Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Tomio Okamura. Foto: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia
,

Spolek vrátil Okamurovcům dar pro hasiče v Českém Švýcarsku: „Zviditelňují se na našem neštěstí.“

Hnutí SPD chtělo vytěžit politické body i z požáru v národním parku České Švýcarsko. Přes Spolek přátel Jetřichovic zaslali Okamurovci padesátitisícový dar „na pomoc hasičům v Hřensku“. I když původně slíbili, že se darem nikde chlubit nebudou, o poskytnutí daru vzápětí informoval na svých sociálních sítích sám Tomio Okamura. Spolek proto peníze straně vzápětí poslal zpět. „Aby se někdo zviditelňoval na neštěstí, které tu prožíváme, mi přijde naprosto nemorální,“ říká šéfka spolku.

„Zrovna teď tady řešíme buchty pro hasiče,“ omlouvá krátkou přestávku v telefonickém rozhovoru Ivana Vyškrabková. Lidé kolem jejího Spolku přátel Jetřichovic, v obci v srdci Českého Švýcarska, se do likvidace následků ničivého požáru v posledních dnech zapojili spontánně. Peníze na nákup jídla či dalších potřeb pro hasiče posílali na účet spolku kamarádi nebo kolegové.

„Začali jsme to řešit jako prostí občané, nebyl v tom zainteresovaný ani spolek, nechtěli jsme žádnou medializaci,“ upřesňuje šéfka spolku Vyškrabková.

Foldyna to zařídí

Přesně to prý také řekla poslancovi za SPD Jaroslavu Foldynovi, který spolku nabídl možnost finančního daru. „Dopředu jsem mu říkala, že nechceme být s ničím spojovaní, že nechceme, aby to vyznělo jakýmkoli politickým způsobem. Je před volbami…“ popisuje domluvu, na kterou podle ní Foldyna přistoupil.

Jenže když pak hnutí SPD dar ve výši 50 tisíc korun spolku skutečně poslalo, šéf strany Tomio Okamura to okamžitě sdělil svým fanouškům na Facebooku – i s vydatným politickým podtextem: „Fialova vláda podporuje Ukrajinu, SPD naše hasiče ve Hřensku!“.

„Svou podporou vyjadřujeme solidaritu se všemi, jimž požár způsobil potíže a velké problémy. Zejména pak chceme vyjádřit poděkování všem zasahujícím hasičům, složkám IZS a všem těm, kteří bojují za ochranu životů, zdraví, majetku a přírody. Soucítíme se všemi, kteří kvůli řádění živlu přišli o bydlení, a děkujeme těm, kteří jim pomáhají. Děkuji také poslanci SPD za Ústecký kraj Jardovi Foldynovi, který naší pomoc koordinuje. Naše země a její občané jsou pro nás na prvním místě,“ psal Okamura.

Místo anonymity tisíce lajků pro Okamuru

Jeho facebookový příspěvek zatím nasbíral 15 tisíc lajků a skoro 1,5 tisíce sdílení – v naprostém rozporu s tím, že hnutí SPD původně slibovalo lidem z oblasti postižené požárem nulovou publicitu daru. Spolek přátel Jetřichovic proto peníze obratem poslal zpět, jak dokazuje výpis transakcí z jeho transparentního účtu.

Zdroj: screenshot transparentního účtu Spolku přátel Jetřichovic

„Já jsem si na začátku opravdu myslela, že pan Foldyna nám to chce poskytnout jako pan Foldyna,“ upozorňuje Ivana Vyškrabková na stanovy spolku, podle kterých je sdružení apolitické. „Tím jsme s panem Foldynou skončili,“ dodává.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

73 komentářů

 1. Jiří Spurný napsal:

  Nejen z Putina,Lavrova,ale i z Okamury, Foldyny, Bureše atd….. se mně chce zvracet.

  • nikkor napsal:

   100% souhlas

  • Zdeněk napsal:

   Spurný. Bureši chtěl jsem přispět ale nechci se zviditelnit. Tak nic neposílám.

  • Stanlei napsal:

   Tak grcejte . Brání Vám někdo ?

  • františek napsal:

   Ne jenom Vám se chce z Okamury zvracet, ale každému slušného obyvatele této země. Stačí když si vyslechne jeho kecání při interpelacích.

   • Franta napsal:

    Jediná , otevřená a prvdivá kritika a pohled na současný stav demokracie v Česku. Výsledeky uvidíte již v podzimních volbách.

    • Tomáš napsal:

     Franto, to je takovej populista ten Okamura, až to není hezký. On vládnout nechce, je v poslanecký sněmovně a může pořád poukazovat, jak to vláda dělá špatně a jak by to oni udělali tak či onak. Věř, že on nemá žádný recept na nic, jen plky plky … já bych mu přál, aby ty volby vyhrál a ukázala se pravda … horší to snad už být nemůže, i když 🙂

     • A. S. Pergill napsal:

      Jsem toho názoru, že by dalo opravdu práci vládnout hůř než současná vláda. Pokud by se to povedlo, bylo by to zralé na zápis do Guinessovy knihy rekordů.

  • František Pokorný napsal:

   Pane Spurný , za Váš názor se zase chce zvracet mně !

  • Jura Pagáč napsal:

   Mě je zase špatně z tebe. Ju

  • František napsal:

   Tak zvracej ! Mě jsou zase k smíchu lidé Tvého ražení. Ten kdo má plnou hubu svobody a demokracie má k tomu nejdál. (K.Kryl)

  • Josef Černý napsal:

   Jen se vyzvracej, nikdo ti nebrání.

  • Jirka napsal:

   Mně zase z Rakušana a z celé jeho party

  • Pepanmat napsal:

   A až to pošle petikolka bude to OK?

  • Kulík napsal:

   Mě z vás.

  • miro napsal:

   Nejspíš ve vás bude něco nezdravého. Nesmíte baštit všechno, co je vám předkládáno. Chtělo by to dietu.

  • Miriam Kolářová napsal:

   Souhlasím s Vámi

  • Jaro Zurivý napsal:

   Tak zvracej, brání ti někdo?

 2. Martin v. napsal:

  Hloupý kdo dává,hloupější kdo nebere.

  • Školník napsal:

   Jen idiot jako ty, veme něco na čem někdo jiný vydělá.

  • Petr napsal:

   Za 50K by si chtěli koupit popularitu a voliče.

  • skeptik napsal:

   A vy jste z těch dvou který?

  • Pavlos napsal:

   To je pragmatický pohled. Pak ještě existuje idealistický pohled a pak ještě existuje mezi nimi nějaký rozumný kompromis protože tyto dva póly je třeba vyvažovat. To ovšem jednostranně uvažujícího nenapadne, že?

  • marek gillar napsal:

   jsi velmi omezený kus

  • Roman napsal:

   Když jste závislý na darech, vaše věc. Já nemám milodary zapotřebí.

  • Honza napsal:

   Podpořte Okamuru. Ten peníze neodmítna. Jako Putinův podržtaška je má rád

  • Robert napsal:

   Martin V. Vy byste si vzal peníze i krvavé peníze,co?

  • Člověk napsal:

   Souhlas. Pokud kdokoli přispěje k dobré věci a je-li to potřebné pro postižené, pak by mělo být jedno, zda tím dárcem je Petr či Pavel. Opakovaně zdůrazňuji, že danou situaci vnímám jako dar pro opravdu potřebné. Pokud by si snad potřebný mohl vybírat, tedy odmítnout pomoc někoho konkrétního, pak by neměl očekávat a požadovat pomoc od jiných.

   • Max napsal:

    Presne tak, je jedno kdo prispeje, pokud si z toho neudela reklamu jako SPD, my prispeli na hasice 🙁 Jeste kdyz to spolku, ktery z toho nechtel delat predvolebni kampan, slibili. V zapeti to pokriveny Okamura zacne vytrubovat do sveta 🙁

  • Roman Vagner napsal:

   spďáček

  • Jaroslav napsal:

   Hitler taky dával. A jak to dopadlo. Že se nestydíte!

  • Jiří Němčík napsal:

   Aha ! Takže když někdo odmítal dary od Hitlera, tak je podle vás hloupý ?

  • Jaroslav napsal:

   … a nejhloupější ten, kdo tomu nerozumí. SPD žádný dar neposkytlo. Pro ně to byla velmi výhodná (levná) investice do internetové propagandy. Získat takové množství sdílení a politické body za pár desítek tisíc, to je hodně levná investice. Takovou investici však nelze vydávat za charitu, protože podstatou charity je, že z ní neočekáváte prospěch. Aby trik s charitou SPD prošel, museli se uchýlit ke lži a podvodu. Pro SPD nic neobvyklého ani překvapivého. Zneužít neštěstí k politickému chytračení je skutečný hyenismus a jen hlupáci se v tom nedovedou orientovat 🙂

   • A. S. Pergill napsal:

    A to odmítnutí to celé ještě akcentovalo. Minimálně se lidé budou ptát, kdo těm hasičům nařídil to nevzít. Možná to Okamurovi a spol. pomohlo ještě víc. Říká se tomu „efekt Barbry Streisandové“ po jedné dámě, co sice pěkně zpívá, ale jinak má v hlavě dost vymeteno.

    • Jiří Choun napsal:

     Zdá se, že zastáváte názor: i špatná reklama je reklama. Já si naopak myslím, že je dobře, že se opět prokázalo, že SPD lže, protože nedodrželi, co slíbili, tedy že dar nepoužijí politicky za celé SPD.

     • A. S. Pergill napsal:

      Je otázka, zda to, co článek popisuje, je skutečně ono „politické využití“. Oznámení členům, že strana ta a ta dala dar tomu a tomu na to a to za „politické využití“ nepovažuji.
      Takto bude jistě spekulováno, kdo má v tomto státě moc přinutit tu organizaci ke vrácení daru a kdo za ním stojí. Putin?

   • Ondrej napsal:

    SPD – da se jeste vubec klesnout nize?

  • Vladimír K. napsal:

   Přesně tak: hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere. Nemáte rádi Okamuru, jasně, nejste sami, spousta lidí ho nesnáší. Ale sakra, lidi, mějte rozum! Jde tady přece o uhašení toho požáru! A když říkám lidi, mám tím na mysli i hasiče. O hasičích se vykládají vtipy – tak se, prosím Vás, nechovejte tak, jako kdyby ty vtipy byly pravda.

  • Pepa napsal:

   Trochu mimo!!

  • LUDĚK napsal:

   Od Foldyny čirá vypočítavost a vidina popularity pro sebe -znám jako bezcharakter ,široko v kraji

  • RSAIR napsal:

   No někdo má i nějakou čest a ta mu nedovolí brát peníze od kolaborantů.

 3. Pavel Pajkrt napsal:

  To jsou hyeny!
  Hyeny, vám se omlouvá,. Vy jste proti SPD andělíčkové

  • Jiří Němčík napsal:

   Nic horšího než SPD tuto Zemi nemohlo potkat.

 4. Karel Popper napsal:

  Tohle gesto vrácení peněz nechápu. Proč anonymně? Vždyť navíc v samotné TV jdou obrázky s jmény těch, kteří hasičům vaří a fin.pomáhají… Vše se mi jeví coby úmyslná dehonestace Okamury a Foldyny právě s odkazem na volby… Tohle je prostě postoj člověka, který se naopak chce ve veřejnosti ukázat coby „moralista“, když opak je pravdou!

 5. Jitka napsal:

  Lidé se evidentně už úplně zbláznili

 6. Karel Popper napsal:

  Jak vidím, tak další bandité, o kterých se rovněž zmíním v tisku s celým textem. Co se vám prostě nehodí,tak smažete… Prostě další „novinářská“ špína!!! Styďte se!! To ale vy asi nevíte, co to je!
  KP

 7. Krtek napsal:

  kdyby dali každý ze svého nemalého poslaneckého platu pár storkorun… ale 50k a ještě se s tím vytahovat je vrchol trapnosti.

 8. Ladislav Bubenčík napsal:

  Trnitá cesta politika za totální mocí ,dle vyjadřování SPD to není jen nacionalizmus ,je cítit jinou myšlenkou do budoucna a dárek strany v této částce je velmi směšný (když jdou na kafíčko tak tam nechají více , ostuda strany co žije z daní i těch kteří je nechtějí .Ladislav

 9. skeptik napsal:

  „Já jsem si na začátku opravdu myslela, že pan Foldyna nám to chce poskytnout jako pan Foldyna,“ upozorňuje Ivana Vyškrabková na stanovy spolku, podle kterých je sdružení apolitické. „Tím jsme s panem Foldynou skončili,“ dodává. Konec citátu.
  Paní Vyškrabková, zadarmo ani Foldyna s SPD nehrabou.

 10. Marek Loucký napsal:

  Tak od našich největších populistů šla taková prasárna čekat, nicméně hrůzu mě nahání těch 15k lajků a 1.5k sdílení…Je vidět, že SPD cílí na totální primitivy!

  • Rosťa napsal:

   Ty lajky chápu, protože příspěvek byl na dobrou věc. To, že sdílení bylo podstatně méně (o celý řád) podle mě naopak říká, že jim to lidi moc nežerou.

 11. petrph napsal:

  Ach ten neštastný internet. Pokud by žádný nebyl, a Okmurovci ty peníze jen „poslali“ a pochlubili se tím leda někde na své schůzi, problém by nevznikl.
  Pořád mám takový smutný dojem, že z hlediska jakýchkoliv elit i politických stran u moci by bylo nejlepší tyhle internéty a sociální sítě rovnou zakázat, včetně nezávislých médiích na nich. Úplně přece stačí, když budou občané sledovat „veřejně právní “ média a nejlépe i číst „veřejně právní“ tištěné noviny.. Ono je sice riziko, že to tam dopadne jako v Maďarsku, ale na to je právě potřeba dohlédnout předem, dokud jsou ve vládě ty správné strany, aby se k lidem ty špatné informace nedostaly vůbec.:)

 12. Přemysl Louda napsal:

  Co je na tom že se o daru zmínili v tisku.Vždyť ta částka je směšná a dělá se s toho politická tahanice a jde o to že se za to mohl okamžitě řešit nějaký problém při takové tragické situaci a ne dělat s toho ješt urážku pro toho co tu částku daroval.Bože ,bože to je na palici.Ahoj

 13. Jan Wiedermann napsal:

  Jsem rád že většina našich lidí se dokáže zachovat slušně a nechce se paktovat s Okamurou a tou jeho populistickou partají.

 14. Jana napsal:

  Podle mého názoru chtělo hnutí SPD pomoci hasičům v Hřensku. Místo poděkování poslal finanční dar Kč 50 000,- spolek přátel Jetřichovic zpět. V tomto případě nešlo o sbírání politických bodů ani o zviditelnění na cizím neštěstí, ale o skutečnou pomoc. Peníze nepadají z nebe ani nerostou na stromech….

 15. Vlastik Vojtíšek napsal:

  Tak to SPD opět nezklamalo jako morální spodina která si honí tričko na cizím neštěstí, a dané Slovo pro ni nic neznamená. Myslím si že bohužel s jejíma voličema a jejich morálkou to ani nehne.

 16. vok napsal:

  V podstatě má naprostou pravdu.

 17. Jaroslav napsal:

  Správná věc. SPD je ostuda národa. Čas mi dá za pravdu.

 18. Jiří Němčík napsal:

  Souhlasím !

 19. Milan napsal:

  No a když se na soc.sítích – Twitter a Fcb PŘEDVÁDÍ Fiala a Rakušan,jak jdou na prohlídku a potřásají si rukama s hasiči tak to té paní kritičce NEVADÍ ???

 20. JanaJa napsal:

  50 tisíci není možné se zviditelnit, je to zanedbatelná částka. Zviditelnilo je až tohle trapné hysterické gesto. Spolek za ty penize mohl nechat buchty přivézt taxíkem a ušetřený čas věnovat něčemu důležitému.

  • A. S. Pergill napsal:

   Příště jim spousta lidí nakašle.

   • Jiří Choun napsal:

    A osobně Vaše, zajisté štědré a pravidelné dary, to nějak ovlivní?

    • A. S. Pergill napsal:

     Dal jsem na oběti povodní i tornáda u Hrušek. Dal jsem, peníze i materiální pomoc, uprchlíkům z Ukrajiny. Soudruzi od Hřenska mě ovšem těžce demotivovali k tomu, abych se k nim zachoval podobně.

 21. Trojanová Vladislava napsal:

  S 50000 Kč se tedy nepřetrhli! Uvidíme jak se budou snažit prakticky až to bude aktuální.
  Vyhrnout si rukávy a makat!

 22. Tondach napsal:

  Je naprosto nepochopitelné, proč Okamura hasičům z Hřenska poslal peníze prostřednictvím Spolku přátel Jetřichovic! To je jen důkaz jeho blbosti a blbosti jeho obdivovatelů!

 23. vastar napsal:

  …halo vojta berger…a co když vytěžili dvojnásobek…a díky médiím a vojtovi

 24. Jaro Zurivý napsal:

  Jen takový dotaz, pan Premiér se nejel do Hřenska zviditelnit? 50 tisíc je hodně peněz, ten co je odmítl se taky chtěl zviditelnit, nebo se pletu?

 25. Vlasta napsal:

  On je pouhá výrobna nespokojených lidí. Ono to totiž nese pěkné jmění. Čím větší výroba, tím více hlasů, čím více hlasů, tím více státních peněz do stranické pokladny a tím bohatší život. Důkazem je to, źe nechce vládnout, ani se na vládě podílet. Proč? No protože by musel za to nést odpovědnost a on velice dobře ví, že ten jeho program je pro tuto zem zničující a tu jeho přimou demokracii ve své straně nemá a ani by ji nikdy u sebe nedovolil.

  • A. S. Pergill napsal:

   Výroba nespokojených lidí je záležitostí této vlády. Jestliže kdo může, jezdí nakupovat do blízkého zahraničí, protože vlády sousedních států svým občanům pomáhají, a tato vláda nikoli, tak se to nakonec promítne i do volebních výsledků. Je to prostě příliš velký kontrast mezi tím, co provádí naše vláda a co vlády normálních států, třeba Polska.

 26. leafroller napsal:

  Jeden by řekl, že hasiči jsou apolitická a – podle jejich neustálých stížností – také dosti chudá organizace. A ejhle, asi nejsou. Super!
  Z druhé strany tohle gesto považuji za totálně směšné a jediná, kdo z toho skutečně profituje, je právě SPD. Ale tak to paní Vyškrabková asi chtěla. Takže všichni spokojení:-)

Přidávání komentářů není povoleno