Foto: Tomio Okamura

Svalovec Okamura a Zápotockého davy. Obrazovou manipulaci lze dnes už snadno odhalit

Napsal/a Jan Žabka 21. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. Příkladů vizuálních manipulací z historie i nedávné doby je řada. Dezinformátoři, politici ale i seriózní média v minulosti šířili fotografie či záběry, které byly počítačově upravené či zasazené do manipulativního kontextu. Jak poznat základní typy obrazových manipulací, ukazuje série minutových videí HlídacíPes.org.

Když v roce 1953 tehdejší československý prezident Antonín Zápotocký promlouval k občanům z balkonu na nádvoří Pražského hradu, mnoho Čechů a Slováků ho podpořit nepřišlo. Komunistická média proto při informování o této události snímek z místa upravila tak, aby to vypadalo, že Zápotockého poslouchaly davy.

Přidávání a odstraňování objektů a lidí z fotografií patří k nejběžnějším typům obrazové manipulace. V minulosti jej hojně využívaly totalitní státy, když někdo jejich vůdcům začal překážet. V tu chvíli režimy udělaly vše pro to, aby se na něj zapomnělo. Vymazali jej jak z veřejného života, tak z dobových materiálů.

Najít originál? Stačí klik

V době před internetem bylo ověřování takových podvodů příliš pracné a pokud člověk nevěděl, kde hledat původní snímek, těžko dokazoval opak. V digitálním světě je to jiné – fotografii často stačí vložit do některého z vyhledávačů obrázků, které pomohou dohledat původní verzi obrázku. Podobnou službu nabízí například Google, Bing, Yandex a další vyhledávače.

Více příkladů tohoto typu obrazové manipulace ukazuje autor textu v následujícím videu:

@hlidacipes Obrazová manipulace – odstraňování a přidávání objektů na fotografii. Setkali jste se s uvedenými příklady? Případně jste viděli nějaké další podobné fejky? #fyp ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Svalovec Okamura?

Stejně jako lze objekty z fotografie přidat či odebrat, lze také změnit jejich tvar. Tato manipulace se často využívá, aby nějaký člověk na snímku vypadal „lépe“ nebo podle představ toho, kdo fotku upravuje.

Jde o populární způsob fotografů z lifestylových magazínů, kteří se snaží udělat modelky hubenější nebo zdánlivě přitažlivější.

Využívají toho ale také politici. Příkladem je fotografie poslance Tomia Okamury z posilovny z roku 2017. Na ní je vidět chvályhodně vypracované zadní svalstvo šéfa hnutí SPD, avšak také nepřirozeně prohnutý sloupek v pozadí. Právě podobné chyby bývají signálem, že realita byla na fotce pokřivená, a to doslova.

Další příklady vizuálních manipulací jsou k vidění v tomto videu:

@hlidacipes Obrazová manipulace 2 – změna tvaru objektů/lidí na fotografii. #fyp ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org


Projekt „Žurnalistikou na TikToku proti dezinformacím a informačnímu chaosu“ vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)