Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Škodu Transportation kupuje PPF miliardáře Petra Kellnera. Peníze půjdou majitelům schovaným v daňových rájích

Dlouhou dobu to vypadalo jasně: největší českou strojírenskou firmu koupí čínský investor CRRC. Lukrativní firma, ale nakonec skončila v portfoilu českého miliardáře Petr Kellnera. HlídacíPes.org detailně zmapoval, kdo dosud firmu z daňových rájů vlastnil, jaké zakázky, a od koho firma získávala, či jaké bylo pozadí jejího ovládnutí.

Plzeňská Škoda Transportation patří k největším dodavatelům vozů hromadné dopravy v Česku. Její tržby každoročně strmě stoupají. Kolem silné skupiny kroužila už od loňského roku čínská společnost Railway Rolling Stock Corporation (CRRC). Tehdy se spekulovalo o kupní částce kolem 50 miliard korun.

V médiích se pak objevila informace, že podnik koupí miliardář Daniel Křetínský. Nakonec se ale do obchodu vložil další hráč – investiční skupina PPF, která také transakci odhadovanou na 10 miliard korun v listopadu uskutečnila.

HlídacíPes.org se v rámci projektu Pavučiny byznysu v minulosti na strojírenský koncern několikrát detailně zaměřil. Díky analýze vlastnické struktury, při které bylo nutné pátrat v zahraničních obchodních rejstřících, se po letech nejasností podařilo dohledat, kdo za firmou vlastně stojí.

Podle zjištění HlídacíPes.org ovládalo strojírnu prostřednictvím spleti patnácti firem devět fyzických osob. 

Podle některých informací ale čínskému zájemci o koupi vadilo, že dva z koncových vlastníků společnosti Marek Čmejla a Jiří Diviš byli nepravomocně odsouzeni za podvod při privatizaci MUS a zároveň byli letos obžalováni za tentýž čin v Česku. Jednání o prodeji čínské skupině se tak na nějaký čas zastavila.

V půlce letošního března pak Čmejla s Divišem své podíly prodali, odešli také z dozorových orgánů společnosti Škoda Investment. Akcií se ale podle zjištění HlídacíPes.org zbavili jen na oko – po Čmejlovi je převzala jeho žena Petra Humlová a po Divišovi švýcarská společnost sídlící na jeho adrese ve Švýcarsku.

Posléze se stávající vlastníci neshodli na tom, zda společnost prodat čínskému investorovi či nikoliv. Na konci tohoto příběhu se tak ocitl Petr Kelnner s PPF, který společnost nakonec koupil – ovšem za zlomek původně odhadované sumy. Mluví se zhruba o deseti miliardách korun.


Autorka: Eliška Hradilková Bártová. Zdroj dat: Kyperský obchodní rejstřík. Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. ©HlídacíPes.org

Kromě vlastnické struktury jsme zanalyzovali také objem veřejných zakázek, který koncern v uplynulých deseti letech získal. Ukázalo se, že společnosti celé skupiny inkasovaly ze státního rozpočtu na zakázkách až 55 miliard korun.

Jednoznačně nejčastějším zadavatelem zakázek byl národní dopravce České dráhy. Zakázky získala firma v řadě případů bez veřejné soutěže, pouze v rámci jednacího řízení bez uveřejnění.

©HlídacíPes.org

Vzhledem k tomu, že v čele plzeňské strojírny stál Josef Bernard, v současnosti nový hejtman Plzeňského kraje, rozhodl se HlídacíPes.org zmapovat také jeho podnikatelské aktivity.

 

bernard-final-cerne-vazby

Kromě jiného se ukázalo, že coby výkonný ředitel vedl Bernard také společnost Škoda Investment, u které jsou vlastníci skryti v daňových rájích na Kajmanských ostrovech a na ostrově Guernsey. Bernard odmítl majitele společnosti odkrýt.

bernard-finalx

Redakce HlídacíPes.org se také zabývala historií samotného vzniku strojírny. K dispozici má například policejní dokument, jenž se zabýval ovládnutím společnosti Škody Holding, ze které Škoda Transportation vznikla. Policie případ nakonec odložila vzhledem k uplynulé promlčecí lhůtě, nicméně podezření zůstala.

 Policejní zpráva o ovládnutí Škody Holding: stát přišel o více než miliardu, na úplatky šlo minimálně 31 milionů

 

5 komentářů

 1. Alexandr Rovný napsal:

  A bílí koníčci pod dozorem Černé královny, za asistence Policie ČR, se nám budou dál vysmívat. Jeden z odsouzených bílých koníků se nestydí mě podat ruku v přítomnosti moji manželky a říci „bonton“ k ménu sporu s uhlobarony. Ale nemůžu být osobní, tento server je na některé moje příspěvky alergický.

 2. Alexandr Rovný napsal:

  Stát přišel o mnohem více. Uhelnou společnost prodal za cenu starého bagru a kde je všechen zisk za téměř 25 roků a celý bytový fond se ziskem? Ale podle vládnoucí politické galérky byla privatizace úspěšná. Je mě líto zmanipulovaných a propuštěných, kteří přesto fandí exprezidentovi Jidášovi a prezidentovi Oslovi z Bamberku. Zlodějíček OKD je proti nim břídil. Možná bude lépe, až padne Černá královna s celou svoji bandou.

 3. Tondach napsal:

  A já se divil, proč měl kdysi Babiš zájem o Škodu Transportation a poslal tam vyšetřovat Šlachtu, jak se kdyi prokecl v Partii na Primě! Že on si to chtěl koupit!

  • Jakub Hrabe napsal:

   Vy ne že se jednou zblbnete z toho Babiše, vy už jste zblbnul,ale totálně!

   • Tondach napsal:

    Nic k věci, hen probabišovské kecy! Prokecl se v té televizi? Prokecl! A navíc o živé kauze! Tak co máte proti tomu, co jsem napsal? Pak kdo zblbnul!

Přidávání komentářů není povoleno