Aleš Rozehnal: Škoda, že starost fotbalistů o lidská práva je značně selektivní

Napsal/a Aleš Rozehnal 21. října 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Čeští fotbalisté před utkáním Ligy národů se Skotskem poklekli, aby projevili sympatie s hnutím Black Lives Matter. Jejich čin vzbudil v České republice spíše negativní reakce, a to nejen u fanoušků, ale i u některých politiků. Kriticky se vyjádřila dokonce i Fotbalová asociace České republiky. Fotbalisté vysvětlovali, že v britském prostředí jde o celkem běžnou záležitost a že jen respektovali přání domácího týmu začít zápas tímto způsobem.

Je už koloritem současných způsobů diskuse, že se ihned sešlo mnoho velmi vyhraněných prohlášení: jak odpůrců, tak i příznivců tohoto pokleknutí. Je zřejmé, že oba tábory toto poněkud teatrální gesto značně přeceňují.

Pokleknout před Čínou

Základní premisou je, že hnutí Black Lives Matter upozorňuje na případy rasové nerovnosti zejména ve Spojených státech amerických. Je zřejmé, že rasismus v USA existuje a že představuje problém, s nímž se potkáme snad všude na světě. V žádném případě se ale nedá říct, že by byl rasismus státní politikou USA nebo že by touto politikou bylo potlačování občanských práv a lidských svobod.

Pokud však sportovci v rámci podpory Black Lives Matter klesají na kolena, a projevují tedy vysokou míru senzitivity k rasismu a lidským právům v USA, měli by měřit všem stejným metrem. Tedy třeba i ve vztahu k zemi, která je na masivním porušování práv a svobod svých občanů založena, k Číně.

Žádný ze skotských fotbalistů však neprotestoval, když Skotská profesionální fotbalová liga uzavřela v loňském roce smlouvu s čínskou mainstreamovou televizní stanicí LETV na vysílání zápasů skotské Premier League. LETV má měsíčně 400 milionů diváků a uživatelů a taková sledovanost přinese skotské lize nepochybně mimořádné benefity.

Je to přitom právě Čína, která ke svým obyvatelům žijícím na vesnicích přistupuje jen o něco málo lépe než k otrokům. Je jim zakázáno stěhovat se do měst, za svoji práci dostávají buď méně než minimální mzdu nebo dokonce mzdu žádnou.

Je to Čína, která drží přibližně jeden milion Ujgurů v koncentračních táborech. V Číně jsou lidé mučeni, popravování a jejich těla slouží jako zdroj lidských orgánů. O něčem takovém jako je svoboda slova, přesvědčení, náboženská svoboda nebo politická práva si mohou Číňané leda nechat zdát.

Protesty bez postihu

Tento stav věcí však nemá takové mediální pokrytí jako Black Lives Matter. Nic z toho tedy ani skotští fotbalisté nepovažovali za natolik závažné, aby proti tomu protestovali. Ve vztahu k Číně obecně trvá opatrný přístup, podobná gesta by třeba v případě skotského fotbalu měla své tvrdé ekonomické dopady; dá se předpokládat, že čínský partner by smlouvu zrušil a skotský fotbal by přišel o spousty peněz. Vždy je jednodušší protestovat, když nehrozí žádný postih.

V paralelách lze pokračovat. Podobně se neozvali třeba fotbalisté klubu Manchesteru City, který vlastní šejk Mansour, jeden z vládců Abu Dhábí. Tedy země, která s asijskými pracovníky zachází skutečně jako s otroky a homosexuály posílá rovnou do vězení.

Autorovi tohoto textu se rasismus hnusí, doufejme, že podobně to cítí i většina fotbalových fanoušků. Jenže selektivní přístup k porušování lidských práv a svobod, kam lze zařadit i ono pokleknutí českých a skotských fotbalistů před zápasem, vyznívá spíše jako laciné moralizování.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)