Foto: Jan Žabka

Šíření řetězových e-mailů není jednosměrka, ukazují senioři, kteří je sami začali ověřovat

Napsal/a Jan Žabka 6. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Senioři jsou často považováni za snadný terč a šiřitele dezinformací v řetězových e-mailech, to však není pravidlem. Někteří z těch, kteří se díky různým kurzům naučili v online prostředí orientovat, dnes sami informace z e-mailů ověřují a posílají zpět svým známým. Jak dodávají, s jistou opatrností: „Stává se, že vás třeba osočí, že jste Babišovec nebo přívrženec prohnilého Západu. S kamarády z mládí se to ale nakonec vždycky srovná,“ říká jeden z nich.

„Tady budeme mít klid,“ říká paní Irena K., když vstupuje do kavárny v Pražské ulici v Lounech. Objednává si kávu s mlékem a usedá v místnosti, kde na stěnách visí fotografie z různých koutů světa. „Tam jsem byla,“ ukazuje na mrakodrap z New Yorku, kam se podívala s místní knihovnou.

Je aktivní a, jak sama říká, velmi společenská. Městskou knihovnu v Lounech navštěvuje pravidelně od roku 2012, kdy šla do důchodu. Začala tam chodit na univerzitu třetího věku pro místní seniory. Před třemi lety se díky tomu dostala i ke kurzům ověřování informací na internetu, které pro tamní studenty připravuje expert na dezinformace Jaroslav Valůch z organizace Transitions.

Tehdy byla Irena K. ještě podle svých slov aktivním příjemcem dezinformací. Zprávy z internetu a e-mailu četla stylem: co je psáno, to je dáno.

Migranti v Chebu? S tím na mě nechoďte

„Ukázali jsme si nejprve základy, jak se tvoří zprávy, jakým způsobem jsou psané, kdo je publikuje a jaké jsou motivace autorů. A už to mi otevřelo oči,“ vzpomíná s tím, že pochopení redakčních procesů považuje za první krok k rozpoznání nedůvěryhodné zprávy.

Později se společně s dalšími účastníky kurzu dostala i k ověřování konkrétních zpráv, včetně těch v řetězových e-mailech. Zatímco dříve se musela spolehnout především na vlastní instinkt a vědomosti, teď už používá internetové nástroje jako například vyhledávač obrázků nebo databázi hoaxů: „Když se objevila fotografie, že v Chebu jsou na vlakovém nádraží migranti, tak já to tam sice znala a věděla jsem, že to není pravá fotografie, ale až teď vím, jak si to ověřit. Můžu ji vyhledat přes Google a najít její originál.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Od doby, kdy se Irena K. poprvé kurzu zúčastnila, proto začala i některým svým známým odepisovat na zavádějící či zcela nepravdivé informace, které jí zasílají.

„Šlo třeba o stany pro imigranty, které měli postavit Piráti. Poslala mi to kamarádka, tak jsem ji odepsala, že přesně to jsme řešili v ověřovací dílně a že jsme zjistili, že jde o podvrh. Zeptala jsem se jí také, jestli má možnost to rozeslat těm, kterým už poslala tu původní zprávu,“ vysvětluje. Na přítelkyni to zafungovalo. „Tak jsem všechno napravila,“ odepsala.

Sama Irena K. kdysi kolegyni z práce podobně zavádějící zprávu poslala, jenže se jí dostalo jen plytké odpovědi: „Nejdříve ověřuj, než něco rozešleš.“ Jí se to dotklo a už své kolegyni zpátky neodepsala. Sama se teď proto na chyby snaží upozorňovat tak, aby odesilatel neměl pocit ponížení.

„Jak jsem dostala, tak posílám“

Ke kurzům ověřování informací se v době koronavirových lockdownů dostali i manželé Ludmila a Stanislav K. z Prahy. V jejich případě přes organizaci Elpida, která se seniorům v hlavním městě dlouhodobě věnuje.

Ludmila aktivity organizace navštěvuje pravidelně a když musela čas trávit doma, chtěla se naučit něco nového. Její manžel se k ní přidal, když ona sama jeden den nemohla. Zúčastnil se workshopu místo ní a téma ho vtáhlo natolik, že se i z něj stal aktivní účastník.

Oběma do e-mailové schránky chodí i několik zpráv k ověření denně. A tak je ověřují: „S manželkou jsme nevěřící Tomášové, takže jsme ověřovali už předtím. Dokonce někdy nevíme, jestli ty zdroje, které uvádí zprávy na správnou míru, mluví pravdu. Takže si mnohdy musíme vybrat tu nejpravděpodobnější možnost,“ říká Stanislav K.

Internetovou poštou kolují především, jak sám říká, zpolitizovaná témata. „Je jich strašná spousta a často jde prostě o názory, které ani nelze ověřit. Objevují se protichůdné postoje jednotlivých politiků nebo věci, které mohou i nemusí být pravda,“ popisuje.

Mezi přáteli mají i takzvané „automatické rozesílače“: „To je teď nový trend. V předmětu je napsáno, že ‚nejde o dezinformaci, ale o skutečnou pravdu‘ a k tomu je výzva, ať to přepošlou. Častá je i fráze ‚jak jsem dostala, tak posílám‘. To mě neskutečně vytáčí,“ říká Ludmila K. s tím, že kdysi takové zprávy rovnou mazala, ale teď je aspoň zkusí ověřit a poslat odesilatelům zpátky v kopiích.

Podle ní není rozesílání otázkou věku ani dosaženého vzdělání, ale toho, zda jsou nebo nejsou lidé líní přemýšlet. „Pokud mi na tom člověku záleží a věřím, že se nad tím zamyslí, tak se mu snažím vysvětlit, že je třeba i jiný úhel pohledu. Důležité je to zdůvodnit a nedělat z nikoho blbce jen proto, že má jiný názor,“ doplňuje její muž.

Někteří jim prý vůbec neodepíší, protože si zprávu nejspíše ani nepřečtou. Jiní s nimi ale dále diskutují: „To je často bouřlivé. Stává se, že vás třeba osočí, že jste Babišovec nebo přívrženec prohnilého Západu. U politiky je to dost na ostří nože, ale jelikož jde o přátelé z mládí, tak se to nakonec vždy vyrovná.“

Nehrabat se jen v tom, co nefunguje

V e-mailových schránkách kolují především zprávy, které v lidech vyvolávají negativní emoce. Vzbuzují pocity frustrace, strachu, nenávisti vůči různým skupinám či rozhořčení nad aktuálním děním.

Právě to je největší problém řetězových e-mailů podle Olgy S., další účastnice ověřovacích kurzů v lounské knihovně. Ta dříve odeslala neověřenou zprávu své známé, která ji na chybu upozornila. Jelikož se pak cítila „trapně“, začala se řídit vlastním jednoduchým pravidlem: rozesílá jen to, čemu se nahlas zasměje. Po absolvování kurzu je ještě opatrnější.

„Dostávám pořád něco negativního o imigrantech, o politice nebo že zase někdo šidí důchodce. To je neustále samá negativita, kterou mi nejvíce posílá můj švagr. Přestala jsem to otevírat,“ říká Olga S. a dodává: „Říkala jsem mu, že mi posílá fakt hrozné věci a ať mi už neposílá to, co ho štve, ale co mu dělá radost a rozesměje ho.“

Záleží podle ní na tom, jakými lidmi je šiřitel řetězových mailů obklopen. „Věřím, že ti, kteří to rozesílají, se třeba stydí nebo se nemají koho zeptat. Spousta z nich umí udělat základní věci na telefonu, ale už neumí to, co jsme se naučili my v tom kurzu,“ myslí si.

To se podle ní týká i okolí jejího švagra. „Oni se pravděpodobně furt hrabou v tom, co se nedaří a co nefunguje. Nevím, proč se nezaměří i na to, co funguje. Potřeba je obojí,“ říká Olga S.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)