěnuje vůbec.
Sám Fico s novináři válčí dlouhodobě, v minulosti média kritická vůči jeho vládě označil za „špinavé protislovenské prostitutky“. Před pár dny pak Fico ostře kritizoval veřejnoprávní RTVS za to, že údajně ignorovala stranické oslavy Slovenského národního povstání ve Zvolenu. Telerozhlas mu v odpovědi připomněl, že přenášel tradiční oslavy SNP v sousední Banské Bystrici.
Podle posledních předvolebních průzkumů by příští slovenskou vládu mohl sestavovat právě Ficův Smer se stranou Hlas, buď se Slovenskou národní stranou, hnutím Sme rodina nebo teoreticky i s Republikou, ať už v podobě přímé koalice nebo tiché podpory. V průzkumech je zatím druhé hnutí Progresivní Slovensko (tomu by ale podle současného stavu preferencí zřejmě chyběli koaliční partneři), které naopak na média ve svém programu myslí dosti obsáhle a vstřícně.
Slibuje nahradit zrušené koncesionářské poplatky skutečně „efektivním, nezávislým a moderním“ modelem financování, chce odpolitizovat volbu generálního ředitele RTVS a namísto poslanců ji svěřit odbornému externímu orgánu, zvýšit zákonné bariéry pro šikanózní žaloby na novináře, zpřísnit tresty za útoky na novináře při výkonu povolání a také podpořit investigativní žurnalistiku ve veřejnoprávních i dalších nezávislých médiích systémem grantů.
Je zjevné, že různé varianty volebního výsledku na Slovensku za dva týdny přímo ovlivní také to, pod jakým tlakem se v zemi ocitnou tamní svobodná média. V případě těch veřejnoprávních se pak hraje o zachování jejich nezávislosti či rovnou existence.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Kraje a jejich neprůhledná média. Sebechvála i útoky na opozici místo zpráv
Mafra zůstává exkluzivním prostorem pro Babiše i ANO. Obsahem i jeho načasováním
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Podle mě je fašismus vrcholem zneužití státní moci.Třeba se pletu,ale ať už jakkoli,měli by ti co se ohání fašismem říct,co konkrétně tím vlastně myslí.
Fašismus je jasně definovaná socioekonomická formace, v níž majitelům (na rozdíl od socialismu) zůstávají výrobní prostředky formálně v majetku, ale o tom, co bude ten majetek dělat (třeba jaké výrobky bude továrna vyrábět, podle jaké normy, komu je bude smět prodávat, od koho smí nakupovat suroviny atd.) je dirigováno státem (jeho úředníky). Klasický fašismus zabavuje pouze majetky politických nepřátel, jemu blízký nacismus k tomu přidává zabavování majetků podle „rasového“ či národnostního klíče (viz nacistické Německo). Ale oba je následně „reprivatizují“ „těm správným“ (viz např. v Německu „sdružené podniky H, Goeringa“).
Faktem je, že direktivy EU nás velmi přibližují k tomu, co měli v Itálii za Mussoliniho, kde právě existovalo ono formálně zachované vlastnictví továren (a dalších podniků) a současně jejich dirigistické řízení státem.
Pochopitelně, protože v takovém státě vše závisí nikoli na objektivních tržních vztazích, ale na rozhodnutí příslušného úředníka, bují zde obrovská korupce, daleko větší než známe z dob socialismu, a, pochopitelně, naprosto nesrovnatelná s autentickým tržním hospodářstvím.
Často lze slyšet nářky, že politici žijí až příliš odděleně od „běžných“ lidí, apod. bohužel je tomu přesně naopak. Politici se chovají a jednají přesně tak, jak po nich chceme a kde cítí poptávku. Nad těmi kolosálními hovadinami by člověk normálně mávnul rukou, problém je ale ten, že jde o cílenou komunikaci, protože existuje nemalé množství těch, kteří si tyo nesmysly opravdu myslí 🙁
Politici, kteří prosazují to, co chtějí a potřebují občané, jsou „odporní populisté“ a vládní (údajně „veřejnoprávní“) média jim věnují každodenní chvilku nenávisti. Ti „správní“ politici prosazují to, co občané „opravdu potřebují“, ale v důsledku své „nevzdělanosti, omezeného myšlení a podléhání desinformacím (aktuálně ruským) si této potřeby nejsou vědomi. Je zajímavé, že ty „opravdové potřeby“ občanů (respektive jejich realizování) zpravidla naplňují kapsy politiků, kteří je prosazují, a nikoli občanů.
Tedy, jak čtu co redakci na těch návrzích vadí, tak nějak ztrácím představu, co si vlastně představují pod pojmem svoboda médií.. Zkusme si to probrat.
1) Požadavek aby POLITICKÉ neziskovky musely povinně transparentně zveřejňovat že dostávají peníze od zahraničních sponzorů, jejichž zájmy svou činností prosazují, je naprosto korektní. Spíše je podivné, že to EU zakazuje a ruší.
2) Nějaké dotace pro podporu obsahu médií kulturní, alternativní, vlastenecká, loajální (ale vůči komu?) a podobně se vyplácejí médiím i všude jinde. Záleží na tom, jak si to ta média v žádosti o tu dotaci zdůvodní. Právě proto je nutná ta transparentnost, aby posluchači, čtenáři, apod. věděli od koho ta média ty peníze dostávají – a z toho taky poznají čí zájmy ta média prosazují. Ale jak vidno v bodu 1), právě to EU odmítá (neznámo proč).
3) Pokud jde o ten požadavek výroční zprávy, „..o dodržování principu názorové plurality“, takových podobných reportů o dodržování čehokoliv (od eko přes menšiny, gender, až třeba nyní o udávání,) už musí i naše instituce a firmy vyplňovat povinně kvanta, takže ten jeden navíc snad ty redakce nezabije. O tom že tu plularitu dodržují, snad není pochyb :))
4) Pokud se týče vřp. médií, dost těžko se vysvětluje, že „jenom tím, že občané musí platit státem a politiky určený poplatek“ se zajistí jejich nezávislost (i na politicích) (natož kvalita či transparentnost) těchto médií:))) je to asi tak stejně nesmyslná představa, jako že když se dá státnímu činiteli vysoký plat, tak se tím ochrání před korupcí či rozkrádáním.
5) No a to poslední, přímo groteskně zní zjištění že „politici s novináři válčí“ – protože ono to tak skutečně v demokracii je – novináři jsou honící psy demokracie – a mají „honit“ a kritizovat a to hlavně vládní politiky, za každou chybu kterou udělají.. jestli na to ti vládní politici reagují vulgaritami – tak to ale znamená právě to, že ti novináři dělají tu práci dobře.
Upř´ímně řečeno, když občané zjistí, že se vládní politici a ještě povolena média vzájemně chválí, a přitom jde stát cugrunt, tak to bude neklamným znamením že už jsme v totalitě…
Nějak úplně netuším, co máte na mysli pojmem ,,politické neziskovky“. Ale to nic. Jinak – já žiji na Slovensku a mám teď možnost číst volební hesla jednotlivých stran. Je to tristní čtení, ti politici vůbec netuší, co těmi hesly vlastně říkají. Tak například pan Pellegrini si přeje silný stát, aby mohl všem pomáhat. Že silný stát může být složen pouze ze silných lidí, kteří tudíž pomoc nikterak nežádají, tomu geniovi patrně uniklo. Pan Uhrík chce postupně : zvýšit důchody, slovenským pracujícím garantovat evropské mzdy, čímž prezentuje, že o ekonomice nemá ani ponětí. Rovněž by rád odešel z EU a NATO. Pan Kotleba si chce vládnout také sám, bez EU a NATO. A SMER na každém bilbordu slibuje cosi a výsledek je život amerického milionáře na Kanárech. Aspoň v podání SMERu, pokud vyhraje. Tak jsem na to zvědav….:-)
Pojem „politické neziskovky je uveden nahoře v článku, takže doufám, že jak redakce, tak ale aj EU vědí co je tím míněno, když proti tomu protestují. Ale dá se to popsat slovy, neziskovka která svou činností prosazuje politické cíle a změny..Plus tedy navíc, že takový druh neziskovek obvykle své požadavky a cíle silně medializuje, čili by pro ně měla platit podobná pravidla jako pro média.
No a k tomu druhému, ono je dost těžké se orientovat podle předvolebních hesel slibů, když nevíte jestli je budou po volbách plnit. Ale co je ještě horš´í, že nevíte co potom udělají ještˇnavíc. Ostatně – už v tom příkladu, ono je hezké říct „.. : zvýšit důchody,ale ta otázka zní, kde na to stát vezme…
Politická neziskovka je ta, která prosazuje politické cíle. Takže například dobrovolní hasiči politická neziskovka nejsou, Hnutí Duha jednoznačně ano.
Plakáty SMERu neslibují modré z nebe, jsou velice decentní. Patrně žijete na jiném Slovensku.
ad bod 1 Tohle mají i v USA; Maďarsko i Rusko v podstatě „stínují“ americký originál.
Politickým neziskovkám, to je těm subjektům, které prosazují (kromě jiného) politické cíle státní peníze nepatří. Přirozeně mezi ně patří všechno ze Sorošovo hnízda – na Slovensku konkrétně nevím – billboard míří bezpochyby správným směrem, u nás je to bezpochyby Člověk v tísni.