Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kauza Altner má své počátky v době, kdy byl předsedou ČSSD dnešní prezident Miloš Zeman.
David Port, archiv LINO, Profimedia,

Spor, který by mohl finančně položit ČSSD, má nový začátek. Svědčit má i Zeman

Vloni v květnu si politici ČSSD pořádně oddechli. To když se spor strany s potomky právníka Zdeňka Altnera po 19 letech soudů vrátil opět na začátek k obvodnímu soudu. Tehdy požadovaná částka dosahovala 338 milionů korun, s úroky to je teď zase o něco více. V pátek se v kauze Lidový dům koná první stání nového soudního líčení.

Mezi předvolanými svědky jsou expremiér Vladimír Špidla, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a také prezident Miloš Zeman. Kořeny sporu spadají do časů, kdy byl předsedou ČSSD právě on.

Osobně Zeman k soudu nedorazí. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka je v řešení videopřenos. „Plánuje se videopřenos, ale potvrzeno bude až v pátek brzy ráno,“ říká.

Miloše Zemana mimochodem Altnerovi ze současné situace nijak neviní. „Spolupráce mezi otcem a představiteli sociální demokracie v roce 1997, kdy mezi nimi byla dojednána ta smlouva, byla bezproblémová. Byla bezproblémová i do roku 2000 a otec věřil tomu, že kdyby záleželo jen na rozhodnutí pana prezidenta Zemana, ke svým penězům by se dostal řádně a včas,“ říká Veronika Altnerová.

Pohledávku za ČSSD chtěl v minulosti od Altnera koupit finančník Pavol Krúpa, který má blízko k Miloši Zemanovi, nabídl za ni 55 milionů. Altner prý ale o prodeji pohledávky nikdy reálně neuvažoval.

Zástupci ČSSD vloni rozhodnutí Nejvyššího soudu vrátit kauzu Altner k obvodnímu soudu přivítali „s pocitem zadostiučinění“. „Pro nás z toho plyne, že ČSSD rodině Altnerových nic nedluží. Exekuce zrušeného rozsudku již pochopitelně nehrozí. Doufáme, že další řízení bude postupovat rychle,“ řekl tehdy předseda ČSSD Jan Hamáček.

Nyní dodal, že očekává, že „konečně bude rozhodnuto a ten spor ukončen“. ČSSD uvádí, že Altnerovi a jeho věřitelům za dobu trvání sporu zaplatila už téměř 70 milionů korun.

Zavřít mohou, zaplatit musí

Podle Altnerových ale loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR nelze označit za vítězství ČSSD. Jde prý jen o výzvu upřesnění skutečností, nikoli o zproštění ČSSD povinnosti zaplatit.

„Doufejme, že ČSSD, jako žalovaná, nám již odpoví na náš dřívější dotaz, kolik ji stála za celou dobu kauzy Lidový dům právní obrana proti nárokům našeho otce, když ČSSD tvrdí, že odměna našeho otce jím nárokovaná v roce 2000 byla nepřiměřená. A přitom právní služby otce přinesly ČSSD více než miliardový majetek,“ napsali včera Veronika Altnerová a Patrik Altner, oba aktivní právníci, v dopise médiím.

 

 

Dlouhodobě poukazují na to, že do sporu ČSSD s jejich otcem zasahují politické zájmy. Neskrývají přesvědčení, že ČSSD ve sporu využívala i své vládní angažmá a úkolovala ve svůj prospěch složky státu.

„Od roku 2000 byla na otce podávána různá trestní oznámení. Začala dehonestace, pokuty, doměřování daní od Finančního úřadu. Represe vůči němu reálně existovala,“ říká Patrik Altner.

Například v dubnu 2016, jen krátce po verdiktu, kdy pravomocně vyhrál ve sporu s ČSSD, byl obviněn ze zpronevěry zhruba 800 tisíc korun z doby, kdy byl konkurzním správcem v případě živnostníka Antonína Škrdlanty.

„Pokud mě to má zastrašit, abych upustil od vymáhání rozsudku na ČSSD alespoň odkladem splátek, dosáhne pravého opaku, zavřít mě mohou, zaplatit musí,“ reagoval tehdy Altner.

Všechna trestní řízení proti němu byla zastavena poté, co Altner v listopadu 2016 zemřel. Spor s ČSSD ale dál vedou jeho syn a dcera.

Soud o velké peníze

Pro sociální demokracii by povinnost zaplatit více než 300 milionů byla finančně velmi bolestivá. I proto, že nyní strana přišla kvůli neúspěchu v krajských a senátních volbách o dost peněz – v součtu za mandáty pro další čtyři roky inkasuje od státu zhruba o 150 milionů méně než v uplynulém volebním období.

Smlouvu o zastupování v kauze Lidového domu uzavřel v roce 1997 tehdejší místopředseda ČSSD pro řízení strany Ivo Svoboda (později se stal ministrem financí a byl historicky jediným odsouzeným v akci Čisté ruce vyhlášené tehdejším premiérem Milošem Zemanem v rámci tažení proti proti tunelářům).

„Otec byl v roce 1997 jediný, kdo byl ČSSD ochoten pomoct a jít na odměnu za výsledek. Pokud by neuspěl, nedostal by nic. Jak říkal Miloš Zeman – ČSSD tehdy neměla ani na toaletní papír,“ nechala se slyšet Veronika Altnerová.

Ústavní soud nakonec v roce 2000 určil vlastníkem Lidového domu, pro finanční zázemí ČSSD klíčovou nemovitost, společnost Cíl, jež patří ČSSD. Pokud by ČSSD skutečně musela Altnerovým peníze v budoucnu vyplatit, nelze vyloučit, že by kvůli tomu musela prodat právě dům, kvůli němuž celý spor prapůvodně začal.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

19 komentářů

 1. Bery napsal:

  Eman všechno popře a zlehčí a bude zase slavnej. Socanům by mohli půjčit jeho kámoši Mynář a Nejedlý, pro ně by to nebyl problém zatáhnout, pod Emanem si přihrábli dost. I když je docela možný že až se do toho vloží Emanovic kámoška Máňa tak budou ještě dědici platit socanům za poškození dobrého jména a citovou újmu.

  • Přikryl napsal:

   A víte, že máte pravdu, jeden zkorumpovaný soudce, třeba jako Havlín a již to pojede vlastním životem, stačí se podívat na kauzu Peroutka.

  • petrph napsal:

   Když ono jak se říká, pozdě bycha honit. Ještě před pár lety by ČSSD půjčila každá banka – s ohledem na očekávané legální příjmy. /jen co dostane jako velká strana od státu). Ještě nyní, dokud je ve vládě by jí skutečně pár podnikatelů založilo – právě že s ohledem na očekávaný benefit touto cestou. Zatímco v budoucnu, po příštích volbách až vypadne z vlády, a třeba i z parlamentu, jako pidistrana už jí nepůjčí vůbec nikdo…Proč taky..

 2. ivan napsal:

  Altnerovi mají pravdu, neměli na nic a nikdo do toho nechtěl jít, Altner financoval ze svého vše kolem toho.
  jenže jsou proti němu politici….. kázat vodu a pít víno. Tato zběř nám pak vládne a mluví o morálce…..

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Nechapu, z ceho se Hamacek raduje. Predvadi jen lhani – jako ve vlade. Nejlepsi by bylo, kdyby po opusteni parlamentu CSSD pristi rok ten spor prohrala a definitivne zanikla. Potrebujeme moderni levicovou stranu – ne stranu podporujici pouze duchodce a statni zamestnance.

  • ninel napsal:

   A co je to ta „moderní levicová strana“, he?

  • Ondrej napsal:

   presne tak. nic jineho si ostudni Socani – Babisuv opet potvrzeny fikovy list po dnesnim potvrzenem stretu zajmu od EK, na cemz se samozrejme az do voleb nic menit nebude, jen to bude stale ostudnejsi a ostudnejsi. a po volbach uz budou mimo a konecne ty soudy probehnou tak, jak maji..a bude se platit a konfiskovat majetek CSSD!! uz aby to bylo!!

 4. petrph napsal:

  To je jeden z mnoha případů, které ukazují zoufalou situaci našeho soudního systému. Těžko se totiž vysvětluje co se na tom dá soudně řešit přes 20 let. Když na začátku byla uzavřená řádná právní smlouva, se kterou obě strany dobrovolně souhlasily. První soud, ke kterému to kdysi přišlo, jí měl potvrdit, a v případě nezaplacení nařídit exekuci. A každý další soud už měl jakékoliv odvolání odmítnout jako bezdůvodné.. Jestli naše soudy nezvládnou, ani takový zcela banální spor, tak potom už nic.. Dalo by se říct, ještě že většina lidí je slušná a obejde se bez soudů. Představa že by se každý u nás soudil 20 let o každou fakturu k zaplacení, je opravdu grotesktní, leč jak vidno, tu možnost, díky našim soudům má,,,

  • Altner napsal:

   Asi jste ještě mlád, zákon o exekuci byl schválen na konci roku 1999 a problém byl v tom, že sosani měli tuším zaplatit A. cca 18. mil. a oni je neměli, tak vytáhli kartu nemravné palmare A. a zavistivý soudce beroucí v té době cca 25 000 na to slyšel

   • petrph napsal:

    Ale né, ten současný zákon o exekuci který zavedl soukromé exekutory byl sice akurát v té době projednáván, a platil až od roku 2001, jenže do té doby fungoval soudní výkon rozhodnutí. Bylo to sice komplikovanější, ale šlo to. No a pokud jde o ten důvod že prý ČSSD ty peníze neměla. Tak to nemá většina dlužníků v exekuci. Halt by to musela splácet…:))) Škoda že to nenapadlo toho soudce..

  • Tondach napsal:

   Zeman to tehdy odmítl zaplatit!

 5. Jan Lexman napsal:

  Je to neskutečné, jak politická zrůdnost může u nás fungovat na lžích, výmyslech a proradných právnících. Jestliže někdo vyhrál a provedl všechno na vrácení lidového domu, má jednoznačně právo na odměnu podle smlouvy. Čím dříve padne zprofanovaná strana, tím lépe a bude naděje, že se u nás soudy přiblíží pravdě ať ta spravedlnost padne komu padni a ne politické zrůdnosti!!!

 6. tak to chodí od dne paměti napsal:

  Palermo žije dále svým životem,lidé bozužel nemají pamět´….,ale já si ještě vybavuji Bamberskou aféru,kufříky plné peněz a soudruh Zeman hlavní aktér kauzy….

 7. Hanuš napsal:

  Práve v době od r.1990-2000 jsem pracoval v domě, jehož vlastníkem byla moje rodina a spoluvlastníkem byl pan JUDr Zdeněk Altner. Pamatuji se, v jak těžkém období se nacházel. V době, kdy na něho byly vytvářeny nátlaky ohledně různých plateb, úroků a daní, které mnohdy nebyl schopen hradit. Neměl z čeho, jelikož mnozí jeho věřitelé neplatili jemu. Byl to začarovaný kruh, který ho psychicky deptal a zatlačoval do začarovaného kruhu.
  Na druhou stranu by bylo namístě, kdyby jednou pan Patrik a jeho sestra provedli jakousi revizi plateb, kterými se také naše tehdejší rodina podilela na eliminaci problemu p. JUDr Zdeňka Altnera a co vím, poskytla mu finanční pomoc.

 8. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  To, že těch 17 milionů, co požadoval Altner, narostlo do do takové stamilionové sumy (337 milionů Kč), je dílem české justice, díky její nezávislosti na čemkoliv, zdravý rozum nevyjímaje. Kdyby tehdy odvolací soud rozhodl, že dlužník musí zaplatit a bez pardonu nařídil exekuci, tak by zůstalo u těch 17 milionů, nějaký úrok z prodlení + náklady soudního řízení a náklady exekutora.

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   Šlo o něco přes 18 miionů Kč, nikoliv o jen 17 milionů Kč, měl jsem nepřesnou informaci..

 9. Tondach napsal:

  Měli byste si přečíst, CO všechno se za těch dvacet let stalo, jak a s jakými výsledky probíhaly po tu dobu soudy a ne tady bezhlavě hystericky nadávat jen sociální demokracii….

 10. Josef II napsal:

  Dnes pan prezident přišel o svou sloní paměť.

  • Tondach napsal:

   Divné, že? O Peroutkově údajném článku s názvem Hitler je gentleman si pamatuje všechno!

Přidávání komentářů není povoleno